Hlavní navigace

Názor k článku Nesmyslné strašidlo deflace od Didi - Jenže ono tu inflaci určuje právě ten úředník...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 3. 2010 18:48

    Didi (neregistrovaný) 213.195.242.---

    Jenže ono tu inflaci určuje právě ten úředník sedící v centrální bance (já vím, není na to sám, sedí jich tam více a i když jsou formálně „nezávislí“, stejně musejí konat v souladu se záměry vlády), který naplánuje, že inflace na příští rok podle něj bude třeba 3% a proto navýší o příslušný obnos množství peněz v oběhu. Nikdo jiný než stát, mající monopol na daný zákonem o zákonném platidle, inflaci způsobit nemůže. Navíc se to komplikuje tím, že hospodářství má určitou setrvačnost a proto se výsledky dostaví až někdy za 18 až 24 měsíců. Takže se úřednické opatření naprosto mine účinkem, ba spíše rozhoupe hospodářský cyklus ještě více než by tomu bylo bez státního zásahu.
    V posledním odstavci jste si sám odpověděl, že keynesiánské snahy o ovlivnění hospodářství umělým snižováním hodnoty peněz vedou do pekel. Každý snad chápe, že když se neurodí rajčat a zájem o ně převýší nabídku, tak cena rajčat poroste. To samé platí i pro peníze. Když je o úvěry větší zájem než je nabídka, pak nezbývá než zvyšovat úrok.
    Smutné je, že naprostá většina voličů, volících „pachatele dobra“, si klidně nechá namluvit opak a vůbec jim nevadí, že to pak stejně zaplatí oni sami zvýšenými daněmi, které rozvoj hospodářství zabijou mnohem účinněji, než veškeré pobidky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).