Důchod, snad s výjimkou invalidního, je svým charakterem pojistná dávka, byť se sociálním a solidárním prvkem, a to včetně důchodů pozůstalostních. A není od věci si uvědomit, že za toho zemřelého či zemřelou bylo odváděno důchodové pojištění, ke kterému se ty důchody (zejména výše) váží. Pokud nebyly splněny další podmínky (zejména pokud doba důchodového pojištění ve vztahu k datu úmrtí byla nedostatečná) pozůstalí (a to ani sirotci) nárok na důchod nemají! Mně přiměřené zajištění pozůstalých přijde (ač rozvedenému, tedy mne se to netýká) zcela v pořádku. Od toho je pojistný princip, aby byla zajištěna i rodina. A pro vyplácení zejména vdovských a vdoveckých důchodů jsou docela tvrdá pravidla, vedle toho, že má-li vdova či vdovec již přiznán svůj vlastní důchod, činí ten pozůstalostní pouze 1/4 procentní výměry. Příklad: manželé jsou již důchodci, muž má (v r. 2019) důchod 14600 Kč a žena 12100 Kč. Zemře-li muž, žena dostane vdovský důchod 2833 Kč, zemře-li žena, muž dostane vdovecký důchod 2208 Kč. Obecně jde o částky, které pouze částečně kompenzují náklady na bydlení poté, kdy jeden z manželů, kteří financovali domácnost společně, zemře. A jen na okraj - pozůstalostní penze je běžná i u třetího pilíře, nebo-li u produktu komerčního.
Budete tvrdit totéž, až se vás to bude týkat? Myslím, že ne, protože zatím si asi neuvědomujete, jak moc vám klesne příjem. Navíc i dnes je ještě hodně žen, které většinu let strávily v domácnosti péčí o děti a čím jich měly víc, tím mají ten důchod dneska nižší, protože si většinou o dobře placeném místě mohly nechat jen zdát - takže v případě, že zůstanou samy, mají jít pod most a chodit se pást? Spoléhat se na to, že jim děti pomůžou, není dneska moc reálné a bude to ještě horší - myslím, že není daleko doba, kdy se na úroveň té první republiky vrátíme, pokud to tak půjde dál.
Nemáte 100% pravdu.
Ten kdo získá nárok na invalidní důchod 3.stupne do 20. roku života nemusí mít nic odpracovaných a má nárok na ID, který v důchodovém věku přechází na starobní.
Takový důchod se vypočítává ze všeobecného vyměřovacího základu o 2 roky zpět. Je to tedy něco málo méně než průměrný plat. Aktuálníě.je 30156,-Kč
socialni davka jo radeji bych byl zdravy zkus zit s bechterevovou nemoci ty bolesti ve dne v noci pri jakekoliv cinnosti a k tomu uz druha rakovina a to mi je neco pres 50 rad si to vymenim se zdravym clovekem ty penize mi to nevynahradi ale aspon vyrovna trochu vydelek nevydrzim pracovat celou sichtu a to jsem pracoval na sachte a stavbe jako elektrikar takze asi tak
Mikej zlatej kamaráde. Kdyz tady pisete o unv.duchodech z mladi,piste uplnou pravdu!!!kapisto?? Inv.duchod z mladi pro rok 2019 je vypocitany z roku 2017,tedy dva roky zpetne. A nasobi se koeficientem 0,45.a pricte se k tomu tech 10%.ty 3250,-. Jako zavidite invalidovi jeho ducjod?dyt si ten invalida ani nemuze privydelat. Nebo podle vas ma bejt duchod 3000,-??a z ceho bude žít invalida???
Nemáte tak úplně pravdu.
