Vážení přátelé, jsem tzv. předčasný důchodce i tak mám odpracováno 42 let a našemu státu opravdu rozhodně nic nedlužím. Rád bych se podělil o svou osobní zkušenost. Dnešní trend je - trefovat se do důchodců jako do jakýchsi vyžíračů státního rozpočtu, Nikde se už nepíše o tom, že když přijdete o práci ve věku 55+ tak do trvalého pracovního poměru vás už NIKDE nevezmou. Pro personalisty jste "staří" a nepoužitelní, veškeré vaše pracovní dovednosti, zkušenosti, kontakty.... jsou absolutně k ničemu, Já do předčasného důchodu jít nechtěl - ale musel, abych si zajistil vůbec nějaký příjem. A druhá věc je, že na důchody by bez problémů bylo, kdyby naši zkorumpovamí neschopní pohlaváři měli alespoň elementární manažerské schopnosti - pro příklad uvedu vakcíny na covid, za kolik se nakoupily... a za kolik se pak potichu zlikvidovaly. Stejně tak - kdyby se "neodkláněli" milionové částky ze státního rozpočtu - můj názor je, že kauzy Stoka a Dozimetr jsou jen slabě vyčnívající vrcholky ledovce. Nesmíme zapomenout na neziskovky - to je tunel jako hrom!! O cestovní kanceláři senát a parlament ani nemluvím - politici nabádají národ k šetření, ale pro ně to neplatí, takže jejich asistenti, náhrady, státní byty, diety a trafiky ve formě různých dozorčích rad a uměle vytvořených funkcí jsou vyhozené peníze. Když si vezme dva svetry i náš stát a nebude se vyhazovat za nesmysly, bude na důchody bez problémů.
Vážený pane,
úplně ve všem s váma souhlasím. O nás důchodce se každý otírá a vadí jim, že my dostaneme event. nějakou tu korunu navíc. Ale jak navíc. My jsme už si to tu opravdu odpracovali a bohužel někteří si nemohou ani přivýdělat. Na vlastní kůži jsem poznala, jak po propuštěn - a to z důvodu, že jsem už měla přes 50 let a pro podnik jsem byla stará , přestože více znalá, jak ti mladí, Pak to člověk řeší, jak se dá. Nemocenská, podpora. A přesto chcete být ještě nápomocní. Nejde to. Vezmou vás jen na brigádu a to doplňování, uklízečku a konec. Nakonec vám ještě šáhnou na důchod a protože to nikdo nevydrží tak jde do předčasného důchodu. Takže důchodce trpí tím, že jej nikde už nechtějí a navíc přijde navždy o peníze. Tak se chovají k důchodcům, kteří tuto zemi postavili. Kdyby nebylo nich, už bychom živořili asi mnohem víc. Náš stát žije pořád ještě z toho, co jsme my zhotovili, udělali, vyprodukovali atd.
Jako starobní důchodce znám celou řadu lidí, kteří šli do předčasného důchodu s tím, že se jim prostě už nechce pracovat. Často byl hlavní důvod zjištění, že předčasný odchod neměl výrazný dopad na výpočet budoucího důchodu zvlášť u nízkého příjmu. Většina z nich také pokračuje v práci v šedé ekonomice formou různých přivýdělků. Samozřejmě vedle nich existují i lidé, kteří z opravdu objektivních důvodů nemohou dále pracovat, takže zachování předčasného důchodu má smysl.
Základní problém je v tom, že současná ekonomická situace státu nemá pozitivní řešení - všechna eventuální opatření budou mít vždy nějaké negativní dopady. Hledá se aktuálně jen oblast, kde se ještě dá ušetřit, přičemž z hlediska absolutní výše mandatorních výdajů jsou obecně důchody nejvíc na ráně.
