Hlavní navigace

Penzijní reforma od A do Z. Vše, co potřebujete vědět

20. 3. 2012
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Drtivá většina Čechů reformě pořádně nerozumí. Pojďme si přehledně shrnout informace o velké i malé reformě penzí, které jsou k dispozici.

Jak už jsme vás informovali v článku Penzijní reforma po česku: nevěřím, nerozumím a bojím se, většina lidí toho o problematice důchodové reformy moc neví nebo má v informacích zmatek. Pojďme si proto vysvětlit, o čem je malá a velká reforma, jaký je rozdíl mezi jednotlivými pilíři důchodového systému a zda se vám vyplatí do ní vstoupit.

Malá penzijní reforma

Malou penzijní reformu iniciovalo rozhodnutí Ústavního soudu, který shledal české důchody příliš rovnostářskými. Spustil tak řetězec událostí, z nichž nejsledovanější byla asi změna ve výpočtu penzí tak, aby lidé s vyššími příjmy, kteří do systému na pojistném odváděli větší částky, měli také vyšší penzi. Podrobnější informace o změnách ve výpočtu si můžete přečíst v článku Jak vypadá penzijní reforma vyhovující Ústavnímu soudu?

Změny ve výpočtech byly nastaveny tak, aby se nedotkly nejnižší příjmové skupiny. Nepříznivě tak zasáhly občany s platem mezi 10 900 až 34 000 Kč a penzi naopak zvýšily lidem s platem nad 34 000 Kč. To mělo za důsledek zvýšení odchodů do předčasné penze u těch, kterým by nová pravidla ubrala na dávce více než krácení za předčasný odchod do důchodu. Na rozdílné výpočty důchodů v praxi se můžete podívat v článku: Vyplatí se vám odejít do důchodu před důchodovou reformou?

Tím ale malá reforma neskončila. Mezi další opatření, která přišla s rokem 2012, patří například tvrdší postih za předčasný odchod do důchodu, urychlené zvyšování důchodového věku u žen tak, aby se věková hranice postupně vyrovnala s tou, která platí pro muže, změny ve valorizaci penzí nebo méně času pro vzkříšení nároku na pozůstalostní důchod.

Velká důchodová reforma

Velká důchodová reforma už se věnuje aktuálnímu problému všech vyspělých zemí, jejichž populace stárne a zvyšuje se tak podíl složky v postproduktivním věku na úkor složky v produktivním věku. Stávající systém založený na solidaritě, kdy pracující odvádějí peníze do systému, aby bylo co vyplácet důchodcům, je už za těchto podmínek neudržitelný. Jednoduše řečeno, už začíná být na jednoho pracujícího příliš mnoho důchodců. Čtěte více: Dožijete se důchodu?

A protože věkovou hranici pro odchod do důchodu nelze zvyšovat věčně, musí se do budoucna snižovat vyplácené penze, nebo se ze současného systému stane deficitní vysavač, který si vezme na svědomí kolaps veřejných financí. Je proto potřeba, aby si lidé spořili na penzi sami. Čtěte více: Aleš Michl, Raiffeisenbank: Stát tu není od toho, aby vám vyplácel velký důchod

Že jste v souvislosti s reformou slyšeli pojem jako „pilíř“? Slyšeli jste správně. V rámci reformovaného důchodového systému budou fungovat rovnou tři.

První pilíř

První pilíř symbolizuje průběžný státní systém, který funguje nyní. Aktivní obyvatelstvo se ho povinně musí účastnit, jinak řečeno do něj musí povinně odvádět své pojistné. Obyvatelstvo v důchodovém věku z něj naopak dostává vyplacenou penzi. Čtěte více: Vyvázali byste se ze systému sociálního pojištění?

V současnosti sem musí pracující odvádět pojištění ve výši 28 %. Pro ty, kteří by se rozhodli reformy zúčastnit, by se toto povinně odváděné pojistné snížilo na 25 %.

Druhý pilíř

Druhý pilíř má symbolizovat nový fondový systém. Ten, kdo do něj bude chtít vstoupit (účast je dobrovolná), bude do prvního pilíře odvádět na pojistném pouze 25 %. Zbylá 3 % budou převedena právě do druhého pilíře. K nim ale tato osoba bude muset ještě přidat 2 % svého disponibilního příjmu.

Co na druhý pilíř říkají ekonomové? Přečtěte si jejich názory v článku Podoba penzijní reformy dohodnuta. Co vás čeká v důchodu?

