Hlavní navigace

Názor k článku Nesmyslné strašidlo deflace od ondra.novacisko.cz - Ptal se někdo někdy sám sebe, kde se...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 3. 2010 11:10

  ondra.novacisko.cz (neregistrovaný) 77.93.216.---

  Ptal se někdo někdy sám sebe, kde se tisknou peníze? Kde se bere inflace? Myslíte si, že někde stojí úředník, který si tiskne peníze do kapsy, jež pak utrácí? To je samozřejmě nesmysl.

  Zakopaný pes je v poptávce. Centrální banka má tu výsadu, že může půjčovat neomezené množství peněz, protože si je může natisknout. Ale jde o půjčky – úvěry se splatností, a je tedy zřejmé, že natištěné peníze se zase jednou do centrální banky vrátí. A ta je zase poslušně zlikviduje, přesně ve stejné výši, jako je vytiskla… Hmm samozřejmě, že se to neděje fyzicky, ale jen v informačním systému. Nicméně množství emitovaných a vrácených peněz je v rovnováze. Tak kde se tvoří inflace?

  Ta pramení z poptávky. Ekonomické subjekty zkrze komerční banky poptávají úvěry. Množsví a výše těchto úvěru přitom rok od roků stoupá, stejně jako stoupá ekonomický rozvoj ČR. Otevírají se nové trhy, nové technoligie, nové služby. Více subjektů si bere úvěr a to v konečném důsledku generuje poptávku po penězích. Centrální banka to reguluje. Snaží se každý rok trefit do inflace ve výši mezi 2–3%, tedy aby se neemitovalo příliš mnoho peněz a nedošlo k hyperinflaci. Regulace se děje pomocí úrokové sazby. Čím vyšší je poptávka po penězích, tím větší jsou sazby aby se zamezilo vyšší inflaci. Úrok, který ČNB přijímá přitom nelikviduje, ale je příjmem státního rozpočtu. Pokud inflace přechází v deflaci, ČNB snižuje úroky a nabízí tak cestu k levným penězům. Nicméně tenhle krok nemůže zabránit deflaci. Pokud není zájem o půjčky, nízké sazby zvýšení peněz v ekonomice nezpůsobí.

  Tedy inflaci neurčuje úředník, pouze se reguluje výše inflace určením výše úroku. A většinu času jde spíš o zabránění vyšší inflace, než deflaci. Deflaci pomocí úrokových sazeb bránit moc dobře nelze. Lze nabídnout peníze za nulový úrok. Stejně tak se ale nedávno FED sám na vlastní kůži přesvědčil, že krizi stejně nezabránil. Prostě valná většina levných peněz skončila v rezervách bank, a dál se do ekonomiky nedostala. Banky jsou opatrnější a rezervami kryjí spíš vklady, než aby je používaly na levné úvěry. Podnikům moc nepomohou a vkladatelům také ne.Levné peníze znamená, že vklady nemají žádné úročení. A krize vesele pokračuje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).