Ten kdo získá nárok na ID 3. stupně do 20. roku života, má nárok na důchod i pokud má odpracováno méně než 1 rok. Invalidní důchod se mu vypočítává ze všeobecného vyměřovacího základu 2 roky zpět (tj letos se vypočítává ze všeobecného vyměřovacího základu za rok 2017 - 30156,-Kč)
Po dosažení důchodového věku ID přechází na starobní důchod.
viz:¨
https://www.cssz.cz/web/cz/doba-pojisteni
https://www.cssz.cz/web/cz/invalidni-duchody-podrobne
https://www.mesec.cz/socialni-davky/duchody/vseobecny-vymerovaci-zaklad/
Ano, máte pravdu. Platí to ovšem jen o lidech velice tělesně hendikepovaných. Tito lidé nikdy nepracovali, protože toho nikdy nebyli schopni a pokud se jejich stav nezlepší i nikdy pracovat nebudou. Jsou uznáni práce neschopnými již od mládí a tak nikdy neměli možnost svou budoucnost ovlivnit. Oficiálně je to invalidní důchod, ve skutečnosti je to vlastně sociální dávka.
Jen jsem chtěl uvést na pravou míru to, že nikdo kdo nikdy nepracoval nemá automaticky nárok na starobní důchod.
Co se týká invalidních důchodů z mládí, věřím že mám dost zkušeností ke komentáři. Sám jsem v ID 3. stupně(tehdy plný ID) od r. 2009 (tj v době kdy se ještě počítala doba studia).
Plný ID mi byl přiznán ještě během studia. "Bohužel" jsem dělal různé brigády a bylo možno z něčeho vypočítat ID, nepoužil se tedy vyměřovací základ, který byl vyšší. Proto mám značně podprůměrný důchod.
Pracovat je pro mne tedy nejen potěšení, ale i nutností.
V drtivé většině případů máte pravdu, že invalidé nepracují. Ale ne vždy je to pravda a často to není jejich rozhodnutí. ID 3.stupně je snížení práceschopnosti o 70% a víc. Stále zůstává dost velký pracovní potenciál.
Nezaměstnaný jsem v životě byl pouze 3 měsíce - když jsem se na nechal zapsat na ÚP v období od státnic na magisterském studiu do nástupu na postgraduální studium (během studia jsem dělal různé brigády a měl jsem nárok na podporu v nezaměstnanosti - uznávám, bylo to takové vychcánkovství, abych měl placené prázdniny).
To co odvedu na daních a pojištění několikrát převyšuje ID i další dávky a příspěvky, které dostanu od státu.
Nemám rád, když si lidé o invalidech dělají chybné představy. I invalidé jsou lidé co mohou svým dílem přispět společnosti.
Máte pravdu, že ID a další příspěvky pro invalidy jsou sociální dávky, ale neznamená to, že invalida je práce neschopný. U nás ve firmě pracujeme 2 - já na technické pozici, kolega v administrativě.
I ten ID z mládí je pod průměrem ID důchodů. Nezapomeňte, že u tzv. ID z mládí je procentní výměra 45% z výpočtového základu (vyměřovací základ po aplikaci redukčních hranic) a ne skutečně dopočtená doba do důchového věku * 1.5%. Pro rok 2019 je ID z mládí asi 11800,-.
Je-li váš ID důchod nižší, tak možná nepoužili §42 odst. 3 zákona o důchodovém pojištění, kdy váš ID nemůže být nižší než ID z mládí pokud v době vzniku nároku na ID jste byl mladší než 28let a vaše doba pojištění nebyla kryta z max. 1 roku. Což byste měl podle výše uvedených informací měl splnit.
On i ten ID z mládí je pod průměrem ID důchodů. Nezapomeňte, že u tzv. ID z mládí je procentní výměra 45% z výpočtového základu (vyměřovací základ po aplikaci redukčních hranic) a ne skutečně dopočtená doba do důchoového věku * 1.5%. Pro rok 2019 je ID z mládí asi 11800,-.
Je-li váš ID důchod nižší, tak možná nepoužili §42 odst. 3 zákona o důchodovém pojištění, kdy váš ID nemůže být nižší než ID z mládí pokud v době vzniku nároku na ID jste byl mladší než 28let a vaše doba pojištění nebyla kryta z max. 1 roku. Což byste měl podle výše uvedených informací splnit.
Není to tak docela pravda. Já jsem pracovala celý život, posledních 10 let na výrobní lince. Nebyla to lehká práce a výplata kolem 15 000,- hrubého, ale protože v našem regionu je práce, bohužel, málo, neměla jsem na výběr. Můj důchod nedosahuje průměru ani náhodou. Jsem sama a věřte že s takovým důchodem není lehké vyjít.
