Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Nutné zlo jménem daně od Honzajs - Kolik peněz Vám zbude když Vás firma ocení...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 3. 2004 10:28

  Honzajs (neregistrovaný)
  Kolik peněz Vám zbude když Vás firma ocení na 100 000 Kč měsíčně ???
  aneb SOCIÁLNÍ (Špidlovský) blahobyt

  100 000.- = na kolik si Vás firma cení

  19 270.- = soc.pojištěni zaměstnavatele 26% hrubé mzdy

  6 630.- = zdrav.pojištěni zaměstnavatele 9% hrubé mzdy

  103.- = povinné úrazové pojištěni 0.14% hrubé mzdy

  73 997.- = HRUBÁ MZDA (udaj na výplatní pásce)

  5 920.- = soc.pojištěni zaměstnance 8% z hrubé mzdy

  3 320.- = zdrav.pojištěni zaměstnance 4.5% z hrubé mzdy

  64 747.- = ZÁKLAD DANĚ

  20 719.- = Dan z příjmu max. 32%

  44 028.- = ČISTÁ MZDA (vyplaceno) sazba přímých daní 56%

  10 939.- = DPH 5% nebo 22% a spotřební daně, průměr 22%

  36 089.- = zůstatek - celková daňová kvóta zdanění práce 64%


  Za 100 000,- které za Vaši mzdu vydá Váš zaměstnavatel si můžete
  koupit zboží v celkové hodnotě 36 089,-Kč

  V případě nižších příjmů a zdanění nejnižší sazbou daně z příjmu 15% je konečný zůstatek 45.111,-, tj. celková daňová kvóta 55%.

  Absolutní zatížení všech příjmů, vysokých i minimálních, je drtivé.


  Prostý součet všech daňových sazeb činí 101,64%
  To znamená že to co Vám po státu zbude Vám zbude jenom diky metodě výpočtu.

  Není to žádný trik ani manipulace, je to prostý souhrn faktů, který stát zahaluje houštím tisíce stránek zákonů, vyhlášek a pokynů
 • 4. 3. 2004 10:48

  Jan Ludvicek (neregistrovaný)
  Zapominate jeste na spotrebni dane. Treba litr benzinu stoji cca 7Kc a zbytek jsou dane! Ale i tech 7 Kc je moc (kouknete, kolik stoji ropa na svetovem trhu) - i tech 7Kc jde castecne za statem, protoze dovozci a prodejci PHM musi take platit cla a dane.

  A spotrebni dan si (na rozdil od DPH) firma neodecte, takze spotrebka (krome te DPH) se vam samozrejme promitne do ceny veskereho spotrebniho zbozi (ktere se dopravuje).

  Take se vam do ceny vyrobku promitne clo (na suroviny a vyrobni technoloogie) a dalsi dane a poplatky (od silnicni dane po dalnicni znamku ci dan z nemovitosti).

  Takze kdyz si vas zamestnavatel ceni na 100000, dostanete cisteho 44 tisic. A pak cokoli si kupujete, platite v cene vyrobku 30% az 70% opet statu. Takze realne danove zatizeni je tak asi 70%.

  Ostatne lze to vypocitat i z druhe strany - vydelte si prijmy statniho rozpoctu (700-800mld?) poctem platcu dani. Kolik jich je? Je nas 10 milionu. Kolik z toho jsou deti, studenti, duchodci, nezamestnani, statni urednici (ti dane konzumuji, ne plati), atd...? A ted si to podelte!

  K dalsimu zdaneni (skrytemu) dochazi pomoci inflace. Ta je u politiku extremne oblibena, protoze to lide tezko prokouknou a hlavne: toto zdaneni nemusi schvalovat parlament. Takze "penezni zasoba" se od roku 93 as zpetinasobila - tedy na kazdou vasi poctive vydelanou tisicovku s stat jen tak natiskl 4 dalsi!

  Ta cisla jsou hroziva a nemuze tomu z principu ani byt jinak. Kazdy stat/byrokracie ma neodvratitelnou tendenci bobtnat. Prerozdelovat stale vice, zamestnavat stale vice parazitu, stale vice se vmesovat do zivota lidi. To je proste zakonita a neodstranitelna vlastnost statu. Sny o minimalnim a efektivnim statu jsou 1000x vetsi utopii, nez libertarianska "utopie" o svobodne spolecnosti dobrovolne a vzajemne vyhodne spoluprace bez statniho donuceni.
 • 4. 3. 2004 11:32

  Honzajs (neregistrovaný)
  Máte pravdu, obávám se však, že moc lidí o reálné míře zdanění neví.

  Pravda, cla jsem zanedbal, stejně tak jako majetkové daně...

