Hezký článek, přesto má osobní zkušenost a zhruba desítky mých známých (u jiných zaměstnavatelů) je spíše opačná. Uplatňovat přes zaměstnavatele nějaké daňové slevy či odpočty je často složitější než přímo na finančním úřadě. Zatímco finančnímu úřadu stačilo (např. u odpočtu hypotéky) přinést jednou smlouvu o hypotéce a potvrzení od banky o úrocích, tak zaměstnavatelé po nás chtěli ještě několik dalších zbytečných dokladů - bez nich to prý nejde (ačkoliv o nich zákon vůbec nehovoří).
On chtěl často nesmysly i berňák. Po mně chtěli po 3 roky po sobě smlouvu o úvěru ze stavebního spoření a já nechápala, proč mám tutéž smlouvu pořád kopírovat kolem dokola, proč jim nestačí potvrzení o výši zaplacených úroků. Naštěstí už tam taky dostali rozum a už je nechtějí.
Ano, často to tak bývá a je to i logické. Pokud si podáváte sám daňové přiznání na FÚ, ten přiznání zkontroluje během dubna, vrátí přeplatek a tím to pro Vás víceméně končí. Pokud v přiznání něco chybí nebo je vněm cosi špatně, promptně se to během dubna opraví.
Naopak pokud přiznání udělá mzdová účetní, přide na kontrolu FÚ možná až po několika letech (pokud tedy vůbec přijde) a firma nese odpovědnost za správnost. Pokud je něco špatně, vyměří se penále. V některých firmách se tato sankce vymáhá na mzdové účetní. Nelze se tedy divit, že se účetní jistí a každý doklad si několikrát prohlédne, než jej uzná za správný.
Ohledně Vašeho příkladu odpočtu úroků u hypotéky : smlouva a potvrzení je opravdu málo. Např. odpočet lze uplatnit za podmínky, že je poplatník majitelem (proto Výpis z katastru) a řeší svoji potřebu bydlení (doklad, že tam bydlí). Tyto doklady možná nejsou vyjmenovány jako povinné, ale jak jinak tyto skutečnosti prokázat ? Účetní nebude chtít díky Vaší pohodlnosti platit penále,
Pokud zaměstnavatel to daňové přiznání za mě nepodá, kdo je za to zodpovědný (kdo platí případná penále)?
Problém je, že jako zaměstnanec se nedozvím, že zaměstnavatel přiznání podal, a ani nemám žádnou kontrolu správnosti (kromě přepočítání mezd za celý rok a vlastního výpočtu a hlídání, ve kterém měsíci se záloha daně liší od standardní a odhadovat, že rozdíl je asi způsoben zůčtováním daně a ne chybou v účtárně - to už je ale jednodušší to přiznání podat sám).
„Pokud zaměstnavatel to daňové přiznání za mě nepodá, kdo je za to zodpovědný (kdo platí případná penále)?“ On, zaměstnavatel a vůbec není těžké to zjistit.
„Problém je, že jako zaměstnanec se nedozvím, že zaměstnavatel přiznání podal,“ když chceš, tak se dozvíš a není těžké to zjistit
„a ani nemám žádnou kontrolu správnosti“ to je myšleno jak? Já když chci tak si to zkontroluji (a stačí na to výplatní páska a znalosti ze základní školy)
„hlídání, ve kterém měsíci se záloha daně liší od standardní a odhadovat, že rozdíl je asi způsoben zůčtováním daně a ne chybou v účtárně“ a to je náhodička, že to je vždycky v březnové výplatě
„to už je ale jednodušší to přiznání podat sám“ to samozřejmě můžeš, ale já a všichni moji kolegové za jednodušší považují nechat to na zaměstnavateli.
Já souhlasím s článkem, že nechat to na zaměstnavateli je jednodušší.
A Pavle na závěr dotaz, ty si to daňové přiznání děláš opravdu sám?
Ano, daňové přiznání jsem si dělal (společné zdanění manželů, jestli vám to něco říká) a je to práce na deset minut, protože k tomu dostanu od zaměstnavatele přehled zdanitelných příjmů a zaplacených záloh. Tahat to jednotlivě z výplatnic je poměrně pracné. Takže podat daňové přiznání je opravdu jednodušší a rychlejší než to pak po zaměstnavateli kontrolovat.
