Nemám důvod zastávat se UniCredit Bank (UCB; nikdy jsem nebyl klientem), ale ta kreditka s ČSA skončila, protože ji zrušily ČSA, stejně jako kartu s Diners Clubem, mají teď výlučnou (česky exklusivní ;) ) smlouvu s Citi. Není mi jasné, co měla UCB stávajícím klientům nabídnou jiného, než svou obyčejnou kreditku, když základním prvkem té ukončené bylo sbírání bodů do zákaznického programu ČSA (OK Plus), které už z rozhodnutí ČSA na kartu sbírat nejdou. Registrovaným klientům programu OK Plus (i mně, kreditku UCB jsem neměl) pak přišla nabídka na kartu od Citi (nevzal jsem ji).
Ono je spíš úsměvné že se banka tváří jako hodný strýček když odpouští desetikorunu měsíčně z kreditky, která je bez výhod jako kompenzaci za kreditku která sbírala body - které banka nijak nikomu nenahradila - to mohla a ještě někteří klienti nemuseli platit roční poplatek....
mohla třeba nabídnout kreditku bez poplatku nebo alespoň odškodnit nasbírané body...
Proč odškodnit nasbírané body? Ty přece byly do OK Plus (zřizovaným ČSA, nikoli UCB) a členem OK Plus držitelé karet zůstali, o členství nerozhoduje banka. Klienty nevypekla banka, ale aerolinie, které zrušily společný produkt s bankou. Co měly oba spoluvydavatelé udělat, bylo včasné oznámení a možnost kartu bez jakékoli penalizace do určitého dostatečně dlouhého termínu vrátit.
Konkrétně, jak by to asi mohlo vypadat:
Vážení klienti, ČSA k datu X končí naši spolupráci, od toho dne nebudou za zaúčtované transakce kartou připisovány míle (body) programu OK Plus. Pokud do dne Y (=X+60 dní) kartu vrátíte (donesete na pobočku, kde sepíšeme záznam), nebude za kartu učtován poplatek. Ode dne Y se karta promění v běžnou kreditku UCB s běžnými poplatky. Zároveň si dovolujeme upozornit, že provozuje další partnerské karty (seznam) a pokud budete mít o některou zájem, změníme vaši ČSA kreditku na jinou partnerskou se stejným úvěrovým limitem.
Pokud je mi známo, tak klienti měli možnost využívat kartu se všemi výhodami do konce platnosti na kartě uvedené (včetně převydání karty po ztrátě).
To byli cca 2 roky co banka rozeslala první nabídku na změnu karty např. na Lufthansa Miles&More, času jakou kartu dále bylo teda možno vybírat 2 roky a nová nabídka se sbíráním bodů také.
Raiffeisenbank používá dobrý trik na oškubání držitelů jejich kreditních karet - pozdní zasílání výpisu. Už jsem si několikrát všimnul, že výpis s velkou útratou chodí výrazně později než výpis s útratou bežnou. Ale korunu tomu nasadili minulý měsíc, kdy výpis s datem splatnosti 10. přišel až 9. - tedy pokud bych se aktivně nestaral a neinformoval se na jejich telefonu, tak jsem platil úroky jak mourovatý.
Raiffeisenbank jsou zlodějská prasata, že jim rovno není.
Minulý měsíc mi naúčtovali Kč 230,- za vedení eKonta Premium, přestože jsem měl kreditní obrat a splňoval další podmínky (platební karta k účtu).
Reklamoval jsem to hned 1.6.2011. Do dnešního dne mi neodpověděli. Zrušil jsem účet.
Poslední tři roky mi roční obrat neklesal pod milion korun. Zajímalo by mě jaké klienty RB chce.
Ihned po uplynutí 30 denní reklamační lhůty se obracím na Finančního arbitra. Tyhle prasata mě okrádat nebudou.
PS má také hodně skrytých poplatků. Založil jsem v dubnu účet "zadarmo" a dostal příslušné dopisy k užívání karty, netbanking, číslo účtu, přístupová hesla a PIN. Ihned poté jsem změnil PIN u plat. karty (PK) a .... za 2 týdny došel upomínací dopis s pokutou 200 Kč, za to, že jsem se dostal do mínusu 8Kč. Po otázce, za co jsem platil 8 Kč, mi sdělili, že je to poplatek za změnu PIN k PK. Chtěl jsem tedy úplný seznam poplatků. Bylo mi sděleno, že to nejde, protože je velice obsáhlý!!! Okamžitě jsem napsal stížnost (důvod: netranspatentnost, zamlčování poplatků a lákání na účet ZDARMA), že buď vše anulují (a budu dále klientem), nebo půjdu soudní cestou /arbitra. Čekám již 2 týdny a nic!!
Hmm, presouvani viny z vinika na obet je spolecnym znakem oveckych obeti, ktere misto aby si priznaly, ze jsou fikany zepredu i zezadu, z toho udelaji ctnost a plivou po tech, kterym se to otevrene nelibi.
Aneb kdyz u neceho napisu "zadarmo", je nekalou soutezi a matenim klienta, kdyz to pak prece jen penize stoji - v zemich na zapad a jih od CR pak soudy pravidelne rozhoduji ve prospech klienta, nebo to firma vzda sama, neb nestoji o negativni publicitu.
S obcany jako jsi ty se ale nikdo negativni publicity nemusi bat, protoze ovce si ji nepripusti a ochotne strkaji do opratky hlavu i kulky...
Dáváte si posílat výpis poštou, nebo se vám pozdě zobrazuje v internetovém bankovnictví? Pokud to druhé, je to lumpárna, které se dá bránit svolením ke 100% inkasu (chce to přehled o výdajích a přiměřený zůstatek na běžném účtu k pravidelnému datu splatnosti kreditky). Pokud to první, zkuste přejít na internetové bankovnictví.
Kreditní kartu můžete mít i bez účtu a tím pádem nemáte nic jiného než papírové výpisy posílané poštou.
Jinak mně například RB provedla to, že pře zrušení eKonta neupravila nastavení karty, která se v jejich systému stále tvářila jako spárovaná s účtem. To vedlo k tomu, že nechodily žádné výpisy. Měl jsem nastavené inkaso v plné výši, čili mě to naštěstí nepostihlo na úrocích. Když mi došlo, že asi žádné výpisy chodit nezačnou, domáhal jsem se jich zpětně, ale podle tvrzení banky to není možné. Za cca 3 měsíce provozu kreditky tedy nemám žádný výpis transakcí.
Zpoplatnění eKonta k hypotéce je poslední kapkou. Veškeré produkty RB nevázané smlouvou ruším a i tu hypotéku se při uplynutí fixace určitě pokusím refinancovat. S touto bankou jsem skončil. (Ovšem otázka zní, jestli člověk najde lepší - tento článek tomu příliš nenasvědčuje).
Přesně tak. Mám jejich kreditku bez účtu, takže jen papírové výpisy. Jakýsi přehled o útratách mám díky programu Exclusive, kde je online přístup na účet "bonusů", ale je to s týdením zpožděním a samozřejmě žádné vyúčtování to nedělá, jen přehled útrat.
Můžu se zeptat na zkušenosti s inkasem? Jak moc dopředu inkasují a jak jsou v tom spolehliví, případně jestli jste řešil opomenutí inkasa z jejich strany a jak to dopadlo? Ze smlouvy totiž vyplývá, že za včasnou splátku zodpovídá držitel karty i když si dohodl inkaso a bez ohledu na to, že se banka třeba ani nepokusila inkasovat.
Inkaso funguje v mém případě tak, že kolem 25. - 27. v měsíci se objeví ve FIO inkasní příkaz zadaný v budoucnosti, takže vidím, kdy a kolik budu potřebovat. Kolem 7. v následujícím měsíci si to pak inkasují. Papírový výpis chodí zhruba kolem termínu inkasa, přesně to nevím, protože od toho extempore s neposíláním výpisů se na něj už nespoléhám a vedu si evidenci plateb kreditkou bokem, čili už při vzniku inkasního příkazu si jsem schopen ověřit, že suma odpovídá.
K poslednímu dni v dubnu/květnu minulého roku jsem si zřídil u Poštovní Spořitelny (ČSOB) spořící účet červené konto spolu s platební kartou.
Na přepážce mě ujištovali, že je daná karta zdarma (dvakrát jsem se na to ptal, ještě se na to dívali do sazebníku) jaké bylo mé překvapení, když mi pak za vedení této karty začali účtovat peníze. Jednalo se o spořící účet, nic jsem tam neměl a hrozily tak sankce za nepovolený debet (stovky korun, dopisy, úroky atd.).
Když jsem je kontaktoval, řekli mi, že jsem zakládal koncem měsíce a hned první den následujícího měsíce došlo ke změně podmínek, o čemž vyrozuměli klienty 20tého předchozího měsíce (tehdy jsem ještě nebyl klientem).
Holt každý klient potřebuje zároveň i stroj času, šup sem, šup tam...
Mě změny sledovat nebaví. Chci mít minimum dobrých služeb a používat je nejméně 5 - 10 let.
Většinou sleduji měšec a fóra jen tehdy, když potřebuji zřídit novou službu, abych něco vybral ale nedělám to ze sportu, spíše mě to děsně otravuje. Nebaví mě číst sazebníky a zakládat/rušit produkty je to vyhozený čas, který jsem mohl věnovat něčemu jinému...
Patrika to baví, mě ne :)...
Ještě přidám jednu třešničku na dortu.
Už jsem zvyklý na to, že pojištovny prodávají své seznamy zákazníků bankám a ti mi pak tlačí kreditní karty (už mi tak přišly nejméně tři).
Jaké bylo ale mé překvapení, když jsem dostal už asi od třetí banky co neznám dopisem hotovou kreditní kartu s tím s příloženým dopisem, na kterém NEBYLO JEDINÉ ČÍSLO. Žádný úrok, žádné informace o RPSN, měsíčních poplatcích, sankcích, atd. Jediné co tam bylo, byl tel. kontakt na aktivaci.
