Hlavní navigace

PID Lítačka: jednotný dopravní systém pro Prahu a Středočeský kraj. Kupon můžete mít i na kartě

24. 8. 2018
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Aktualizováno 24. 8. 2018 11:55
Pokud cestujete po Středočeském kraji, brzy si budete moci jízdenky kupovat elektronicky přes mobilní aplikaci. V rámci pražské hromadné dopravy si pak nově budete jako nosič kuponu zvolit i platební kartu nebo In kartu.

Pokud cestujete v rámci Prahy a Středočeského kraje, brzy vám nastanou změny. Městská hromadná doprava v Praze a příměstská doprava Středočeského kraje budou mít totiž jednotný regionální dopravní systém. PID Lítačka nabídne vyhledávání spojů, nákup kupónů, ale i možnost zvolit si jako nosič dat pro časovou jízdenku platební kartu nebo In Kartu. Případně mít Lítačku jen virtuální. Ale popořadě.

Nový web, aplikace i e-shop

Během následujících dnů až týdnů plánuje Operátor ICT spustit ostrý provoz projektu PID Lítačka. Ten se bude skládat ze 3 stejnojmenných pilířů:

  • webové aplikace,
  • mobilní aplikace,
  • e-shopu.

Webová aplikace je v provozu už od 1. srpna 2018, ale jedná se pouze o pilotní provoz, kde zatím nejsou k dispozici všechny funkcionality a hledají se chyby. Ke spuštění do ostrého provozu dojde v pondělí 27. srpna 2018. Společně s tím dojde i ke spuštění e-shopu.

Pilotní provoz PID Lítačky.
Autor: Veronika Doskočilová

Pilotní provoz PID Lítačky.

Mobilní aplikace je rovněž v pilotním provozu od 1. srpna 2018 a na ostrou verzi přejde v sobotu 1. září 2018. Ta nahradí současnou aplikaci PID Info.

Vzhled mobilní aplikace PID Lítačka
Autor: Veronika Doskočilová

Vzhled mobilní aplikace PID Lítačka

Pojďme se podívat na to, co můžete od nového projektu čekat.

Sjednocení systémů a více nosičů kuponů

Spuštěním celého projektu dojde ke sjednocení odbavovacího systému. Rozšíří se také možnost nosičů dlouhodobého jízdného. Doposud jste mohli mít kupon na městskou hromadnou dopravu nahraný na Lítačce, případně na Opencard, pokud vám ještě nevypršela její platnost. Nově přibudou další dvě možnosti:

  • platební karta,
  • In karta.

Jako nosič kuponů můžete tyto dvě nové možnosti využít v případě, že si zakoupíte dlouhodobé časové jízdenky v délce platnosti od 30 dnů do 1 roku.

Dále vám webová aplikace v kombinaci s e-shopem umožní nákup jízdného dle vybraných pásem, kalkulaci ceny, aktivování kuponu on-line, nastavení upozornění na vypršení platnosti kuponu, možnost změnit nosič kuponu během jeho platnosti a spravovat skrze jednu registraci více účtů.

Pro využívání funkcionalit je potřeba se v aplikaci zaregistrovat. Následně pak záleží na vás, jakou ze tří možností si jako nosič kuponu vyberete.

Varianta s kuponem na Lítačce

Pokud budete i nadále chtít využívat pouze Lítačku, můžete si kupon nechat na ní a další možnosti nevyužívat. Pokud byste se ale v aplikaci přece jen zaregistrovali, měla by vám ukázat, jaký je stav vašich kuponů, kdy vám končí a další podrobné informace. Zároveň si můžete nastavit upozornění, které vás bude informovat o tom, že se blíží konec vašeho kuponu. Upozornění vám přijde buď e-mailem, nebo SMSkou.

Jakékoli dlouhodobé kupony zakoupené skrze e-shop budete moci prozatím platit pouze platební kartou skrze platební bránu. Do budoucna se ale plánují i další možnosti platby, jako Masterpass, platba Na Klik, Apple Pay a Google Pay.

Varianta s platební kartou

Nově bude umožňována i varianta spárovat zakoupený kupon s platební kartou. To bude možné při splnění několika podmínek. Předně se musí jednat o bezkontaktní platební kartu. S kontaktní platební kartou bohužel kupon nebude fungovat. A dále musí jít o platební kartu vydávanou buď karetní asociací Visa, nebo Mastercard. Jiní vydavatelé karet opět nebudou v rámci projektu podporováni.

Po zakoupení kuponu už nebudete muset zakoupený jízdní kupon jít aktivovat do validátoru ve stanicích metra. Tato povinnost s novým projektem odpadá. Kupon se aktivuje automaticky on-line po zakoupení na e-shopu.

Vzhledem k tomu, že na platební kartě ale není vaše fotografie, nejedná se primárně o osobní nosič dat. Aplikace vám tedy po zaregistrování platební karty ukáže, že jste si zaregistrovali anonymní nosič. Na ten bude možné zakoupit pouze přenosné časové jízdenky, které jsou výrazně dražší.

Abyste mohli využívat nepřenosných časových jízdenek, je potřeba změnit status platební karty jakožto nosiče na osobní. Aplikace vás poté vyzve k nahrání vaší fotografie. Krok, kdy z anonymního nosiče uděláte osobní, je nevratný. Aby navíc vše proběhlo v pořádku, je nutné, aby jméno držitele platební karty odpovídalo jménu, pod kterým jsme se v aplikaci zaregistrovali. Pokud se jména liší, proces neproběhne.

