Hlavní navigace

Pojistným podvodům v roce 2020 kralovala Praha. Škody jdou do stovek milionů

20. 1. 2021
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Dalibor Z. Chvátal
Snadno získat peníze navíc, vždyť pojišťovna jich má dost. Proč bych si nepřilepšil? Před soudem pak zbytečně stojí do té doby bezúhonní občané, protože se na jejich podvod přijde. Podvody přitom zdražují pojistné.

Snaha přijít si snadno na rychlé peníze pojistným podvodem stále láká významný počet pachatelů trestné činnosti. Pojistný podvod totiž trestným činem je. Pojišťovny tím přicházejí o miliony, což má také za následek zdražování pojistného.

V roce 2020 specialisté Kooperativy prošetřovali 772 podezřelých pojistných událostí, ve 409 případech se jim podařilo prokázat podvodné jednání. Celková uchráněná hodnota pak přesáhla 124 milionů Kč. V roce 2019 to bylo 834 podvodů a uchráněná hodnota 56 milionů Kč. 

Za rok 2020 prošetřovali specialisté ČPP více jak 570 případů s podezřením na pojistný podvod. U již uzavřených případů představuje uchráněná hodnota částku v objemu 59 mil. Kč (za rok 2019 se jednalo o 660 případů za téměř 33,5 mil. Kč). Ve srovnání s rokem 2019 se v loňském roce zvýšila uchráněná hodnota téměř dvojnásobně. Nejvíce odhalených podvodů bylo v Praze, pomyslnou druhou příčku obsadily shodně kraje Moravskoslezský a Jihomoravský a třetí je Středočeský kraj.

Generali Česká pojišťovna hlásí pokusy o podvody ve výrazně vyšších číslech. V roce 2020 odhalili její detektivové pojistné podvody za půl miliardy korun, což je přibližně stejná částka, které dosáhly odhalené pojistné podvody v roce 2019. Shrneme-li uplynulých pět let (2016–2020), pak za tu dobu byly odhaleny pojistné podvody v celkovém souhrnu za 2,25 miliardy korun.

Také u Generali České pojišťovny se loni nejvíce podvádělo v Praze, kde její detektivové odhalili podvody za 124 milionů korun. Podvodníkům svědčí prostředí a zejména anonymita hlavního města a pohybuje se zde také nejvíce organizovaných skupin. Zločinecké skupiny, které páchají organizovanou trestnou činnost, mají na svědomí početně sice výrazně méně pojistných podvodů, ale v těchto případech se jedná o velké objemy peněz.

Na pomyslném druhém místě se umístil Jihočeský kraj s odhalenými pojistnými podvody za bezmála 83 milionů korun a třetí příčku obsadil kraj Plzeňský, kde odhalené pojistné podvody dosáhly částky 69 milionů korun. Naopak nejméně se podvádělo na Vysočině. Tam odhalené pojistné podvody dosáhly částky 917 000 korun. Právě Vysočina je tradičně krajem, kde se dlouhodobě podvádí zdaleka nejméně.  

Stejně jako vloni jsme nejvíce podvodů odhalili v pojištění motorových vozidel (43 %), 36 % případů pak v pojištění majetku a odpovědnosti a 21 % v pojištění osob, vypočítává Zdeněk Macháček, ředitel Úseku bezpečnosti v pojišťovně Kooperativa.

Nejčastější podvody

  • fingované dopravní nehody,
  • uplatněné nadhodnocené škody,
  • škody ze zaparkovaných vozidel, kde není znám viník,
  • škody na elektronice, kdy je potřeba „obnovit“ elektroniku v domácnosti (mobil, PC, televize)

Co naopak téměř vymizelo

  • podezřelé škody odcizených vozidel

„Tři čtvrtiny prošetřovaných případů jsou právě z povinného ručení nebo havarijního pojištění. Jedná se často o hrané a smyšlené dopravní nehody. Setkáváme se také s případy, kdy se škoda skutečně stala, ale poškozený se snaží uplatnit a po pojišťovně chce zaplatit i ta poškození, která nesouvisí s dopravní nehodou a nastala již dříve,“ upřesňuje Dita Němečková z Úseku bezpečnosti České podnikatelské pojišťovny.

A uvádí případ, který v uplynulém roce řešili. Motocyklista skutečně nehodu měl, přední kolo motorky na štěrku dostalo smyk a došlo k pádu na levou stranu. Vedle skutečného poškození motocyklu, ke kterému došlo při pádu, se snažil, abychom mu zaplatili i poškození na pravém boku motocyklu. Provedeným šetřením jsme zjistili, že poškození nekorespondují a nemohla nastat při dopravní nehodě, popisuje případ z praxe Němečková.

Zoufalí lidé dělají zoufalé činy

Zástupci ČPP a Kooperativy shodně potvrzují, že zatím se koronavirus na podvodech nijak neprojevil. V průběhu roku 2020 jsme nezaznamenali nárůst případů, které bychom mohli spojovat s COVID-19 a snahou opatřit si nezákonným způsobem finanční prostředky. Domníváme se, že je to způsobeno opatřeními spojenými s nouzovým stavem v ČR, kdy činnost lidí je výrazně omezena, píše se v tiskové zprávě.

To potvrzují i předběžné statistiky Policie ČR, které za loňský rok uvádějí pokles trestné činnosti. Paradoxně tím skoro vymizely případy podvodů na hlášení odcizených vozidel za účelem pojistného podvodu.

K pokusům o pojistný podvod jsou „náchylnější“ lidé s finančními problémy, ať se již jedná například o nepříliš úspěšné podnikatele, hazardní hráče nebo o osoby závislé na nejrůznějších návykových látkách. V oblasti pokusů o pojistný podvod se ocitá i řada jinak bezúhonných občanů tím, že se pokouší záměrně navýšit škodu u skutečně vzniklé pojistné události. Zarážející je, že lidé takové jednání nepovažují za špatné a neuvědomují si, že se tím dopouští trestného činu, pokusu o pojistný podvod, podivuje se nad hloupostí lidí Honza Marek, mluvčí Generali České pojišťovny.

skoleni_4_3

Podvádět zkoušejí i podnikatelé a firmy

Nejvyšších finančních objemů dosahují pojistné podvody v oblasti majetkového a odpovědnostního pojištění podnikatelů. Za loňský rok se v tomto segmentu v případě Generali České pojišťovny jednalo o částku 326 milionů korun, tedy o více než polovinu všech odhalených pojistných podvodů. Následují podvody z oblasti autopojištění, kde detektivové pojišťovny odhalili podvody za téměř 126 milionů korun.

Typické jsou opět podvody v havarijním pojištění, ale také pokusy o pojistný podvod v oblasti škod na zdraví, které se hradí z povinného ručení.

Autor článku

Autor se věnuje finančnímu poradensví v praxi a publikační činnosti na téma finanční gramotnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).