Zavolal jsme na danou hotlinku s tím, že nechci kartu aktivovat, jen jsem jim vytkl výše uvedené a požadoval zaslání ceníku s úroky atd. Odpověd operátora mě ale naprosto dorazila, mi řekl, že toto dostanu AŽ PO!!! PODEPSÁNÍ SMLOUVY!!! Na to jsem se ho zeptal jestli se mu to zdá normální, že se úroky a poplatky dozvím až po té, co smlouvu podepíšu, odpověděl mi, že samozřejmě :)! Nezbývalo se než zepta, zdali je tohle u dané společnosti normální a lidé jim toto akceptují, odpoveděl, že ano :)...
No comment.
Tak neváhejte, vemte si tu kreditku, a pak po 1.7. podejte podnět k finančnímu arbitrovi na rozhodnutí, že nebyly splněny povinnosti podle §6 zákona č. 145/2010 Sb., takže máte úrok ve výši diskontní sazby, a bez poplatků, podle §8 téhož zákona :-)
A za diskont půjčené peníze investujte, jak je Vám libo :-)
Mně takové nabídky bohužel nikdo nedělá.
U finančního arbitra se neplatí soudní poplatky a je povinen Vám na Vaši žádost poradit a pomoci.
Závidím Vám víru v arbitra. Víte, co má společného nezávislý arbitr a Bůh? Ani jeden neexistuje.
Arbitr a pomoci? A ještě k tomu stěžujícímu si zákazníkovi? Člověče, kde žijete?? To jako že udělá nějaké rozhodnutí PROTI bance? Měla jsem jednou tu čest s finančním arbitrem České spořitelny. Ke stížnosti se vyjadřoval ten pracovník, na jehož postup jsem si stěžovala. Arbitr mi to jen přeposlal. Bylo to ve stylu "my jsme chybu neudělali, blb je klient" (bodejť Franta řekne, že udělal chybu, přišel by o místo).
Takže arbitr za velké prachy kope za banku.
Nevím, o co konkrétně ve Vaší věci šlo. Pokud zareaguje takhle, je třeba ho dostat trochu pod tlak.
Nevydal nález do 60 dnů, aniž by Vás vyrozuměl o prodloužení lhůty pro rozhodnutí s odůvodněním? Žalujte na nečinnost správního orgánu.
Nepomohl při sepisování návrhu nebo v průběhu řízení, když jste o to písemně požádala s odkazem na § 21 odst. 3 zákona č. 229/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, který mu to výslovně nařizuje? Žalujte na nečinnost správního orgánu.
Možná kope za banky, ale není to hlupák a nebude chtít mít proti sobě žaloby na nečinnost.
Vydal ve Vaší věci nález, se kterým nesouhlasíte? Podejte námitky a, když to nepomůže (asi to nepomůže, protože o nich rozhoduje sám), a máte na to čas a prostředky, napadněte rozhodnutí žalobou.
Současný finanční arbitr se rád chlubí výsledky své činnosti, takže negativní publicitu by si za rámeček nedal.
Pokud tady pisete o "financim arbitrovi Ceske sporitelny", tak asi pisete o jinem typu arbitrovi. Ten ktereho mysli pan nad Vami, je financni arbitr tusim zrizovany ministerstrvem financi, nikoli bankovni instituci. I kdyz ani tam bych uplne o nezavislosti nemluvil (precijenom jsou to banky ktere jim davaji praci), nicmene by mohli byt o rad nezavyslejsi nez ti kteri jsou primo bankama placeni.
V článku jste zapoměli na mBank, jak minulý rok žádala klienty, aby je podpořili v anketě o nejlepší účet (tuším u zlaté koruny, sám jsem to udělal).
A poté co vyhrála, tak k danému dnu zpoplatnila výběry z bankomatů, odchozí položky atd. :) haha.
To byla parodie jak prase :), lépe své klienty naštvat umí jen málokdo...
Priznam se, ze nacasovani si nepamatuju, ale v podobe, v jake to omezeni prislo (nad 3 vybery, nad 10 odchozich plateb d ojine banky, pokud se dobre pamatuju), ho docela dokazu pochopit - prece jen oboji stoji banku nejaky netrivialni poplatek a zrejme mnozstvi lidi vybirajicich 200 nebo vtipalku posilajicich stokrat korunu prekrocilo unosnou mez... Pro bezne pouziti to podle me bohate staci, osobne jediny poplatek, co platim je jedna sms mesicne - notifikace prichozi vyplaty ;)
Souhlas, ale než bych si třeba já konkrétně otevřel banku v Česku, nebo v podstatě kdekoli, prostě bych si zaplatil reřerše, prošel si tamní trh, prozkoumal konkurenci, udělal anktety, vyzkumy a tak dále. Tak půl roku až rok bych tomu věnoval, než bych na trh vyhodil kompletní, komplexní a dokonalou službu přesně šitou na míru. Tedy včetně všech zvyklostí dané země včetně SIPO, inkasních plateb, výběrů, kontokorentů a tak dále. A klidně bych to dal v základu za nula, ale tu nulu bych jednak ošetřil a jednak dodržel. Mám konto v mBank také a už ho nepoužívám. Samé změny a problémy. Pár let jsem čekal, jak se s tím popasují a dodneska to není zcela plnohodnotná banka. Navíc podobčky nevyhledávám, ale sem tam ji potřebuju. Minimálně abych se přesvědčil, že ta banka vůbec existuje. Takže třeba u mě skončili.
jenze tady vzhledem k neexistenci podobne sluzby zadna relevantni data nebyla (a vsichni vime, jak vypadaji pruzkumy verejneho mineni). A i kdyby se pruzkum nakrasne udelal, kolik lidi prizna, ze nekomu z pomsty posle stokrat korunu, aby zaplatil petset za prichozi platby? Nebo ze pujde vybrat kazdy den, kdyz uz je to "zadarmo"? A na pobocku se (alespon v Praze) dojit podivat muzu, dokonce i na centralu (Nile House na Karline)... Osobne mi jejich sluzby i mira neobtezovani vyhovuje (vcetne hypo a kreditky), jedine co chybi jsou zahranicni platby na ucet/z uctu (tak dvakrat do roka) a to resi FIO...
jenze tady vzhledem k neexistenci podobne sluzby
zadna relevantni data nebyla
Ale byla. Zdarma platby nabízelo (a dodnes bez omezení nabízí) FIO. A hlavně - u zneužívání se mluví o stovkách plateb a ne o 10 za měsíc, to je ten rozdíl.
Nebo ze pujde vybrat kazdy den, kdyz uz je to "zadarmo"?
Už od začátku byly zdarma 3 výběry, o nějakém každodenním výběru nemůže být řeč. S čím by se klienti spokojili by bylo zachováni alespoň JEDNOHO bezplatného výběru bez podmínek.
jedine co chybi jsou zahranicni platby na ucet/z uctu
(tak dvakrat do roka) a to resi FIO...
nebo devizovka :)
www.mesec.cz/clanky/zahranicni-platby-s-dobrou-devizovou-spolecnosti-usetrite/
FIO je banka cca posledni rok... Dal jsem si praci a nase tohle : http://finexpert.e15.cz/fio--kampelicka-s-ambici-banky
Cili rok pred startem mBank meli 3800 klientu, v roce jejiho startu 7000.
pane vy asi nemáte co na práci než tady neustále kvokat. než bych řešil tu stovku kterou zaplatím bance tak raději vydělám x tisíc procent v běžném výdělku .. ano říká se tomu podnikání. po x letech jsem neměl do čeho píchnout tak se podívám na tuto diskuzi a opravdu mně stačilo. je mně vás líto .
lidi vzpamatujte se
1) jde právě o ty první tři výběry, které byly původně zdarma bez úpodmínek, nyní ale jen při splnění obratu. Alespoň jeden výběr mohli ponechat zdarma
2) zajímavé, že se mluví o stovkách (někde ii o tisících) převodech, ale hranice byla stanovena na 10. Uznávám, že já asi nejsem příkladem typického klienta, ale 10 převodů mě rozhodně nestačí.
Tak tak jde o tu frašku.
Snad každý pochopí tu "jemnou" ironii, když banka napíše, že prodělává, protože se k ní přesunuli podnikatelé se stovkami odchozích položek a proto zavede měsíční limit na DESET... To je prostě fraška.
Ohledně toho data, vyhrála zlatou korunu a nový ceník začal platit tuším den poté.
K výběru, PŘESNĚ TAK Patriku, kdyby byl aspoň jeden výběr zdarma bez podmínek, tak neřeknu nic. Ironie je to, že právě tyto tři výběry zdarma byly při založení banky prezentováný jako něco co je zdarma proto, že lidé nemají možnost si vybrat peníze na pobočkách, jako tzv. kompenzace.
Prostě mBanka se zpronevěřila všem svým slibům a její každý nový ceník se podobá časované bombě.
Od banky čekám především stabilitu, že nastaví nějak produkt a já ho pak budu používat MINIMÁLNĚ 5 - 10 let (spíše víc).
Ještě jedna věc, výběry z bankomatu jsou drahé, to zpoplatnění bych ještě pochopil, ale tu argumentaci u omezení odchozích příkazů nepochopím. Jednak mohli nastavit limit třeba na 25 či 50 odchozích příkazů a jednak za odchozí příkaz platí banka ČNB jednotky HALÉŘŮ, takže i tohle padá.
Je to prostě fraška z mBanky se u mě stal nedůvěryhodný hokynář, který mění co chvíli ceny, nevím co pak od dané instituce čekat, nemůžu na ni založit nějaké své finanční plánování a zároveň ty časté poplatkové změny ukazují, že vevnitř nevědí co mají dělat (něco zkusí a pak to mění) :(.
Mimochodem v dnešní době je mít jednu příchozí platbu a několik odchozích netypické... Mnoho lidí si mezi sebou posílají peníze (aukce atd.) a tak je omezení na 10 odchozích plateb velmi limitující.
Ještě, že je tu FIO. Je fakt síla, že v mých očích je nejdůvěryhodnější a nejstabilnější banka (kde se ke mě i dobře chovají) bývalá kampelička.
