Hlavní navigace

Názory k článku Poskytli jste ubytování uprchlíkům? Sepište s nimi nájemní smlouvu, aby fungovalo pojištění

 • 3. 5. 2022 6:34

  Eta

  Já měl dosud za to, že můj (jakýkoliv) nájemník s platnou nájemní smlouvou je zodpovědný za způsobené škody a já za něj nijak neručím. Tedy když mu praskne hadička u WC a vyplaví souseda, tak si škodu sám zaplatí (nebo se sám pojistí, jeho volba). Výjimkou by byla nejspíš skrytá závada třeba někde ve zdi, kterou nájemník nemohl předpokládat, a to by asi šlo na vrub mně.

 • 4. 5. 2022 7:42

  bez přezdívky

  Takový idealista bych teda nebyla. Nájemník je nájemník a za škody bohužel odpovídám já jako vlastník jednotky. Já mám hlídat, jestli se nájemník pojistí nebo ne? Proboha proč? Tudíž já to mám třeba tak, že pojištění bytu platím já a je to zohledněno ve výši nájemného. Stejně tak vývoz popelnic a další platby. Jak se budu hádat s nájemníkem, pokud v bytě něco provede? On se odstěhuje s tím, že nemá peníze, a škody budu stejně platit já? Proboha, proč bych si přidělávala starosti, mám jich i tak dost. Stejně to mám i se zálohami na teplo a vodu. Jsou nasazené poněkud výše. Když přijde vyúčtování, radši nájemníkovi peníze vrátím, než abych po celé republice honila neplatiče. Soudy se v republice táhnou a soudy spíš nadržují neplatičům, protože neplatič je chudák, co nemá peníze, zato majitel bytu je ten odporný kapitalista, co si dokonce mohl koupit byt na investici. Nájemník je rád, že má peníze, já mám klid.

 • 4. 5. 2022 9:02

  Ivana Bondareva Dubnová

  Když nájemníkovi praskne hadička u WC a vyplaví souseda, je to opravdu jeho chyba? A nebo Vaše, jako majitele, který by měl byt předat k užívání v pořádku? Je totiž otázkou, jak dlouho nájemník v bytě žije. Pokud se taková porucha stane půl roku po nastěhování, těžko mohla hadička prasknout jeho zaviněním. Pokud v bytě žije 5 let a neohlásil Vám, že je zapotřebí vyměnit hadičku, pak ano. Obvykle je v nájemních smlouvách, že nájemník drobné opravy do 1000 Kč hradí ze svého.

 • 4. 5. 2022 19:09

  bez přezdívky

  Problém je v tom, že v okamžiku, kdy se Vám mění nájemník, nemůžete kontrolovat každou pitomost. A pokud se vám mění nájemníci po roce, tak to skutečně neukontrolujete.
  Ty "drobné opravy" jsou neskutečná pitomost a přežitek z doby komunismu, kdy bylo zvykem, že nájemník měl sice pronajatý byt, ale majiteli, kterýmžto byl stát, byl stavu bytu naprosto šumák. Tudíž byty se neopravovaly a všechny opravy a úpravy byly na nájemníkovi. To by mělo z právního řádku zmizet. Majitel by se měl starat, nájemník bydlet a neměl by se starat o nějaké opravy. Na západě se to dělá tak, že majitel provede kontrolu i potřebné opravy, nájemníkovi nechá na stole lístek, že tam byl a provedl to a to. Na žádnou nedotknutelnost obydlí si tam nikdo nehraje. Nikdo nikomu nic neukradne, byt je v pořádku a hotovo. Stejně tak, pokud nájemník nezaplatí nájem. Na západě ho vyhodí na ulici a nazdar bazar. U nás je to soudní řízení na mnoho let, navíc s nejistým výsledkem., protože chudáček nemajetný neplatič se státem chráněná komodita. To jen u nás blbneme na kvadrát. Vezměte si třeba údržbu plastových oken. Občas je třeba je promazat a zkontrolovat. je to oprava do 1.000,- Kč, měl by ji dělat nájemník. Pokud ji neudělá, a proč by ji taky dělal, když to nejsou jeho okna, prostě údržbu neudělá. Jenže pokud údržbu neudělá, okna se začnou zadírat, nájemník je bude rvát silou ... až kování zařve. V tom okamžiku můžete celá slavná okna vyhodit, protože v ten okamžik už jsou neopravitelná. Takže životnost plastových oken je u těch aspoň středně kvalitních cca 50 let. při zanedbané údržbě je ale můžete vyhodit už za 20 let. A kolik vás budou stát nová plastová okna, to si zjistěte na webovkách výrobců. To ale zacvaká majitel bytu, nikoli nájemník, přestože je to jeho vina, neb jest to zanedbaná údržba. Takže pokud vyměníte okna po 20 a nikoli po 50 letech, co uděláte? No pochopitelně, zvednete nájemné. Bude se pak někdo divit tomu, že nájemné v soukromých bytech je patřičně vysoké? Kdo trochu rozumí ekonomice, ten se nediví. Protože pokud nájemník zdemoluje byt obecní, obec ve svém rozpočtu peníze na rekonstrukci najde. Pokud ale zdemoluje byt soukromého majitele, jde to z kapsy onoho majitele, a ten bohužel není ochoten subvencovat bydlení nějakých nefachčenků a tzv. nepřizpůsobivých individuí. Pokud je chce opečovávat stát, tak ať to dělá. Ale ne z našich peněz! Ty by měly jít na vzdělání dětí, kulturu, opravu památek a na jiné bohulibé účely, ne na podporu flákačů a různých nefachčenků, zneužívajících český sociální systém.

  4. 5. 2022, 19:12 editováno autorem komentáře

 • 5. 5. 2022 8:28

  Tomáš

  To sice ano, ale teď známej řešil docela velký průser s nájemníkem a byl rád, že má pojistku z držení nemovitosti. Byt pronajímal nezařízený, takže si tam nájemník dotánul svůj majetek. A asi po 4 měsících mu prdla přívodní hadička k jeho vlastní pračce. Takže vytopil dvě patra pod sebou a i když měl ve smlouvě, že musí mít vlastní pojistku "na blbost" tak ji neměl. Takže nájemníkovi zůstala škoda skoro půl milionu, kterou bude po něm vymáhat pojištovna majitele bytu... Jojo, kvůli ušetřené tisícovce ročně si nájemník vydělal... A tak to je se vším...

 • 5. 5. 2022 22:12

  bez přezdívky

  Mám pojištěný pronajímaný byt. Výše pojistky je zohledněna v nájemném. Pokud prdne hadička od pračky nebo se stane něco jiného, ohlásím pojistnou událost a nazdar bazar. Nicméně musím říct, že je to v pořadí druhá pojistka, protože první finanční poradce mi sice zprostředkoval pojištění bytu, ale bohužel nikoli nájemního. Takže je třeba zkontrolovat i práci finančního poradce (a už jsem si vcelku zvykla, že hodně tzv. finančních poradců své práci vůbec nerozumí a jen honí vlastní provize).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).