Hlavní navigace

Názor k článku Pojišťovny si rády hrají se slovíčky. Naučte se jim rozumět od Patrik Chrz - Bohužel lidé jen málokdy čtou pojistné podmínky a...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 8. 2009 9:10

  Patrik Chrz
  Bohužel lidé jen málokdy čtou pojistné podmínky a podle toho smlouvy potom vypadají.
  Ve smlouvě je napsáno, že se vztahuje na vandalismus, ale v pojistných podmínkách je napsáno, že jen v případě, že pachatel byl "spolehlivě zjištěn", popř. je omezeno maximální plnění na několik tisíc korun.
  Podobně to může být v případě krádeže (opět jiný limit plnění než na ostatní nebezpečí) a "za vodou" není člověk ani v případě, že pojistka kryje nebezpečí záplavy/povodně - opět může v pojistných podmínkách zjistit, že max. hranice plnění v případě tohoto nebezpečí je jen několik desítek tisíc, není-li ve smlouvě uvedeno jinak.
  Povodeň a záplava nejsou navíc jediné způsoby, jak se může "dostat voda do baráku". Pokud máte kolem domu nějakou přirozenou (nebo i umělou) zábranu a říkáte si, že k vám se voda nedostane - nesmíte zapomenout na kanalizaci - a "vzedmutí kanalizace" v pojistných nebezpečích není - sklep (v tom lepším případě jen sklep) budete mít plný ...ehm..., ale pojišťovna nezaplatí ani korunu. Je sice pravda, že existuje možnost instalovat na kanalizaci jakousi mechanickou zábranu, která před touto škodou ochrání, ale kolik domů jí má?
  Další "pastí" je oheň. Pojistka obvykle chrání jen před požárem, ale ne všechny škody způsobené ohněm jsou označeny jako škody způsobené požárem - je tu také žár a nebo kouř - a ten dokáže nadělat pořádnou paseku (nejen stěny a nábytek, ale také elektronika). Některá pojišťovna má v podmínkách alespoň "zplodiny požáru", jiná ani to. A za požár se nepočítá ani "doutnání s omezeným přístupem kyslíku", atd.
  Další věcí je úder blesku, ve smlouvách obvykle definovaný jako "přímý úder blesku". Takže pokud uhodí do trafostanice, naindukuje přepětí a spálí vám to veškeré elektrozařízení, máte smůlu.
  I když uhodí přímo do baráku a doslova to vyrve elektroinstalaci ze zdi, zase nemáte vyhráno, protože v pojistných podmínkách se dočtete, že rozvody v rámci stavby jsou pojištěny max. na částku v řádech několika tisíc korun. Atd :D
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).