Hlavní navigace

Pojištění úsměvu, traumatu z prohry ve fotbale nebo setkání s duchem. I to je možné

17. 7. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Uzavřít pojištění pro auto, dům nebo sebe pro případ úrazu je dnes běžnou praxí. Co se ale pojistit proti ztrátě chuti, pokousání upírem nebo únosu mimozemšťany? I to některé pojišťovací domy nabízejí. A nachází řadu zájemců.

Kapitolou samou pro sebe jsou celebrity. Může se zdát, že kdo se chce stát skutečně slavným, musí mít nějaké výstřední pojištění. Na druhou stranu pojistky většinou chrání něco, co je pro danou osobnost typického.

Zpěvák Tom Jones, který obvykle své hity zpívá v rozepnuté košili, si tak nechal pojistit ochlupenou hruď na v přepočtu 140 milionů korun. Zpěvačka Mariah Carrey si svých nohou cení na neuvěřitelných 20 miliard korun. Herečka Julia Roberts má pojištěný úsměv na 600 milionů korun. Zpěvačka Madonna je jednou z mnoha celebrit, která uzavřela pojistku pro své poprsí, cení si ho na 40 milionů korun.

Reklama pro celebritu i pojišťovnu

Extravagantní pojištění mají v mnoha případech vedle reálné kompenzace v případě újmy poskytnout celebritám, a stejně tak i pojišťovnám, pozornost médií. I z toho důvodu údaje o konkrétních pojistkách zveřejňují, komentuje důvody Dušan Šídlo, analytik poradenské společnosti Broker Trust.

Některé osobnosti by se bez jedinečných schopností a částí těl v profesním životě neobešly, a proto se pro případ jejich ztráty raději pojišťují. Fotbalista David Beckham měl svůj pracovní nástroj – tedy nohy – pojištěny na 1,5 miliardy korun. Kdyby zpěvák Bruce Springsteen přišel o hlas, pojišťovna by mu vyplatila až sto dvacet milionů dolarů. Známý britský gurmán a kritik Egon Ronay neponechal náhodě osud svých chuťových pohárků. Pojišťovna mu měla kompenzovat ztrátu chuti 250 tisíci britských liber. Americký komik Ben Turpin si na začátku 20. století nechal pojistit na 25 tisíc dolarů slavné šilhající oči. I letos svět pojišťovnictví zaznamenal výraznou událost. Nejmenovaný miliardář z amerického Sillicon Valley si pořídil doposud nejdražší životní pojistku v hodnotě 201 milionu dolarů (přes čtyři miliardy korun).

„Odpovědnost za vyplacení takto vysoké pojistky většinou nenese jedna společnost, která by tak riskovala bankrot, ale je rozdělena mezi více společností. V tomto případě se mluvilo dokonce o devatenácti pojišťovacích domech,“ vysvětluje Dušan Šídlo z Broker Trustu.

Kuriózní typy pojištění

Předmět pojištění Pojistná částka Pojištěný
Nohy 1,4 mld. Kč David Beckham
Hlas 2,4 mld. Kč Brude Springsteen
Chuťové pohárky 8,25 mil. Kč Egon Ronay
Šilhající oči 500 000 Kč Ben Turpin
Životní pojištění v případě smrti 4 mld. Kč neznámý
Nechtěné oplodnění penisem 20 mil. Kč David Lee Roth
Úsměv 600 mil. Kč Julia Roberts
Úsměv 200 mil. Kč America Ferrera
Poškození lodi lochnesskou příšerou 30 mil. Kč Jacobite Cruises
Usmrcení duchem 30 mil. Kč Royal Falcon Hotel

Přepočet do korun je orientační.

Nepojistit se proti Lochnessce by bylo hloupé

K uzavření pojistek může vést i divoký životní styl. Frontman skupiny Van Halen, rocker David Lee Roth, se tak v 80. letech nechal pojistit proti nechtěnému zplození potomka, či přesněji si pojistil svůj penis. Pokud by některá z Rothových milenek otěhotněla, pojišťovna mu měla vyplatit milion dolarů, aby si tak kompenzoval náklady na výživného.

Kuriózních pojistek je nespočet. Britský pojišťovací dům Lloyd´s nabízí pojištění pro případ kousnutí upírem, vlkodlakem nebo přeměny v zombie či její kousnutí. Když v roce 2012 pokousal v Miami jistý zdrogovaný muž jiného muže a světem se začaly šířit zprávy o „útoku zombie“, pojistku několik lidí uzavřelo. Skotská společnost Jacobite Cruises, která provozuje plavbu na jezeře Loch Ness, je zase pojištěna na v přepočtu 30 milionů korun pro případ, že by některou loď poškodila Lochnesska. „Bylo by hloupé, kdyby k tomu došlo a my nebyli pojištěni,“ tvrdila loni opatrná majitelka Freda Newtonová.

Přes dvacet tisíc lidí zaplatilo necelých dvacet dolarů (okolo 400 Kč) americké pojišťovně Saint Lawrence Agency, která se zavázala pokrýt škody způsobené únosem mimozemšťany, a to až do výše deseti milionů dolarů (200 milionů korun). Stanice BBC před lety informovala o majiteli hostince Royal Falcon Hotel v anglickém Suffolku, který se pojistil pro příležitost, že v hotelu někoho usmrtí či zraní duch. Na jeho obranu je třeba dodat, že budova je přes 500 let stará a leží vedle hřbitova.

Královna fingovaných pádů

Nepojišťují se jen vrcholoví sportovci, ale také jejich fanoušci. Jeden britský milovník fotbalu v roce 2006 uzavřel pojištění, kdyby utrpěl vážné trauma, když Británie nepostoupí ze základní skupiny mistrovství světa ve fotbale. Británie se tehdy dostala až do čtvrtfinále a fanoušek nárok na pojistné plnění nepodal.

skoleni_4_3

Mnozí se pojistky snaží využít k nekalému obohacení. Nechvalně proslulou se takto stala americká seniorka Isabela Parkerová, která předstírala pády na zem například v obchodech a žalovala pak jejich majitele, že nechali kluzký povrch. Za sedm let provedla okolo pěti desítek pádů a vysoudila půl milion dolarů. Soud ji nakonec poslal na čtyři roky do domácího vězení za podvod.

„Na českém pojistném trhu to až tak divoké s pojišťováním všeho možného či spíše nemožného není. Ale i tak se můžeme potkat s některými netradičními pojistkami. Jde například o pojištění únosu, pojištění proti špatnému počasí, pro případ vícečetných porodů, pro případ zrušení svatby, nebo o speciální pojištění horních končetin,“ uzavírá přehled netradičních pojištění Dušan Šídlo.

Autor článku

Autor se věnuje finančnímu poradensví v praxi a publikační činnosti na téma finanční gramotnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).