Hlavní navigace

Penzijní fondy překonaly inflaci jen o fous

21. 5. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Transformované fondy si vedly podobně jako v předchozích letech, zachránila je především nízká inflace. Zajímavější, až dvouciferná zhodnocení, však přinesly fondy účastnické.

Každoroční očekávání účastníků penzijního připojištění je u konce. Penzijní společnosti mají spočítáno, kolik vydělaly a výsledky tak trochu nenápadně prezentují veřejnosti. Není se čemu divit, ani loni nedopadly tak, aby se jeden mohl pochválit za založení moudrého investičního produktu, který mu má zajistit o něco příjemnější stáří. Přesto ale nejsou výsledky tak špatné, aby nad smyslem investice vzbuzovaly pochybnosti.

Za loňský rok se totiž většině penzijních společností podařilo překonat inflaci. Faktem je, že v tom hodně pomohla skutečnost, že se loni příliš nezdražovalo a inflace činila pouhých 1,4 %. Pokud bychom jako bernou minci vzali inflační cíl České národní banky, tedy procentuální hodnotu, kolem které by se inflace měla ideálně pohybovat, zaznamenaly by penzijní společnosti úspěch v jeho překonání pouze ve třech případech. A co teprve, kdyby loni panovala stejná inflace jako v roce 2012? Žádný z fondů by tato 3,3 % nepřekonal.

Penzijní společnosti navíc zatraktivňuje státní příspěvek, který celkové roční zhodnocení výrazně zvýší, v průměru přibližně o tři procenta. Níže však uvádíme pouze procentuální výši zisku z investic fondů.

Nejlepší Axa, nejhorší Česká spořitelna

Největšího zhodnocení loni dosáhl transformovaný fond AXA penzijní společnosti, jehož zisk představuje zhodnocení investovaných prostředků o 2,29 % a který registruje třetí největší počet účastníků. Cílem původního penzijního připojištění je zajistit dlouhodobou ochranu vložených prostředků před inflací. Náš transformovaný fond inflaci překonal o 0,9 %, což je v současnosti nejlepší výsledek na trhu, uvedl Karel Žyla, manažer PR a komunikace finanční skupiny AXA.

Druhá pozice z hlediska výše zhodnocení prostředků patří Conseq důchodové a penzijní společnosti, která ke konci loňského roku převzala penzijní společnost Aegon. Na účtech jejích klientů se objeví výnos ve výši 2,17 %. Dvouprocentní hranici o jednu desetinu překonala ještě penzijní společnost České pojišťovny, která je jedničkou na trhu v počtu klientů.

Ve středu pole se umístily penzijní společnosti ČSOB (1,7 %), Allianz (1,6 %), Komerční banky (1,44 %) a ING (1,41 %). Ty všechny překonaly inflaci, byť opravdu jen zlehka. Jako jediné se inflaci nepodařilo překonat penzijní společnosti České spořitelny, což se dotkne velkého množství klientů, protože ČS PS je druhou největší. Proč je zhodnocení tak nízké? Je to záruka, že nedojde k poklesu hodnoty jejich vkladů, předurčuje investování do aktiv s celkově krátkou dobou splatnosti. Naše portfolio je proto složeno především z bezpečných státních dluhopisů a nástrojů peněžního trhu, říká předseda představenstva penzijní společnosti České spořitelny Aleš Poklop.

Penzijní společnost Výnos
Axa PS 2,29%
Conseq DPS 2,17%
Česká pojišťovna PS 2,10%
ČSOB PS 1,70%
Allianz PS 1,60%
Komerční banka PS 1,44%
ING PS 1,41%
Česká spořitelna PS 1,30%

Nový systém umožňuje vyšší výnosy

Do výše zmíněných, takzvaných transformovaných fondů už není možné vstupovat. V rámci důchodové reformy to bylo možné pouze do listopadu roku 2012. Následně došlo k uzavření těchto fondů a zároveň vznikly fondy nové, takzvané účastnické. V nich je stále možné dosáhnout na státní příspěvek, od transformovaných se ale liší tím, že nezaručují nezáporné zhodnocení. Mohou tak skončit i v minusu, toto riziko však lze omezit volbou konzervativního fondu. Kdo naopak větší riziko akceptuje, může zvolit fond dynamický (k dispozici jsou ještě fondy státních dluhopisů a vyvážené fondy).

Že tato strategie může nést ovoce, ukazují již výsledky účastnických fondů za loňský rok. Globální akciový fond Conseq dosáhl nebývalého zhodnocení ve výši 19 %. Ke dvanácti procentům se vyšplhal také růstový fond Raiffeisen. Jinak ale bohužel čísla dalších účastnických fondů, a to i těch dynamických, připomínají spíše fondy transformované, někdy jsou dokonce ještě horší. Nezbývá než doufat, že se jim v příštích letech bude dařit lépe.

Výkonnosti všech účastnických fondů, které české penzijní společnosti klientům nabídly v roce 2013.
Autor: Swiss Life Select

Výkonnosti všech účastnických fondů, které české penzijní společnosti klientům nabídly v roce 2013.

O účastnické fondy totiž rychle roste zájem. V transformovaných fondech III. pilíře, které jsou již pro nové zájemce uzavřené, pokračuje přirozený pokles účastníků. Lidé si z nich peníze vybírají nebo přestupují do účastnických fondů, kterým účastníci přibývají – v prvním čtvrtletí roku 2014 se v nich počet účastníků zvýšil o 31,84 %, uvádí výkonný ředitel Asociace penzijních společností Milan Kantor. Číslo 120 013 lidí, kteří spoří v účastnických fondech, je ale oproti 4 800 613 ve fondech transformovaných stále nízké.

Jak tento rok?

Zatímco loni nejlepší transformovaný fond reálně (po odečtení inflace) zhodnotil prostředky o 0,9 %, letos by reálný výnos mohl být teoreticky vyšší. Pravděpodobně za to ale nebudou moci fondy samotné – jejich zisky jsou dlouhodobě podobné – jako spíše očekávaná velmi nízká inflace, která nejspíše nepřekoná hranici 1 %.

Účto_tip_změny21

Vývoj účastnických fondů je mnohem obtížnější predikovat. Už loni mezi nimi byly velké rozdíly, když jeden vynesl 19 % a další třeba jen 2 %, přestože oba spadaly do kategorie dynamických. Obecně lze dynamické účastnické fondy doporučit mladším účastníkům, kterým se riziko rozloží do několika desítek let.

Výsledky za první čtvrtletí tohoto roku ale příliš povzbudivé nejsou. Transformované fondy vydělaly méně než v loňském roce a fondy účastnické jsou na tom překvapivě ještě hůře.

Autor článku

Spotřebitelské finance i politicko-ekonomická témata jsou vodou na můj mlýn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).