Hlavní navigace

Novinky v květnu: více bezkontaktních bankomatů, překlenovací úvěr i bez nemovitosti

1. 6. 2018
Doba čtení: 17 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Banky instalují další bezkontaktní bankomaty, pojišťovny spouštějí nová pojištění a některé půjčky dostanete i bez toho, abyste měli dopředu vybranou nemovitost, kterou chcete financovat. Podívejte se na další finanční novinky za květen 2018.

Pojišťovnictví

ČSOB Pojišťovna: spouštíme pojištění psů a koček. Vše on-line

ČSOB Pojišťovna a projekt PetExpert společně participují na poskytování všeobecného pojištění psů a koček. To je k dispozici ryze on-line a využívá vlastní digitální platformu. K ní jsou připojeni smluvní veterináři, které je v rámci pojistné události možné využít.

Pokud bude mít váš pes či vaše kočka problém, zajdete ke smluvnímu veterináři a ten v aplikaci vytvoří pojistnou událost. Vy vše potvrdíte a pojistné plnění následně přijde přímo jemu.

Cena pojištění začíná na 120 Kč měsíčně u varianty Úraz. V případě nejnižší varianty s pojištěním léčby nemocí je pak cena 360 Kč měsíčně. Vliv na cenu má především věk zvířete, jeho původ a velikost plemene. Maximální limit pojistného plnění na léčbu úrazu či nemoci činí 120 000 Kč ročně. Pojištění lze hradit ročně nebo měsíčně. Spoluúčast je u všech variant pojištění stejná, a to 10 %, nejméně však 500 Kč.

Pojištění lze sjednat pro psy a kočky starší 8 týdnů a nejpozději lze vstoupit do pojištění ve věku 10 let u malých plemen psů a všech koček, 8 let u středních a 6 let u velkých plemen psů. Zvíře musíte mít označeno registrovaným mikročipem.

Součástí je pojištění veterinárního ošetření, pojištění pro případ smrti zvířete, pojištění nákladů na péči o zvíře v případě vaší hospitalizace, pojištění ztráty či odcizení zvířete a náhrady nákladů na jeho nalezení.

Pojištění můžete uzavřít kompletně online buď na webu PetExpert, nebo na speciálních terminálech PetExpert během návštěvy vybraných veterinárních ordinací smluvních partnerů, které jsou těmito terminály vybaveny.

Direct pojišťovna: pojištění odpovědnosti pro podnikatele zcela on-line

Direct pojišťovna nabízí pojištění určené živnostníkům a středním podnikatelům. Jedná se o podnikatelské pojištění odpovědnosti, které si můžete sjednat plně on-line.

Dále si sami můžete nastavit limity pojistného plnění a další volitelná připojištění. Pojišťovna u produktu nemá žádné povinné kombinace. Smlouva vzniká zaplacením, tedy v podstatě okamžitě a bez jakýchkoli papírů, říká Jan Kalousek, projektový manažer Direct pojišťovny.

Kooperativa a Česká spořitelna budou dalších 15 let spolupracovat

Česká spořitelna bude i v následujících 15 letech prodávat na svých pobočkách produkty od skupiny Vienna Insurance Group (VIG). K podpisu smlouvy do roku 2033 došlo 17. května 2018.

Do skupiny VIG patří v Česku Kooperativa, Pojišťovna České spořitelny a Česká podnikatelská pojišťovna. První dvě se v České republice spojí a nadále budou působit jen pod značkou Kooperativy. Fúze ještě podléhá schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a České národní banky. O tom jsme vás informovali v článku Pojišťovnu České spořitelny převzal šéf Kooperativy. Dohlédne na sloučení.

VZP: na ozdravné pobyty může i dítě s celiakií

Všeobecná zdravotní pojišťovna upravila své podmínky pro děti, které chtěly jet na léčebně-ozdravný pobyt. Od léta 2018 bude na tyto pobyty přijímat i děti s celiakií. Doposud směly na pobyt jet pouze pro děti s lupénkou, atopickým ekzémem, bronchiálním astmatem a obstruktivní plicní nemocí.

Léčebně-ozdravného pobytu Mořský koník se mohou účastnit děti, které splní tyto podmínky:

 • mají jednu z výše uvedených chorob,
 • je jim mezi 7 a 16 lety.

Pobyty jsou v délce 3 týdnů, a to v následujících destinacích:

 • Bulharsko,
 • Černá Hora.

