Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Nejvíce se prodávají malometrážní byty. Ty jsou přitom poměrem ceny nejdražší od bob - Smutný je, že omladina brečí nad cenama bytů...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 11. 2019 7:39

  bob (neregistrovaný) 82.113.61.---

  Smutný je, že omladina brečí nad cenama bytů ale pak si raději koupí 40m 2+0 v novostavbě za 4M za což by měli v paneláku klidně 70m 3+1.

  Cena panelákových bytů je +- poloviční než u novostaveb, přitom kvalita stavby je povětšinou lepší než u glorifikovaných novostaveb. Stačí hodit řeč s pár lidma kolem stavebnictví, architektury apod a zjistíte co jsou ty předražené baráčky zač a dojde vám, který barák má šanci spadnout dřív zda panelák z roku 1980 nebo "novostavba" z roku 2019. :-)

 • 12. 11. 2019 18:30

  xf (neregistrovaný) ---.cheapernet.cz

  "Cena panelákových bytů je +- poloviční než u novostaveb"

  Není tomu tak. Ano, byt v paneláku na kraji Prahy cca 75-80 m2 stojí cca 4 M.
  Náhodně jsem se podíval, kraj jsem ted nenašel, takže Michle, lepší čtvrť, byt 3+kk podobná rozloha + garážové stání stojí kolem 8 M.

  Jenže kromě té lepší čtvrti, tam létají statisíce, v každé z těchto položek:
  - Garážové stání, u paneláku chybí (v lepším případě k pronájmu za drátěným plotem za 1000 Kč/měsíčně).
  - Opotřebení a konec životnosti bytu (podlahy, dveře, kování, elektrika, koupelny, záchody, vzduchotechnika atd.)
  - Opotřebení a konec životnosti domu (fasáda, zateplení, okna, střecha, chodby, výtahy atd.)
  Vše opotřebené v rozsahu 0-100%, z toho co je opravené je často součástí smlouvy i převzetí splácení úvěru na opravenou/moder­nizovanou část SVJ/SBD.
  - Konstrukční neodstranitelný nedostatek paneláků, mnoha ametérskými "rekonstrukcemi" ještě zhoršovaný, velmi špatná kročejová neprůzvučnost (nese se každý krok, zvlášť když soused magor místo PVC s filcem použije dlažbu, nebo levnou "plovoucí" podlahu).
  - Horší zvuková neprůzvučnost stěn a stropů (částečně lze vlastnosti zlepšit - za peníze a zmenšení plochy bytu, což jsou v podstatě další peníze).
  - Nižší světlá výška místností (ale všeho dočasu, od roku 2016 půjde v Praze úroveň nově povolených novostaveb také dolů, "pokrok" nezastavíš.)

  No, možná jsem na něco zapomněl. Ale i tak je jasné, že ta polovina je pouze zdánlivě. Když si započteš všechny peníze, tak jsi na ceně velmi blízké u obou variant.
  A kdyby jsi se nad tím zamyslel, tak to tak musí být i ekonomicky. Proč by měl majitel paneláku byt prodávat za polovic? To je kšeft, ne charita. Stejně tak proč by měl někdo novostavbu prodávat za cenu paneláku, když je nutno k kupní ceně připočíst mnoho peněz, času a starostí navíc...

  Leda by byli všichni blázni... a jen ty jsi letadlo.

 • 13. 11. 2019 7:59

  bob (neregistrovaný) 82.113.61.---

  Z min. půlkou bodů co uvádíte nesouhlasím a občas je to úplný nesmysl, něco je samozřejmě pravda. Ale o tom nebylo moje původní sdělení. Zkusím ho ještě jednou zopakovat.

  Pokud chce mladá rodina bydlet může opravdu reálně za POLOVINU ceny nových bytů v Praze bydlet DŮSTOJNĚ a čistě v opraveném paneláku někde na jižním městě. Prostě mě štvou články "mladí nemají na bydlení v Praze protože byt stojí 100 tisíc za metr". Ne nestojí.

  Proč nevycházejí články "mladí nemají na první auto protože stojí půl milionu"? Snad každý mladý kdo chce dneska jezdit autem tak jezdí. Ano má staré, ošklivější, nacpe pár kaček do oprav ale jezdí. A úplně stejně je to o tom bydlení.