Já to trochu rozšířím .ještě k výše uvedenému výpočtu
Příplatky za odboj
Společně se zvýšením důchodů dojde k navýšení příplatků k penzím účastníků odboje a osobám rehabilitovaným. Tyto příplatky se zvýší stejně jako procentní výměra u vyplácených důchodů, tedy rovněž o 5,2 % a pevnou částku 151 Kč. Příklad : příplatek činí např. 2400 Výpočet 2400 x 1,052= 2525 + 151 = 2676,- Kč
Důchodcům ve věku nad 85 let se důchod zvýší o 1.000 Kč měsíčně od splátky důchodu v měsíci, ve kterém mají 85. narozeniny.
Ostatní důchody ,tedy invalidní,vdovský,vdovecký, sirotčí
Jejich valorizace je stejná jako u starobního důchodu popsaná výše, v článku,tedy:
výše důchodu dnes – 3270 = A x 1,052 = B + 151 + 3490 = nový důchod
O zvýšení důchodu není potřeba nikde žádat. Příslušná Správa sociálního zabezpečení vše zařídí.
Upozornění : Valorizace důchodů se provádí ode dne splatnosti důchodu. Je zažitým omylem je, že k valorizaci dochází od 1. ledna (např. 1.1.2020) daného roku. To však není pravda. V případě, že splatnost důchodu důchodce je např. až 20. dne v měsíci, je valorizace provedena až od tohoto data (tedy např. od 20. ledna).
To by ovšem postupně smazalo zásluhovost, kdyby se přidávala všem stejná částka. Stačí, že lidé, kteří odvedli do důchodového systému málo, jsou zvýhodněni stejnou základní výměrou pro všechny a nastavením redukčních hranic. Nicméně, to že jste měla průměrný důchod a nyní jste pod průměrem je dáno rozdílem mezi valorizací a výpočtem nově vyměřovaných důchodů. U nově vyměřovaných důchodů se totiž minulé výdělky na současnou hodnotu peněz přepočítávají podle růstu mezd, ale již přiznané důchody se valorizují o inflaci (tím je zaručeno zvyšování důchodů, i když mzdy stagnují nebo klesají) a o polovinu čistého růstu mezd (bývalo o třetinu, a v době recese se dva roky valorizovalo jen o inflaci). Vzhledem k tomu pak ve většině případů (při větším růstu mezd) vychází nově vyměřované důchody vyšší, než valorizované důchody "historické".
Důležitá je zejména otázka co s budoucími důchodci? Co důchodová reforma? Jak se budou mít lidé, kteří jsou momentálně v produktovém věku. Těch otázek je tolik, že jen nejvyšší čas néco dělat. Máme za sebou úspěšně zrušenou reformu s II. pilířem :-D. Tak snad druhý pokus bude úspěšnější. Jinak zajímavý článek ohledně daňových úlev je také zde https://www.investujeme.cz/clanky/sporeni-na-stari-pomoci-investic-stat-chysta-danove-zvyhodneni/
Jsem zvědavý co stát pro své seniory přichystá. Stejně to dopadne tak, že každý si bude muset spořit a investovat. Tím pádem z každého bude malý retailový investor a bude na něm jestli zhodnotí peníze dobře nebo méně dobře.
Investice obecně jsou pro nás jako pro východní evropany pořád něco nového i když to povědomí je čím dál vyšší. Sám také investuji přes Phoenix Investor a postupně buduji svůj důchod. Mám také zkušenosti s bankami, ale tam jim spíše jde o splnění čárek než o odborné poradenství. Tož uvidíme co vymyslí naše aktuální vládní garnitura...
Porad nejak nemuzu pochopit tu tisicovku navic pro lidi, kteri se doziji 85. To je jen proto, ze jich neni tolik a tak to moc nestoji a vypada to dobre? Nejaky bonus za dlouhovekost? Kdyz je nekdo z rodiny, kde vsichni popadaji pred sedmdesatkou, tak si uzije duchodu dva/tri roky a zadotuje ty metuzalemy jeste vic? Duchodcum rozhodne nezavidim, ale ten system je trochu zvraceny.
