Hlavní navigace

Paušální daň pro OSVČ míří do připomínkového řízení. Má ubrat papírování

30. 1. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Platit paušální daň a nerozčilovat se každý rok s daňovým přiznáním a podáváním přehledů? Řada živnostníků by takovou variantu uvítala.

Ministerstvo financí poslalo do mezirezortního připomínkového řízení návrh zákona, který má živnostníkům přinést zjednodušení odvodových povinností, snížení náročnosti administrativy a úsporu finančních nákladů. Daň z příjmu, sociální pojistné a zdravotní pojistné nebudou muset odevzdávat na třech různých formulářích, ale vyřeší jej prostřednictvím jedné paušální platby. Zavedení paušální daně je plánováno od 1. ledna 2021. Týkat se má Živnostníků a podnikatelů s ročním příjmem do 1 milionu Kč.

Více času na živnost a podnikání bez zbytečného papírování, to jsou jedny z mnoha přínosů paušální daně. Nepochybuji proto o hladkém průběhu připomínkového řízení, aby živnostníci už od příštího roku měli jednodušší život. Paušální daň jim totiž ušetří nejen čas a peníze, ale přináší i větší jistoty, uvedla Alena Schillerová, ministryně financí.

Odvádění paušální daně má být dobrovolné. Živnostníkovi, který se pro ni rozhodne, má odpadnout například povinnost podávat daňové přiznání a jednotlivé přehledy k sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Kromě času má živnostníkům ušetřit i peníze. Podle vyjádření ministerstva si nebudou muset například platit účetní služby.

Co platí nyní

V současné době platí, že jednou za rok podáte daňové přiznání a z něj je vám podle přiznaných příjmů vypočteno sociální pojištění, zdravotní pojištění a daň z příjmu.

U sociálního a zdravotního pojištění existují tzv. minimální zálohy, které musí platit každý. V případě, že máte podnikání jako svou hlavní činnost, platíte alespoň zmíněné minimální zálohy. Pokud ale máte podnikání jako vedlejší činnost, platíte u sociálního pojištění pouze snížené měsíční zálohy a u zdravotního pojištění se na vás vyměřovací základ nevztahuje.

Daň z příjmu pak neplatíte vždy. Pokud je váš roční příjem v takové výši, že po odečtení nákladů by vám byla vypočtena nižší daň než sleva na poplatníka – 24 840 Kč ročně, pak daň neplatíte.

Co má začít platit

Současný návrh paušální daně se skládá z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 % a daně ve výši 100 Kč. Vyšší než minimální odvod na sociální pojistné tak bude mít podnikatel kompenzován pouze symbolickou výší daně z příjmu.

Některým živnostníkům má paušální daň přinést také větší jistoty v podobě budoucího starobního důchodu. V současnosti si totiž mnoho živnostníků odvádí na sociálním pojistném pouze minimum a jejich zabezpečení na stáří je proto rizikové. Po navýšení složky odvodu sociálního pojistného budou tito podnikatelé odvádět větší odvody na pojistném na důchodové pojištění, aniž by jejich finanční zatížení vzrostlo.

dan_z_prijmu

Paušální daň díky tomu povede k posílení průběžného pilíře a bude mít kladný dopad na důchodový systém. Možnost dobrovolného přispívání vyšší částky na sociální pojištění zůstane v platnosti. Současně se nic nezmění na tom, že tzv. 1. pilíř není jedinou možností, jak se můžete zajistit na stáří, existuje celá řada jiných nástrojů spoření, například ve 3. pilíři.

Živnostníci si prý změnu přejí

Podle průzkumu agentury Median ze září 2019, kterého se zúčastnilo 823 živnostníků a drobných podnikatelů (s ročním obratem do 1 milionu Kč), zájem o paušální daň projevilo 78 % respondentů. Více než 80 % dotazovaných uvedlo, že je s připravovaným zavedením paušální daně obeznámeno. Stejný počet respondentů považuje stávající systém tří různých odvodů za obtěžující.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).