Například ve Švýcarsku nemají politickou garnituru v tak neskutečném počtu, takže kdybychom po švýcarském vzoru snížili počet těch darmožroutů co máme ve sněmovně a v senátu, tak by to rozhodně žádné negativní dopady nemělo a úspora naprosto jistá. Také nechápu jejich platy - souhlasím s nadprůměrným výdělkem politiků - ale ne v desetinásobku běžné mzdy a také by to mělo být úzce provázané se zodpovědností - jednou z podmínek by měl být vyrovnaný státní rozpočet a ne tohle "hospodaření" . Vypěstovali jsme si vlastní "demokratickou" šlechtu a je nutné s tím něco udělat, jinak naše děti a vnuci skončí v jeskyních.
Samozřejmě že zbytnělý státní aparát užírá z rozpočtu, ale ani jeho výrazná redukce by bohužel nějaký zásadní vliv na celkové výdaje neměla. Výše platů ústavních činitelů ( +omezení státní administrativy) je sice oblíbené předvolební téma každé momentální opozice, ale zatím došlo snad jen k jedinému zmrazení jejich růstu a to v době hospodářské krize.
A hlavní současný průšvih jsou právě mandatorní výdaje státu v porovnání s jeho příjmy. Buď se s nimi něco udělá - na výběr je razantní zvýšení daní nebo úprava a redukce výdajů. A teď si jako vláda vyberte... A každý pokus alespoň o zlepšení vyrovnanosti státního rozpočtu stejně nakonec pod tlakem voličů skončil a skončí ve vytracenu.
Ale to víte že mělo , to už tu jednou vyzkoušeno bylo . A co takhle „ziskovky" co nic vám to neříká ? Mě ano , nulová přidaná hodnota práce .A co rozesílání peněz po světě různým organizacím namátkou vzpomenu pomoc ženám v Barmě , včelařů kde včely ani nežijí , hlídání mořského dna a spousty dalších lezoucích do stovek milionů . A ty normální neziskovky , spolky aj nemusíte vzpomínat o těch já vím
Bohužel konkrétně nevím kdy a co se mělo něco vyzkoušet a hlavně s jakým výsledkem, ale nechci o tom polemizovat. Některé mnohdy na první pohled absurdní platby plynou z naší dlouhodobé smluvní účasti v různých celosvětových projektech, řada ostatních je možná i zbytečná nebo pod tlakem jakýchsi "morálních aspektů". Může mě to štvát a nemusím s tím osobně souhlasit, ale i v celkovém součtu se pořád jedná o rozpočtově marginální hodnoty.
No jo....my hlupáci v tom máme hrozný guláš jak říká náš nadějný pan L. Protože podle něj - pokud neziskovka dostane peníze od státu, tak je to vždy na konkrétní činnost, kterou ten stát neumí tak efektivně. Tudíž náš stát - který se neumí efektivně postarat o ženy v Barmě....musí dát prachy té správné "neziskovce" - která to prostě UMÍ !! :-):-)
No, nedivím se, že práci nedostanete, protože tohle je hrozný guláš.
Především jste si za 30 let nevšiml, že důchody jsou od státního rozpočtu oddělené. Takže pokud je málo peněz na důchody, je to primárně tím, že je jich moc a mají příliš vysoké požadavky.
Bohužel, žádný politik nemá koule na to, aby jasně řekl, že se důchody mohou platit pouze z peněz na ně vybraných a tak pravidelně "dosýpají" ze státního rozpočtu. Takže místo investic do budoucnosti tu budoucnost prožíráme :-(
Samozřejmě, že stát je neefektivní. A bude z principu, takže operovat s tím "co by kdyby" je nesmysl.
Pokud neziskovka dostane peníze od státu, tak je to vždy na konkrétní činnost, kterou ten stát neumí tak efektivně. To je přesně ten dobrý management po kterém voláte, tak nevím, proč to tady najednou nazýváte "tunelem". Opravdu netuším, jak "tuneluje" rozpočet neziskovka, co pomáhá například lidem v exekucích dobrat se svých práv, pomáhá sociálně slabým, důchodcům atp.
Dozimetr se netýkal státních peněz, ale obecních, to jen tak na okraj. A reálná škoda tam je, co jsem slyšel, někde kolem 7 milionů. Ne, že by to byly malé peníze, ale v porovnání se 4.5 miliardou co pro sebe ukradl Babiš (nemluvě o tom, co rozházel za pitomosti typu "jízdné (skoro) zdarma", respirátory kus za 800,- atp.) jsou to jen drobné.
