Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Penzijní fondy dnes umí divy, tati od Kolovrat - Nejprve jsem ten nadpis nechápal, ale pak mi...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 5. 2008 3:39

  Kolovrat (neregistrovaný)
  Nejprve jsem ten nadpis nechápal, ale pak mi to cvaklo. Vtipné :-) Každý autor má svůj styl. Ale je fakt, že ta reklama axy je ujetá, že tati? :-)

  Já mám ČSOB progres, spořím tam 500, výhody nemám. No alespoň mi snad více vydělá. Podle mě ty výhody navíc přece něco stojí, takže si říkám, že fond bez výhod by měl mít menší náklady, nebo se mýlím?
 • 2. 5. 2008 12:30

  anonymní
  A já zase myslel, že se jedná o propagaci Penzijního fondu České spořitelny, když tam je i tabulka s variantami zázraků.

  Jinak samozřejmě fondy zhodnocují, ale inflace také ukrajuje. Takže nula od nuly pojde. Spořím-li se dnes pětistovku, za 20 let z ní bude možná tisícovka, ale co si koupím za těch 20 let za tu tisícovku, Možná méně než dnes za tu pětistovku. Čili ta pětistovka alias tisícovka mne za 20 let příliš nepomůže. To bych si musel dnes ukládat třeba 5 tisíc měsíčně, aby z nich po 20ti letech něco zbylo, ale kdo na těch 5 tisíc měsíčně má?
  Nehledě na to, že nemám nikde záruku, že i přes státní dohled fondy někdo v rámci benevolentních zákonů a soukromého podnikání "legálně" nevybere (nechci říci rozkrade či vytuneluje).

  A až nastanou hromadné výplaty penzí, nezjistí se, že fondy na výplaty nemají? Dnes, kdy k hromadným výplatám ještě nedochází, má řada fondů problémy dosáhnout nějakého zhodnocení - příspěvky zatím příbývají, ale až bude nutno i vyplácet ... obávám se, že klidně může nastat situace jako dnes, kdy méně přtéká a více odtéká - pak zas bude muset nastoupit stát s výpomocí nebo se něco zredukuje či opět prodlouží délka věku odchodu do důchodu..
 • 2. 5. 2008 22:30

  Pavel (neregistrovaný)
  1. Úrazové pojištění je nejlepší kšeft všech pojišťoven.
  2. Eliminaci inflace vymyslel Bismark, když zavedl průběžné financování důchodů. Teď to musíme změnit protože pro nás (finanční žraloky) je třeba potravy.
 • 3. 5. 2008 7:12

  bez přezdívky
  S tím Bismarckem trošku mýlka, ne? Tady máte přesnou citaci
  Jak to bylo s Bismarckem

  Každý finanční polovzdělanec ví, že dnešní penzijní systém je průběžného typu a že jej jako první zavedl německý kancléř Bismarck již v 80. letech 19. století. Od tohoto „faktu“ se odvozuje řada argumentů v jeho prospěch. Například „vidíte, jak dlouhou a úctyhodnou tradici má průběžný systém, a vy nezodpovědní reformátoři byste ho chtěli nahrazovat čímsi nevyzkoušeným a krajně nedůvěryhodným“.

  Každý skuteční znalec historie penzijních systémů ovšem ví, jak to bylo s Bismarckem doopravdy. Bismarckův zákon o starobním a invalidním pojištění z července 1889 se podstatně lišil od dnešních průběžných systémů. Především, Bismarckův systém nebyl průběžný, nýbrž fondový, s plně kapitalizovanými rezervami („kapitalgedecktes System“). Příspěvky nebyly ihned vypláceny důchodcům, nýbrž shromažďovány ve fondu.