Zúčtování daně vždycky v březnové výplatě není, už jsem to měl i v květnové.
A z čeho vyplývá zodpovědnost zaměstnavatele? Pokud za mě neodvede zdravotní a sociální pojištění, tak je to můj problém a můj dluh, proč by to mělo být u daní jinak?
Asi jsem to dost dobře nepochopil, ten kdo umí si daňové přiznání udělat, tak přece mu nemůže dělat problém kontrola. Já bych to také zvládl a nechávám to na zaměstnavateli a i pracovnice ekonomického oddělení, které se tím zabývají a znají to, tak postupují stejně. A kolik myslíte, že zaměstnanců finančních úřadů si to dělá samo? A dnes v době výpočetní techniky, u nás včetně elektronické docházky, jde to přece samo. Pokud se udělá nějaká chyba, tak je to jedině na vstupu, nikdy ne při vlastním výpočtu daně.
Co se týká odvedení nebo neodvedení. Vy přece vycházíte z přehledu, který vám dal zaměstnavatel, čili jen přesně spočítáte případně špatná čísla, nic jiného to není. A jestli chcete kontrolovat, zda peníze na úřad opravdu došly, tak to můžete udělat v obou případech úplně stejně. A že je něco špatně vypočteno to je opravdu zodpovědnost zaměstnavatele.
Netvrdím, že udělat si daňové přiznání sám,není pro někoho výhodné viz. diskuze pod článkem, ale váš argument, že není možnost kontroly neberu.
Já bych osobně byla pro, aby si každý podával své daňové přiznání sám. Už jsem viděla daňová přiznání zaměstnanců, kteří měli špatně provedené odpočty na děti, a když se k tomu přidaly odpočty za úvěry za hypotéky, životní pojištění, penzijní připojištění a ještě za dárcovství krve, dělalo to slušnou částku. Tam byste musel být génius, abyste to přepočítal z dat, uvedených na výplatní pásce. Zajímavé bylo, že přiznání byla naprosto vždy v neprospěch zaměstnanců a někdy to dělalo dost slušný peníz.
Autor zapomněl zmínit hlavní praktický (finanční) přínos ročního zúčtování zaměstnavatelem oproti daňovému přiznání. A to, že případný nedoplatek se poplatníkovi nesráží ! Což se nejčastěji týká přeplatku na daňovém bonusu, kdy sice splnil podmínky pro jejich měsíční výplaty ale pro malý příjem nesplní roční podmínku...
Tato obava je lichá. Od té doby co jsou tabulky a výpočet se neprovádí přímo se to stát prakticky nemůže (tím netvrdím že tabulky jsou lepší), leda by účetní udělala chybu u výplat (navíc myslím, že by takové peníze mohla firma požadovat zpět).
Přiznávám že jak je to s daňovými bonusy nevím. Vím, že když člověk vydělá v jednom měsící příliš málo stát mu k těmto penězům prakticky přidá, což jsem nikdy nepochopil proč bylo zavedeno. Jak se tyto daňové bonusy a nárok na ně promítne v přiznání za celý daňový rok nemám představu.
Dlouho jsem byla na úřadu práce a díky tomu jsem si nesměla vydělat víc než 4.000Kč.Můj příjem za loňský rok není ani 30 tisíc a přesto podle nových zákonů nemám nárok na vrácení daně.Do daňového přiznání se píšou příjmy od 5 tisíc.Kdo asi tento zákon navrhl a schválil?Určitě potřeboval přikrýt příjmy,takto se nikdo nedozví,kolik vlastně vydělal.Já jsem na 4.050 pracovala celý prosinec jako manipulant a proto mi na těch 8set korunách záleželo.Pokud má někdo příjem za jednorázovou práci a třeba 10krát do měsíce od více firem je na výsost jasné,že mu na těch osmi set korunách odvodu na dani nezáleží.Řekne mi někdo,kam zmizela spravedlnost?
Daňové přiznání jsem si dělal vždy sám, i když jsem neměl vedlejší příjmy. Je to dobrý způsob jak si udělat představu kolik státu zhruba odvádíte a za co.
Dělat si daňové přiznání sám má ještě jednu zásadní výhodu, uděláte-li chybu můžete ji snadno napravit a to i zpětně po několika letech. Udělá li chybu účetní a nepříjdete-li na to hned náprava bude složitá prý i nemožná, účetní by údajně musela udělat znovu celkové daňové přiznání (pochopil jsem že toto přiznání dělá za celou firmu hromadně).