 • 13. 11. 2019 10:09

  xf (neregistrovaný) ---.cheapernet.cz

  "Z min. půlkou bodů co uvádíte nesouhlasím a občas je to úplný nesmysl"
  To, že o něčem prohlásíš, že s tím nesouhlasíš a že je to úplný nesmysl neznamená, že to tvým prohlášením přestane existovat.

  "Proč nevycházejí články "mladí nemají na první auto protože stojí půl milionu"? Snad každý mladý kdo chce dneska jezdit autem tak jezdí. Ano má staré, ošklivější, nacpe pár kaček do oprav ale jezdí."
  Sám jsi položil nesmyslnou otázku, sám jsi si na ni odpověděl.

  "A úplně stejně je to o tom bydlení."
  Vážně? To jistě ne.
  U bytů neexistuje nabídka ještě dobře použitelných ojetých aut za 1/5 ceny nového.
  U bytů se jedná o statek s cenou i s životností o řád vyšší. U jednoho se bavíme o ceně za několik měsíčních platů a obvyklou životností 20 let, u druhého o celoživotních úsporách a doživotní životnosti.
  U bytů neexistuje nabídka starých bytů s zbývající životností desítek procent nového za 1/5 ceny.

  A jedno jsi mi připomněl: "Stačí hodit řeč s pár lidma kolem stavebnictví, architektury apod a zjistíte co jsou ty předražené baráčky zač a dojde vám, který barák má šanci spadnout dřív zda panelák z roku 1980 nebo "novostavba" z roku 2019. :-)"
  S úplně stejnýma chytrostma vystupovali tobě podobní ještě docela nedávno. Ale týkalo se to paneláků. Že začnou brzo padat, že uhnilá výztuž ve sparách, že křehnoucí svary.. stejně ajko ty řádně vyfutrované údajnými tvrzeními "lidma kolem stavebnictví, architektury apod"

 • 13. 11. 2019 13:11

  bob (neregistrovaný) 82.113.61.---

  OK zpátky k mému původnímu sdělení "jde koupit byt za polovinu".

  Září 2019 - průměrná cena novostavby 107 tisíc za metr.

  Hraju si na kupce a zadám do srealit:
  - Praha
  - panel
  - OV
  - plocha min. 75m

  Najdu např. https://www.sreality.cz/detail/prodej/byt/4+1/praha-zabehlice-ellnerove/594599516#img=28&fullscreen=false

  tedy 4+1 79m za 4,39M tedy 55 tisíc za metr což si dovolím prohlásit za polovinu těch 107 tisíc. Barák zateplený, výtah nový, byt nemoderní ale okamžitě použitelný k bydlení.

  Tedy za mě platí - JDE BYDLET ZA POLOVINU.

 • 13. 11. 2019 16:43

  xf (neregistrovaný) ---.cheapernet.cz

  Tak jestli ti nevadí, a vidím že nevadí, ignorovat nezbytné náklady jedná z variant, tak dokážu být stejně chytrý jako ty. Předvedu:
  Bydlení v novostavbě je levnější, neboť lze bydlet za pouhých 40% ceny paneláku. Jak to? Jednoduše také jen započítám jeden z nákladů a další budu ignorovat. Zaplatím 20% ceny. No a ten zbytek? No to je hypotéka. A to se v tvojich počtech nepočítá. Ty počítáš pouze kupní cenu. Blbost? Ano. Ale tvůj nápad, tvé pravidlo.

 • 13. 11. 2019 19:43

  bobo (neregistrovaný) ---.cust.centrio.cz

  A kterýže to náklad mi schází na to abych si POŘÍDIL bydlení? Rekonstrukce bytu za 2M? Ne, tu totiž dělat nemusím. Že budu (možná) splácet úvěr SVJ v rámci poplatků? Opět nevadí, to mi totiž nikdo pro přidělení hypošky počítat nebude. Atd. Vtip je v tom, že kdo chce super dokonalý byt brečí že nemá 8M na nový. Kdo je jen malinko skromnější a není línej jak vše si byt trochu růčo vylepšit může bydlet za 4M na stejné ploše.

  Ale dneska je hrozně moderní a kůl přijít do bytu a jen strčit kartáček do kelímku v koupelně. Kdo chce toto nechť vysolí cenu za novostavbu proč ne.