Těchto 5 % pak bude investovat s tzv. penzijními společnostmi. Čtěte více: Kdo bude veřejnosti „prodávat“ penzijní reformu?

Pokud vstoupíte do druhého pilíře, budete si moci vybrat ze 4 investičních strategií, jak se svými penězi naložíte. Každá strategie s sebou nese jinou míru rizika, protože investuje do odlišných investičních instrumentů nebo jejich odlišné skladby.

Pokud nemáte rádi riziko, můžete za cenu nižšího potenciálního rizika investovat do důchodového fondu státních dluhopisů nebo konzervativního důchodového fondu. Pokud chcete riskovat, abyste měli možnost dosáhnout i na vyšší výnosy, můžete zkusit vyvážený nebo dynamický fond. Více si o jednotlivých investičních strategiích a jejich portfoliu přečtěte v článku Nové penzijní fondy nebudou garantovat návratnost.

Uvědomte si však, že výši toho, co se vám z vložených úspor vrátí, vám nikdo negarantuje. Stejně jako všichni ostatní investoři i vy musíte nést riziko, se kterým je investování spojeno, takže pokud investiční manažeři penzijních společností šlápnou vedle, náklady ponesete vy. Navíc třeba taková dluhová krize v Evropě dala starému dobrému rčení: „dluhopis je bezpečný přístav“ úplně nový (nebo spíše žádný) rozměr. Proto se ani investice do dluhopisů některých zemí nedá nazvat jako bezriziková. Kromě toho to nebudete vy, kdo bude rozhodovat o tom, do jakých přesně instrumentů budou vaše úspory investovány.

A jak reformují své penzijní systémy v zahraničí? To si přečtěte v článku Důchodová reforma sedmkrát jinak. Jak jsou na tom v zahraničí?

Počítejte s tím, že ani penzijní společnosti zadarmo nehrabou, a proto jim budete za správu úspor a jejich investování platit poplatky. Ty se budou dělit na řádné a mimořádné. Řádným poplatkem budete pravidelně penzijní společnosti platit za to, že (snad) zhodnocuje vaše prostředky. Mimořádné zaplatíte pouze tehdy, pokud budete chtít změnit svou investiční strategii, převést peníze k jiné společnosti nebo třeba požadovat informace jinak než standardním způsobem. Čtěte více: Na jaké poplatky se v rámci penzijní reformy připravit?

Naspořené peníze vám z druhého pilíře budou vypláceny v důchodovém věku. Vybrat si můžete, zda ve formě doživotní penze, která lze připodobnit současnému starobnímu důchodu. Další možností je výplata důchodu s pozůstalostní penzí po dobu tří let od úmrtí. Penze tedy bude o něco menší, ale v případě vaší smrti touto variantou zajistíte blízké osobě měsíční výplatu ve stejné výši po dobu tří let. Poslední možností je renta vyplácená po dobu 20 let. V případě, že zemřete dříve, než budou všechny úspory vyplaceny, bude zbylá částka postoupena vašim dědicům. Pokud budete žít v důchodu déle než dalších 20 let, budete se po uplynutí této doby muset spolehnout jen na státní důchod.

Reforma umožní i tzv. mezigenerační bonus těm, kteří budou chtít přispět na důchod svým rodičům. Ze svého hrubého příjmu jim tak budete moci převést částku 1 %. 

Anketa

Využijete druhého pilíře a vyvedete si část sociálního pojištění do penzijního fondu?

Zúčastníte se?

Asi si nyní kladete otázku, zda se druhého pilíře zúčastnit, či nikoli. Rozhodnutí za vás dělat nemůžeme. Podle modelových výpočtů by se ale vstup do druhého pilíře měl vyplatit spíše lidem s vyššími příjmy. Lidem s nižšími příjmy by se pak mělo více vyplatit setrvat ve stávajícím systému a případně využít pro spoření na penzi třetí pilíř (viz dále).

Na otázku pro koho je druhý pilíř vhodný se snažíme pomocí modelových příkladů odpovědět v článku Kdo vydělá na penzijní reformě a kdo by se jí účastnit neměl? A analogicky se modelové příklady v článku Kdo by si měl místo reformy spořit raději na penzijním připojištění? snaží poradit těm, kteří by měli zůstat raději u „penzijka“. 

Pokud si problematiku stále neumíte představit, namodelovala ČSOB výhodnost účasti ve druhém pilíři podle profesí za podmínky účasti ve druhém pilíři po dobu 30 let při volbě 20leté výplaty a čistém zhodnocení (uvedeno u názvu fondu) nad inflací.