Příklad: Účetní vám zapomene snížit základ o úlevu na děti a vy to zjistíte příliš pozdě. Pak vám zbývá už jen chtít doplatit rozdíl po firmě.
Zatím nikdo nezmínil následující nevýhodu podání přiznání přes zaměstnavatele:
Pokud podáte daňové přiznání sami, přeplatek dostanete na účet či hotově, bez vědomí zaměstnavatele, a nemusíte ho tak uvádět mezi své příjmy.
Pokud však podá daňové přiznání za poplatníka zaměstnavatel, přeplatek (nedoplatek myslím nemůže nastat z principu, pokud nemáte vedlejší nezdaněné příjmy) dostáváte do mzdy, čili hrozí nebezpečí, že Vám ho zaměstnavatel započte mezi ostatní příjmy a zdaní, odvede z něj sociální a zdravotní pojištění apod. Jste-li v kupříkladu v odborech a platíte jim příspěvek 1% ze mzdy, strhnou Vám 1% i z přeplatku.
Z přeplatku pak máte jeho značnou část fuč.
Pracoval jsem kdysi ve firmě, která dřív dělala zaměstnancům daňové přiznání. Šéf té firmy (bývalý voják - lampasák) měl pořád pocit, že lidem ty peníze dává ze svého. Najednou uviděl, že někomu tam v únoru naskočilo 5-6 tisíc navíc a moc ho to trápilo, že to platí ze svého. Tak mu třeba další 3 měsíce nedal žádné prémie, aby ty prachy "dostal zpět".
Proto jsem si vždy podával daňové přiznání sám. Firma nemusí vědět, kolik mám životního pojištění, hypotéky, úvěru ze s.s. atd. A aby ten pitomý šéf viděl, kolik se mi vrátí na dani a pak si řekl: "Aha, tak ten si přilepšil, teď mu 3 měsíce nedám ani korunu na prémiích...", nebo podobnou blbost, na to nejsem zvědavý.
Dělám si přiznání také sám, i když ze zákona nemusím. Musel jsem dodavat kopie smluv k penzijnímu a životnímu pojištění, přestože mi na něj zaměstnavatel sám přispívá. Navíc mi vadilo jaký zájem vzbudila darovací smlouva ve prospěch subjektu, jehož činnost takto podporuji. Nemám ani důvěru že výpočet bude dobře, mám několik zkušeností, kdy mi chyběl příplatek za pracovní pohotovost či špatně vypočtené přesčasové příplatky.
Navíc mě to neuškodí, aspoň jsem v obraze kolik odvádím státu a jaké jsou možnosti daňových odpočtů.
Požádejte zaměstnavatele o vystavení potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách za rok 2010. V potvrzení budou uvedeny jen příjmy, které vám byly do 31.1.2011 skutečně vyplaceny. Do daňového přiznání pak jenom opíšete částky podle potvrzení (nevyplacené mzdy tam nebudou). Pokud by vám byla vyplacena dlužná mzda nebo její část až po 31.1.2011, tak jí budete uvádět do daňového přiznání za rok 2011.
Pokud jsou problémy..požádejte co nejdřív písemně, vím, že někdy s některými organizacemi je komunikace obtížná..jsou mimo..mají externí pracovníky a jiné zajímavosti proč to nejde..takže..doporučuji písemnou žádost, poslat doporučeně a uvést datum do kdy chcete nejpozději zaslat potvrzení..jediná možná obrana, ale už jsem zažila DP počítané skutečně na základě výplatních pásek..byly součástí oficálního DP..myslela jsem si, že to neprojde..prošlo..dodalo se čestné prohlášení podavatele..prohlášení o zániku firmy..a prošlo to..dodnes se divím
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli je rozdíl v tom přiznat si daně sama nebo to nechat na zaměstnavateli,ptám se protože mi v práci lidi říkají,že když si daně přiznám sama dostanu více peněz než když mi je přizná zaměstnavatel,já si myslím že bych měla dostat stejně,ale když jsou v práci o tom pořád dohady,tak bych to chtěla vědět jestli je v tom rozdíl...děkuji za radu