Co já se jen zažil výsměchů od ČSOB, kdy mi účtovali za vedení účtu 150 Kč a dávali mi pár haléřů z 0,01% úroku, které jsem pak musel dávat do účetnictví jako plusové položky a nebo, že mi v rámci "zkvalitňování služeb" zdražili ještě více toto vedení účtu, no prostě hrůza.
Jen doufám, že FIO zůstane i nadále jistou oázou finanční svobody a zdravého rozumu, kde budou základní podmínky produktů neměnné po dlouhé roky, tak jak je tomu nyní. Jestli ne, tak už vážně zanevřu na celou ČR a budu používat už jen PayPal a účty v cizině.
FIO zahraniční platby na Slovensko zdarma MÁ.
http://www.fio.cz/docs/cz/SR.pdf
Zadarmo umí FIO ze zahraničních jen platby na a ze Slovenska, ale ii ty ostatní jsou výrazně levnější, než je v našich končinách běžné. Zatímco europlatba stojí u ostatních bank 150-250 Kč / 100-200 Kč u FIO je to 50/25 Kč (odchozí, příchozí), platby do řady dalších zemí jsou za stovku (u bank dle váše částky ii několik tisíc, atd).
Samozřejmě kdo chce, vyzžije devizové společnosti (odkaz jsem už do diskuse dával).
FIO podporuje přijímání a posílaní peněz na Slovensko, každý účet u nich je takový obojetný a pro EU mají SEPU (odeslání dva eura, přijetí euro), takže to není třeba.
PayPal je naprosto ideální pro běžné lidi i malé živnostníky jako já. Na Internetu ho používá každý a jednoduše z něj dostanu peníze na jakýkoliv účet v ČR. Kurzový spread mi nevadí, je asi 2 procenta (stejný jako u KB).
Klasické Wire pak řeším přes devizové společnosti. Jsou to jednak o dva řády vyšší částky (jinak se vyplatí PayPal) a hrají tam už velký význam i kurzové rozdíly.
Tak já jsem použíl SEPU/Target2 či jak se ten EU převod jmenuje (se v tom moc nevyznám :) ) z FIO jen jednou, jak jsem fundoval účet u brokera ve Švýcarsku a prošlo to. Jinak používám PayPal.
Jen jsem chtěl napsat, že tu nějaká možnost je.
Před měsícem jsem se bavil s člověkem na pobočce a říkal že dělají jak SEPU, tak TARGET2 či co, já tomu fakt nerozumím ale odesílat/přijímat peníze z EU u FIO jde.
Ani tady to není jednoduché. SEPA je pouze popis vlastností platby, tedy že musí být v EUR, musí jít o typ SHA a musí být uveden IBAN účtu a SWIFT banky. Konkrétní cesta (jestli jde o dvoustrannou dohodu mezi bankami, např. v rámci stejné finanční skupiny, nebo jestli půjde o převod přes ECB) není určena.
Naproti tomu TARGET2, který využívá FIO je cesta - tedy kanál, kudy příkaz přímo putuje. Bohužel některé německé banky (zejména skupina kolem VB a RB) tyto platy bere jako tzv. prioritní a (neoprávněně) příjemci účtuje příplatek za prioritní platbu.
Ono je to trochu složitější. Přes PayPal je možné platit dvěma způsoby:
1) přímo z účtu PayPalu - konto se "nabije" převodem na účet PayPalu u Unicredit bank a to výhradně v českých korunách. Platby pak PayPal převádí svým kurzem, který není zrovna výhodný
2) kartou - zde záleží na nastavení konta a karty, ale zpravidla je to tak, že PayPal pošle "na kartu" částku v originální měně a je na bance, která kartu vydala, jakým kurzem platbu zúčtuje (v tomto je FIO lepší než mBank). Zde si PayPal nic ke kurzu nepřihazuje. Nejlepší je tak přiřadit si k PayPalovému účtu kartu ke spořicímu účtu Axa, ta používá kurzy VISA bez úprav, což je velmi blízko středovému kurzu.
Nikdo z nas absolutne netusi, jake je rozlozeni poctu plateb, takze rict ze zrovna deset je fraske, je trochu odvazne. Osobne bych si tipnul, ze to fakt 99% (a mozna i vic) s prehledem staci... Osobne jich pravidelnych mesicnich mam 6 (a slo by to snizit) a 4 mesicne na mimoradne veci jsem nikdy nevyuzil...
A ty 3 vybery zdarma jsou tusim za 4000 mesicne utracenych kartou, to vycemene pokryji mesicni nakupy jidla.
4000 na osobu za jídlo je nějak moc, nemůžeš počítat s tím, že typický člověk je otcem rodiny. Osobně za jídlo neutratím rozhodně ani 2k a auto nemám, takže na kartě ten obrat pro výběr zdarma neudělám.
Navíc byť žiji v menším městě, tak nejlepší zelinář na náměstí např. karty nebere vůbec.
Ti to nějak nesedí, tu nahodíš objem celé rodiny 4000 za jídlo a zároveň říkáš, že 10 položek stačí, což pro celou rodinu rozhodně nestačí. Vždyť jen když započteš plyn, elektřinu, odpav, vodu, různá pojištění nemovitosti, pravidelné platby atd. tak je limit skoro včudu (osobně nepoužívám inkasa ani sipo, chci mít peníze pod kontrolou) a když přihodíš pár příkazů navíc (aukce, nákupy na Internetu placené převodem) tak jsi přes 10 lehce, já mám za měsíc tak 20- 25 převodů jen to fikne.
A rozhodně je nechci počítat, když vím, že banku stojí jeden převod halíře. Ideální je, jak to má FIO, autentizace přes certifikát (neplatí za SMS) a můžeš si poslat kolik převodů chceš.
Popravde receno bych ty 2k na jidlo (70/den) chtel videt.Mozna tak s dotovanou zavodkou nebo rodici pripravujicimi jidlo zadarmo.... Jenze v Praze chemickovy obed (bez piti) bezne za kilco, restaurace spis vic a to neni zadne hogo fogo. A kdyz si neco koupim k snidani (20), jablko a jogurt s svacinam (dalsich 20) a vecere 50 (blby hermelin stoji 30), tak jsem na 200/den ani nemrknu....
Nojo, pokud na každý oběd vyžaduješ flákotu masa v místní restauraci za stovku (neuděláš si sám například luštěniny, rýži či těstoviny), sníš na jednu svačinu jabko a půl KILA jogurtu (to tak odpovídá 20 Kč, půl kila jogurtu stojí v discontu 18 Kč) a na věčeři zdlabeš celý hermelín, s kterého každý kuchař normálně dělá drahý oběd (hermelín je setsakra drahý), tak se pak nediv, že místo 2k dáš za jídlo 5k...
Já jsem zvyklý si vařit sám, takže si třeba koupím půl kila masa za 50 Kč a to mám spolu s rýží a jinými těstovinami na třikrát. Nebo si na svačinu dám chleba něčím namazaný s zeleninou (ředkvičkami), či třeba jen medem a mám to tak za 4-5 Kč, na večeři si dám třeba půlku půlkilovky jogurtu, což je za 9Kč.
Nemám plat 40k CZK, nejsem střední třída, tak nebudu každý den chodit do restaurace na oběd.
Za měsíc se dá za 1500-2000 Kč vpohodě vyžít a pokud budeš chtít byt jo levný a budeš si vařit zásadně sám takové ty levné šlágry typu lušteniny, rýže s kouskem masa a těstoviny, či si něco upečeš (mouka je levná), tak se dostaneš vpohodě na 1000 za měsíc, ale to pak samozřejmě nemáš každý den maso a o restauraci každý den si můžeš jen zdát.
Kámoš je vazba, maká ve fabrice manuálně a má denní limit na jídlo 60 Kč.
To jen člověk tvého typu, který si koupí od snídaně, večeři až po svačiny prefabrikované produkty a na oběd zajde na práškový oběd si myslí, že za 2k nejde vyžít a přitom je to vpohodě.
Si uvědom, že na východě (Čína atd.) jsou lidi na rýži, zelenině atd a stojí je to stovky korun za měsíc, to jen u nás rozežraní češi požadují na oběd flákotu masa, půl kila brambor a jak vidím i svařinu si sami neudělají.
LOL sežrat na večeři hermelín, víš chlape, že je to nejen drahé, ale není to i zdravé (samý tuk)? Já si dám hermelín tak na třikrát.
Mimochodem jelikož mám rád jogurty, tak jsem si je jednu dobu dělal i sám. Staří k tomu jen ohřát mléko a dát tam trochu jogurtu a člověk má pak kilo jogurtu za 10 Kč.
Tady nejde jen o peníze, sám zajdu tak jednou dvakrát týdne do restaurace, ale abych tam byl pořád... Ta kvalita jídla v restauracích není dobrá. Používají málo zeleniny, dávají hodně masa a šíleně příloh, místo výpeku to koření instantními dochucovadly a sušenými majoránkami, no prostě hnus. Doma si navařím tak jak chci, mám to ještě na více dní a dokonce mě to baví.
A třeba včera jsem měl na večeři mrkev, cenu ani nemá cenu počítat, jsou to desítky haléřů za kus...
Souhlasím, asi žiji podobně. Ale je fakt že základní suroviny v poslední době značně podražili, ty kvalitní více. Posledního 1/4 roku jsem sumu 2000 Kč vždy překročil a to ještě některé potraviny mám v zásobě za lepší ceny a zelenina roste na zahrádce.
Co mi ale vadí nejvíc, je že nejen že se zvedla cena, ale podle mne se i zhoršila kvalita. Nemohu s tím nic dělat, musím brát co je.
**
Pro ty co nevaří a nechápou co je základní surovina, tak jde o: maso, sádlo, vajíčka, mléko, sýr, (jogurt, kefír - ale často je vyrábím sám), mouku, krupice/kroupy, vločky, olej, zeleninu, ovoce, kávu, čaj, čokoládu, kakao, cukr, med, luštěniny, rýži, pohanku, chléb, houby, vyuzené maso, klobásky, kvasnice, sůl, těstoviny (kdo se s tím má dělat), hořčici, kečup (ten ale nejím),... pivo, koňak (brandy), víno, burčák, pálenka,... (alkohol do těch dvou tisíc pochopitelně nikdo rozumný nebude zahrnovat)
Maso nepodražilo. Mléčné výrobky podražily. U zeleniny spíš záleží, jestli člověk koupí to, co je zrovna v akci. Chleba a rohlíky podražily o 20%. A s DPH bude jen hůř...