Pobyty probíhají od začátku června do poloviny září 2018.

Jak v Bulharsku, tak v Černé Hoře bude pro děti s diagnózou celiakie zajištěno dietní stravování. Jídlo bude připravováno v oddělených nádobách tak, aby nedošlo ke kontaktu s alergenem. Pokrmy budou upravovány s garancí původu surovin a bezlepkových potravin. Je zajištěno vzdělávání kuchařů a číšníků, jsou poučeni doprovodní pracovníci, kteří mají děti po dobu tří týdnů v péči, a nad vším dohlíží dietní sestra, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Stravování je zajištěno formou švédských stolů, děti si vyberou ze dvou druhů jídel.

Přihlášku k pobytu Mořský koník, spolu s návrhem potvrzeným od lékaře, můžete jako zákonný zástupce dítěte podat na kterémkoli klientském pracovišti VZP. Formulář je dostupný ke stažení na webových stránkách pojišťovny.

Bankovnictví

ČMZRB: úvěrem mohou podnikatelé financovat i nemovitost

V květnu 2018 došlo k dalšímu rozšíření spolupráce v rámci projektu Expanze a Úspory mezi Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou a Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Z programu Expanze můžete jako podnikatel od 1. května 2018 financovat nově pořízení nebo rekonstrukci nemovitostí. To dosud nebylo možné, protože projekt umožňoval jen nákup strojů, zařízení a technologií. Nemovitost jste mohli financovat jen za podmínek, že její nákup tvořil maximálně 40 % z celkových způsobilých výdajů projektu. Tato podmínka ale nyní padla.

Ve všech regionech kromě Prahy také můžete získat finanční příspěvek na úhradu úroků u komerčního úvěru, jež je nedílnou součástí tohoto financování.

Kromě toho mohou všichni podnikatelé od 1. května využít příspěvek na úhradu úrokové sazby u komerčního úvěru. To bylo zatím umožněno jen podnikům, které svůj podnikatelský záměr realizují v některém ze zvýhodněných regionů.

ČMSS: úvěr poskytneme i bez vybrané nemovitosti

Českomoravská stavební spořitelna nově nabízí možnost získat úvěr i těm, co ještě nemají vybranou nemovitost. Produkt s názvem Úvěr v předstihu je možné získat jako překlenovací i řádný úvěr. V případě meziúvěru se úrokové sazby pohybují od 1,99 % ročně. U řádného úvěru je úroková sazba stanovena už ve spořicí smlouvě a jako nově spořicí klient získáte garanci úvěru za 3,5 % ročně.

Poté, co si o úvěr zažádáte, máte dalších 12 měsíců na vybrání konkrétní nemovitosti. Úvěr je možné využít na koupi nového i staršího domu či bytu, možné je financovat rovněž koupi stavebního pozemku či výstavbu nové nemovitosti.

ČSOB: Od roku 2019 přecházíme na digitální bankovnictví

Československá obchodní banka bude od roku 2019 veškeré smlouvy uzavírat jen v elektronické podobě. Celá skupina totiž přejde na digitální bankovnictví. V současné době v bezpapírovém režimu funguje celá pobočková síť Československé obchodní banky a Poštovní spořitelny. Kromě toho je v pilotním provozu firemní bankovnictví.

V novém režimu vám pracovník připraví dokumenty u sebe na počítači a vy si je prostudujete na tabletu. Na něm také smlouvu podepíšete speciální tužkou. Podpis je zašifrován a automaticky se stává nedílnou součástí dokumentu. Podepsané dokumenty máte ve svém elektronickém bankovnictví a stejně tak banka má všechny dokumenty v digitální podobě.

Expobank: naše internetové bankovnictví mluví v 7 jazycích

Od května 2018 můžete v Expobank využívat internetové bankovnictví v 7 jazycích, a to v:

 • češtině,
 • angličtině,
 • ruštině,
 • němčině,
 • francouzštině,
 • španělštině,
 • italštině.

Právě poslední 3 jazyky nově do internetového bankovnictví přibyly. Nabídka dalších jazykových verzí v internetovém bankovnictví Expobanking výrazně zvyšuje komfort našich zahraničních klientů. Považujeme za důležité přinášet všem klientům pohodlí a jednoduchost při správě bankovních operací. Naše internetové bankovnictví tedy reflektuje aktuální světové trendy a našim klientům nabízí vyřízení všech běžných záležitostí online, bez ohledu na to, kde se nacházejí a v jakém čase bankovní transakci provádějí, uvádí Kateřina Petko, ředitelka marketingu a komunikace Expobank CZ.

