Dobrý den pane Hovorka,
Od vlády, nejlépe přímo z úst pana Nečase (Podle mne vláda nemá ucelenou představu a on je ten kdo by ještě mohl zasáhnout a vyvolat nějaké změny, na vícero místech současně.) bych rád slyšel odpověď na následující otázky:
1. Co vláda udělá, když se dostatek lidí nerozhodne přesunout ona 3% z odváděného důchodu do soukromých fondů, a přidat vlastní 2%?
Jak dlouho bude vláda čekat, neboli s jak dlouhým časovým horizontem vláda počítá při zavádění změn? Kolik procent, aktivních lidí, je podle jejich představ minimum a kolik optimum?
2. Jak dlouhý bude časový horizont „reformy“ (dále v textu již se nebudu s uvozovkami obtěžovat) a jak dlouho bude muset zůstat navýšena DPH? Zaručuje se vláda, že po dokončení reformy opět klesne DPH? Jaká by mohla být hodnota DPH po úspěšném dokončení reformy?
Původně vláda uvažovala o DPH až 25%, hrozí nám stále ještě tento, nebo podobný, scénář a za jakých podmínek?
Jak to bude s DPH v případě, že se reforma nepovede? Počítá vláda s touto možností? Budou prostředky, získané prostřednictvím zvýšené DPH, fungovat jako jednorázové výdaje nebo by v případě neúspěchu reformy bylo nutné do systému pumpovat zvýšené množství prostředků trvale? Jaká by mohla být hodnota DPH po ukončení, ale ne úspěšném dokončení reformy.
Bude od teď vláda hýbat DPH pokaždé, když bude potřebovat více prostředků…?
3. Pochopil jsem, že ČNB bude mít dozor, a tedy jistou moc, nad nově vzniklými/licencovanými nestátními penzijními fondy.
Jaké páky bude ČNB mít? Jak bude ČNB postupovat, pokud bude mít nějaký fond problémy? Jak se bude postup ČNB lišit oproti, podle mého názoru, katastrofálnímu stavu který u fondů panuje dnes?
Bude moci ČNB přinutit fondy v dobré kondici, aby se podělili o klienty fondů krachujících?
Bude (což je podle mne nežádoucí, protože by mohla mít naše měna problémy jako celek) ČNB nějak ručit za vklady na penzijních fondech?
4. Otázek na konkrétní drobnosti bych měl mnoho, ale dokud neznám alespoň nějaké parametry, bylo by to jen „šlehání prutem do vody, namísto rybaření“. Snad jen…
Jak bude ošetřeno, když se ze zaměstnance stane živnostník, a jak budou odvody do nestátních penzijních fondů probíhat? Vláda by měla, protože vše souvisí se vším, současně s „důchodovou/daňovou“ reformou vyložit karty i ohledně odvodů na zdravotní pojištění a vysvětlit jak hodlá živnostníkům zvýšit daně a zachovat jim odvody v nezvětšené výši (a pokud možno nastínit jak dlouho tento stav potrvá).
Předpokládám, že ona 2%, která budou lidé odvádět do nestátních penzijních fondů ze svého, budou strhávána lidem přímo z výplaty a spořit na důchod tak budou tedy jen v časech, kdy budou aktivní? Nezaměstnanost je fakt, s kterým se prostě musí reálně počítat! Bylo by podle mne špatné, kdyby lidé museli ona 2% (zřejmě jako nějakou fiktivní/minimální hodnotu) odvádět i v době výpadku příjmů, tak jako je tomu dnes v případě zdravotního pojištění.
P.S.
Pokud máte zájem, můžete použít kterýkoliv z mých "názorů/argumentů", vyslovených na serveru Měšec, v průběhu několika posledních měsíců (jejichž autorem je "Nevolník"), pokud mne tím nepoškodíte.
Tady jsem něco našel
http://finexpert.e15.cz/jak-skutecne-vysoke-jsou-ceske-dane
Hlavně si přečtěte diskusi :-)
http://blog.mara66.com/?p=212):