Tak ale stále ti, co si vaří na tom jsou (z hlediska financí), o kvalitě nemluvě, za vodou...
Teď jsem kupoval čistá leča ve sklenicích (byly v akci) a všiml jsem si, že oproti těm, co nejsou v akci jsou o hodně řidčí, asi to ředí vodou.
Nebo jsem včera kupoval margarýn a vedle klasických značek byla nějaká nová, o polovinu dražší (ale měla menší gramáž aby to nešlo tak poznat na ceně), na obalu velký obrázek másla a texty "S MÁSLEM" a po přečtení malého písma jsem se dozvěděl, že je tam "0,5% másla" ano správně půl procenta :).
O kvalitě párků se ani nemá cenu bavit. Koupim levný šunt a je tam soja, kopím za 140 Kč kilo a jsou tam zuby a křupky, prostě hnus. Ještě že nemůžou pančovat maso z výseku (když pominu tu jejich novinku "křehčení" ala injekčního přidávání vody a chemie dovnitř).
Ze stravování se pomalu stává boj.
Levná meníčka kuchaři nevaří (do 100 Kč), ale smaží, nedávají si s tím práci a základní potraviny se šidí, jak se to dá.
Je zajímavé, jak hodně lidí se každý den stravují v restauracích a přitom jsou schopni akceptovat tu v průměru nevalnou kvalitu jídla, která se tam podává.
Joj, to jsme zase offtopic :). Jsem to tu pěkně zvrhnul
No a nejen krechceni u ryb se tomu rika glazovani. Tak sem prochazel vsechny ryby v mrazicim boxu (bohuzel nemam prodejnu cerstvych ryb tak blizko, abych si tam vzdycky zasel hodinu pred dlenaim obeda, takze kupuju mrazene) a hledal tam mrazenou rybu bez glazovani. Nakonec sem narazil na jedinou a to byl zralok (zadna informace o glazovani na obalu), takze super. Sice je to paryba, ale co uz. Doma sem to rozmrazil a vylil vsechnu vodu (z 350 g mi zbylo 200 g) tak sem to jsete zmacknul, perci jenom to maso bylo nasakle jak houba a zbylo mi 150g masa, stale jeste notne vodnateho, ale uz se s tim dalo jakz takz pracovat. Takze sem ho udelal a musim rict, fialovy hnus, to maso je od tech chemikalii tak kysele. No proste jako ta krechcena sracka. Na obalu neni o zadne chemii zminka, ani o zvysenem procentu vody. Byl to v podstate nejdrazsi kus ryby, ktery prodavali a stejne z porce pro dva mi zbyla porce pro jednoho a k tomu nepozyvatelna.
Co se s tim da delat? Volit nohama? No jo, ale to jako mam kvuli jedne rybe tydne behat az do Trebone?
Ono se dnes nedá sehnat už ani nekřehčené kuřecí maso. Vždy jsem si dělal legraci z těch co to kupují, protože se jich zdála být menšina. Ale prakticky už rok žádný větší obchod v okolí nedodává jiné, než křehčené, drůbeží maso.
Kdysi před lety jsem kvůli podobným výtvorům opovrhl Lídlem, tam do toho napouštěli sójovou sračku, do všeho.
Dnes nemám moc kam jít. Náš řezním kdrůbež neprodává. Tak nakupuji alespoň celá zvířata a porcuji si je sám dle potřeby, navíc to vyjde levněji.
Asi před 1/2 rokem jsem se prohraboval v regále a nadával si. Nedalo mi to a postěžoval si ženám které tam také nakupovaly a ony na to "vždyť je to lepší, ne"? Já na tom nic lepšího, chuťově ani strukturou nevidím. Akorát se musím bát, že to bude přesolené, nebo v tom bude nějaká chemická sračka. Jak je maso staré také kvůli tomu nepoznám. Ještě, že aspoň ten flák hovězího a vepřového vypadá pořád stejně, i když i toto maso nasvěcují červeným světlem abych si nemohl řádně vybrat...
Dobře jsi koupil. Já se napálil asi 5x než jsem mraženou rybu z obchodu definitivně vzdal a ponechal ostatním nakupujícím. Nekupuji již ani filé na vánoce. Vymalování kuchyně, to je přiliš drahá cena za pár gramů rozpadlého masa, které musím navíc seškrábat ze stropu.
Ohledně levných kupovaných ryb existuje zvláštní paradox. Ten kdo je nepřipravuje a jen je jí si pochvaluje jak dobrou rybu a levně koupil, většinou muž kterému jídlo připraví žena. Ten kdo jídlo připravuje se může vzteknout, kolik práce s tou mizérí má a uplně zbytečně...
No, já kupuju mražené ryby celé (makrela, pražma, případně losos), moc drahé to není voda z toho neteče (aspoň když je peču, tak je ještě musím trochu podlít). To filé jsem tenkrát koupil, protože se manželka najednou zbláznila, že bude filé.
Bohužel, dětí jedí jedinou rybu, a to pangasia, z toho je vždycky kýbl vody. Ten se neglazovaný vůbec neprodává.
Jsou to docela hodnotné informace ohledně jídla i když možná OT.
Problém s vařením doma je ten, že to bere čas, za druhé kdo jezdí do práce třeba vlakem a ještě MHD (jedna známá cestou do práce 4x přestupuje, má to ani ne 30 km vzdušnou čarou), musí tam ten oběd nějak dopravit, což znamená další tašku nebo batůžek s jídlem, převážet ho tak, aby "zůstalo celé"... V práci musí mít jak jídlo ohřát a kde ho tam sníst - což každý taky nemá tu možnost.
Jinak souhlasím, že kvalita obědů v restauracích je nízká za velké peníze a nutriční hodnota jídla většinou slabá. Porce masa by často nestačily ani pro 40-kilového žáka 6. třídy ZŠ natož tak pro dospělého chlapa, který třeba sportuje nebo těžce fyzicky pracuje.
No mne se ani syry ani jogurty vyrabet z mlika za 10 Kc nedari. Nejen ze dneska uz se ani mliko za 10Kc sehnat neda. I to 0.5% uz stoji kolem dvanacti, ale hlavne protoze komplet vsechny jsou upraveny pro vyssi trvanlivost a proste jogurtova kultura se mi v tom nikdy porade nenamnozila (a to sem zkousel vsechny dostupne bile jogurty), vzdycky z toho zbylo jenom trosicku hustsi mliko. A na vlastnorucne vyrabencyh syrech z tvarohu mi vzdycky vyroste plisen driv nez se z toho stane syr (proste pasterizace je svina).
Takze jedine co si delam je pravidelne peceni chleba. Rucne umysim, rucne placnu na plech a v troube upecu. Btw. a to jsem jako IT platove vyssi stredni trida. Presto s celou triclenou rodinou zijeme za cca 5000 tisic na mesic (a to je k tem nakupum ptravin pripocitana i drogerie).
A ty si v restauraci pochutnáš :) ? Já tedy ne.
Doma si uvařím, levněji, zdravěji a chutněji.
Ale když neumíš vařit, tak ti fakt nezbývá, než jít do kvalitnější restaurace, dát za jídlo 200 Kč a pak si pochutnáš.
Protože podle mých zkušeností ty meníčka a jídla za 60 - 100 Kč jsou z 90% nějaké maso okořeněno instantním kořením se zvýraznovačem chuti, omáčky zeleninu a kvalitnější věci neviděly (hrnec svíčkové omáčky pozná tak tři mrkve), je to samá mouka a jediné na čem se nešetří je množství brambor (samozřejmě bez másla), smažených hranolek a pak obvykle pěti kupkami nakládané zeleniny vytáhnuté z lahví. Plus když je na talíři něco smaženého (hranolky, sýr, květák), tak se tam kidne ještě z pětilitrového kýblu tatarky. Tohle je u mě vrchol hnusu a s domácí stravou se to nedá srovnat, jsou to instantní blafy, anglicky "junk". A jako vrchol všeho ti ti "lepší" kuchaři posypou okraj talíře sušenou majoránkou, což se šíří jako mor, jsem takhle dostal znetvořený talíř už v minimálně 5ti hospodách.
Tohle u mě není "k pochutnání" ale k zblití a lepší kvalitu si udělám doma (o ceně ani nemá cenu mluvit). Nehákuji někde ve fabrice makám na Internetu, takže si s radostí jednou za den něco udělám i mě to baví, člověk aspoň vypadne od kompu a odreaguje se
LOL, zapoměl jsem na polévky :).
Vidět normální vývar (bez přidání instantního koření) už je rarita. Za posledních tuším 20 návštěv v tom plavalo vždy něco instantního. Kuchaři se už odnaučili vařit z masa, kostí a zeleniny.
Kdysi jsem taky chodil pravidelně do restaurace ale byl jsem doslova zhnusen kvalitou, tak jsem si začal vařit sám. Nejsem kdovíjaký expert ale aspoň používám čerstvé bylinky, zeleninu, výpeky a vyhýbám se instantním píííííp.
Jaj, jsem se rozjel :).
Promiňte mi diskusi mimo téma už končím.
Jen jsem chtěl napsat, že za 2k se dá vpohodě najíst a že mi nechutná jídlo v levných restauracích (porce za 60-100 Kč), takže si raději vařím doma.
Pokud jsem byl trošku útočnější, tak se omlouvám, není to kvůli vám, ale protože jsem naštvaný na úroveň běžné české gastronomie pro běžné lidi, kde se vaří pomocí instantních dochucovadel, vše se smaží, dávají se velké přílohy atd. Prostě s ní nejsem spokojený...
Mějte se fajn :).
Mimochodem víš, kolik stojí v discontu těstoviny?
