Hlavní navigace

Názor k článku Pomůže české ekonomice zkrácení pracovního týdne? od anonym - Nepsal jsem sice příspěvek, na který reagujete, ale...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 14. 9. 2009 10:28

    anonymní
    Nepsal jsem sice příspěvek, na který reagujete, ale domnívám se, že pisatel Jan vycházel z toho, co je nám tady předkládáno politickými špičkami. Tedy opravdu, že krize již končí. Jedná se opět o poplašnou zprávu, jakou jsme byli ještě nedávno uklidňování soudruhy z ODS v čele se s. Topolánkem, že nás se krize netýká a že nás velkým obloukem obchází? Chápu, že se pravici před volbami příliš nehodí do krámu nezaměstnanost a další negativa, ale ta tu byla již dávno, jen se neustále prohlubují a my ne a ne se je již pokoliktáté odrazit ode dna. A informace o skončení krize je taky dobrá k tomu, aby mezi lidmi povolilo psychické napětí a začali zase utrácet. Budou-li mít lidé ovšem z čeho, po zaplacení stále stoupajících cen za energie, bydlení, zdraví, potraviny, ošacení, vzdělání ... Méně rozumní lidé si opět začnou na spotřebu půjčovat, možná tím se ekonomika trochu oživí, aby pak zas propadla, až lidi nebudou mít na splátky. Zatím menší spotřebu řeší obchodníci zvyšováním cen, takže možná i při nižším objemu prodaného zboží zůstanou na svém.
    Když člověk vidí, jak se nezaměstnanost stále zvyšuje ... - a statistika nezaměstnanosti je věc ošemetná - po určité době totiž přestává být občan veden jako nezaměstnaný, tudíž nezaměstnanost může teoreticky statisticky klesat nebo zůstávat i přes přírustky nově nezaměstnaných na zhruba stejných číslech.
    I někteří prognostici uvádí, že hlavní krize k nám teprve přijde. Ostatně, v zemi automontoven, když ve většině světa vyčerpali šrotovné, i Škodovka připravila katastrofické scénáře na propouštění. Nepůjdou-li ve světě na odbyt levná auta z východu, v návaznosti na Škodovku budou muset propouštět i její dodavatelé, kteří sice mohou dodávat i pro další značky, ale pochybuji, že další značky na tom nebudou obdobně. Tudíž i informace prodejců, že už není prostor nová auta zlevňovat, se dá vysvětlit tak, že není-li skutečně již další prostor pro ještě nižší ceny, bude muset opravdu nastat útlum výroby. Na západních silnicích jezdí jakže takž novější auta technicky na úrovni, méně poruchová, tudíž i déle vydrží bez nákladné údržby, ale u nás to bude znamenat další růst stáří vozového parku, historické škodovky se budou nadále udržovat v provozuschopném stavu a nové vozidlo si budou moci dovolit jen podnikatelé, kterým vláda udělá zase nějaké to zvýhodnění, i když v podnikatelském sektoru není stáří vozidel tak katastrofické jako v sektoru domácností. Proto se domnívám, že pomoc by měla směřovat hlavně k domácnostem, ty navíc, na rozdíl od podnikatelů, musí uhradit i DPH.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).