Hlavní navigace

Názory k článku Neplaťte vyšší daně než musíte. Jaké slevy můžete využít?

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 5. 3. 2017 10:23

    ttt (neregistrovaný) 89.22.66.---

    "Pořadí dětí tak, jak je uvádíte do daňového přiznání, nemusí korespondovat s pořadím, v jakém se skutečně narodily. Pokud máte více dětí a jedno se např. narodilo teprve v průběhu minulého roku, dejte toto dítě do tabulky na první místo, jinak přijdete o více peněz."

    Tak tenhle trik podle FU nejde pouzit a loni mi za to dan domerili. Tak jen kdo to chce pouzit, tak potom pri argumentaci s FU nejak nestaci "psali to tak na internetu".

  • 27. 3. 2017 20:35

    Hana (neregistrovaný) 91.245.29.---

    Ano, přesně tak. Inspirovala jsem se na měsec.cz, hledala tu tipy, jak nejlépe daňové přiznání vyplnit, a teď budu muset podávat opravné daňové přiznání, protože dneska volali z FU, že nemohu dát na první místo dítě narozené loni!!!! Nečekala jsem, že na tomto uznávaném webu budou takovéto chyby, které mi nejenže peníze neušetří, ale ještě přidělají práci. Takže "díky".

  • 3. 4. 2017 11:28

    Veronika (neregistrovaný) 46.167.214.---

    Mám tedy obdobnou zkušenost. Také jsem musela daň. přiznání opravovat. Nicméně mě to ale potvrdil i účetní, že to takto opravdu lze, že jen záleží na příslušném FU...tak teda nevím, co teď s tím? Někomu to jako projde a někomu ne? Netuším...

  • 12. 7. 2017 10:05

    gabinak

    Dobrý den, bohužel jsem na tyto vaše příspěvky přišla až dnes, když mi napsal další čtenář.

    V článku odkazuji na jiný (týkající se dětí s průkazem ZTP/P, kde citujeme vyjádření mluvčí Generálního finančního ředitelství Petry Petlachové:

    "Záleží na poplatníkovi, na které z dětí si uplatní daňové zvýhodnění ve výši stanovené na jedno dítě, na které ve výši stanovené na druhé dítě, příp. ve výši stanovené na třetí a každé další dítě, a v jakém pořadí uvede děti v daňovém přiznání. Je zřejmé, že poplatník v tomto případě může daňové zvýhodnění optimalizovat a dítě s průkazem ZTP/P, na které se zvyšuje daňové zvýhodnění na dvojnásobek, může poplatník nárokovat v nejvyšší možné výši," sdělila redakci Měšce Petra Petlachová, tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství.

    Nyní hledáme přímo vyjádření v poště, abychom měli hmatatelný důkaz a vyloučili pravděpodobnost špatné interpretace nebo neporozumění položené otázce (ačkoli dané vyjádření je samozřejmě v nezměněné podobě tak, jak jsme ho obdrželi od paní Petlachové)

    Pokud zjistíme, že některé finanční úřady postupují špatně, okamžitě na to téma vydám samostatný článek, samozřejmě i s ranou pro poplatníky, kterým byla neprávem doměřena daň. Odkaz umístím i sem do diskuse.

    Děkuji za trpělivost. Hájková

  • 12. 7. 2017 12:47

    gabinak

    Dobrý den,

    tak bohužel došlo pravděpodobně ke špatné interpretaci odpovědi paní Petlachové. Původní dotaz se stále snažíme najít. V článku jsem informace opravila (box s datem aktualizace informací).

    Pořadí dětí tak, jak je uvádíte do daňového přiznání, nemusí skutečně korespondovat s pořadím, v jakém se skutečně narodily.

    Zároveň ale musí být ale dodržena podmínka, že děti jsou pro účely ustanovení § 35c zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, posuzovány dohromady. Tedy musí platit, že pokud poplatník uplatňuje daňové zvýhodnění na druhé, musí být plně využito v délce 12 měsíců daňové zvýhodnění na první dítě.

    V případě kdy např. druhé dítěte v rodině studuje resp. splnilo podmínky pro uplatnění daňového zvýhodnění jen po část roku nebo se vám narodilo minulý rok dítě, za které opět nemůžete uplatnit slevu za celých 12 měsíců, je na vás (pokud uplatňujete v přiznání daňové zvýhodnění na obě děti), u kterého dítěte uplatníte slevu na první či druhé dítě. Tedy za podmínky, že sleva na první dítě bude využita v délce celého roku.

    Toho můžete dosáhnout buď tak, že dítě se slevou za 12 měs. zapíšete do slevy za první dítě nebo pořadí obrátíte s tím, že druhé dítě uplatníte ve dvou sazbách. Příslušným počtem měsíců doplníte slevu na první dítě a zbylý počet měsíců zapíšete do slevy na druhé dítě tak, aby každé dítě bylo zapsané vždy jen na jednom řádku. Výše slevy v tomto případě bude ve stejné výši u obou kombinací.

    Jiná je situace, pokud máte dítě s průkazem ZTP/P. To zařaďte až na poslední místo (podle toho, kolik dětí máte) tak, abyste maximalizovali výši slevy, které je v případě průkazu ZTP/P dvojnásobná. Podrobněji se tématu věnujeme v článku Za dítě ZTP/P můžete využít vyšší slevu na dani. Stačí změnit pořadí.

    Tato daňová optimalizace má tedy kvůli dané podmínce, kterou zmiňuji výše, smysl pouze u poplatníků s dětmi, z nichž alespoň jedno je držitelem průkazu ZTP/P. Pak je sleva za toto dítě dvojnásobná a skutečně se vyplatí jej psát až na druhé místo, případně pouze doplnit měsíce za dítě, které nemůžete uplatnit za celých 12 měsíců, ale zbytek uplatnit jako slevu na druhé/třetí dítě, prostě ZTP/P uplatňovat vždy až na posledním místě.

    Za celou redakci se moc omlouváme za chybnou interpretaci vyjádření paní Petlachové z Finanční správy. Na Generální finanční ředitelství jsem poslala upozornění, že aplikace EPO tento chybný postup (sleva na první dítě v délce za méně než 12 měsíců) propouští bez toho, aniž by ho označila za kritickou či aspoň propustnou chybu. Snad to do formuláře implementují.

    S pozdravem Hájková

  • 5. 3. 2017 23:41

    tony (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

    Já slevy neuplatňuji. Stát má málo a kdo bude stavět dálnice nebo platit policii nebo dávky potřebným?

  • 6. 3. 2018 17:52

    rpes (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

    Dobrý den. Mám takovou otázku. Mohu si odečíst dítě s průkazem ZTP nebo musí mít ZTP/P.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).