Kup si kilo těstovin, uvař si je, a garantuji ti, že se z toho královský týden najíš a nebudě tě to stát ani 20 korun.
Jasně, není tam maso a budeš k tomu muset udělat třeba ještě omáčku s rajčat v plechovce (která zvedne cenu na dvojnásobek) ale tohle jsou přesně příklady jak se vaří.
Když vidím v restauraci špagety, či těstoviny za 70 Kč, tak si pomyslím svoje, protože je tam surovin na jedné porci doslova za pár korun. Typická restaurace nakoupí za 10 Kč balíček špaget, dá ti z toho tak čtvrtinu (za 2,5 Kč) osmahnou ti to na oleji s česnekem a prodají za 70 Kč.
A stejně tak maso, kilo libového vepřového koupíš za 85 Kč, víš kolik z toho jde udělat porcí? Když vařím sám pro sebe, tak mi stačí kolem deseti deka masa, takže si například koupím jen 30 deka masa a mám to na dvakrát až třikrát.
Navíc každý den maso nejím, prokládám to luštěninami atd, jejiž cena je doslova směšná. Člověk koupí čočku za 15 Kč a je z toho tak 5 porcí.
Ale zpět k tématu. Jen jsem tu chtěl napsat, že každý NEchodí do hospody každý den, NEmá auto, takže na kartě osobně 2500 Kč měsíčně neprotočím (leda, že bych tam točil výdaje z podnikání, ale na to mám zase dolarové konto atd.).
Testoviny nekupovat. Jejich priprava je tak trivialni a jsou o tolik chutnejsi, ze se to fakt nevyplati. Vlastne jedine co je potreba mit k vyrobe testovin je mouka (a dost jedno jaka), vejce, valecek a nuz. Ja to delam pro triclenou rodinu z jednoho vejce a mouky cca tolik aby se do toho nemusela pridavat dalsi voda. Do peti minut nemam co delat i s vyvalenim a nakrajenim.
Btw. taky je dobre kdyz je valite si je moucnit hrubou moukou, ta se pak do testa zavali (i kdyz je delate z 00-ky) a daleko lepe se navazou na omacku.
Já na to mám mlýnek, ale v posledních letech si dělám nanejvýš droby (strouhané těsto, lze i s vajíčkama). Ostatní těstoviny kupuji, přestože jsou minimálně o 100% dražší než vstupní surovina. Příliš předražené ale nekupuji!
Vůbec nakupuji tak, že nakupuji očima. Teprve následně vyhodnocuji zda cena alespoň jakž-takž odpovídá a jsem ochoten tuto stanovenou cenu zaplatit...
Poznám celkem dobře kvalitu zeleniny a ovoce a mám se super/hyper docela problém, ale dříve jsem chodíval na rynk (dnes už zase začíná být zajímavější) a bavilo mne i smlouvání o ceně.
S masem je to u mne horší, řekl bych že i docela špatné, a to kupuji jen opravdové maso, a pak už jen klobásky a uzené maso, nanejvíš ještě jitrničku,...
Problém je ten, že kromě domácích králíků a slepic jsem ještě asi moc kvalitního masa neviděl. Jěště skopový, ale to zase nemají běžně v obchodě.
Zapoměl jsem připsat ještě jednu věc, lidé utrácejí strašné peníze za balenou vodu.
1) je to hnus, protože za den vyprodukují šíleně plastového odpadu
2) je to drahé
Zdá se mi divné naplnit půlku nákupního koše vodou. Už jen ta představa, že budu pít něco, co měsíc stojí v plastiku mi je odporná.
Takže osobně piju vodu z vodovodu.
Četla jsem celou Vaši debatu. Za 2.000,- Kč/měsíc/osoba se vyžít dá, a to vcelku pohodlně a slušně. Podmínkou ale je vařit doma, s chozením do restaurací to vyjde o dost víc. Doma vím, co do jídla dám, nepoužívám instantní hnusy ani předražené věci (jako příklad uvedu třeba sůl ochucenou kořením - stačí se podívat na nálepku se složením a ježí se mi vlasy, jak lze draze prodat ochucenou kuchyňskou sůl), snažím se o rozumnou kvalitu za rozumnou cenu. Tuhle jsem třeba k rodinné oslavě pekla dort. Kulatý, promazaný máslovým krémem, na povrchu ovoce přelité želatinou. Jen tak ze sportu jsem si spočítala náklady na suroviny. Bylo to převratných 75,- Kč, bez nákladů na práci a bez elektřiny. Totéž v cukrárně nejméně 250-300,- Kč.
E-rycu jde o to, že jsi napsal tohle, což mě namíchlo:
"Popravde receno bych ty 2k na jidlo (70/den) chtel videt."
Určitá skupina lidí (ke kterým patříš) prostě spočte své náklady na restaurace, připočítá nakoupené housky v rychlém občerstvení, vynásobí to 30 a myslí, že právě tohle je minimální měsíční náklad u jídla na člověka.
Je tady ale celkem početná skupina (matky co jsou doma, důchodci, mladí studenti, lidi co to baví, či nejsou spokojení s kvalitou restaurací), kteří si naprosto běžně vaří a vejdou se s přehledem do 2000 měsíčně za jídlo...
Doufám, že jsi to tímto pochopil a už tu nebudeš říkat, že se za 2000 za měsíc nedá najíst, nebo ti tu vypustím stejnou pitomost ve stylu, že stačí na ráno dvě vejce, na oběd instantní nudle a na večer půl kilo mrkve a máš to za 250 Kč za měsíc :).
jj, presne tak.
Lidi asi nechapou ze napr. baleni testovin neni potreba uvarit cele najednou, nebo neumeji pouzivat mrazak.
Jinak mne skutecne prijemne prekvapilo ze se ve financni diskuzi velmi rozumne argumentuje i ohledne jinych veci.
Jeste poznamku k te "usetrene" hodine v restauraci - kdyz varite sam pro sebe ci rodinu, "ztratite" tim nejaky cas, to je fakt. Ale uvedomte si, ze ten cas soucasne INVESTUJETE do sveho zdravi.
Jen tak pro zabavu, zkuste si nekdy podrobne precist slozeni veci ktere kupujete v supermarketu. Taky to je "ztraceny" cas, ale soucasne investice do sebe (nebo nekoho blizkeho).
Ohledně čtení složení to má dvě strany:
a) pozitivní, že si vyberu potravinu bez dochucovadel, barviv a jiných příměsí
b) negativní, že se mnohdy strašně naštvu, co tam jsou schopni narvat (zrovna včera jsem málem koupil margarýn s máslem, kde bylo ve složení napsáno "0,5% másla), někdy to je ale spíš k smíchu
"soucasne INVESTUJETE do sveho zdravi."
Každopádně máš pravdu. V restauracích je jediné "zdraví" fialové, bílé zelí s koprem a bez kopru vytažené z pětilitrové flašky. A samozřejmě bylinky zásadně sušené a koření jedině instantní se zvýraznovačem chuti.
Někdy si říkám, že mi opravdu chybí ty rajčatové a jiné saláty podávané standardně ke každému jídlu u jižních národů. U nás maximálně člověk dostane zdarma tatarku.
Taky mě štve, že standardně nedostane člověk v restauraci na stůl karafu s vodou. Očekává se, že si bude kupovat vodu v hnusném plastu za 25 Kč, takže nevalné jídlo je ještě korunovanou nevalným pitím.
Podle mě jsou na vině právě lidé, kteří chodí každý den do restaurace a nevracejí jim ty blafy. Dostali stravenky s nějakou mírnou slevou, tak drží hubu. Je jen opravdu málo restaurací, které vaří (v tom pravém slova smyslu, tedy nejsou to jen smažírny, ohřívárny a otvírači krabic a kýblů) a jejich jídlo má úroveň.
Jako reakce na R-ryca a Petra: vy mluvíte, jako kdyby člověk celý den dělal jen placenou práci. Pro řadu lidí je vaření relax, teda hlavně pro ty, co v práci celý den sedí. Krom toho prostě existují práce, které jsou neplacené, ale jsou pro život nezbytné a nikdo je za nás neudělá. Doma si musíte uklidit, vytřít, umýt okna, vyprat ušmudlané prádlo, vyžehlit, popř. zašít, pokud máte děti, tak si s nimi pohrát, dohlédnout na napsání úkolů, pokud to jsou školáci... Jak toto všechno vyjádříte v penězích? Máte dokonce pravdu v tom, že všechny tyto práce lze i outsourcovat, ale za předpokladu, že to tímto způsobem pořídíte levněji, než byste je dělali sami. Bill Gates asi nemá problém s outsourcováním úklidu nebo praní prádla, prodavačka v supermarketu si totéž udělá svépomocí, protože by se nedoplatila. A mimochodem, vážení, vám se nesbíhají sliny, když doma cítíte vůni třeba pečeného masa nebo buchet? Jak chcete zrovna tohle vyjádřit v penězích?
To bylo k tomu ze "zli kapitaliste" maji dort za 300 a ja ho zvladnu za 75 (protoze moje prace nema zadnou cenu). A popravde, toho volneho casu za den je jen omezene mnozstvi a ja nez litat hodinu kolem plotny a delat dort, ktery stejne nebude vypadat nic moc, tak radsi na tu hodinu vytahnu kolo a ten dort koupim. Takze cas usetreny jeho nepripravou proste ma konkretni hodnotu v penezich, at se to libi nebo ne... Vy mate jako relax vareni, ja zase jine veci, ktere na penize neprepocitavam, protoze bych se z toho zblaznil a musel s nimi prestat....
Já původně začal vařit z nutnosti, právě aby zbyly peníze na jiné požitky. Dnes mě vaření celkem baví, ale vařím velmi jednoduchá která zabírají málo času a je u nich malá spotřeba nádobí. Základní měrnou jednotkou je hrnek, přiměřeně a asi tolik.
