Hlavní navigace

Obchodní bilance i průmysl hlásí dobrá data

7. 6. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Průmysl mírně roste tři měsíce po sobě. Obchodní bilance vyhazuje vysoký přebytek. Tempo exportu naštěstí zůstává dobré.

Komentář k trhu

Pražská burza včera v průběhu dne svou pozici zlepšila, na evropské zisky se nicméně nedotáhla. Denní bilanci zakončila 0,75% růstem, zatímco řada evropských indexů posílila o více jak 2 %. Zklamáním byla zejména denní aktivita, která se oproti dvou předchozím seancím snížila. Evropské trhy naopak nezastavila ani slabší čísla průmyslové výroby v Německu. Propad, jenž nastal po vystoupení šéfa ECB, který po ponechání úrokových sazeb na stejné úrovni nenaznačil žádné další dodatečné stimuly, byl brzy vyrovnán. V rámci BCPP si nejlépe vedla Komerční banka (+2,21 %), jež až v druhé polovině dne překonala hladinu 3200 Kč. Erste Group nakonec odepsala 1 % (365,4 Kč), když se přece jen nakonec projevilo snížení ratingu od agentury Moody’s, která bance shodila hodnocení o 2 stupně s negativním výhledem. Důvodem je zhoršení podmínek na některých trzích a nízká diverzifikace portfolia v rámci CEE. Těžební společnosti včera v Evropě rostly nejvíce díky spekulacím o možném snížení sazeb v Číně, NWR však zakončilo téměř beze změny na 96,64 Kč. ČEZ posílil o 1,5% na 751,5 Kč.

Erste Group: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 23,4 EUR (575 Kč)

Ratingová agentura Moody’s, v návaznosti na předchozí snížení ratingu Erste Group, snížila také rating dlouhodobých závazků České spořitelny a rumunské BCR a zároveň potvrdila rating maďarské pobočky Erste Bank. Po snížení ratingu Erste se stejný krok u dceřiných společností očekával.

Průmyslová výroba – duben

Průmyslová výroba v dubnu meziročně vzrostla o 2,2%. Sezónně očištěná produkce vzrostla o 0,1 % m/m, což je třetí meziměsíční růst v řadě. Pozitivem je, že se snížily rozdíly mezi jednotlivými obory, i přesto celkový růst táhnou hlavně vybraná pro-exportní odvětví – automobilový průmysl (+8 % r/r; příspěvek k růstu 1,6 p.b.) a výroba strojů (8 %; příspěvek 0,6 p.b.). Naopak velké propady pokračují v elektrotechnickém průmyslu (-19 % r/r). O pokračující dvojkolejnosti (pro-export vs. domácí) potvrzují nové zakázky, které jako celek v meziročním srovnání stagnovaly, přitom zahraniční rostly o 8% a tuzemské klesly o 12%.  Daří se pro-exportním oborům (auta, stroje), ovšem u řady oboru je znatelná opatrnost a doplňují předstihové ukazatele, jako jsou indexy nákupních manažerů, které se v letošním roce trvale pohybují na hranici mezi růstem a poklesem.

skoleni_29_6

Obchodní bilance – duben

Obchodní bilance v dubnu vykázala opět vysoký přebytek 22,0 mld. korun (13,0 mld. duben 2011) a doplňuje tak sérii rekordních výsledků zahraničního obchodu v letošním roce. Tempo exportu (8% r/r) dál zůstalo velmi solidní a zatím se nenaplnily obavy ze zpomalení západní Evropy. Naopak růst dovozů (5%) zůstal utažen a to přes všechny druhy kromě ropy, což je pravděpodobně odraz slabší domácí poptávky. Z hlediska oborů nadále rychle rostou exporty aut a strojů (7,8 %). Vedle pokračujícího růstu exportu do západní Evropy (+4%) se daří pronikat i na východní trhy, například do Ruska (+48% r/r) a růst exportu do Společenství nezávislých států čtvrtinu z celkového nárůstu exportu. Podle metodiky národního pojetí platební bilance, zahraniční obchod vykázala přebytek 6,7 mld. korun. Data za zahraniční obchod zůstávají velmi silná a za období leden-duben přebytek obchodní bilance dosáhl 117 mld. korun, což je téměř dvojnásobek loňského výsledku (68 mld.). Letošní přebytek obchodní bilance se tak může přiblížit hranici 200 mld. korun (cca 5% HDP).

Komentář k americkému obchodování

Středeční obchodování na amerických akciových trzích povzbudili slova guvernéra ECB o podpoře bank likviditou. Silný optimizmus investorů jsme pozorovali ve všech sektorech, nejvíce však ve finančním. V 20:00 došlo ke zveřejnění béžové knihy FEDu, která hovoří o mírné expanzi v americké ekonomice za poslední měsíc. Tím ohrozila očekávání trhu na další stimulaci (QE, twist) a investoři zareagovali prudkým výprodejem drahých kovů. Zlato odmazalo veškeré denní zisky a zakončilo s růstem o 0,17 % na 1 617 USD. V prospěch uvolnění však hovoří nízké výnosy amerických dluhopisů, které jsou na rekordních minimech a začínají se ukazovat deflační tlaky. Na dané zprávy hlavní indexy skoro nezareagovaly. Široký S&P uzavřel na 1 315 bodech (+2,29), DJ +2,35 % a technologický Nasdaq +2,40 %. Ropa Brent +2,05 %, WTI +1,10 %. Proti trhu se obchodovaly akcie společnosti Barrick Gold, kde došlo k odvolání generálního ředitele pro nespokojenost akcionářů s tržní cenou společnosti. 

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).