Fio banka: snižujeme úroky u hypoték a chystáme poradenské centrum

Fio banka snížila úrokové sazby u hypoték. U jednoleté fixace došlo ke snížení o 0,02 procentního bodu. Místo 1,50 % ročně nyní hypotéka začíná na 1,48 % ročně. U pětileté fixace došlo ke snížení o 0,01 procentního bodu, tedy z 2,19 na 2,18 % ročně. U tříleté fixace má banka nadále minimální sazbu ve výši 1,88 % ročně.

Zmíněné sazby pro vás platí v případě, že si u banky refinancujete stávající hypotéku, přičemž musí být nad 1 000 000 Kč. A zároveň si v bance musíte sjednat pojištění schopnosti splácet. Pokud pojištění nechcete, je sazba o 0,2 procentního bodu vyšší. Pokud nerefinancujete, připočítejte si dalších 0,1 procentního bodu.

Kromě toho chceme zvýšit komfort žadatelů, proto v letošním roce otevřeme druhé hypoteční centrum v Brně a plánujeme rozšířit počet hypotečních specialistů na našich standardních pobočkách. Věříme, že tím oslovíme další zájemce o vlastní bydlení, říká Ján Franek, tiskový mluvčí Fio banky.

Fio banka má hypotéky bez poplatků za zřízení i vedení. Kromě toho můžete kdykoliv a bezplatně splatit jakoukoliv část hypotéky. Jestliže máte během splácení volné peníze, můžete si je vložit na Hypospořicí konto, které je bezplatnou součástí hypotéky, a snížit si tak své měsíční splátky. Část hypotéky ve výši zůstatku na kontě není úročena.

Hello bank: nabízíme neúčelovou půjčku do milionu

Hello bank nově nabízí možnost půjčky s úrokem začínajícím na 4,7 % ročně. Jedná se o neúčelový úvěr s dobou splácení mezi 25 a 48 měsíci. Sjednání a předčasné splacení půjčky je bezplatné.

O půjčku můžete zažádat a celou ji vyřídit čistě on-line. Peníze vám pak na účet přijdou do 24 hodin od schválení. Pokud však preferujete osobní kontakt, můžete zajít i do pobočky banky, anebo si jej sjednat po telefonu. Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 1 000 000 Kč s tím, že pro sjednání potřebujete pouze jeden doklad totožnosti.

Komerční banka: inovovali jsme internetové bankovnictví

Komerční banka přikročila ke změnám v internetovém bankovnictví Mobilní banka. Nově se vám například v přehledu plateb zobrazí všechny platby, a to i ty uskutečněné v aktuální den (včetně dosud nezaúčtovaných). Stejným způsobem se zobrazují i platby čekající na zpracování v horizontu až 30 dnů, jako například trvalé příkazy, inkasa nebo splátky úvěrů.

Nový vzhled internetového bankovnictví. Autor: Komerční banka

Nový vzhled internetového bankovnictví.

Zjednodušením prošel i přehled produktů a do kontaktů byla doplněna fotografie vašeho bankovního poradce.

Mastercard a Rekola spolupracují: nabízí 60 minut bezplatné jízdy

Společnost Mastercard začala spolupracovat s projektem sdílených kol Rekola. Pokud si budete chtít půjčit kolo a využijete k tomu mobilní aplikaci, máte možnost si najednou půjčit více kol. Druhé půjčené kolo pak budete mít na 60 minut bezplatně, pokud v aplikaci zadáte platební kartu Mastercard.

O sdílených kolech jsme vás podrobně informovali v článku Na kole (nejen) do práce. Za půjčení kola nemusíte nic platit.

Akce platí ve všech městech, kde Rekola působí, tedy:

 • Praha,
 • Brno,
 • Olomouc,
 • České Budějovice,
 • Liberec,
 • Teplice,
 • Ostrava.

mBank: měníme vzhled internetového bankovnictví

Ke kosmetickým změnám v rámci internetového bankovnictví přikročila v květnu 2018 mBank. Nový design chce zavádět během roku 2018. K němu postupně přibudou i nové funkce. Od konce května postupně představíme sérii vylepšení, které jsme na základě zpětné vazby od klientů vyhodnotili jako nejvíce žádané, vysvětlil Lukáš Kiac, produktový manažer pro internetbanking a mobilní aplikace. Nově budou stránky vynikat bílým pozadím a s odstínem šedé.