Je příznačné, že haníte parlament a senát. Ale prezidentský úřad s jedním prezidentem nás stojí skoro přesně tolik, jako senát s 81 senátory, ten si kritizovat netroufnete. Přitom ti senátoři alespoň něco dělají (někteří i docela dost), na rozdíl od toho šmejda, co má akorát "pyžámkové dny" v LDN Lány a něco udělá nejvýš jednou za měsíc.
U důchodového systému není problémem současný stav, mnohem větší je trend / výhled. Je prostě neudržitelný a v dohledné době na současné štědré důchody prostě nebude, ani kdybychom měli stát efektivní a zrušili všechny "nepotřebné" věci (samozřejmě bychom se zasekli už na tom, co je "nepotřebné").
máte skoro pravdu , ale píšete VÝHLED a ten je v rukách chytrých lidí myslících daleko dopředu skutečně daleko za poslední 32 let jsem si nevšiml jediného politika který by tuto snahu měl kdo z nich myslel na budoucnost ohledně mladých začínajících lidí NIKDO vůbec NIKDO víte v tomhle je zakopaný pes, nebo si myslíte že tohle vyřeší „přibivší" ?
No vždyť o tom píšu. Řešením by bylo jasně říct, že na důchody se může vydat pouze tolik, kolik se na ně vybralo. A bylo by vyřešeno. Jenže jsme to nechali zajít moc daleko - důchodci jsou už moc početnou voličskou skupinou, tak by to byla politická sebevražda. Takže nejspíš budeme svědky pádu letadla průběžného důchodového systému až do hořkého konce :-(
Početná voličská skupina se začíná probouzet to za prvé a za druhé když už je tolik důchodců proč není tolik omladiny , dětí , novomanželů majících kde bydlet , žít , pracovat , no to mi řekněte vlastně nemusíte já to vím moc dobře a věřte že za tohle bych politikům přitvrdil hodně přitvrdil a začal bych „ohrožení" státu a národa !
Probouzející se voličská skupina je v současnosti pohříchu rekrutována z lidí, kteří i dnes věří, na mýtickou postavu osvíceného guru, který jim trvale zajistí krkovičku za 90,- Kč, poletující pečené holuby na bezmračném nebi a jako vedlejší produkt i vymetení všech pozemských zlořádů.
Snad by se spokojili i se zachováním jejich současných jistot na věčné časy. Obávám se, že unverzální spasitelé už došli...
Obávám se, že politici, kteří prosadili univerzální průběžný důchodový systém a obecně "znárodnění" sociálních funkcí rodiny jsou už dávno na pravdě Boží, takže můžete tvrdit jak chcete a k ničemu to nebude :/ To se stalo po druhé světové válce a od té doby porodnost víceméně setrvale klesá.
Předtím když se člověk chtěl zajistit na stáří, tak musel dobře vychovat děti, aby se o něj ve stáři staraly. Dneska jsou ale děti jen hodně drahý koníček. Když je dobře vychováte a oni vydělávají, tak jim to stát stejně sebere a rozdá všem důchodcům, i těm, kteří žádné děti nevychovali.
Takže není divu, že krom lidí, co opravdu hodně chtějí mít děti, je lidé nemají, užívají si života, nespoří a pak v důchodu natáhnou ruku ke státu.
Kolik máte tříd ZDŠ ? Nejste náhodou absolvent inkluze ? Váš intelekt tomu odpovídá . Z té mzdy EXISTOVALY EXISTUJÍ A EXISTOVAT BUDOU odvody různého druhu . Až se naučíte něco o ekonomice , sociálních platbách , plánovaném hospodářství , makroekonomice atd. OZVĚTE SE pak splknem já nemám čas se zdržovat ignoranty ! tak tohle jsem ještě neviděl máte se čím chlubit sbohem !!! TVL mám dost
Tahle vaše věta - dovolím si citovat: "Dneska jsou ale děti jen hodně drahý koníček" svědčí o tom, jaký jste sobecký a neskutečný ubožák. S tímhle konstatováním by jste se měl asi nejspíš pochlubit svým rodičům. Stydím se za takové rádoby nadějné existence - že mají v občance zřejmě stejnou státní příslušnost jako já. Už se nedivím, že to v našem státě vypadá jak to vypadá, když se ke slovu dostanou takové kreatury. Opovrhuji z hloubi duše takovými lidmi.
