A co uzavrit smlouvu, ze kdo to zaplati, toho to bude? Rucitele bez pripadneho majetkoveho zisku bych nikdy nedelal. Kdyz ale budu potom vlastnikem takoveho podilu, ktery jsem splatil, uz bych to nevidel tak spatne. Pak muzete dat i clenovi rodiny najem, popripade s nim zatocit jinak.
Nesporně to řešit lze, ale je trochu komplikované to ošetřit tak, aby to bylo právně neprůstřelné. A abyste nepřišli o jiné výhody, například daňový odpočet hypotéky. Nebo abyste nenarazili na zákaz propadné zástavy.
Zkrátka, už je to o individuálním řešení šitém na míru, ne defaultní zákonná úprava ve stylu "one size fits all". Tudíž to zpravidla znamená si zaplatit advokáta, který Vám tu konstrukci připraví.
Samozřejmě, ale je to jistá možnost, jak být spokojeným dlužníkem a spokojeným ručitelem. Pakliže oba mají čisté svědomí, není co řešit a jistě se pod dohledem právníka nějak domluví a hodí to na papír. A pakliže nemají, je to v podstatě jediná možnost jak nebýt v pozici ručitele za hlupáka, třást se strachy a navíc někomu zaplatit bydlení či jinou pohledávku. V podstě bych to viděl jako jedinou cestu pro ručitelský závazek. Jinak mi to přijde trošičku jako ruská ruleta.
Tu možnost máte i dneska. Můžete se soudit o bezdůvodné obohacení, protože platí, že pokud jste plnil za někoho jiného, můžete to po něm vymáhat. Otázkou je, s jakým výsledkem. Proto je lepší se do podobných atrakcí nepouštět. Máte-li přijít o známého hned nebo až po soudních tahanicích, tak radši hned, ušetříte si plané naděje.