Nový design internetového bankovnictví mBank. Autor: mBank

Nový design internetového bankovnictví mBank.

Mezi novinkami bude v budoucnu také nový vzhled funkce Supermarket, který bude korespondovat se zbytkem internetbankingu. Dále se mění i font písma, tlačítka či hlavní strana, kterou chce banka zpřehlednit.

Kromě toho banka nabízí bonus za založení dětského účtu mKonto pro děti. Pokud si jej založíte do 21. července 2018, získáte dva benefity. Na pobočce při zřízení dostanete popsocket, a pokud budete následně na dětský účet pravidelně vkládat libovolnou částku, banka pošle stejnou sumu na tentýž účet každý měsíc. Takto ale pošle měsíčně maximálně 100 Kč a celkově maximálně 300 Kč.

Dítě má v rámci účtu jen pasivní přístup. Může nahlížet na účet a přesouvat peníze mezi vlastními účty. Plnohodnotné ovládání mají k dispozici pouze rodiče.

Účet mKonto pro děti je určen dětem od narození do 15 let. Lze k němu otevřít až 4 spořicí účty eMax Plus a zákonný zástupce nezletilého klienta si k mKontu pro děti může zřídit zvýhodněný spořicí účet pro sebe.

MONETA: spouštíme multibanking

Jako druhá z bank v České republice se rozhodla multibanking spustit MONETA Money Bank. Pokud u ní máte běžný účet, můžete si v mobilním bankovnictví nově napojit i účty od Air Bank, České spořitelny a Československé obchodní banky.

Přehled zůstatků na účtech v dalších bankách u MONETA Money Bank. Autor: MONETA Money Bank

Přehled zůstatků na účtech v dalších bankách u MONETA Money Bank.

Služba je v současné době dostupná pouze v rámci mobilního bankovnictví a jen pro mobilní telefony s operačním systémem Android. Možnost multibankingu pro operační systém iOS spustí banka později. V následujících měsících chce banka do multibankingu přidat také další banky.

V České republice kromě MONETA Money Bank spustila multibanking zatím jen Banka CREDITAS. O tom, jak se k situaci staví další banky, jsme vás informovali v článku Kdo vám umožní ovládat účty dalších bank z jednoho internetbankingu?

Raiffeisenbank: spouštíme bezkontaktní výběry

Raiffeisenbank nainstalovala do svých bankomatů bezkontaktní čtečky a nově tak umožňuje i bezkontaktní výběry. Banka tímto zařízením do konce května vybavila dvě třetiny vlastních bankomatů. Do konce roku jich pak plánuje mít bezkontaktních přes 70 procent.

Do konce roku počítáme jak s další instalací bezkontaktních čteček, tak i s navýšením celkového počtu bankomatů na minimálně 165, říká Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank. Dnes má banka podle mapy na svém webu 147 bankomatů.

Bezkontaktní výběry umí také bankomaty Air Bank a vybrané stroje ze sítě ČSOB a MONETA Money Bank.

Kromě toho banka začala nabízet nové životní pojištění s názvem Domino Invest 2018. V rámci něj banka aplikuje nový koncept slev a zvýhodněnou cenu za zdravý životní styl. Naším cílem je motivovat klienty k odpovědnějšímu přístupu v oblasti péče o zdraví a zároveň nabídnout produkt splňující nároky klientů na moderní životní pojištění, říká Roman Přeučil, produktový manažer Raiffeisenbank.

Banka nově nabízí slevu podle výše pojistného. V případě platby 1000 Kč měsíčně to bude 10 %, od 1500 Kč potom 15 %. Zvýhodněnou cenu dostanete i jako klient se zdravým životním stylem, tedy například jako nekuřák nebo pokud budete mít optimální BMI.

Raiffeisenbank také upravuje podmínky a ceny u pojištění pro případ invalidity. Čekací (tzv. karenční) doba je nově snížena na 12 měsíců oproti dosavadním 24. Dále pojištění nově kryje duševní choroby nejen ve III., ale i v I. a II. stupni invalidity. Dochází také k rozšíření krytí v případě dětské invalidity.

Sberbank: běžný účet si nově založíte i čistě on-line

Sberbank nově umožňuje založení běžného účtu čistě on-line variantou. Využít k tomu musíte internetový obchod, který banka spustila. Tímto způsobem si můžete založit běžné účty:

 • FÉR konto MINI,
 • FÉR konto AKTIV,
 • FÉR konto OPTIMAL.

