Hlavní navigace

Předdůchod. Co to je a jak se na něj připravit?

11. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zájem o předdůchody roste, zdaleka ne každý však ví vše podstatné, co se k této problematice vztahuje. Pojďme si tedy shrnout ta nejdůležitější fakta.

Termín „předdůchod“ je termín, který se rychle ujal a zlidověl, ale nenašli bychom jej v žádném zákoně. Označuje čerpání prostředků našetřených v doplňkovém penzijním spoření (III. pilíř), a to za specifických podmínek. Tyto podmínky upravuje aktuální znění Zákona o doplňkovém penzijním spoření.

Penzijní připojištění, nebo spoření?

Pokud jste penzijní spoření uzavírali před rokem 2013, nazývalo se penzijní připojištění, to pak bylo od roku 2013 převedeno do tzv. transformovaných fondů. Z nich předdůchod čerpat nelze, ale lze požádat o převedení na doplňkové penzijní spoření. Jedná se jen o administrativní záležitost – potrvá to pár měsíců, ale předdůchod pak lze využít také.

Kdy můžete čerpat předdůchod

Podmínky, za kterých můžete čerpat předdůchod, jsou následující:

Doba spoření v doplňkovém penzijním spoření dosáhla alespoň 5 let (do toho se započítává i případná doba spoření v rámci penzijního připojištění).

Do vzniku nároku na starobní důchod vám chybí nejvýše 5 let – toto platí pro muže. Pro ženy se datum nároku na předdůchod stanovuje jako datum nároku muže narozeného ve stejný den.

Měsíční splátka musí být minimálně ve výši 30 % průměrné měsíční mzdy a její výplata musí být v neklesající výši. Pro rok 2016 byla stanovena průměrná měsíční mzda 27 006 Kč, z ní 30 % je 8102 Kč.

Na dvouletý předdůchod potřebujete mít naspořeno asi 195 000 Kč, na pětiletý 486 000 Kč.

Možná nevíte, že:

Minimální délka předdůchodu jsou 2 roky a čerpání předdůchodu nelze přerušit ani předčasně ukončit.

V době předdůchodu můžete bez omezení pracovat. V takovém případě platí, že než požádáte o starobní důchod, rozhodnete se, zda chcete započítat příjmy z pracovní činnosti v době pobírání předdůchodu, či nikoliv.

Předdůchod může končit až o 3 roky dříve, než je datum nároku na důchod.

Předdůchod tak pomáhá řešit situaci lidí, kteří ještě nedosáhli důchodového věku, ale z různých důvodů už nemohou nebo nechtějí pracovat. Výhodou je, že v době předdůchodu za vás zdravotní pojištění platí stát.

Doba strávená v předdůchodu je z hlediska výpočtu důchodu tzv. doba vyloučená. To je příznivá skutečnost – znamená to, že nulové výdělky v tomto období „nerozředí“ vaše příjmy, a nesníží vám tedy váš osobní vyměřovací základ pro výpočet důchodu. Vyhnete se tak nevratným sankcím, často značným, ke kterým dochází u předčasného důchodu.

Předdůchod má i nevýhody

Zmiňme ale i negativa předdůchodu.

Patrně jste si šetřili na důchod. Teď si své prostředky – všechny nebo část – vyčerpáte ještě před dosažením důchodového věku.

skoleni9_11

I když zde nejsou sankce za předčasný odchod do důchodu, zvolíte-li si kupříkladu tříletý předdůchod, budete mít v důsledku toho svou dobu pojištění o 3 roky kratší. Tomu samozřejmě bude odpovídat důchod o něco nižší, než by byl normálně. Snížení ovšem nebude zdaleka tak dramatické jako v případě předčasného důchodu o 3 roky dříve.

Co dodat na závěr? Předdůchod je velmi dobrý způsob, jak překlenout několik posledních let před dosažením věku, kdy máte nárok na řádný důchod. Je však třeba mít na něj dostatek finančních prostředků, které by vám navíc později neměly chybět.

Autor článku

Autorka se věnuje výpočtům důchodů a poradenství v důchodové problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).