  Spotřební daně jsou schované pod DPH, kde počítám průměrnou sazbu 22%, i když část nákupů je s 5%.
 • 4. 3. 2004 11:54

  Jan Ludvicek (neregistrovaný)
  Jasne. Jenze ono je potreba "iterovat". Protoze vsichni ve vyrobnim retezci musi platit dane (prime i neprime), cla, atd.. Vsichni dovozci take. Vsichni zamestnavaji lidi, kteri je diky danim stoji 2x tolik, nez kolik jim davaji. Vsichni jejich zamestnanci plati soc a zdrav i za lidi, kteri nic nedelaji. To znamena, ze i kdyz od ceny vyrobku odectete spotrebni dane a DPH, stale zdaleka nejste u "ciste trzni ceny bez statniho vlivu". I v teto cene totiz je zahrnuta treba lekarska pece o poslance.

  Zkousel jste to deleni prijmu rozpoctu poctem realne pracujicich/produktivnich jedincu? ;-))
 • 4. 3. 2004 12:49

  Honzajs (neregistrovaný)
  NE, nezkoušel. Podle mého názoru by toto číslo nemělo valnou vypovídací schopnost.

  Stát je ve své postatě financován soukromými firmami a jejich zaměstnanci (tedy bez státních zaměstnanců - např. lékařů, učitelů...)

  Stát totiž nejprve musí daně vybrat, pak je vyplatí jako mzdu svým zaměstnanců a ty pak opět zdani (daň z příjmu, DPH...). DOchází tak k nafukování obou stran (příjmů i výdajů).

  Smysl má však porovnávat deficit rozpočtu či státní dluh s počtem zaměstnanců soukromých firem, neboť ti ho budou ve svém důsledku splácet. A to nejsou radostné počty. :((
 • 4. 3. 2004 16:19

  Jan Ludvicek (neregistrovaný)
  No, kdyz jsme u toho dluhu. Ten dluh ma jeste jednu neprijemnou vlastnost o ktere se moc nemluvi. Totiz "vytesnovani". Stat musi deficit nejak financovat, prodava bankam ci penzijnim/investicnim fondum svoje dluhopisy. Jenze co tyto instituce pujci statu, nemohou pak pujcit soukromym firmam na smysluplne investice.
 • 4. 3. 2004 17:00

  Honzajs (neregistrovaný)
  S tím také nezbývá než souhlasit. A navíc, pokud je toho dluhu moc, ještě tlačí na růst úrokových sazeb v celé ekonomice, na což opět doplácejí soukromé firmy.
 • 14. 4. 2006 8:53

  Přeceda (neregistrovaný)
  Máte tam pár "drobných" chyb, které výsledek trochu zhoršují oproti skutečnosti.
  Vaše povinné úrazové pojištění 0.14% z hrubé mzdy je 10,3 Kč, nikoli 103 Kč, pokud jste tedy nemyslel 1,4%. O tomto pojištění jsem ale nikdy neslyšel, takže nedokáži ani říct, co je pravda.
  Chybí vám tam slevy na dani, která je minimálně 600 Kč na měsíc na osobu. Podle toho jestli máte třeba manželku bez příjmů (třeba na mateřské dovolené) nebo dětí nebo jste postižený nebo dáváte bezplatně krev nebo splácíte hypotéku apod. může být sleva na dani až pár tisíc měsíčně.
  Průměr nepřímých daní (hlavně DPH a spotřební daň) berete 22%, což je podle mne moc pesimistické. Samosebou záleží na tom, jaký podíl ve vašem případě tvoří spotřební daň, která je hodně vysoká. Pokud hodně projezdíte autem (litr benzínu se daní téměř 12 korunami), vypijete hodně alkoholu (litr běžné 40% kořalky je zdaněn zhruba 100 korunami) a vykouříte hodně cigaret (jedna cigareta je zdaněna 60 haléři), potom samosebou můžete dojít i k vyšším číslům. U mne (alkohol příležitostně, auto 1000km měsíčně, nekuřák) ale průměrné zdanění odpovídá odhadem 17%.
  Takže pokud by si mne zaměstanavatel opravdu cenil na 100 tisíc (což mi ale jako člověkovi mimo Prahu přijte trochu jako výsměch :-)
  , potom by mi zůstávalo o zhruba dva tisíce víc, než vychází vám. V případě, že bych měl dítě a ženu na mateřské dovolené, potom bych si měsíčně polepšil ještě asi o tisícovku navíc.
  Navíc, na stavebním spoření, penzijním připojištění apod. mi stát může ještě nějakou tu stokorunu zase vrátit.
  Nechci obhajovat stát, i podle mne za ty služby, co od něj dostaneme zpět, platím až moc, ale měli bychom bojovat férově.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).