Varianty AKTIV a OPTIMAL také automaticky obsahují jednu debetní kartu, kterou dostanete poštou. Kromě toho si na e-shopu banky můžete on-line sjednat FÉR půjčku a spořicí účet FÉR spoření Plus.

Wüstenrot: zvyšujeme úroky a nabízíme nové spoření

Stavební spořitelna Wüstenrot zvýšila úrokovou sazbu na stavebním spoření. Od 20. května 2018 jej nabízí s úrokovou sazbou 1,2 %. Úroková sazba ale platí jen u nového tarifu ProSpoření, který je možné sjednat buď on-line, nebo u finančních poradců Wüstenrot.

Vyšší úrok (1,5 %) nabízí jen Raiffeisen stavební spořitelna u Spoření Junior, které je pro mladé do 25 let. Wüstenrot žádné podobné omezení nemá.

Investování

BCPP: nové zahraniční tituly i české společnosti

Burza cenných papírů Praha si na květen připravila hned dvě novinky. V polovině května na ni vstoupila nová společnost, a to Prabos plus. Ta se zabývá výrobou obuvi a její akcie se obchodují na novém trhu START pražské burzy. Předseda představenstva Jaroslav Palát získal díky IPO 22,3 milionu korun výměnou za 5,6 % svého podílu.

V nabídce bylo celkem 150 000 akcií v cenovém rozpětí 400–600 Kč za akcii. Mezi investory bylo umístěno 55 625 kusů akcií za cenu 400 Kč. Zbývající objem bude alokován na trhu do konce první poloviny 2018.

Další investoři budou mít možnost zbylé akcie získat tak, aby se většina z nich upsala do nebo během následujícího START Day, který se bude konat 26. června 2018.

Kromě toho můžete na burze od úterý 22. května obchodovat 33 nových akciových titulů, mezi nimiž figurují i 3 ETF fondy, viz tabulka.

Emitent Primární trh
Deutsche Bank AG DE
Societe Generale SA FR
E.ON SE DE
RWE AG DE
Volkswagen AG DE
Royal Dutch Sheůů PLC NL
iShares Core DAX UCITS ETF DE Wiener Borse
iShares Core S&P500 UCITS ETF London Stock Exchange
Xtrackers MSCI China UCITS ETF London Stock Exchange
OTP Bank PLC HU
PKN Orlen SA PL
MOL HU
NESTLE SA SUI
Heineken NV NL
UNILEVER NV NL
SKANSKA AB SWE
VOLVO AB SWE
NOKIA OYJ FI
BORUSSIA DORTMUND DE
JUVENTUS FOOTBAL CLUB SPA IT
PKN Orlen SA PL
PKO Bank Polski PL
KGHM Polska Miedz PL
RBI AT
ANDRITZ AG AT
OMV AG AT
VOESTAPLINE AG AT
WIENERBERGER AG AT
IMMOFINANZ AG AT
VERBUND AG AT
UNIQA INSURANCE GROUP AG AT
FACC AG AT
AT&S AUSTRIA AT

Burza je nabídla prostřednictvím svých členů WOOD & Company Financial Services, Patria Finance a Raiffeisen Centrobank. Emise jsou obchodovány na neregulovaném trhu Free Market. Pokud by ale v budoucnu byl nějaký ze zmíněných titulů úspěšný, nebrání se burza diskuzím o jeho přesunu na primární trh.

Likvidita emisí bude podporována tvůrci trhu a u konkrétního titulu vždy uvidíte člena burzy, který o přijetí titulu zažádal. Obchodování bude probíhat v českých korunách podle standardních pravidel v rámci systému Xetra. Výplatu dividend pak bude zajišťovat Centrální depozitář cenných papírů.

Duální listing akcií bude fungovat na té bázi, že konkrétní člen burzy, jež o zařazení akcií požádal, bude nakupovat akcie na zahraničním trhu a za uvedenou cenu je následně prodávat na Burze cenných papírů Praha. Jde tedy o tzv. nesponzorovaný duální listing.

Spotřebitelská témata

UPC a Vodafone se slučují. Pro vás se zatím nic nemění

Mobilní operátor Vodafone v květnu 2018 oznámil, že se spojí s operátorem kabelových sítí, s firmou UPC. Vodafone Group se dohodla se společností Liberty Global na odkupu jejích aktivit v České republice, Německu, Maďarsku a Rumunsku v celkové hodnotě 18,4 miliardy eur (cca 470 miliard Kč). Transakci teď musí schválit regulační úřad, což by mohlo nastat v polovině roku 2019.