Když nad tím ale tak přemýšlím, tak v mém životě již bylo několik období kdy by bylo nutné, kdybych mezitím změnil způsob života, vrátat se k vaření, právě a jen kvůli ekonomické výhodnosti. Navíc myslím, že na stará kolena, budu-li toho schopen, mi nic jiného nezbude, než vařit si sám. Už přemýšlím od kterého ročníku mám začít odkládat víno a brandy (prý posiluje srdce) a o hodně starých sýrech jsem už také slyšel ;o)
Mně nešlo o "ty zlé kapitalisty", já za tím vidím něco jiného, a sice rozdíl v tom, co zvládneme doma svépomocí, protože chceme nebo musíme, a tím, co si chceme nebo můžeme dovolit zvenčí. Při kvalitě, kterou kupované potraviny mají, se nebudu divit, když si řada lidí doma začne péct chleba, znovu opráší rýč a zryjou zahrádku, možná bych se nedivila ani znovuobnovené králíkárně. Tento vývoj mne ani za mák netěší, čekala jsem osobně pravicovější vývoj, nižší daně a větší zodpovědnost občanů. Neumíš vyrobit? Krachneš! Místo toho vidím arbitráže jako útok na svobodu podnikání, přičemž svoboda podnikání je chápána jako naprostá anarchie, z arbitráží je tunek státní pokladny, to vše doprovozeno tvrdým sešupem úrovně školství, bincem ve zdravotnictví a snahu vlády rozhodovat o kdečem co nejvýše, nejlépe až v Bruselu. Proboha, co má nějaký Kalousek co rozhodovat o tom, kolik bude stát občana vyvážení popelnic v Horním Dolní (http://www.novinky.cz/finance/234144-zdrazeni-poplatku-za-odpad-muze-byt-brzy-az-ctyrnasobne.html)? Když to doplníme faktem, že do tohoto státu jsou ze zahraničí, především ze zemí na západ od našich hranic, naprosto beztrestně dováženy méně kvalitní potraviny (http://ekonomika.idnes.cz/do-postkomunistickych-zemi-se-dovazeji-horsi-potraviny-nez-na-zapad-1jg-/eko_euro.aspx?c=A110519_124734_eko_euro_fih), mám dojem, že to černé, co čeká za dveřmi, je naše růžová budoucnost.
Vážím si mBank, která jako jedna z prvních zavedla bezpoplatkový a hlavně dobře funkční systém. Chápu, že musela přijmout opatření nutící klienty snížit její náklady. Prostě za 9 kč vyberu hotovost potřebnou na dva měsíce a jiné poplatky nemám. Stačí porovnat náklady s jakoukoliv jinou bankou. Líbí se mě možnost měnit limity na kartě on-line. Nepotřebuji zahraniční platby ani se natřásat na pobočce. Buďme rádi, že zde dvě takové banky jsou.
Obecně s tebou souhlasím díky za ni. Navíc výběr stojí mBanku kolem eura až euro a půl, takže těch pár korun je dobrých.
Ta jejich karta ale není žádný zázrak. Jo sice dostaneš embosku zdarma, což když si vzpomenu že po mě chtěly banky v roce 1999 100k na účtě a podobně, tak jsem vděčný. Ale když si vezmu, že z každé transakce v USD (a já hodně kupuji mimo) si berou 2% od obchodníka a pak dalších 5% ode mě na šílených kurzových spreadech s EUR mezičlánkem se mi otevírá kudla v kapse. Holt i taková banka se na člověku vždy nějak zahojí...
Ale jo, mezi slepými jednooký králem - bych chtěl vidět, co by lidi říkali např na německou DKB, která má zdarma výběry po celé Evropě (možná ii ve světě, to si nejsem jist).
Limity na kartě jsou super, jen to zabíjejí příšernými kurzy, to bych dostal křeč do ruky, kdybych měl kartou mB zaplatit v cizí měně, na to mám Axu ;).
Jinak pro mě je výhodnější FIO. Nemusím se omezovat počtem plateb a výběrů z bankomatu Pharro mám za měsíc zdarma deset - ano, vím, že jsou rozmístěny nerovnoměrně, ale v mém dosahu jsou, navíc si můžu ještě zdarma vybrat na pobočce ii když pokladní hodiny jsou dost na pytel.
No, oni to omezují jiným způsobem - časovou dostupností. Provozní doba pokladny je výrazně kratší, než otvírací doba pobočky, člověk pracující v 1 směnném provozu se tam stihne dostat jen obtížně.
Navíc tu je těch 10 výběrů z vlastního bankomatu zdarma, které slibují výhledově minimálně v každém městě, kde mají pobočku, to jim dost odlehčí.
Tak jasně, když budu chtít, tak taky najdu směnárnu s horším kurzem, než má mBank :). Každopádně takové směnárny já nehledám :)
Každopádně aktuální situace se má takto:
Deviza-prodej mBank: 24.8778 (x 200 = 4975,56)
Czech-exchange s kuponem (http://www.czech-exchange.cz/kupon.pdf) : 24,35 (x 200 = 4870)
Visa kurz (Axa) 24.34594 (x 200 = 4869,188), poplatek za výběr z bankomatu je 1 %, minimálně 59 Kč, výsledná částka je tak 4928,188, kurz vychází 24,64094.
Nevím, jak vy, ale já mám na svém výpisu pořád v kolonce Poplatky nulu. Takže chyba bude asi mimo banku. Je pravda, že pokud si tu nulu chcete udržet, musíte respektovat nastavená pravidla, ale je také pravda, že pokud tato pravidla dokážete respektovat, poplatkům u mBank se vyhnete.
Pokud si klient uzavře hypotéku a banka k němu vyžaduje vlastní účet, nechť klient osobní účet (eKonto) nevypoví, ale pouze dle zákona vysloví nesouhlas s novým návrhem sazebníku/příp VOP. Banka nemá právo pak účtovat zvýšené ceny, ale má právo účet vypovědět. Nedojde tedy k vypovězení ze strany klienta, ovšem banka pak může vypovědět službu osobního účtu. Na druhou stranu klient pak bude muset s bankou dořešit, jak bude hypotéku splácet (což je mi nejasné, ale třeba banka najde nějaké řešení)
Četl jsem VOP k mojí hypo smlouvě a nevím o tom, že bych tam měl klauzuli, že banka může vypovědět hypotéční úvěr do 30 dnů, v mém případě je to 60 dnů. Samozřejmě nevím, jak je to v Rajfce, ale za 2 měsíce se dá sehnat hypotéka jinde, možná výhodnější :-) Problémem může pouze být, že pro novou banku to může být nestandardní situace.
V případě výpovědi hypotéky ze strany banky je opravdu potřeba přečíst pořádně VOP, ale jinak pokud smlouvu vypoví banka, tak přece nesplácíte předčasně, ale v termínu, který vám určí banka :-)
Moje smlouva rika, ze po vypovedi bankou konci smlouva po 30 dnech a do dalsich 30 ji musim doplatit (pokud spravne chapu pravnicinu). Ale popravde bych rekl, ze to sehnani do dvou mesicu od chvile, kdy se to dozvim, asi tak uplne trivialni nebude (obehat vsechno kolem refinancovani dobre mesic zabralo). Navic mozna ostatni banky nebudou oplyvat nadsenim vzit klienta, ktereho se jina banka zbavila...
Tak nevím, ale pro mne je pořád nabídka Osobního účtu Zadarmo nebo jak mu říkají stále sexy: člověk na účtu nějaký zůstatek skoro pořád má, takže k tomu zůstatku musí přihodit jen něco málo, aby splnil podmínku průměrného zůstatku 15 000 Kč. Osobně si myslím, že to "něco málo" je v rozsahu průměrného zůstatku tak 5 000 - 10 000 Kč. Z toho bych na běžném spořícím účtu dostal tak 100-200 Kč ročně (po zdanění; srovnávat s lépe úročenými produkty je nefér, protože nějakou likvidní rezervu potřebuju). A získávám dodatečný komfort, že nemusím tolik přemýšlet nad tím, jestli je třeba stahovat peníze ze spořícího účtu, aby se zaplatilo inkaso. Po pravdě řečeno, kvůli tomuto komfortu jsem tam ty peníze měl i předtím.
Oproti tomu u mBank bych musel pro dosažení optimálního package platit měsíčně 4 000 Kč přes jejich kartu, čímž přicházím ročně o nejméně 480 Kč (ale spíš víc, protože útrata kartou se optimalizuje mnohem hůř, než zůstatek na účtu), které získávám na money-back programu.
Samozřejmě, FIO banka a asi i jiné jsou co se týče běžného účtu výhodnější, ale je to velmi relativní: FIO má spořící účet úročený 1,25%, Poštovní spořitelna 1,70%. Pokud si na něm trvale držím rezervu třeba 60 000 Kč, tak je to znát (chci mít spořící účet pro často užívanou rezervu ve stejné bance, abych netratil na tom, že si peníze posílám tam a zpátky přes clearing ČNB, čímž ztrácím 1 den úročení, což pro průběžně využívanou likvidní rezervu není moc fajn). Když bude krapet větší, nebo jí nebudu moc užívat, tak mi to tu ztrátu na úroku peněz, co budou ležet na běžáku, vyrovná.
Ale doufám, že ZUNO, EQUA a AIR BANK zase trochu rozvíří trh, pokud na něj vstoupí víceméně všechny naráz :-)
Píšu "kreditce s money-back programem". Namátkou BenePlus od GE Money Bank nebo analog od Citibank: banka mi vrací 1-10% z peněz, které jsem na kreditce protočil.
Tzn. když platím kreditkou, která má tuhle featuru, tak nejenom, že se mi peníze spokojeně úročí o měsíc déle stejně jako Vám (tím ovšem získávám z obratu 4 000 Kč jen cca 80 Kč ročně), ale navíc ze 4000 Kč měsíčně dostávám měsíčně nejméně 40 Kč (tj. ročně nejméně 480 Kč) na money-back.
mBank takový money-back nemá, takže tím, že bych ty peníze točil přes jejich kreditku, bych přišel o nejméně 480 Kč ročně oproti tomu, když je točím přes kreditku s touhle featurou.
Samozřejmě, pokud někdo platí kartou jen málo, tak se mu nevyplatí si pořizovat kreditku s money-back programem a bude pro něj mBank výhodná. Podle mne se to bude lámat někde kolem 10 000 měsíčně.
