Hlavní navigace

Názor k článku Pomůže české ekonomice zkrácení pracovního týdne? od Jarmila - Máte pravdu. Dřív švec vyrobil botu a makal...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 10. 9. 2009 18:10

    Jarmila (neregistrovaný)
    Máte pravdu. Dřív švec vyrobil botu a makal na ní celý den. Při výrobě použil hovezí kůži, kterou předtím vyčinil oželuh a ten na ní taky makal celý den (a na její vyčinění použil mj. moč štamgastů z hospody, kterou pak vylil do řeky). Bota pak vydržela 20 let a když její majitel zemřel, stala se předmětem dědictví. Byla taky asi patřičně drahá, takže na koupi páru bot nebyly peníze, teda lid dělný je většinou neměl a pamětníci ze 30. let 20. stol., tedy naši dědečkové ( a pradědečkové, kdo je tu mladší) vám ještě řeknou, že jako děcka chodili do školy bosi a v zimě v dřevákách vystlaných proti zimě slámou. Našemu sousedovi bylo letos 90 let a pamatuje si, že jako malý kluk nemohl jít se školou provolat slávu Masarykovi, protože právě on a ještě pár kluků právě ty boty neměli a pan prezident Masaryk přece nesměl vidět, že v tomto státě existují rodiny, kde sice rodiče pracují, ale přesto musí obrátit každou korunu a ještě jsou tak drzé, že nemají dětem na boty.
    Dneska máte ty boty ne jedny, ale počítám tak patery, k tomu domácí pantofle, když dítko z bot vyroste, koupíte mu nové. Produktivita práce vzrostla, přitom se při veškerém se zaklínání kvalitou kvalita zboží prudce snížila a životnost děsivě zkrátila. Dneska bota častokrát dospělému, kterému už noha neroste, vydrží třeba jen rok nebo dva, pak se rozpadne, rozlepí nebo je jinak nepoužitelná, otřepená, prošoupaná a ve stavu, kdy by ji na sebe neobul ani bezdomovec. Zato se prudce zvýšila "obrátkovost zboží", mj. ovlivněná módou (především boty, textil, doplňky). Zatímco ještě před nějakými 150 léty se móda měnila pomalu a po nějakých 10-15 létech, dneska máte obrátkovost textilu veice rychlou, v extrémním případě ani ne rok. Změní se módní barva, střih nebo tvar límečků a řada lidí, zvláště ve vyšších pozicích, se musí kompletně obléknout tak 1x do roka, protože loňské sako je rázem nemoderní a zastaralé. I proto je takový příklon k různým tričkám, mikinám a outdoorovému oblečení, protože to můžete nosit delší dobu než je jen jeden rok. Takové zboží pak nutně ani kvalitní být nemusí, jeho životnost může korespondovat s délkou módní vlny.

    Víte, když probíhala průmyslová revoluce, tak za použití strojů se zvýšila produktivita a dělníci rozbíjeli stroje, které jim braly práci. Jenže právě ta produktivita umožnila obrovský rozvoj vědy, průmyslu, umění. Myslíte, že by vzniklo rádio a televize, kdyby dělný lid makal denně 18 hodin na poli nebo šil boty v dílně? Víte kolik lidí se třeba podílí na výrobě jednoho filmu? Filmový průmysl, nahrávací studia - to tu přece není tak dlouho a jaké je to obrovské hospodářské odvětví!! To všechno mohlo vzniknout právě jen díky zvýšené produktivitě a díky tomu, že hromada lidí získala dvě komodity: volný čas a zbytné peníze, které na rozvoj těchto odvětví mohla bez větších problémů uvolnit. I dneska je hafo lidí, co by potřebovali různé výrobky. Problém je v tom, že nemají co nabídnout jako protiplnění. Takže mně se to vidí tak, že jsme v podobné situaci jako naši předkové. Jde o to, jak dokážeme využít volný čas, který získáme právě díky vyšší produktivitě. Mně se to vidí tak, že se dál budou rozvíjet služby (např. turistika, wellnes), ale budou podstatně vyšší nároky na školství a na vědu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).