Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku O kolik se vám od ledna 2020 zvýší důchod? od anna - Nechápu vdovské a vdovecké důchody! V 1. republice...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 10. 2019 7:20

  anna (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Nechápu vdovské a vdovecké důchody! V 1. republice odůvodnění možná, v současné době, naprosto mimo.Bojí se do toho poslanci hrábnout a zrušit to ? !

 • 8. 10. 2019 14:40

  ViR

  Důchod, snad s výjimkou invalidního, je svým charakterem pojistná dávka, byť se sociálním a solidárním prvkem, a to včetně důchodů pozůstalostních. A není od věci si uvědomit, že za toho zemřelého či zemřelou bylo odváděno důchodové pojištění, ke kterému se ty důchody (zejména výše) váží. Pokud nebyly splněny další podmínky (zejména pokud doba důchodového pojištění ve vztahu k datu úmrtí byla nedostatečná) pozůstalí (a to ani sirotci) nárok na důchod nemají! Mně přiměřené zajištění pozůstalých přijde (ač rozvedenému, tedy mne se to netýká) zcela v pořádku. Od toho je pojistný princip, aby byla zajištěna i rodina. A pro vyplácení zejména vdovských a vdoveckých důchodů jsou docela tvrdá pravidla, vedle toho, že má-li vdova či vdovec již přiznán svůj vlastní důchod, činí ten pozůstalostní pouze 1/4 procentní výměry. Příklad: manželé jsou již důchodci, muž má (v r. 2019) důchod 14600 Kč a žena 12100 Kč. Zemře-li muž, žena dostane vdovský důchod 2833 Kč, zemře-li žena, muž dostane vdovecký důchod 2208 Kč. Obecně jde o částky, které pouze částečně kompenzují náklady na bydlení poté, kdy jeden z manželů, kteří financovali domácnost společně, zemře. A jen na okraj - pozůstalostní penze je běžná i u třetího pilíře, nebo-li u produktu komerčního.

 • 13. 10. 2019 16:49

  aster (neregistrovaný) 93.99.152.---

  Budete tvrdit totéž, až se vás to bude týkat? Myslím, že ne, protože zatím si asi neuvědomujete, jak moc vám klesne příjem. Navíc i dnes je ještě hodně žen, které většinu let strávily v domácnosti péčí o děti a čím jich měly víc, tím mají ten důchod dneska nižší, protože si většinou o dobře placeném místě mohly nechat jen zdát - takže v případě, že zůstanou samy, mají jít pod most a chodit se pást? Spoléhat se na to, že jim děti pomůžou, není dneska moc reálné a bude to ještě horší - myslím, že není daleko doba, kdy se na úroveň té první republiky vrátíme, pokud to tak půjde dál.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).