Ale ale, váš smích je najednou pryč. Kampak se poděl? Najednou se dobře nebavíte, ale stydíte se za mě a opovrhujete mnou! Ó, jaká to změna! :-D
Ne nadarmo se říká, že pro pravdu se lidi nejvíc zlobí. Hezky jste to demonstroval. Ale ať mě budete častovat sebehrubšími výrazy, na pravdě nic nezměníte:
Dříve (řekněme, koncem 19. století) byly děti krom ostatního i ekonomickou pomocí, velká rodina byla [u většiny populace] nutná pro sociální zajištění. A od poměrně útlého věku mohly pomáhat v hospodářství nebo živnosti.
Jenže dětská práce je dnes zakázána (ne, že bych to chtěl měnit) a sociální funkce rodiny převzal stát. Takže pořízení dětí znamená ekonomicky jen náklady; těch pár tisíc ročně odečtu na dani člověka fakt nevytrhne.
Samozřejmě jsou lidé, pro které jsou děti a jejich výchova formou seberealizace, chtějí po sobě něco zanechat, chtějí, aby jejich rod dál pokračoval. Všechna čest. Nicméně to zdaleka nejsou všichni a mnoha lidem k realizaci stačí jedno, dvě, maximálně tři děti. Lidí, co by fakt hodně chtěli velkou rodinu je málo. No a proto porodnost klesá.
Můžete se zlobit, můžete mi nadávat, ale nic na tom nezměníte.
Vážený pane....na začátku konverzace jsem se smál - protože jsem netušil, jak obrovský jste hlupák. Když jste se projevil v plné kráse - tak mě opravdu smích přešel. Já se s takovými lidmi nestýkám... a ani nebavím. Víte co vám na závěr popřeju ? Až jednou dospějete do věku 60+ tak aby jste nějaký důchod měl...:-)
"Předtím když se člověk chtěl zajistit na stáří, tak musel dobře vychovat děti, aby se o něj ve stáři staraly..." Musím Vám poněkud oponovat. To se chcete dostat do Afriky? Protože tam to tak je, a bohužel je to příčina vysoké porodnosti. Aby se o vás děti ve stáří postaraly, musíte jich mít dost. Protože některé z nich může být invalidní, jiné se nedožije dospělosti, jiné se přestěhuje přes půl planety... Nějak jsem si ale nevšimla, že by vysoký počet dětí Africe zajišťoval prosperitu.
Náš systém má sice chyby, ale každopádně je lepší než ten africký, u nás dodržovaný hlavně nepřizpůsobivými skupinami obyvatel. Kdyby je ale neživili ti, co těch dětí mají méně, nepřežili by.
Krom toho: co byste udělal s lidmi, kterým zemřely jejich děti v dospělosti a jiné si už nepořídí? Co uděláte s lidmi, kteří vlastní děti mít nemůžou? Potrestáte je za to ještě jednou?
> To se chcete dostat do Afriky?
A na to jste přišel jak? Byla tu vyslovena teze, že za nízkou porodnost mohou prý politici a že by se mělo vůči nim přitvrdit, žalovat je a kdoví co. Tak jsem jen napsal, _kteří_ politici mohou za nízkou porodnost.
Celou diskusí u tohohle článku se jako červená nit táhne přesvědčení, že současný průběžný důchodový systém je dobrý a za to, že nefunguje moc dobře mohu "zlí (současní) politici". No a já tady argumentuji, že to není pravda, že politici sice nejsou dokonalí, ale problém je v samotné podstatě průběžného důchodového systému, který vytváří ohromný skryté dluh (nároky budoucích důchodců). A že nutně ve střednědobém výhledu zkolabuje. (Protivníci hází spíš nadávkami než argumenty - vy jste světlá výjimka, za což děkuji.)