Tak to jo... Priznavam, ze co pamatuju, tak vetsinou banky tu slevu nechtely zadarmo, ale mozna se to zmenilo... Mimochodem, to fakt nektera banka za nekterou platbu vrati 10%, kolik proboha seberou tomu obchodnikovi, aby se to porad jeste vyplacelo? Za sebe myslim, ze porad jeste vychazi lip ty prachy mit na mBilans a snizovat si tim urok z hypo (priznavam, propocitane na koruny to nemam)...
Vrací se zpravidla 0,8 - 1 % s tím, že může být stanoven ii horní měsíční limit, např. 500 Kč. Citi life vrací 2 %, ale ne přímo, ale prostrřednictvím bodů, která se přes infolinku převádějí na peníze (asi banka čeká, že na to klient zapomene a minimélně část bodů propadne). Pak jsou partneři, u kterých se vrací víc, až 20 %,ale identické zboží lze zpravidla jinde koupit levněji.
Za kartu se platí kolem 50 Kč za měsíc, ale některé (např. Tesco) mohou být při splnění obratu (např. 35000 Kč za rok) ii zdarma.
Obchodník platí kolem 3 % (velcí hráči ii jen 1 %) o které se dělí karetní společnost, banka vlastnící terminál a banka, která vydala kartu.
Samozřejmě, když máte hypotéku a mBilans tak není moc to řešit. Ale ono vůbec u člověka s hypotékou není moc co řešit, tomu se banka mění těžko.
A mBilans už si pokud vím zřídit nejde (konec konců i hypotéku má zatím ještě menšina populace). Takže pokud bych si hypotéku pořizoval, tak bych se aktuálně musel poptat spíš v RB, která offsetovou hypotéku aktuálně nabízí (má ji ještě někdo jiný?).
Máte pravdu, money-back program zadarmo není (vyjde to tak na pět šest stovek ročně). Ale myslím, že člověku, který kreditkou platí všude, kde nedostane slevu na platbu hotovostí, se to vyplatí. Ta pětistovka na ročním poplatku se mi vrátí za půl roku jen na nákupech jídla a základních potřeb pro rodinu v samoobsluhách.
Těch 10% je extrém, který dostanete u vysokomaržových věcí (holandské květiny, šperky a hodinky a podobně), kde si to obchodník může dovolit, protože ta sleva jde samozřejmě za ním. Jinak jsou ta procenta samozřejmě menší, proto počítám jenom s tím základem 1%, vše navíc je vítaný bonus :-)
Já to beru tak, že 15000 umrtvených na účtu mi dá v akciích 1500 Kč ročně a za to si už můžu pořídit jakýkoliv jiný účet a nemusím mít nějakou šaškárnu s VISA Electron ale už nějaký lepší účet s balíčkovým pojištěním na embos kartu atd.
Mimochodem likvidní rezervu mám v dividendových akciích.
Takže nakonec jsem u FIO, což je můj broker pro ČR. V případě aktuální potřeby akcie prodám a mám peníze ještě ten daný den k dispozici.
Nechávat trvale ležet peníze na spořícím účtu mi připadá jako barbarské, po odečtení 3 procentního inflačního rámce je člověk vždy v mínusu a riziko u dividendových akcií je opravdu minimální (osobně jim věřím více, než české koruně, kterou postihuje průběžná inflace, měny, pogromy, pády žab z výšky apod. :) LOL).
Myslím si, že těmi 15 tisíci to hodně nadsazujete. Dost pochybuju, že by Váš průměrný zůstatek na běžném účtu byla nula, protože to byste musel být génius, aby se Vám povedlo sladit výplatu, inkaso, výběry z bankomatu a podobné věci do jednoho dne. A netvrďte mi, že peníze, které budete potřebovat do tří dnů dáváte na ty tři dny do akcií - to by se Vám při poplatcích za nákup/prodej nemohlo vyplatit. Takže reálně umrtvujete ne 15 tisíc, ale rozdíl mezi průměrným zůstatkem a těmi 15 tisíc. Já třeba fakticky umrtvuju tak do 5 tisíc, protože můj průměrný zůstatek by byl někde mezi 10 a 15 tisíci.
Asi máte trochu jiné chápání pojmů, než já.
Buď máte jiný názor na pojem "likvidní rezerva" (pro mne to jsou peníze, které mohu potřebovat ze dne na den nebo nejvýš z týdne na týden, a velmi často ji před výplatou vyčerpám a z výplaty zase doplním), nebo máte jiné chápání pojmu dividendové akcie, než já (pro mne to je typicky ČEZ), nebo máte jiné představy o akceptovatelném riziku (pro mne něco, co za posledních 5 let nejméně 3x spadlo v rozmezí pár týdnů o 20% či víc, jako třeba ten ČEZ, fakt není nástroj vhodný na likvidní rezervu). Mimochodem, ohledně rizika dividendových akcií, dluhopisů a podobných věcí není od věci si přečíst TALEB N., The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable, New York: Random House and Penguin, 2007/2010.
Ale proti gustu žádný dišputát.
Konrkétně mé zůstatky na všech běžných účtech (a to mám účty u 6 bank a 3 záložen) jsou velmi blízké nule, pouze na FIO, které používám jako hlavní účet je to zpravidla kolem 3 tisíc (kvůli inkasům).
Kdyby tu nebylo FIO a mBank, tak bych to asi překousl a těch 15 tisíc tam držel, možnost si vybrat z bankomatu ČSOB (kterých já mám jak kolem bydliště, tak kolem pracoviště několik) kdykoliv jakoukoliv částku zdarma byla velmi příjemná a mrzelo mě, když došlo ke "zmrzačení" tohoto účtu. Nu což, stalo se, stalo, přizpůsobil jsem se.
Na druhou stranu bez FIO a mBank by nebylo ani Postžiro zadarmo (jak se účet původně jmenoval).
Postžiro Zadarmo bylo reakce explicitně jenom na mBank, FIO se do úvahy vůbec nebralo (v té době jsem dělal na Poštovce).
Na druhou stranu Poštovka přišla od 1.6.2006 (tedy více než rok před příchodem mBank) se všemi příchozími transakcemi zadarmo na všech retailových účtech. Akorát tomu neudělala pořádnou reklamu. Netvrdím, že by udělal účet zadarmo stejně rychle, kdyby mBank nepřišla, ale úvahy tím směrem rozhodně byly.
Těžko přisuzovat zásluhu za vývoj trhu jedinému hráči. Bůh ví, jak by vypadalo mKonto, kdyby v době jeho zavedení všechny velké banky účtovaly poplatky za příchozí transakce nebo kdyby na jeho zavedení nereagovaly novými produkty.
Každopádně doufám, že EQUA, ZUNO a AIR BANK dodrží harmonogram a vstoupí na trh ještě letos, aby zase dostaly všechny trochu pod tlak.
Featury na účtech ZUNO na Slovensku mi přijdou fakt pěkné (žádné světové novinky, ale věci, které člověku zjednoduší život):
- autopilot (automatický sweep mezi běžákem a spořákem, který udržuje zůstatek běžáku v požadovaném rozmezí),
- individualizované termínované vklady (když chci termíňák na 82 dnů, můžu si založit termíňák na 82 dnů, nemusím kombinovat fixně stanovené délky termíňáků).
Nemám výplatu, peníze mi chodí z plateb několikrát za měsíc, takže opravdu nepotřebuji velké zůstatky. Vím kdy co platím, takže na účtu nechám jen tolik, aby to prošlo a nějaké peníze navíc.
Ohledně "umrtvení", když je na účtě minimum nula, musím tam mít 0 + výdaje, když je minimum x musím tam mít x + výdaje, takže umrtvených je opravdu vždy těch x (u poštovky 15000 Kč). Vy taky těch 10k na účtě nemáte jen tak pro nic za nic, ale jistě počítáte s tím, že je budete v rámci měsíce potřebovat jinak je tam nemá cenu mít a dal by jste je do nějakých spořících produktů.
Já mám vážně na účtu jen pár tisíc na výdaje v nejbližším týdnu až dvou a zbytek po každé platbě cpu do investic a spekulací.
Ohledně likvidní rezervy tu chápu tak, že kdyby se stalo něco neočekávaného. Ztráta zaměstnání u mě nehrozí, ale jsou to věci typu když vyhoří nějaký důležitý spotřebič v domácnosti, důležitá životní událost atd. Tyto události jsou velice málo časté (několikrát za život, maximálně jednou za rok, typicky méně)
""likvidní rezerva" (pro mne to jsou peníze, které mohu potřebovat ze dne na den nebo nejvýš z týdne na týden, a velmi často ji před výplatou vyčerpám"
V tom případě špatně plánujete. Pro mě je rezerva jistá forma záchranné brzdy, která mi může zachránit prdel v těžké životní situaci. Pokud u vás "těžká životní situace" nastává pravidelně před každou výplatou, tak máte špatně nastavené procesy.
Ještě jsem zapoměl napsat, že kromě běžného účtu si samozřejmě spořím na koupi věcí, které nezaplatím z jedné výplaty. Tyto peníze ale NEmám na běžném účtu. Není to dobré ani z hlediska psychologie ani z hlediska úroků. Takže když mi nastane nějaký drobný výpadek v cashflow u podnikání, tak ho obvykle zatáhnu právě z nějakého takového spořáku.
Jo a ohledně dividendových akcií, já opravdu věřím dividendovým titulům více, než naší měně.
Za akciemi:
1) se aspoň něco skrývá, jejich hodnota je podložena majetkem a finančními toky v podniku. Hodnota naší měny není podložena ničím. Už žádné peníze nejsou garantovány zlatem (jako poslední padl dolar) a tak se ty peníze - "směnky" kde se stát, kdysi banky zavazovaly vyplatit nějakou komoditu a papírovou podobu měly jen pro svou lehkou přenositelnost nyní staly, aspoň v mých očích, bezcennými
2) když držím jakoukoliv měnu byť jediný den, tak prodělávám díky inflaci, kterou cíleně řídí národní banky tak aby byla (nechtějí nulu, ani deflaci, ale chtějí aby se peníze točili) kolem 3 procent. Když mám akcie, tak vydělávám na nich ročně kolem 10 - 11 procent v čistém zisku. Takže rozdíl mezi tím držet peníze na účtu s nulovým úročením a inflací tři procenta a akciemi je dohromady 14 procent ročně! Takže i když občas dojde k poklesu a já zrovna musím (nedej bože pro nějakou velkou životní událost) vybrat, jsem celkově hodně v plusu.