Jádrem pudla jsou tzv. "valorizační nůžky", kdy běžně dochází k tomu, že nově vyměřované důchody jsou vyšší, než valorizované historické, z týchž výdělků.
Například důchod přiznaný k 31.12.2018 z OVZ 20400 Kč a se 45 celými roky pojištění byl cca 12870 Kč, a po valorizaci na úroveň r. 2019 byl zvýšen na 13787 Kč.
Avšak důchod vyměřený ze stejných historických výdělků (za období 1986 až 2017), přiznaný k 1.1.2019, ted o den později (s rokem 2018 bylo počítáno jako s vyloučenou dobou) byl již vyměřen z OVZ 22634 Kč a přiznán ve výši 14430 Kč, tedy o 643 Kč vyšší, než valorizovaný důchod z předchozího roku.
Je to dáno tím, že výdělky pro výpočet (nových) důchodů se na aktuální hodnotu peněz každoročně přepočítávají podle indexu růstu mezd, zatímco zákonná valorizace je o inflaci (celou) a polovinu čistého růstu mezd, tedy růstu mezd po odečtení inflace (v minulosti se valorizovalo jen o inflaci + třetinu růstu mezd a v době recese dokonce jen o inflaci).
Důsledek je, že při nízké inflaci a vyšším růstu mezd se rozevírají ony "nůžky" mezi "starodůchodci" a "novodůchodci". Naopak, je-li nízký růst mezd a vyšší inflace, Důchodcům se relativní hodnota jejich důchodů navyšuje alespoň o tu inflaci, i když mzdy stagnují.
Jen na okraj - vyšší valorizované než nově vyměřené důchody baly od r. 1996 maximálně 2x. Pro některé případy nízkých důchodů (díky mimořádné valorizaci všech důchodů o 151 Kč) to však provděpodobně nastane u následující valorizace 2020, kdy ovšem rozdíly budou jen jednotky korun.
Jinak, větší logiku než ta tisícovka v 85 letech by měla spíš po 25 letech pobírání důchodu, protože by ty "valorizační nůžky" (částečně) kompenzovala, a zejména u "vícedětných" žen dříve. Ale holt by to víc stálo, tak to neprošlo (mimo jiné s pseudoargumentem nenavyšování "papalášských" důchodů).
Možná by nebylo špatné podpořit malé střadatele a investory nějakým daňovým bonusem nebo úlevou. Každý investor si to pak zváží líp. https://www.investujeme.cz/clanky/sporeni-na-stari-pomoci-investic-stat-chysta-danove-zvyhodneni/
Přidají nám 900 Kč. 750Kč Ze zákona a 150Kč vláda jak jsem se dočetl.
Já bych těch 150 korun oželel a kdyby i ostatní. tak prý by to dělalo asi 7miliard korun. Za tři roky tedy 21 miliard. A tak vládo vemte tyto peníze a postavte za ně domy pro seniory, léčebny atd. které citelně chybí. Možná by těch 150 korun někomu chybělo, je to možné. Já se uskromním. Myslím, že by to byly opravdu dobře
investované peníze a nemuselo by se trapně čekat v pořadníku. Ale to by vláda nemohla říkat přidali jsme každému 900 korun. Řekli by jen přidali jsme co jsme museli. To nezní na voliče tak dobře. Ale v budoucnu by jim jistě poděkovali.
No, ono by třeba stačilo, kdyby se za miliardy nenakupovaly vrtulníky, prakticky nepoužitelný šrot od Amíků, tyhle peníze by se mohly investovat stejně dobře na bydlení pro mladé (startovací byty) i starší občany ( penziony pro dříve narozené,stačí garsonky pro 1 a 1.+1 pro 2). Připravujeme se na nějakou válku, nebo to zase použijeme na spolupráci s Amíky na okupaci nějaké pro ně výhodné země, kde se dá ještě drancovat !
No nevím jak mám na to reagovat , žiji sama mám necele 8000kc důchodu ,když poplatím veškeré poplatky tak z důchodu mi zůstane 2600kc , a tady píšete nejmenší důchodi jsou 8000? a co ti lide co májí důchodem pod 8000kc ? zase dostaneme minimum, no hlavně že přidáváte důchody plošně všem 900kc . Ale pravda je někde jinde . Tleskám