Lepší představu o důchodové reformě a změně DPH si uděláte po přečtení článku Čas na reformu důchodů se krátí (E15.cz, 15.12.2010).
Doporučuji číst i drobnosti pod a kolem článku, například zmíňku o 25%DPH, kterou si dovolím odcitovat:
"Sociální demokraté nesouhlasí s op-outem, tedy vyvedením části povinného odvodu na sociální pojištění na soukromé účty. Nepodpoří ani povinné spoření na penzi a zvyšování základní sazby DPH.
Pokud by se se sazbami daně z přidané hodnoty mělo hýbat, pak se přiklání ke zvýšení horní, nyní 19 procentní sazby až na pětadvacet procent. Přechodné období reformy doporučují financovat z rezerv státních a polostátních podniků.
Představy ČSSD podporují odbory".
**
Nezapomeňte, že sjednocení DPH mělo být hlavním zdrojem financí pro transformaci důchodového systému. V rozhovoru s Miroslavem Kalouskem o tom E15.cz, v článku Miroslav Kalousek: Přestal jsem věřit v dohodu s opozicí. Penzijní reformu si musíme prohlasovat sami v koalici (E15.cz, 15.12.2010), informoval následovně:
"O jednotné sazbě DPH na 19 procent jsem společně s ministrem Drábkem sice diskutovali, žádný konkrétní návrh ale předložen nebyl. Dosud jsem žil v přesvědčení, že koalice je s vyšším inkasem z DPH srozuměna. Tedy že toto inkaso bude jedním ze zdrojů financování transformačních nákladů důchodové reformy. Pokud to jeden z koaličních partnerů zablokuje, zdroje budeme muset nalézt jinde."
"Některými politiky jsem obviňován, že jsem pouhý účetní, na což jsem v zásadě hrdý. Pokud by významná část zdrojů na financování penzijní reformy nepocházela z vyššího inkasa DPH, bude to na úkor někoho jiného, jiných profesních skupin. Zároveň to bude mít horší dopad na prosperitu Česka. Trvám na tom, že z národohospodářského hlediska je zvýšení inkasa z DPH nejlogičtější, i když to s sebou nese určité náklady na domácnosti. Pokud tomu ale bude jedna ze stran bránit, je to politická realita. Jsem k této diskuzi připraven. Omezení investic do dopravní infrastruktury bych považoval za mimořádně nešťastné. Nicméně z účetního hlediska to řešení je."
Nepřípadá vám jako matení pojmů, když ČSSD nazývá vyvedení peněz z jednoho povinného odvodu do jiného povinného odvodu „op-out“?
Opt-out je obecné označení pro mechanismus, jak se jednotlivec může vyvázat z nežádoucí služby. O něčem takovém však ani „pravice“ neuvažuje ani ve snu.
Když se to dá vše dohromady, tak souhrná interpretace podle mne zní "ČSSD nesouhlasí s důchodovou reformou a nepodporuje ji".
Což ale zní ještě více nesmyslně! Když už v ničem jiném, tak politici jsou zajedno, že reformovat důchody je potřeba. Zda by se ČSSD spokojilo se změnou parametrů stávajícího systému, nebo by dokázalo najít jiné zdroje, nevím.
Politiku, z části záměrně, nevnímám příliš differencovaně. Pro mne je to všechno banda pitomců a diletantů s kterými musím počítat a musím z toho vyjít co nejlépe...
Nicméně si, více či méně, cením některých jednotlivců. Charakter jednotlivců, narozdíl od programových prohlášení jednotlivých stran, vnímám celkem výrazně.