Takže na vaše "co s lidmi, kterým zemřou děti v dospělosti" já mou argumentovat "co s lidmi, kteří budou platit celý život důchody předchozím generacím a na ně samotné zbyde jen almužna"?
Lidé, co děti mít nemohou / nechtějí si mohou spořit, nebo se zajistit jinak penězi / prací, které by jinak vydaly na výchovu děti. A ty nešťastné případy se dají podchytit individuálně, ono jich tolik nebude. Zatímco krach průběžného systému dopadne na všechny.
Za nízkou porodnost politici opravdu nemůžou. Tu ovlivnil vývoj, hlavně po 2.sv.válce. Jednak objev antibiotik a očkování, kdy se dařilo vyléčit nemoci, na které se dříve umíralo, popř. jim účinně předcházet. Díky snížené dětské úmrtnosti nebylo třeba rodit tolik dětí. No a pak objev antikoncepce, kdy se prostě dalo zabránit narození dalších potomků. Což je něco, co třeba Afrika nezná, tam je rodina tím "lepší", čím má více dětí. A pak taky fakt, že pokud rodina žije v celkově chudé společnosti, tak je vcelku jedno, jestli má dítě jedno nebo deset, životní úroveň těch rodin je plus mínus stejná. Pokud už ale máte nějaký majetek, pak je lépe míti potomků méně. Můžete je lépe vychovat, máte zdroje na jejich vzdělání a jednou se majetek nemusí dělit na tolik částí. Což je problém celé bohatší části světa, nejen naší republiky. Pak jsme ovšem krmeni bláboly, že na jednoho pracujícího připadají 1,5 nebo dokonce dva důchodci. Proboha, a kam se nám poděl rozvoj? Pokud nasadíme hnojiva a vyspělou techniku na pole, nahradíme xx nevýkonných nebo málo výkonných lidí s motyčkami, ne? Dtto ve fabrikách. Lidi jsou prostě nahrazeni mechanizací. I proto si můžeme dovolit tolik herců, sportovců a kdovíjakých dalších profesí. Co by se stalo, kdyby v naší společnosti bylo o 10 zpěváků nebo sportovců míň? Vůbec nic! Ono by se totiž ani nic nestalo, kdyby jich byla polovina. Nebo máte dojem, že vysoký počet těchto lidí zvyšuje celkové bohatství společnosti? Pravda, neberou sociální dávky a odvádějí daně...
Ale no tak.... tohle vůbec není odpověď hodná tak nadějného člověka vašeho formátu !! :-):-) Smajlíky dávám s oblibou - mají vyjádřit skutečnost, že se hodně směju víte ? Směju se vám.... i když je mě vás v podstatě docela líto. Zmínil jste se o demografické křivce. To jsou taková teoretická konstatování - ale co praxe ? Já jsem vychoval tři děti - všichni jsou úspěšní, pracovití po tatínkovi a mám z nich radost. Takže já jsem za sebe tu demografickou křivku splnil a vylepšil. A co náš pan "nadějný" ?? :-) Já bych vás chtěl pochválit - zatím bohužel není za co !! Zmohl jste se alespoň na jedno ? Možná by to chtělo pověřit nějakou tu neziskovku...:-):-):-)
Vážně ? A co takhle odchody dividend korporátů , daňové ráje víte že za první republiky platilo nedaníš tady - nepodnikáš ? Burza energií , různé poplatky , úlevy , tunely , zlodějiny , odkloňovačky , idividua práce se štítící , studium prapodivných oborů jejichž absolventi končí okamžitě na úřadu práce jejichž výsledné studium je bez přidané hodnoty z práce? Člověče proberte se důchodci jsou ten nejmenší problém
To mluvíte o zamestnancích, co makají na černo, nebo za minimální mzdu a zbytek načerno, jen aby nemuseli státu odvádět? No a pak řvou, že jsou nízké mzdy a chtějí po státu, dej a zachraň nás? Co se týká důchodců, tak ti můžou líbat kulky Kalouskovi, který jim zařídil valorizaci. A to i přesto, že zaměstnancům nikdo nepřidá ani jednou ročně na mzdě, natož 3x a mnozí důchodci mají důchod vyšší, než jiní mají mzdu. Ale naprosto sobecky natahují ruce, neboť si jsou védomi, že jsou silnou voličskou základnou. Za nízkou porodnost můžou politici? No, dřív se rodilo z lásky k dítěti, dnes to někteří spíš považují za výdělečnou činnost a pak jsou překvapeni, že dítě je drahá záleźitost a musí ho i uživit. A pak s pusou mastnou od hamburgrů vyřvávají na mítincích že nemůžou uživit děti. Navíc jako politici snad mají nařídit, kdo má mít kolik dětí? A povinně? To myslíte vážně?
