Hlavní navigace

Pochmurný výhled E.ONu stále sráží ČEZ

Drobné novinky o Řecku a USA během dne na burze vystřídaly korporátní zprávy. Jak si vedou akcie automobilek, ČEZu, E.ONu nebo NWR?
Dušan Jilčík
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Akciové trhy ani dnes nepřerušily několikadenní poklesy trvající prakticky celý týden. Nicméně intradenní volatilita byla oproti minulým dnům vyšší a poskytla několik zajímavých investičních příležitostí. Příčinou byly na burzách exprirující opční akciové kontrakty a jejich nahrazování novými. Přesto, že se nejednalo o klasický „Triple Witching Day“ (slangově tzv. „Den tří čarodějnic“), tak obchodníci po celý den upravovali svá portfolia. Drobné zprávy o Řecku nebo o růstu počtu pesimistů vůči rychlému vyřešení „fiskálního útesu“ v USA vystřídaly v průběhu dne korporátní zprávy k jednotlivým akciím.

Z rána reportovaná statistika nově vyřízených registrací automobilů v Evropě podpořila během ranního obchodování většinu evropských automobilek. Milovníky Renaultu asi zamrzí, že jejich automobilka si stále více neví rady s odbytem a oproti minulému roku měla o 22 % méně nových registrací. Poklesy registrací se nevyhnuly ani německé automobilky. Volkswagen PREF klesl dopoledne na dohled k 150 EUR (denní min. cca –2 %). Nakonec však propad korigoval a páteční obchodování zakončuje se ztrátou 0,5 % na 151,90 EUR.

Akcie E.ONu sice vykazují stabilizaci okolo cen 14 EUR, ale i tak zřejmě negativně působí i na ČEZ (-0,6 % na 688 CZK). Kurz naší energetiky pod 700 korun je způsobem i pádem cen emisních povolenek, které na začátku týdne stály 9,40 EUR a dnes 7,30 EUR (cca –20 %).

ucto20

Mírné nárůsty si ráno připisovaly akcie NWR. Zprávy o údajném zájmu polského těžaře uhlí JSW o menšího polského konkurenta Bogdanku vyvolaly pozitivní spekulace o NWR, ale nakonec zůstaly akcie bez většího zájmu s cca půlprocentní ztrátou na 76 CZK za akcii. Překvapivě dobře se dnes obchodovaly naopak bankovní tituly na pražské burze – Komerční banka a Erste Group (+1,7 % na 3.886 CZK, resp. +0,5 % na 521 CZK). Tyto akcie si kupci dnes oblíbili i přesto, že např. německé banky Commerzbank a Deutsche Bank se propadaly do ztrát 4,5 %, resp. 2,5 %. Přitom rakouská Erste většinou věrně následuje tyto dvě největší německé banky.

V příštím týdnu nás v úterý čeká jednání členů Eurogroup, tedy ministrů financí eurozóny. Ti by měli dát stanovisko k nové půjčce, která je pro Řecko životně důležitá. Jejich rozhodnutí bude stimulem pro další vývoj především bankovních akcií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).