Varianta s In kartou

Pokud vlastníte In kartu od Českých drah, budete moci nově využít i ji jakožto nosič dat pro kupon na městskou hromadnou dopravu. 

I v tomto případě platí, že nebudete muset zakoupený kupon na městskou hromadnou dopravu nikde aktivovat. Dojde k tomu automaticky po zakoupení. V případě In karty je navíc nosič dat automaticky vnímán aplikací jako osobní. Obsahuje totiž vaši fotografii.

Od kdy kupony platí?

Ať už si zvolíte jakýkoli nosič dat, vždy budete mít minimálně dva způsoby, jak si zakoupit příslušný kupon, a to buď on-line na e-shopu, nebo ve Škodově paláci v Jungmannově ulici v Praze. V případě Lítačky jakožto nosiče pak budete mít možnost i nadále kupovat kupony na kontaktních místech ve stanicích metra.

S tím, kde kupon zakoupíte, se pak pojí i začátek jeho platnosti. Po zakoupení na přepážce se kupon aktivuje okamžitě a platí ihned. V případě nákupu na e-shopu začne kupon platit až po 60 minutách nebo v termínu, jaký si sami zvolíte.

Na všechny 3 nosiče si budete moci kupon nahrát s maximálně 60 denním předstihem.

Nosič jde kdykoli změnit

Informace o kuponu, který jste si zakoupili, nejsou uloženy na samotném nosiči dat, ale v centrální databázi. Pokud vám tedy například skončí platnost In karty či platební karty, můžete si kupon převést na jiný nosič. To bude možné těmito způsoby:

  • on-line na e-shopu,
  • na přepážkách Dopravního podniku Prahy,
  • ve Škodově Paláci v Praze v Jungmannově ulici.

Opencard zanikne

Společně se spuštěním PID Lítačky dojde k postupnému ukončení provozu karty Opencard. Pokud ještě vlastníte platnou Opencard, bude po spuštění projektu přenesena do nového systému. Ovšem pouze dočasně.

Od čtvrtka 1. listopadu 2018 nebude možné na Opencard nahrávat žádné nové dlouhodobé kupony. Pokud si dlouhodobý časový kupon zakoupíte ještě před prvním listopadem, můžete na něj dále jezdit až do konce jeho platnosti, případně do konce platnosti samotné Opencard.

Po vypršení jednoho či druhého si ale budete muset vybrat jeden ze tří nových nosičů.

V současné době je v oběhu přes 240 000 karet Opencard. Ty bude možné od soboty 1. září 2018 vyměnit bezplatně za kartu Lítačka.

Mobilní aplikace

Součástí celého projektu je i mobilní aplikace PID Lítačka. Ta je od 1. srpna k dispozici v rámci testovací verze a od soboty 1. září bude spuštěna v ostrém provozu. Od září také zcela nahradí dosavadní aplikaci PID Info.

V rámci aplikace bude možné prozatím nakupovat jednorázové a krátkodobé jízdné s platností maximálně 72 hodin. Jedná se tedy o klasické lístky na městskou hromadnou dopravu a do příměstských částí. Nákup dlouhodobých časových kuponů bude cestujícím v aplikaci umožněn do konce roku, řekl Michal Fišer, generální ředitel Operátora ICT, která systém Lítačka spravuje a vyvíjí.

Dále aplikace umožní zvolit si, kdy chcete zakoupené lístky aktivovat. Pokud zvolíte okamžitou aktivaci, odpočítá vám aplikace dvouminutovou ochrannou lhůtu, po které začne elektronický lístek platit. Lístků také můžete zakoupit více a přeposlat je někomu jinému. Kromě toho si v aplikaci můžete vyhledat spoje, výluky, omezení a přehled parkovišť P+R s aktuální obsazeností.

Pro cestující ve Středočeském kraji se bude jednat o první možnost, jak si zakoupit jízdné po Středočeském kraji elektronicky prostřednictvím mobilní aplikace.

Pokud dojde ke ztrátě nebo poškození vašeho telefonu, budou vám na základě toho, že máte v aplikaci účet, vaše jízdenky obnoveny.

Integrace Středočeského kraje

Středočeský kraj počítá s postupnou integrací do projektu. Ještě letos se zaintegrují vlaky v celém Středočeském kraji a rozšířena by měla být také integrace autobusů na Nymbursku. K dokončení integrace v celém Středočeském kraji by pak mělo dojít do konce příštího roku, uvedla Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje.

Po zaintegrování byste tak mohli aplikaci využívat k zakoupení jízdenek na všechny spoje v rámci Středočeského kraje.

Středočeský kraj také počítá se zřízením kontaktních míst ve vybraných městech, kam budete moci osobně zajít a vyřídit případné záležitosti osobně.

Do budoucna i virtuální karta

Od pondělí 27. srpna 2018 si budete moci vybrat, jestli si kupon na městskou hromadnou dopravu nahrajete na Lítačku, platební kartu, nebo In kartu. Do budoucna se však plánuje ještě jedna varianta, a to čistě virtuální karta.

Prokazovat byste se pak mohli mobilním telefonem a aplikací v něm staženou, která by obsahovala informace o vás, koupeném kuponu apod.

FIN21

Co dalšího se chystá?

Kromě výše uvedeného by v budoucnu měl být projekt napojen i na další činnosti. V současné době pracujeme na propojení PID Lítačky na další městské služby, jako je například podpora intermobility v Praze. Naše plány na budoucí rozvoj karty PID Lítačka představíme ještě v letošním roce, uvedla Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy.

Zároveň by ale měla víc funkcionalit obsahovat i webová aplikace, jako například reálné polohy jednotlivých vozů, placení za parkování a další.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).