  A ještě jeden vtip. Koupím starší byt a mám možnost ho v budoucnu vylepšit. Koupím nový byt o poloviční ploše. Za rok našetřím pár stovek tisíc. V paneláku za to předělám koupelnu v novostavbě si 5m plochy bytu opravdu nepřikoupím.

  A to nezabíhám do detailů, že např. v novostavbách se mnohem častěji vyskytují polofunkční až nefunkční SVJ. To je pak taky chuťovka až se v domě podělá první věc.

 • 14. 11. 2019 19:51

  xf (neregistrovaný) ---.cheapernet.cz

  No, když nechceš chápat, že je nutno sečíst všechny náklady, a ne si vybrat jen jeden z nich a tím se řídit, tak nakonec co je mi do toho? Já to za tebe potom doplácet naštěstí nebudu.

  Ale musím tě znovu opravit:
  "přijít do bytu a jen strčit kartáček do kelímku v koupelně. Kdo chce toto nechť vysolí cenu za novostavbu proč ne."
  Tak to dnes není. Dnes musíš (část ceny) zaplatit, a potom měsíce, či roky čekat, až bude stavba hotova. A to co je hned, to je prakticky všechno odpad. Buď s příšernou dispozicí, polohou, nebo i na dnešní dobu předražené. Takže i kdybys měl lóve, a chtěl nový, nebudeš kchůůůůl.

  "A ještě jeden vtip. Koupím starší byt a mám možnost ho v budoucnu vylepšit. Koupím nový byt o poloviční ploše. Za rok našetřím pár stovek tisíc. V paneláku za to předělám koupelnu v novostavbě si 5m plochy bytu opravdu nepřikoupím."
  Milej zlatej, prober se. Já celou dobu porovnávam stejně velký m2 byt. No ale co od tebe vlastně čekám? Že by jsi si toho všiml? Že v paneláku 5 m2 přikoupíš? Že ti v paneláku nebude těch 5 m2 chybět, když je sebereš z jiné části bytu?
  No jo.. Celkem vzato, připomínáš mi svým bystrým úsudkem plukovníka Bedřicha Krause, mající též přídomek von Zillergut, po nějaké vesničce v Solnohradech.

  "A to nezabíhám do detailů, že např. v novostavbách se mnohem častěji vyskytují polofunkční až nefunkční SVJ. To je pak taky chuťovka až se v domě podělá první věc."
  Bohužel, to tě musím zklamat. Zákony nestraní žádné z variant. Ale praxe je taková, že u novostavby první stanovy dělá developer. Takže jakžtakž vyvážené a nestranné. (Což ale neznamená, že si je majitelé třeba hned na první schůzi nezmění k horšímu.) Kdežto u starých domů si je tvoří banda zpovykaných amatérů podle hesla "cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly". Takže si tam dají, že s jakoukoli úpravou v bytě musí souhlasit 90% majitelů v domě a s jakoukoli úpravou ve společné části 100% majitelů. A až budeš mít byt v takovém domě, zjistíš co to znamená. A přál bych ti vidět ty jejich zářící oči, když mi to zčerstva po ustavení SVJ vyprávěli, to si ještě mysleli, jací jsou chytří.
  A bohužel, nedávno mi to potvrdila právnička z MMR, stavební úřady jsou povinny se stanovami SVJ řídit. Neboť ty vykládají jedno ustanovení zákona....

 • 13. 11. 2019 16:54

  xf (neregistrovaný) ---.cheapernet.cz

  PS: Připomněl jsi mi byt před asi deseti lety. No, běžný panelákový 3+1, jaké se v té době prodávaly za 2,5-2,9 M v té lokalitě, za pěknou cenu 2,3 M.
  Ale mělo to háček, součástí smlouvy bylo převzetí a splacení hypotéky 1,3 M tehdejšího majitele. Takže, a já to to spočítám, když ty máš slabší úsudek, ten byt byl o přibližně 1 M předražený.

  No říkal jsem si tehdá, že na tohle jim nemůže nikdo skočit. Ale teď, po této konverzaci s tebou, to vidím jinak. Měli pravdu. Ono to chtělo jen trochu trpělivosti a počkat si na hlupáka, co nedokáže počítat. I když asi více trpělivosti, protože takových hlupáků je sice spousta, ale téměř žádný z nich, logicky, nemá peníze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).