Hlavní navigace

Nový poplatek u Monety: Jak se mu vyhnout, pro koho platí výjimka a kdo má naopak smůlu?

12. 9. 2023
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Unsplash
MONETA Money Bank od října zavádí poplatek za zasílání SMS. A to i těch s mobilním klíčem. Kdo se mu může vyhnout a kdo má smůlu?

MONETA Money Bank změní v říjnu sazebník. Změna poplatků se dotkne zadávání plateb na pobočkách, výběrů hotovosti na pokladnách nebo vybraných operací na bankomatech. Banka také zavede poplatek za zasílání SMS, a to včetně těch, ve kterých je autorizační mobilní klíč pro přihlášení do internetového bankovnictví nebo potvrzení provedených transakcí a změn.

Tato poslední zmíněná změna se finančně nedotkne klientů nad 65 let. Ti budou mít i nadále mobilní klíče doručované přes SMS bez poplatku.

Všem nově zaváděným nebo (od října) zvyšovaným poplatkům se můžete vyhnout, když budete s Monetou „bankovat“ online.

Moneta mění sazebník. Opustit potvrzovací SMSky donutí klienty novým poplatkem Přečtěte si také:

Moneta mění sazebník. Opustit potvrzovací SMSky donutí klienty novým poplatkem

Přímo poplatkům za SMS (5 Kč za každou) se ale vyhnete jen v případě, že budete používat mobilní aplikaci Smart Banka. Ta je k dispozici pro uživatele telefonů s operačním systémem Android na Google Play nebo iOS na App Store.

Do budoucna chce banka podporu rozšířit pro více druhu tabletů, které fungují na operačním systému Android, nebo pro Android hodinky s operačním systémem Android Wear. 

Kdo bude mít naopak smůlu, jsou klienti s telefony Huawei. Z bezpečnostních důvodů nechystáme podporu pro telefony Huawei, kde je nutnost zřízení Huawei Mobile Services, potažmo vložení naší aplikace do Huawei App Gallery, upřesnila pro server Měšec.cz mluvčí banky Zuzana Filipová.

Podoba push notifikací při přihlašování

Autor: MONETA Money Bank, a. s.

Podoba push notifikací při potvrzování platby

Autor: MONETA Money Bank, a. s.

Co dělat, abyste si zachovali SMSky?

Jak změna vlastně na začátku října proběhne? Je řada klientů, kteří preferují nulové poplatky a raději budou bankovat přes mobilní aplikaci. Z diskusí pod články ale plyne, že existuje i skupina těch, kteří odmítají mobilní aplikaci používat. Takže za a) buď odejdou, nebo za b) začnou platit za SMSky.

Pokud jste odpůrci mobilní aplikace, ale banku měnit nechcete, musíte ve svém internetovém bankovnictví potvrdit, že si přejete i nadále používat mobilní klíč. Veškerá oznámení k tomuto kroku (včetně informace o zpoplatnění SMS) už banka podle Filipové zasílala.

SMS si tedy zachováte elektronickým potvrzením dohody o ponechání SMS autorizace v Internet bance.

SMS zachováte pomocí námi zvýrazněného tlačítka

Autor: MONETA Money Bank, a. s.

Podle Filipové ale drtivá většina klientů, kteří nyní pro své transakce používají jen internetové bankovnictví, tuto dohodu už podepsala. 

Zbývá již jen ta skupina klientů, která se od letošního března ještě do Internet Banky nepřihlásila: těm se po přihlášení zobrazí informace o nutnosti podepsání dohody o potvrzování prostřednictvím SMS a také informace o tom, že si mohou zdarma aktivovat Smart Banku a tím se vyhnout zpoplatnění potvrzovacích SMS, vysvětlila s tím, že každý takový klient, který si to se zasíláním zpoplatněných SMS později případně rozmyslí, může kdykoli aktivovat mobilní aplikaci a tím dojde automaticky ke změně přihlašování. 

Pak už tedy budete autorizovat buď zadáním zvoleného PIN kódu, nebo pomocí biometriky (otiskem prstu nebo přes službu Face ID).

Přechod na mobilní aplikaci

Ostatní klienti, kteří budou svolní s tím přejít na autorizaci přes mobilní aplikaci, nic dělat nemusí. Jakmile si aktivujete Smart Banku, automaticky se aktivují autorizační push notifikace přes mobilní aplikaci.

Chcete-li aktivovat Smart Banku, začínáte tlačítkem v internetovém bankovnictví

Autor: MONETA Money Bank, a. s.

Pokračujete volbou „Přidat zařízení“

Autor: MONETA Money Bank, a. s.

Následně musíte mobilem načíst QR kód z Internet Banky

Autor: MONETA Money Bank, a. s.

Dále pokračujete v párování na mobilu

Autor: MONETA Money Bank, a. s.

Následně se opět vracíte do Internet Banky, kde potvrdíte připojení nového zařízení

Autor: MONETA Money Bank, a. s.

Potvrzovací SMS, které vám přijdou během procesu „párování“ Smart Banky a vašeho mobilního telefonu, budou bez poplatku (i od října dál).

V dalším kroku můžete aktivovat biometriku

Autor: MONETA Money Bank, a. s.

Pak už jen nastavíte profil

Autor: MONETA Money Bank, a. s.

V případě, že už máte Smart Banku aktivní nyní, měly by vám chodit push notifikace a požadavky na autorizaci přes mobilní aplikaci už teď.

Smart Banku podle Filipové už nyní používá aktivně přes jeden milion klientů. Pro autorizaci v internetovém bankovnictví ji využívá asi polovina jeho uživatelů.

Měníte telefon nebo své číslo? Čí bankovní aplikaci přenesete snadno a která vám sebere čas? Přečtěte si také:

Měníte telefon nebo své číslo? Čí bankovní aplikaci přenesete snadno a která vám sebere čas?

Poplatek je kompromisem

Ač se zdá, že MONETA nedává svým klientům na výběr, je naopak řešení se zpoplatněním vlastně měkčí než to, které zamýšlela banka původně. V minulosti totiž plánovala razantnější opatření, které mělo klienty postavit před hotovou věc s tím, že buď budou ovládat internetové bankovnictví pouze přes mobilní aplikaci, nebo ho nebudou ovládat vůbec (ačkoli už tehdy uvažovala o výjimce pro starší skupinu klientů). Potvrzování přes SMS už nemělo být možné, pouze s výjimkou pasivního internetového bankovnictví u dětských účtů, ze kterého ale není možné odesílat platby. MONETA původně u tohoto kroku posunula datum plánovaného zavedení, nakonec k němu ale nepřikročila vůbec.

Dvě banky končí s SMS, klienti musí přejít na autorizační aplikace. Ale přesto budou výjimky Přečtěte si také:

Dvě banky končí s SMS, klienti musí přejít na autorizační aplikace. Ale přesto budou výjimky

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).