Budeme i nadále nabízet našim zákazníkům ty nejlepší služby a férový zákaznický přístup, říká Petr Dvořák, generální ředitel Vodafone Czech Republic. Tato transakce nám umožní obohatit nabídku konvergovaných služeb a podpořit rozvoj vysokorychlostních sítí a digitální ekonomiky České republiky, dodává Petr Dvořák.

Společnost UPC má v České republice přes 600 000 zákazníků. Pro ně se zatím nic nemění. Až do schválení regulačními úřady a dokončení transakce je společnost UPC plně odhodlána pokračovat ve své nezávislé činnosti na trhu jako samostatný subjekt, který je součástí skupiny Liberty Global, cituje server Lupa.cz Martina Millera, generálního ředitele UPC Česká a Slovenská republika.

Stát spustil aukční portál. Nabízí nepotřebný majetek

Majetek, který stát už nepotřebuje, je nově nabízen přes elektronický aukční systém na webu www.nabidkamajetku.cz. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) ho spustil v únoru a dnes o něm informoval na tiskové konferenci.

V první fázi ÚZSVM nabízí movitý majetek, například auta, kola, nádobí, pračky, nářadí, obrazy, sběratelské předměty nebo šperky, do konce roku má být spuštěn i prodej nemovitého majetku. Počítá se s tím, že nepotřebný majetek budou přes tento web prodávat i další státní instituce.

Elektronické aukce se může účastnit každá fyzická či právnická osoba, která je zaregistrovaná v systému. Po přihlášení k aukci a souhlasu s jejími podmínkami může zájemce začít na vybraný předmět přihazovat, a to buď předem stanovený minimální příhoz, či vlastní vyšší částku. O každém učiněném příhozu v aukci, do níž je zájemce přihlášen, bude také informován e-mailem.

Aukce končí v předem určený okamžik, pokud v posledních dvou minutách nedošlo ke zvýšení ceny. Pokud k navýšení ceny došlo, čas ukončení aukce se vždy posouvá o další dvě minuty. O ukončení aukce a jejím výsledku jsou následně všichni účastníci aukce informováni e-mailem.

ČEZ: postaráme se o kotel

Energetická společnost ČEZ nově nabízí možnost, že se vám postará o plynové kotle v domácnosti. Za 199 Kč měsíčně nabízí službu „Servis vytápění“. Ta zajišťuje každoroční servis plynového kotle a kontrolu spalinové cesty nebo asistenční služby pro domácnost s nonstop linkou pro hlášení poruch.

ČEZ v rámci služby hlídá veškeré termíny a automaticky dává vědět, že je čas na další kontrolu. Veškeré dokumenty a termíny plánovaných servisů jsou dostupné ve webové a mobilní aplikaci ČEZ ON-LINE. Ukládají se tam i protokoly o provedeném servisu a kontrole spalinové cesty. Součástí balíčku je i plnění do výše 5000 korun na jednotlivou pojistnou událost.

Službu jsme pilotně testovali v některých částech republiky a zákazníci nejvíc oceňovali její kompletnost. Líbí se jim, že zajišťujeme jak pravidelný každoroční servis kotle, tak i kontrolujeme spalinové cesty. Pokud by přesto došlo k poruše, obstaráme okamžitě kvalifikovaného opraváře, říká Jiří Pěsta, ředitel pro nekomoditní služby v ČEZ Prodej.

V další zemi si nezapálíte za volantem, pokud vezete dítě

Počet zemí, které zakazují kouření ve vozidle v případech, kdy vezete děti, se zvyšuje. Od 1. května 2018 se k těmto zemím přidalo i Rakousko. Jestliže tak v soukromém vozidle vezete děti do 18 let, nesmíte si zapálit.

Tip do článku - účto fakturace duben

Pokud ustanovení porušíte, udělí vám policista pokutu 100 eur (přibližně 2556 Kč). Když vás ale chytí opakovaně, bude sankce desetkrát vyšší, tedy 1000 eur (25 560 Kč).

V současné době platí zákaz kouření ve voze v 8 evropských státech. Kromě Rakouska už dříve přijaly tento zákaz:

 • Itálie,
 • Francie
 • Anglie a Wales,
 • Skotsko,
 • Irsko,
 • Kypr,
 • Řecko.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).