Vlákno názorů k článku Penzijní reforma podle NERV: Povinně a bez záruky od Nevolník - Lepší představu o důchodové reformě a změně DPH...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 12. 2010 17:55

    Nevolník (neregistrovaný)

    Lepší představu o důchodové reformě a změně DPH si uděláte po přečtení článku Čas na reformu důchodů se krátí (E15.cz, 15.12.2010).

    Doporučuji číst i drobnosti pod a kolem článku, například zmíňku o 25%DPH, kterou si dovolím odcitovat:

    "Sociální demokraté nesouhlasí s op-outem, tedy vyvedením části povinného odvodu na sociální pojištění na soukromé účty. Nepodpoří ani povinné spoření na penzi a zvyšování základní sazby DPH.
    Pokud by se se sazbami daně z přidané hodnoty mělo hýbat, pak se přiklání ke zvýšení horní, nyní 19 procentní sazby až na pětadvacet procent. Přechodné období reformy doporučují financovat z rezerv státních a polostátních podniků.
    Představy ČSSD podporují odbory".

    **
    Nezapomeňte, že sjednocení DPH mělo být hlavním zdrojem financí pro transformaci důchodového systému. V rozhovoru s Miroslavem Kalouskem o tom E15.cz, v článku Miroslav Kalousek: Přestal jsem věřit v dohodu s opozicí. Penzijní reformu si musíme prohlasovat sami v koalici (E15.cz, 15.12.2010), informoval následovně:

    "O jednotné sazbě DPH na 19 procent jsem společně s ministrem Drábkem sice diskutovali, žádný konkrétní návrh ale předložen nebyl. Dosud jsem žil v přesvědčení, že koalice je s vyšším inkasem z DPH srozuměna. Tedy že toto inkaso bude jedním ze zdrojů financování transformačních nákladů důchodové reformy. Pokud to jeden z koaličních partnerů zablokuje, zdroje budeme muset nalézt jinde."

    "Některými politiky jsem obviňován, že jsem pouhý účetní, na což jsem v zásadě hrdý. Pokud by významná část zdrojů na financování penzijní reformy nepocházela z vyššího inkasa DPH, bude to na úkor někoho jiného, jiných profesních skupin. Zároveň to bude mít horší dopad na prosperitu Česka. Trvám na tom, že z národohospodářského hlediska je zvýšení inkasa z DPH nejlogičtější, i když to s sebou nese určité náklady na domácnosti. Pokud tomu ale bude jedna ze stran bránit, je to politická realita. Jsem k této diskuzi připraven. Omezení investic do dopravní infrastruktury bych považoval za mimořádně nešťastné. Nicméně z účetního hlediska to řešení je."

  • 18. 12. 2010 23:04

    Standa (neregistrovaný)

    Nepřípadá vám jako matení pojmů, když ČSSD nazývá vyvedení peněz z jednoho povinného odvodu do jiného povinného odvodu „op-out“?

    Opt-out je obecné označení pro mechanismus, jak se jednotlivec může vyvázat z nežádoucí služby. O něčem takovém však ani „pravice“ neuvažuje ani ve snu.

  • 19. 12. 2010 9:06

    Nevolník (neregistrovaný)

    Když se to dá vše dohromady, tak souhrná interpretace podle mne zní "ČSSD nesouhlasí s důchodovou reformou a nepodporuje ji".

    Což ale zní ještě více nesmyslně! Když už v ničem jiném, tak politici jsou zajedno, že reformovat důchody je potřeba. Zda by se ČSSD spokojilo se změnou parametrů stávajícího systému, nebo by dokázalo najít jiné zdroje, nevím.

    Politiku, z části záměrně, nevnímám příliš differencovaně. Pro mne je to všechno banda pitomců a diletantů s kterými musím počítat a musím z toho vyjít co nejlépe...
    Nicméně si, více či méně, cením některých jednotlivců. Charakter jednotlivců, narozdíl od programových prohlášení jednotlivých stran, vnímám celkem výrazně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).