19. 9. 2022, 19:54 editováno autorem komentáře
Mýlíte se. Například Centrum pro studium demokracie ve kterém figuruje náš současný premiér "podojilo" daňové poplatníky o slušnou sumu. https://www.hlidacstatu.cz/subjekt/48514314
Takže, kdyby se šlo do detailů, pěkně jedna neziskovka a podobní škůdci za sebou, tak by to určitě dalo prostředky, které by se daly využít lépe. Třeba na kupony pro financování vzdělávání, aby se snáze mohli včas rekvalifikovat ohrožené věkové kategorie.
V tom všem samozřejmě máte pravdu.
Na druhou stranu ti, kteří vám tu penzi mají platit, se k tomu nikdy nikde dobrovolně nezavázali.
Nutit někoho proti jeho vůli k účasti v té státní průběžné pyramidové hře je pěkné svinstvo.
Zvlášť když pak výše penze nezávisí na tom, jak moc vy jste přispíval, ale na tom, kolik ostatní měli dětí.
Kdyby takovýto systém nabízela soukromá firma, tak už její vedení dávno sedí v kriminále.
Je docela možné, že pro ty, kteří nyní nastupují do produktivního života, ten systém bude tak drahý a nevýhodný (každý z nich bude živit 2x tolik penzistu, než museli jejich rodiče), že udělají vše nemožné (klidně i za hranou zákona), aby se z toho vyvlékli. Protože pokud to neudělají, nebudou mít na pořízení bydlení a založení rodiny.
Smutné čtení. Stát chce penalizovat a trestat lidi, kteří celý život pracovali. Že prý hodně lidí odchází do předčasného důchodu... A co jim tak asi zbývá, když mají kvůli zvýšení důchodového věku do řádného důchodu ještě několik let, zdraví jim už tak neslouží, invalidní důchod nedostanou a práci neseženou. To se mají jít pást? Bohužel ne každý má takový příjem, aby si mohl na důchod našetřit. Jsem zvědavá, co bude stát dělat s těmi, co sehnali práci jen na dohodu, protože zaměstnavatel si nemohl dovolit je zaměstnat jako zaměstnance. Ti možná ani nebudou mít odpracované roky na řádný důchod. Nebo ti, co byli častěji na Úřadu práce, ti na tom budou obdobně. Rovněž tak se nemluví o stále vzrůstajícím počtu našich nepřizpůsobivých, co mají běžně hodně dětí a zůstávají velkou část života na sociálních dávkách. někdy mi to až přijde, že tito lidí jsou státem považováni za jeho budoucnost. Takže budeme mít na sociální dávky pro stále větší a větší skupinu obyvatel, kteří by sice pracovat mohli, ale nechtějí, a nebude na důchody, pro ty, co už mají odpracováno, ale pracovat už nemůžou? Jsem sama, kdo to považuje za zvrácenost?
Na skupinu těch, kteří berou jen dávky a nepracují jsem zapomněl. Další výdaj státu, kde se dá velmi uspořit. Běžný pracující člověk v našem státě je v podstatě obětí systému, kdy nechtěně přispívá na parazity - kteří se mu smějí a pokřikují: "Jdi hezky makat gádžo - ať mám větší dávky !! " :-) V médiích je plno článků o rovnoprávnosti, genderové vyváženosti, právech všech menšin.... jen se tak nějak zapomíná také na rovné povinnosti. Za toho dnes tolik dehonestovaného socialismu musel pracovat každý.... i ve věznicích se pracovalo. Dnes ? Je k pláči co jsme to dovolili v naší zemi.
