Hlavní navigace

Názor k článku Penzijní fondy dnes umí divy, tati od Patrik Chrz - Souhlas, ta současná móda - všichni budeme investovat,......

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 2. 5. 2008 10:20

    Patrik Chrz
    Souhlas, ta současná móda - všichni budeme investovat,... Pioneer je toho zářným příkladem, známý tam vložil kolem roku 2000 půl milionu, dneska je na 330 000 Kč, pochybuji, že se dožije toho, aby byl aspoň zpátky na nule. Když vezmu v úvahu, že na spořícím účtě je 3,5 % a v záložně (pojištěné) i lehce přes 5 procent, myslím, že není přehnané požadovat, aby měl fond dlouhodobý zisk aspoň řekněme 8 %. Kolik je takových fondů, které se dlouhodobě (aspoň 15 let dozadu) mohou tímto zhodnocením vykázat? Podle mě stejně jako životní pojištění, tak ani investování není pro každého, pokud tomu člověk opravdu nerozumí, neměl by se do toho pouštět, nebo ho oškubou.
    Penzijní fondy mají tu nevýhodu, že na rozdíl od bank a záložen nejsou pojištěny a pokud zkrachují dostanou klienti jen to, co zbyde po likvidaci, z již zkrachovalých fondů (Multi, Vyšehrad, Renta a dalších) to bylo obvykle někde mezi 10 a 40 % vložených peněz.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).