Výhodnost účasti ve 2. pilíři
Profese Medián mzdy Konzervativní (0,5 %) Vyvážený (1 %) Dynamický (2,5 %)
Předseda představenstva 100 000 Kč 6,7  9,2 19,1
Finanční ředitel 75 000 Kč 5,7 8,2 18,1
Manažer marketingového oddělení 50 000 Kč 3,7 6,2 16,1
Bankéř 35 519 1,1 3,6 13,5
IT Specialista 33 853 Kč 0,9 3,4 13,3
Operátor velínu na výrobu elektrické energie 31 980 Kč 0,3 2,8 12,7
Horník 26 147 Kč –1,6 1 10,8
Středoškolský učitel 22 650 Kč –2,6 –0,1 9,8
Lékař 21 928 Kč –3 –0,5 9,4
Dělník v zemědělství 16 019 Kč –6,4 –3,9 6
Kuchař 10 516 Kč –12,1 –9,6 0,3

Výhoda účasti ve druhém pilíři proti průběžnému v měsíčních platech současné hodnoty

Z obrázku můžete vyčíst, u koho existuje vysoká pravděpodobnost vhodnosti vstupu do druhého pilíře (zelená pole), u koho je přínos tohoto kroku na zvážení (žlutá pole) a kdo by do druhého pilíře vstupovat neměl (červená pole).


Zdroj: ČSOB

Nezapomínejte na to, že zhodnocení je stanoveno předpokladem a skutečnou výši výnosu vám nikdo negarantuje. Realita tak může být horší a výnos klidně záporný. V tom případě by se barevné schéma posunulo směrem nahoru. Zvětšil by se podíl červených polí a zmenšil naopak podíl těch zelených.

Třetí pilíř

Třetí pilíř symbolizuje dobrovolné spoření ve formě penzijního připojištění, životního pojištění a investic na stáří. Současné fungování penzijních fondů se transformuje a od příštího roku se definitivně rozjede podle nových pravidel.

Třetí pilíř charakterizuje oddělený majetek klientů a penzijních fondů, možnost výběru investiční strategie za cenu ztráty garance nulového zhodnocení a změna ve výši poskytovaného státního příspěvku v rámci penzijního připojištění. Ačkoli minimální hranice pro získání státního příspěvku se zvýšila, zvýšil se i samotný příspěvek. O změnách ve třetím pilíři, o pravidlech, která si můžete zajistit vstupem do fondu do konce letošního roku a o nových pravidlech, která budou v těchto fondech fungovat od roku 2013 jsme informovali v článku Na změnu penzijního fondu máte posledních 14 dní. Jaký fond zvolit?

Kdy proběhne velký třesk?

Velká penzijní reforma by se měla rozběhnout od roku 2013. Téma už je ale aktuální i letos. Penzijní fondy (III. pilíř) se totiž v průběhu letoška transformují, což přináší řadu změn jak v jejich fungování, tak i například v jejich přestupování. Od 28. února už například nelze změnit penzijní fond bez toho, abyste přišli o fungování podle starých pravidel. Od počátku roku 2013 už nebude možné získat původní pravidla fungování ani při novém vstupu do fondu.

skoleni_8_6

Od druhé půlky letošního roku navíc bude na lidech starších 35 let, aby se rozhodli, zda se reformy zúčastní (tedy vstoupí do II. pilíře), nebo ne. Jejich rozhodnutí pak už bude nevratné. Ostatní se budou muset o vstupu do II. pilíře rozhodnout právě do svých 35. narozenin.

Informujte se, je to vaše penze

Závěrem je třeba upozornit na to, že výnosy penzijních společností budou omezené (maximální hranici poplatků bude regulovat zákon) a odvislé od objemu spravovaných prostředků a zvolené investiční strategie klientů. Dá se proto očekávat, že „(ne)závislí finanční poradci“ se budou snažit tlačit klienty do odvážnějších strategií, než by zvolil klient sám bez nátlaku. Je pravděpodobné, že přemlouvání budou podložena modelovými výpočty s dosazením nereálných výnosů, které z nevýhodné investice udělají rázem zlatý důl. Více než kdy jindy tedy bude potřeba, aby lidé reformě rozuměli a chápali, jaké možnosti jim vzhledem k vlastním příjmům nabízí. Snaha o trochu vzdělání je v tomto případě na místě. Jde přece o vaši penzi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).