Něco se s tím dělat bude muset, ale rozumně. Znám lidi co šli do předčasného důchodu, protože se jim už nechce makat. Vzhledem k tomu, že se dožíváme vyššího věku, tak to prostě není možné. Mělo by to být ale zase přívětivé pro ty, co makali a odváděli. Takže s přihládnutí k odpracované délce, jak tady někdo psal, pokud už někdo odmakal 42 let , tak by měl předčasný důchod krácen méně, než u těch, co pracují 30 let, protože třeba neúspěšně studovali, nebo prostě si uživali život apod. Ale matematika je neúprosná. Ti co si chodili pro dávky, by neměli mít nárok na předčasný důchod, resp. ano, ale malý. A přispívat na penzijko důchodcům je taky blbost.
No jo, důchod nedostanou, protože nepracovali. A proč vlastně taky, když jim zůstanou dávky? A při současné inflaci budu sociální dávky žádat ještě nízkopříjmoví důchodci a rodiny s malými dětmi. To chceme, aby polovina národa brala sociální dávky? Až by to chtělo zvolat s klasikem: "A není to málo, Antone Pavloviči?"
Když jde v tomto státě o to jak dále obrat důchodce viz. "Státní příspěvky pro spořící důchodce nemají logiku" řešení se vždy najde. Já mám to štěstí, že můžu i přes svůj důchodový věk dál pracovat jako řadový zaměstnanec v soukromé firmě. Je s podivem, že mi na sociálce nikdo nesdělil, že nemusím dál platit sociální pojištění a hradit tak nezanedbatelnou část svého důchodu. Tohle logiku má?
Myslím, že v mnoha případech jdou lidi do předčasného důchodu z důvodů zdraví, nebo přesněji nemoci, a informace, že nechtějí pracovat, a jdou dřív do důchodu se ztrátou průměrně cca 3 tisíc měsíčně, je trochu mylná. Pokud to má být ještě horší, tak jak bude ošetřen odchod do předčasného důchodu ze zdravotních důvodů ? To pak na ty nemocné to bude pěknej bič, co pracovali 40 let, a vpodstatě musejí jít, protože s jejich "zdravím je nikdo ani nezaměstná.
V článku se mluví spíše o pohodlnosti starších, ale co myšlenka , že odchází do předčasného d. stále více lidí proto, že jsou jednoduše nemocní.
Doneslo se mi, že ve firmě, kde jsem měl to potěšení být zaměstnaný než jsem odešel do - řádného - důchodu se rozpadlo oddělení vývoje. Skoro všichni odtamtud (prý sami) odešli do předčasného důchodu nebo do předdůchodu, prý proto, že zjistili, že budou mít víc peněz než kdyby pracovali až do termínu pro řádný důchod.
:-(
Kdy si lidi uvědomí, že existuje určitá rovnováha. Mám na to/nemám na to a pokud na to stát nemá tak má několik možností:
1) Snížit důchody
2) Zvýšit věk odchodu do důchodu
3) Zvýšit daně
Jakou možnost by jste bral?
Pardon je tam ještě varianta 4: neskutečně zvýšit zadlužení však ony budoucí generace se z toho opupínkují a bude to jejich problém! Po nás potopa!
Tak to je hodně jednoduchá úvaha, když ze současného dlouhodobě neutěšeného stavu státních financí viníte současnou vládní koalici. Jednak Vám nikdo možnost předčasného důchodu neruší, návrh národní rozpočtové rady zatím jen doporučuje řešení, které by trochu vyrovnalo důchodové skóre ve smyslu zvýšení podílu standardních starobních důchodů.
Rozpočtová pravidla nejsou neměnná, mohou se modifikovat (měnili se už v minulosti a budou se měnit dál) za chodu v závislosti na příjmech státu. Není to k pochopení zase tak složité, prostě se s tím smiřte.