Mám kamaráda který má 3 děti a postavil dům, zadlužil se a nemá na nové auto. Děti tak nemá jak dopravovat do školek, škol, zájmových kroužků. Děti mají své pokojíčky postavené tedy z jeho peněz. Vráží neuvěřitelné částky do oprav starého auta. Nemůžou vybrat peníze za stavebního spoření dětí. Budou si muset vzít spotřebitelský úvěr. Doplatí na to i děti.
Jenže zajistit potřeby dítěte mají snad rodiče za povinnost tak nějak z principu a ne že dítě bude mít pokoj nebo chodit na kroužky jen když si to zaplatí. Peníze dané na účet dítěte jsou prostě výlučným majetkem toho dítěte.
Dotyčný především udělal tu chybu, že si hypo na barák vzal až na krev a že peníze, které chtěl spořit a pak sám zase použít, dal na produkt na jméno těch dětí, tahle úprava platí už několik let. Jako chápu, že lidi použili každé dostupné rodné číslo aby brali co nejvíc podpor, ale legálně těm osobám ty peníze tím prostě darovali.
Potíž je v tom, že stavební spoření bylo pro malé spořitele produkt snů a že produkt zůstal mnoho let bez úprav a tím si získal důvěru mnoha milionů lidí.
Jinak si nedovedu vysvětlit, proč by měl ještě někdo tomuto produktu věřit.
Diskutovaný podraz není zdaleka první.
První případ, kdy SS naznačily, jak výhodně jsou napsané podmínky (pro ně) bylo když hromadně zvýšily poplatek za vedení účtu. Tehdy to myslím dokonce prošetřoval Úřad na ochranu hospodářské soutěže, pokutu ale neudělil.
První úprava státní podpory byla férová (na nové smlouvy byla snížena podpora, starých smluv se změna nedotkla). Další snížení už byl velký podraz (to chtěl Kalousek snížit podporu dokonce zpětně, to mu ale zatrhl ÚS). Nakonec to ale stejně dopadlo tak, že byla podpora snížena všem. A ti, kteří byli ještě ve vázací době a neměli už kvůli snížení podpory o produkt zájem, měli smůlu. Vypovídat spoření ve vázací době a přijít o celou státní podporu a ještě platit sankci za předčasné ukončení, to opravdu nedávalo smysl.
Pak přišlo vypovídání smluv s "vysokým" úrokem.
Předčasné splátky překlenovacích úvěrů přestaly SS schvalovat.
SS hromadně snížily úrok u stavebních spoření po vázací době.
Na všechno mají samozřejmě nárok. Lidé si ale stavební spoření uzavírali s úplně jinou představou a také jim ho jinak agenti SS prodávali.
Mě osobně třeba překvapilo, že SS může po vázací době snížit úrok. SS mi bylo prodáno tak, že úrok je daný navždycky.
Změna o které diskutujeme je jen dalším podrazem v řadě. Jsem zvědavý, co přijde příště.
Ten, kdo zná chování SS a státu a všechny podmínky, ten už si asi nikdy stavební spoření nezaloží.
Podle mě jediné, co zabránilo enormnímu poklesu zájmu o SS bylo to, že SS snížily úrok na stavebních spořeních se zpožděním (oproti termínovaným vkladům a spořícím účtům).
V době, kdy už na většině spořících účtů klesal úrok pod 1%, šlo založit stavební spoření s úrokem 1,5% nebo dokonce 2%.
Až ale začnou úroky na spořících účtech a termínovaných vkladech stoupat, půjde stavební spoření tam, kam patří.
A možná s tím SS kalkulují a proto významně změnily přístup k "dětským smlouvám". Tyto klienty si podrží ještě mnoho let. Dítě, které má SS založené v roce 2013 bude moct své peníze vybrat až v roce 2031. A možná ještě déle, protože pokud SS nemá na výplatu peněz, tak může výplatu oddálit o několik měsíců (nebo dokonce několik let?).
Dětští klienti možná budou jedni z posledních klientů, kteří SS zbudou.
Spojovaly se účty a brali si úvěr na bydlení.........Jak je možné, že stát zasahuje do již uzavřených smluv a mění podmínky. je to neuvěřitelné, o stát činí. Nechat ležet a v 18 letech mladý peníze prohýří. To je to , co stát schvaluje.