V zásadě mám stejnou filosofii jako Vy, ale ohledně toho, že když máte akcie, tak vás nezajímá inflace resp. kurz měn, se myslím mýlíte. Předpokládám totiž, že ty akcie máte v nějaké měně a pravděpodobně jiné, než české (protože na pražské burze jsou tak maximálně tři, čtyři dividendové tituly a to je houby diverzifikace). Já nyní např. prodělávám na US akciích přes 15% jenom na poklesu dolaru během posledního roku (nakupoval jsem při kurzu 19,50 a dnes bych prodal tak za 16,90). Nevím, jestli používáte kurzové zajištění, ale já mu moc nevěřím, resp. si myslím, že pro drobného dlouhodobého investora se jedná o drahou srandu. Jinak jsem "sedlák" a financím moc nerozumím, takže možná říkám nesmysly :-).
Já jsem taky "sedlák" :). Však nakonec to nejjednodušší myšlení je nejlepší.
Investuji jen do českých akcií (momentálně mám víc BAACEZ a trochu méně BAAPEGAS). Na diverzifikaci zatím nehledím, mám tam celkem málo peněz a hlavní je stejně pro mě podnikání a pak rozjet spekulace (u spekulací jsem právě pro měnové riziko zvolil jako měnu účtu CHF...). ČR je rozvíjející se trh, takže je dobré investovat zrovna u nás doma. Každopádně už se dívám i po jiných trzích až mi naroste kapitál.
Kromě investic začínám i spekulace (Forex přes švýcarského Dukascopy), takže kdybych se chtěl pojistit proti měnovému riziku, tak si jednoduše otevřu protipozici a je to... Ale zatím mám investice v českých akciích (české koruny) a spekulace ve švýcarsku (švýcarský frank, ten je hodně silný...), takže mě měnové riziko netrápí. Kde mě trápí je v podnikání, kde jsou ty doby, kdy byl dolar za 42 Kč a já mám většinu příjmů právě v USD :(, ale co kašlat na to a makat...
Jestli na akciích vyděláváte 13-14 procent ročně (bez započtení inflace), pak se nedivím že je preferujete. Ale to neumí každý :) A inflace byla loni 1%, takže ten rozdíl není vždy tak dramatický, jak popisujete, spíš máte trochu vlčí mlhu a snažíte se své finanční operace sám před sebou i před ostatními vylepšit. Dejte si na to pozor, ať na to nedojedete...
Měl jsem T účet a ani jsem jim nestál za to,aby mi poslali jednou ročně
pohyb na tomto účtu , milostivě zaslali pouze zůstatek. Kolik jsem
utratil jsem si měl podle nich měl vést v mé samostatné evidenci.
Proklínám tuto banku ,takovou drzost jsem ještě nezažil u žádné banky !!!
mám mKonto u mBank, jsem velmi spokojený vše se dělá přes internetové bankovnictví, každý měsíc pošlou meilem elektronický výpis i z e Maxu, když chci hotovost, pošlu si peníze na vkladní knížku české spořitelny a z té si ji mohu v kterém koliv městě vybrat, ani v bydlišti bankomat nepoužívám, nechci stát frontu, i když mám mKontovou kartu aktivní.
PS má také hodně skrytých poplatků. Založil jsem v dubnu účet "zadarmo" a dostal příslušné dopisy k užívání karty, netbanking, číslo účtu, přístupová hesla a PIN. Ihned poté jsem změnil PIN u plat. karty (PK) a .... za 2 týdny došel upomínací dopis s pokutou 200 Kč, za to, že jsem se dostal do mínusu 8Kč. Po otázce, za co jsem platil 8 Kč, mi sdělili, že je to poplatek za změnu PIN k PK. Chtěl jsem tedy úplný seznam poplatků. Bylo mi sděleno, že to nejde, protože je velice obsáhlý!!! Okamžitě jsem napsal stížnost (důvod: netranspatentnost, zamlčování poplatků a lákání na účet ZDARMA), že buď vše anulují (a budu dále klientem), nebo půjdu soudní cestou /arbitra. Čekám již 2 týdny a nic!!
PS má také hodně skrytých poplatků. Založil jsem v dubnu účet "zadarmo" a dostal příslušné dopisy k užívání karty, netbanking, číslo účtu, přístupová hesla a PIN. Ihned poté jsem změnil PIN u plat. karty (PK) a .... za 2 týdny došel upomínací dopis s pokutou 200 Kč, za to, že jsem se dostal do mínusu 8Kč. Po otázce, za co jsem platil 8 Kč, mi sdělili, že je to poplatek za změnu PIN k PK. Chtěl jsem tedy úplný seznam poplatků. Bylo mi sděleno, že to nejde, protože je velice obsáhlý!!! Okamžitě jsem napsal stížnost (důvod: netranspatentnost, zamlčování poplatků a lákání na účet ZDARMA), že buď vše anulují (a budu dále klientem), nebo půjdu soudní cestou /arbitra. Čekám již 2 týdny a nic!!
Sazebník k účtu zadarmo (nyní online účet) najdete na stránkách Poštovní spořitelny. Ty poplatky, které nejsou uvedené v oddílu platném pro online konto, jsou shodné s těmi uvedenými pro běžné účty či platební karty.
http://www.postovnisporitelna.cz/Documents/Informace-o-produktech/Sazebnik/Sazebnik-kompletni.pdf
Vždy mě překvapí, když si lidé stažují na vlastní hloupost. Umět si přečíst text a porozumět mu se učí děti již v prvních ročnících na základní škole. Je smutné, že to dospělí nedokážou.
pane vy asi nemáte co na práci než tady neustále kvokat. než bych řešil tu stovku kterou zaplatím bance tak raději vydělám x tisíc procent v běžném výdělku .. ano říká se tomu podnikání. po x letech jsem neměl do čeho píchnout tak se podívám na tuto diskuzi a opravdu mně stačilo. je mně vás líto .
ano - a lidi jsou legální otroci státu! :-)
...nějaký návrh na lepší systém, za posledních pár set let?
ale teď vážně, mě taky chování bank párkrát neuvěřitelně vytočilo, nakonec je z toho akorát znechucený a to jim asi nějak záhadně vyhovuje.
někdo může říct, že služby máme takové, jaké si zasloužíme (nabídka-poptávka) ale průšvih je, kdo má v dnešní době čas rozódovávat tyhlety makretingové šachové hry.
jinak mám víc zkušeností s britskými bankami, ty to aspoň berou vážně jako klient=byznys. Jo, taky tě oberou :-) ale v drtivé většině je všecko pěkně čené na bílém, a přinejmenším vždycky vím za co platím a za co ne. Úhybné manévry a politikaření si šetří na vládní lobby (a City of London). Maximálně občas zaskřípe jednání personálu, ale mně se to za několik let nestalo.
Hele, marná sláva, banky jsou soukromníci, tj od toho, aby vydělávaly peníze.
Že žijeme v době, kdy příliš mnoho lidí nechápe zodpovědnost, která s penězmi přichází, na to můžem nadávat, a nebo se snažit s tím něco udělat. Přinejmenším pro děcka....
CSOB - smlouva na ucet zdarma. po par mesicich zmena podminek a uctovani poplatku
KB - poplatky absolutne za kazdy prd, dokonce i 500,- za zruseni uctu
GE Money - mel jsem tam hypo, uctovali taky kazdou blbost (nejlepsi bylo kdy krome poplatku 10.000,- za schvaleni hypo si nauctovali po prideleni jeste 500,- za REALIZACI HYPO :-))) to uz sem se musel smat. Do smlouvy mi podstrcili nejdrazis pojisteni proti neschopnosti splacet, to slo zrusit az po zruseni fixace nastesti sem mel rocni
Raiffeisen Bank - nejhorsi banka co sem zazil, uctovani poplatku meni jak na bezicim pasu, vzdy az z vypisu zjistite ze zase "pribyl" nejaky novy poplatek a nejneuveritelnejsi bylo kdyz sem si bral u nich uver, doslova sem zadal ze chci predcasne splatit tudiz chci bez poplatku predcasne splaceni, to se tak stalo ok, za rok sem si bral jeste druhy uver opet s pozadavkem predcasneho splaceni zdarma ok opet potvrzeno, kdyz sem predcasne splatil (uver 50 tisic) pribylo mi na nasledujicim vypisu poplatek 5000 za predcasne splaceni, na urgence co to ma byt, a at si zkontroluji mailovou dokumentaci co sme s bankou dohodli, mi pouze sdelili ze chybu udelal jejich pracovnice, ze do pripravene smlouvy kterou sem prisel podepsat omylem nezapracovala dodatek o predcasnem splaceni zdarma a ze se omlouvaji ale poplatek 5000,- trva protoze sem ho podepsal ve smlouve. To sou prosim ty jejich nabidky "vse Vam po domluve pripravime k podpisu dle Vasich pozadavku staci pouze podepsat" ... kvuli tomu sem s nima jednal abych pak na miste nemusel cist ty beletrie malym pismem, takze kdyz Vam v mailu potvrdi co bude ve smlouve za podminky a ve smlouve je neco jineho a jeste se Vam vysmejou ... tak raifka je proste SUPR BANKA !
mBank - tu mam ted relativne nejmensi zlo, pouze poplatky za vybery kartou jinak vse ok
Wuestenrot sporici ucet - zatim nejlepsi "firma" co sem zazil, uz sem dal k nim i pojisteni atd, ferove jednani, vse prakticky zdarma, cokoli ke za poplatek tak me vzdy predem upozorni ze to a to je za poplatek zda to chci.