Zákon o bankách obsahuje požadavky na důvěryhodnost a odbornost členů vedení banky již nyní, chystaná novela zákona nadto ale také výslovně vymezí způsob a proces jejich schvalování do funkcí.
Cílem chystaných změn je zajistit, aby osoby ve vedoucích pozicích bank splňovaly formální požadavky na odbornou způsobilost a bezúhonnost při svém nástupu do funkce, a zároveň, aby se tyto požadavky průběžně monitorovaly a kontrolovaly a v případě nesplnění došlo k přijetí odpovídajících opatření.
Zrychlené schvalování zákona
Navržená novela zákona o bankách a dalších zákonů upravujících finanční trh (sněmovní tisk 922) vychází z požadavků Evropské unie, proto zde není prostor pro kreativitu poslanců a jejich pozměňovací návrhy a je tudíž navrženo, aby se příslušný návrh zákona schválil již v 1. čtení podle § 90 odst. 2 Jednacího řádu Poslanecké sněmovny.
Ostatně jinak by se nejspíš nestihlo přijetí a schválení zákona do konce volebního období Poslanecké sněmovny, respektive před volbami, které se budou konat 3. a 4. října 2025. Novela by pak měla nabýt účinnosti během ledna roku 2026.
Vedení banky má řadu povinností už nyní, ale jde o jejich prosazení a kontrolu
Člen statutárního orgánu banky, člen její správní rady a člen její dozorčí rady má být podle zákona osobou důvěryhodnou, dostatečně odborně způsobilou a zkušenou. Další podrobnosti upravuje vyhláška č. 163/2014 Sb., o výkonu činnosti bank, spořitelních a úvěrních družstev a obchodníků s cennými papíry.
Banka za to zodpovídá a má zajistit těmto funkcionářům další vzdělávání. Jistě je správné, že se nově zdůrazňuje, že toto vzdělávání by mělo být v oblasti rizik správy a řízení, jakož i rizik v oblasti informačních a komunikačních technologií.
Poněkud zvláště však působí nově zakotvené vzdělávání v oblasti environmentálních rizik. I činnost banky samozřejmě může mít ve svých konečných důsledcích dopady na životní prostředí, ale jeho kvalitu snad ohrožují spíše jiné podnikatelské subjekty než banky a zcela jinými činnostmi, než jsou činnosti banky.
Uvedení funkcionáři banky mají plnit své povinnosti řádně, čestně a nezávisle a věnovat výkonu své funkce v bance dostatečnou časovou kapacitu. Proto také může funkcionář banky současně zastávat funkce v orgánech jiných právnických osob jen tehdy, pokud to neovlivní dostatečnost časové kapacity pro plnění povinností v orgánu banky vzhledem k povaze, rozsahu a složitosti jejích činností.
Kontrola kvalifikace funkcionářů banky i Českou národní bankou
Banky tak nově budou mít povinnost před povoláním osoby do funkce člena statutárního orgánu nebo dozorčí rady posoudit, zda je vybraná osoba pro výkon této funkce vhodná.
Zároveň, pokud má ve statutárním orgánu nebo v dozorčí radě dojít k jakékoliv personální změně, musí banka tuto plánovanou změnu předem oznámit České národní bance. Včetně poskytnutí nezbytných informací k posouzení, zda je osoba vhodná pro výkon funkce člena statutárního orgánu nebo dozorčí rady.
Tím dojde jak k interní kontrole v rámci banky, tak i externímu posouzení, zda osoba vyhovuje předepsaným požadavkům. Vnitřní kontrola, respektive posuzování kvalifikovanosti funkcionářů banky by měla probíhat i po jejich ustavení do funkce průběžně během jejího výkonu.
Při pochybnostech ČNB nesmí být kandidát do rozhodnutí regulátora do funkce ustaven
Bude-li mít Česká národní banka důvodné pochybnosti o tom, zda je uvedená osoba vhodná pro povolání do funkce člena statutárního orgánu nebo dozorčí rady banky, zahájí řízení o vhodnosti této osoby pro povolání do funkce.
Do pravomocného skončení řízení pak banka nebude smět uvedenou osobu povolat do funkce, přičemž ČNB může bance zakázat určitou osobu, kterou posoudila negativně, do funkce jmenovat.
Vyvstanou-li později důvodné pochybnosti o vhodnosti člena statutárního orgánu nebo dozorčí rady banky pro výkon funkce, kterou již vykonává, banka bez zbytečného odkladu provede nové posouzení vhodnosti tohoto člena a oznámí výsledek tohoto posouzení centrální bance.
Prověřování nejen funkcionářů, ale i manažerů banky
Obdobně novela zákona o bankách upravuje podmínky pro výběr a schvalování osob zastávajících klíčové funkce. Osoba v klíčové funkci je přitom nově zaváděný termín, kterým označuje fyzickou osobu, která má významný vliv na každodenní řízení činnosti banky, ale není členem jejího statutárního orgánu.
Zároveň bude platit, že osobou, která má významný vliv na každodenní řízení činnosti banky, je vždy vedoucí vnitřní kontrolní funkce a finanční ředitel. Lidé zastávající tyto funkce budou podléhat obdobnému systému výběru a kontroly jako funkcionáři banky.
Nově se zakotvuje pravidlo, že fyzická osoba, která je podřízená statutárnímu orgánu banky a zároveň na tuto osobu bylo delegováno obchodní vedení alespoň v rozsahu každodenního řízení banky jako celku, nesmí současně vykonávat funkci předsedy správní rady banky.