  Ekonom Karel Engliš píše o fondových penzijních systémech Bismarckova typu v knize Soustava národního hospodářství z roku 1938: „Z příspěvků se tvoří kapitál pro každého pojištěnce, který se tráví rentou. Tento rozdíl je zvláště důležitý při zavádění pojištění, protože třeba napřed kapitál částečně nahromaditi, nežli začne pojištění působiti. „Český penzijní systém žádnou kapitálovou rezervu nevlastní. Naposledy takovéto rezervy existovaly zhruba začátkem 50. let, než je komunisté promrhali.
 • 3. 5. 2008 7:17

  bez přezdívky
  Ještě dodatek, penzijní věk byl stanoven na 70 let. Pokud by to dnes mělo být podle Bismarcka, do penze by se chodilo v 85.
  P.S. Převzato z www.penzijnipripojisteni.cz
 • 5. 5. 2008 13:58

  Pesimista (neregistrovaný)
  Komunisté ty penzijní fondy rozfrcali v 50. letech. Ale nezapomeňme k tomu dodat, že komunisté sice zrušili akcie a akciové společnosti jako formu vlastnictví firem a všechny firmy zestátnili. Bohužel pak došlo k tomu, že po r. 1989 jsme v rámci tzv. deetatizace, tedy odstátnění, rozfrcali, rozdali a rozkradli pro změnu ty firmy, které odváděly odvody do státního rozpočtu a i z jejichž odvodů byly důchody financovány. Nové fondy jsme nevytvořili, takže teď se musí pracně tvořit znovu. MMF na tuto skutečnost před kupónovou privatizací upozornil, leč sláva, která kynula z kupónové privatizace, takto provedené jako celosvětový experiment, byla pro Klause neskonalým lákadlem. Teď se nám modří hoši snaží namluvit, že o podkapitalizované podniky neměl nikdo zájem (tak co se o ně zahraniční investoři tak rvali? Proč teda ukradli Plzeňský pivovar, Mattonku a další? Proč byla řada aktivit nezákonná, pardon, v rámci tehdejších zákonů? Proč velký privatizátor Ježek mlel o tom, že stát je nejhorší vlastník a že hledáme jiného lepšího vlastníka, a to i tehdy, kdyby za majetek nic nezaplatil?) a že nebyly životaschopné. Lidu obecnému je třeba taky vysvětlit, proč se mají do třetice vytvářet již dvakrát rozfrcané zdroje. Divíte se, že už teď žádné rétorice nevěří?
 • 5. 5. 2008 20:31

  bez přezdívky
  Bohužel mi není jasné proč bych měl jako vlastník firmy ( což nejsem ) odvádět ještě nějakou speciální daň do důchodového fondu. Nevím jak tomu bylo za socialismu, ale pochybuji že by se důchodci měli lépe než dnes.
  S tím jestli je nebo není stát dobrý hospodář se dá polemizovat donekonečna, ale mě osobně stačí jeden pohled na rozpočet ( vytrvale deficitní, bez ohledu na partaj u vesla ) a vidím že státu nemám v úmyslu svěřit rozhodování nad svým důchodem.
  Co se týče těch firem, spousta se rozkradlo a taky spousta firem díky zahraničním vlastníkům přežilo. Nicméně jsem radši, když je Prazdroj v rukou zahraničního kapitálu a ne aby sloužil jako trafika pro nějakého politického papaláše, viz třeba ČEZ, aerolinky a další jejichž jedinou kvalifikací je stranická knížka.
  Jen tak mimochodem, vy jste v kuponovce prodělal? Povšiml jsem si že lidé kteří měli smůlu nadávají jako špačci, zatím ti skončili se ziskem jsou spokojeni.
 • 6. 5. 2008 7:17

  anonymní
  Nevím, kolik procent občanů je s výsledky kupónovky spokojena. Hrstka - Očekávatelé Funkcí - měla přístup k informacím, ke kterým ostatní přístup neměli. Pak někteří mohli dobře investovat. Ale zbytek? Řada tehdy prosperujících podniků byla předem odsouzena k likvidaci jako nežádoucí pozůstatek komunismu, řada fondů schrábla body ale fungovat nezačala a řada fondů či podniků se transformovala úplně někam jinam. A podniky, které prosperují, své akcie od drobných akcionáři násilně za podpory novototalitních zákonů vykupují. Podívejte se na BCP či RMsystém, s kolika tituly z kupónovek se dnes obchoduje.
  Věšme ty novodobé totaliťáky, o kterých se pisatel nad vámi zmiňuje, dokud jsou ještě trestuschopní. Soudit osmdesátileté dědy nad hrobem za 68. už asi smysl nemá, ale za 89. má!
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).