Hlavní navigace

Názor k článku Nutné zlo jménem daně od Přeceda - Máte tam pár "drobných" chyb, které výsledek trochu...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 4. 2006 8:53

  Přeceda (neregistrovaný)
  Máte tam pár "drobných" chyb, které výsledek trochu zhoršují oproti skutečnosti.
  Vaše povinné úrazové pojištění 0.14% z hrubé mzdy je 10,3 Kč, nikoli 103 Kč, pokud jste tedy nemyslel 1,4%. O tomto pojištění jsem ale nikdy neslyšel, takže nedokáži ani říct, co je pravda.
  Chybí vám tam slevy na dani, která je minimálně 600 Kč na měsíc na osobu. Podle toho jestli máte třeba manželku bez příjmů (třeba na mateřské dovolené) nebo dětí nebo jste postižený nebo dáváte bezplatně krev nebo splácíte hypotéku apod. může být sleva na dani až pár tisíc měsíčně.
  Průměr nepřímých daní (hlavně DPH a spotřební daň) berete 22%, což je podle mne moc pesimistické. Samosebou záleží na tom, jaký podíl ve vašem případě tvoří spotřební daň, která je hodně vysoká. Pokud hodně projezdíte autem (litr benzínu se daní téměř 12 korunami), vypijete hodně alkoholu (litr běžné 40% kořalky je zdaněn zhruba 100 korunami) a vykouříte hodně cigaret (jedna cigareta je zdaněna 60 haléři), potom samosebou můžete dojít i k vyšším číslům. U mne (alkohol příležitostně, auto 1000km měsíčně, nekuřák) ale průměrné zdanění odpovídá odhadem 17%.
  Takže pokud by si mne zaměstanavatel opravdu cenil na 100 tisíc (což mi ale jako člověkovi mimo Prahu přijte trochu jako výsměch :-)
  , potom by mi zůstávalo o zhruba dva tisíce víc, než vychází vám. V případě, že bych měl dítě a ženu na mateřské dovolené, potom bych si měsíčně polepšil ještě asi o tisícovku navíc.
  Navíc, na stavebním spoření, penzijním připojištění apod. mi stát může ještě nějakou tu stokorunu zase vrátit.
  Nechci obhajovat stát, i podle mne za ty služby, co od něj dostaneme zpět, platím až moc, ale měli bychom bojovat férově.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).