Hlavní navigace

Názor k článku Nejvíce se prodávají malometrážní byty. Ty jsou přitom poměrem ceny nejdražší od xf - "Cena panelákových bytů je +- poloviční než u...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 11. 2019 18:30

  xf (neregistrovaný) ---.cheapernet.cz

  "Cena panelákových bytů je +- poloviční než u novostaveb"

  Není tomu tak. Ano, byt v paneláku na kraji Prahy cca 75-80 m2 stojí cca 4 M.
  Náhodně jsem se podíval, kraj jsem ted nenašel, takže Michle, lepší čtvrť, byt 3+kk podobná rozloha + garážové stání stojí kolem 8 M.

  Jenže kromě té lepší čtvrti, tam létají statisíce, v každé z těchto položek:
  - Garážové stání, u paneláku chybí (v lepším případě k pronájmu za drátěným plotem za 1000 Kč/měsíčně).
  - Opotřebení a konec životnosti bytu (podlahy, dveře, kování, elektrika, koupelny, záchody, vzduchotechnika atd.)
  - Opotřebení a konec životnosti domu (fasáda, zateplení, okna, střecha, chodby, výtahy atd.)
  Vše opotřebené v rozsahu 0-100%, z toho co je opravené je často součástí smlouvy i převzetí splácení úvěru na opravenou/moder­nizovanou část SVJ/SBD.
  - Konstrukční neodstranitelný nedostatek paneláků, mnoha ametérskými "rekonstrukcemi" ještě zhoršovaný, velmi špatná kročejová neprůzvučnost (nese se každý krok, zvlášť když soused magor místo PVC s filcem použije dlažbu, nebo levnou "plovoucí" podlahu).
  - Horší zvuková neprůzvučnost stěn a stropů (částečně lze vlastnosti zlepšit - za peníze a zmenšení plochy bytu, což jsou v podstatě další peníze).
  - Nižší světlá výška místností (ale všeho dočasu, od roku 2016 půjde v Praze úroveň nově povolených novostaveb také dolů, "pokrok" nezastavíš.)

  No, možná jsem na něco zapomněl. Ale i tak je jasné, že ta polovina je pouze zdánlivě. Když si započteš všechny peníze, tak jsi na ceně velmi blízké u obou variant.
  A kdyby jsi se nad tím zamyslel, tak to tak musí být i ekonomicky. Proč by měl majitel paneláku byt prodávat za polovic? To je kšeft, ne charita. Stejně tak proč by měl někdo novostavbu prodávat za cenu paneláku, když je nutno k kupní ceně připočíst mnoho peněz, času a starostí navíc...

  Leda by byli všichni blázni... a jen ty jsi letadlo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).