Hlavní navigace

Názor k článku Pomůže české ekonomice zkrácení pracovního týdne? od mnohaletý dojíždějící - Ano, souhlas s Noxem. Je tu nesoulad mezi...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 11. 9. 2009 9:09

  mnohaletý dojíždějící (neregistrovaný)
  Ano, souhlas s Noxem. Je tu nesoulad mezi příjmy a výdaji běžných občanů.

  Podívejme se do běžných domácností.
  RD či byt: kupumeme a pak flekujeme "staré" pocházející z éry budování socialismu, což jeden dramatik označil jako nevhodné k bydlení. Tak proč se na uvedené staré nevyprdneme a nestaví se masově něco, co by odpovídalo dnešním nárokům? Nějaká výměna elektrických zásuvek a vypínačů za "moderní", přičemž "modernost" spočívá víceméně v jiném designu rámečku a tlačítka či nová kuchyňská linka s digestoří bez odtahu ven neudělá z obydlí něco nového, moderního. Schody, okna a zdi, čili mnohdy nevyhovující dispoziční řešení stále zůstanou tam kde byly před tím. Rekonstrukce, kdy zůstanou pouze obvodové zdi, se až tak často nedějí, vyjma některých hístorických staveb, kde se nedovolí zbourat a postavit nově, má-li na to ovšem investor finance.
  Jdeme do garáže: v ní se krčí v lepším případě "rodinný" automobil zn. Fabia či Felicia, v horším případě Favorit, 120ka či nějaký šrot dovezený sem ze západních vrakovišť. V průměru 14 let staré. Ve skutečnosti u domácností ještě starší, protože 14letý průměr vylepšují podnikatelská auta se stářím do 3-5 let.
  S auty jezdíme po silnicích. Dají se venkovské silnice či některé městské nazývat vůbec silnicemi? Ač občan platí poctivě různé daně vč. spotřební z PHM, musí si huntovat svůj soukromý majetek na neudržovaných silnicích. Možná se tak děje cíleně, aby občané svá huntovaná auta měnili za nová, což se ovšem nedaří většinou právě proto, že nemají po zaplacení fixních, neustále rostoucích nákladů typu nájemné či hypotéka, energie, potraviny, zdravotnictví, vzdělání, ošacení atd. na koupi dalších "luxusních" věcí. A pak samozřejmě výrobci takovýchto "luxusních" věcí mají problémy s odbytem, i když dělají méně kvalitní zboží právě z důvodu, aby si v budoucnu zajistili odbyt nového zboží jako náhradu za to starší, nekvalitní, doslouživší. "Luxus" v podobě, mrazáku, TV - co lidí má nějaký doslova historický model a stále jej provozuje, byť s vyšší spotřebou energie. Chtějí-li si pořídit nové či se jim to staré náhle odporoučí, jdou si na to půjčit. Asi se nemá cenu bavit o tom, když na to občan nemá, ať si takovou "luxusní" věc nepořizuje. Někteří si nechtějí kupovat nové, protože vědí, že to nové nebude tak kvalitní a iluze, že po návratu z 2denní nepřítomnosti budu mít vytopený byt díky náhlé poruše 3 let staré ledničky či mrazáku nebo vyhořelý byt díky zkratu na TV, mne nedonutí ke koupi nového, když staré ještě funguje. A pominu fakt, že při hromadnější výměně starých spotřebičů za nové by díky nižší spotřebě elektřiny klesl ČEZu nehorázný zisk a tak by byl nucen zdražit elektřinu, aby nemusel trpět jen nízké zisky.
  Pokud bohatí nepochopí, že musí dát nějaké peníze i mezi nebohaté, aby ti nebohatí mohli kupovat výrobky od těch bohatých, tak bude krize stále.

  Jinak bych uvítal zavedení týdne rozděleného na pracovní / nepracovní v poměru 4: 3. Pokud je např. nějaký svátek v pátek či v pondělí, je to celé mnohem vyváženější než poměr 5 : 2.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).