Hlavní navigace

Nejlepší spořicí účty překonají inflaci, možná i něco vyděláte

22. 1. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Inflace by měla začít tento rok růst. Jaké spořicí účty vám uchovají hodnotu peněz?

Inflace je hluboce pod cílovou hodnotou České národní banky, která je stanovena na 2 %. Průměrná míra inflace totiž za celý rok 2014 byla jen 0,4 %, v prosinci vzrostla meziroční hladina jen o 0,1 %. Nastalo všeobecné přesvědčení, že dojde k dalšímu kolu devizových intervencí, což vedlo spekulanty a banky k prodeji koruny, která oslabila až k 28,40 Kč za euro. Čtěte více: Kam vede cesta tvá, česká koruno?

Pro běžného střadatele jsou inflační čísla velmi důležitá, neboť napovídají, že je krajně nepravděpodobné, že by Česká národní banka upravovala v tomto roce své hlavní úrokové sazby, což se také nepřímo projeví na spořicích účtech a termínovaných vkladech: úrokové sazby u těchto produktů zůstanou nadále velmi nízké a spíše budou v roce 2015 stagnovat či klesat, opačný vývoj čekat nemůžete. Důvodem je také nadměrný počet vkladů u komerčních bank, které se jim nedaří přeměnit v úvěry.

Česká národní banka také ve své prognóze pro 4. čtvrtletí odhaduje inflaci ve výši 1,5 %, což znamená, že nejlepší spořicí účty vám můžou alespoň zachovat hodnotu peněz v čase. Inflace by se měla zvýšit až v 1. čtvrtletí roku 2016, kdyby nejspíše mělo dojít k ukončení intervenčního režimu a zvýšení úrokových sazeb. Spořáky nám tedy možná více vydělají až příští rok. Vzroste ale také inflace.

Jaké spořicí účty vám tedy vydělají nejvíce? Podívejte se na naše srovnání. 

7 nejlepších spořicích účtů s vkladem do 100 000 Kč

1,73 % (Moravský peněžní ústav, Spořicí účet Výhoda

Moravský peněžní ústav nabízí nejvyšší zhodnocení finančních prostředků. Na druhé straně však musíte pro získání úrokové sazby 1,73 % uložit minimálně 100 000 Kč. Pokud uložíte méně, tak vám spořicí účet vydělá jen 1,20 %. Úrok 1,2 % také získáte u spořicího účtu Úrok+, kde můžete uložit od 100 000 Kč do 3 mil. Kč. S uložením peněz si pospěšte, neboť ČNB hodlá sektor záložen výrazně regulovat. Čtěte více: Spořitelní družstva čekají výrazné změny

1,63 % (Sberbank, Spořicí účet)

Sberbank nabízí jeden z nejvýhodnějších spořicích účtů už delší dobu, nepříjemných změn (poklesu úroku) se na tomto spořicím účtu zatím klienti nedočkali. Úrok u spořicího účtu platí u vkladu do 150 000 Kč. Pokud chcete mít jistotu, že budete mít úrokovou sazbu po celý rok 2015, pak můžete zvolit Spořicí účet GARANCE, kde ale máte nižší úrokovou sazbu (1,43 %).

1,5 % (ZUNO BANK, Spoření Plus (s Účtem Plus))

Úrokovou sazbu ve výši 1,5 % obdržíte jen při vkladu do 300 000 Kč. Ze spořicího účtu nesmíte v průběhu měsíce vybrat peníze, jinak vám banka za tento daný měsíc nepřipíše úroky. Je nutné také mít účet Plus, který bude každý měsíc zdarma v případě, že zaplatíte alespoň 3000 Kč platební kartou (jinak za něj dáte 68 Kč). Jestli účet Plus nechcete, pak se úroková sazba na spořicím účtu snižuje na 1,1 %.

1,2 % (mBank, eMax Plus Váš vyšší zisk)

Pro získání úrokové sazby musíte splnit dvě podmínky. První podmínkou je v kalendářním měsíci zaplatit platebními kartami mBank u obchodníků nebo na internetu v celkovém objemu min. 4000 Kč. Druhá podmínka stanovuje, že zůstatek spořicího účtu nesmí překročit 100 000 Kč. Pokud podmínky nesplníte, úročí se sazbou 0,30 % p.a. Banka také nabízí spořicí účet, kde můžete získat dokonce 1,6 %, splnění podmínek je však velmi náročné, 100 000 Kč zde jen tak nevložíte. O podmínkách si přečtete v článku: Komplikované spoření od mBank. Z tohoto důvodů se tento spořák do našeho srovnání nedostal.

1,1 – 1,2 %  (Expobank, Garant)

Jestli máte pocit, že jste o této bance neslyšeli, tak vězte, že se jedná o bývalou Landesbank Baden-Württemberg (LBBW), kterou koupila rusko-lotyšská banka Expobank vlastněná ruským podnikatelem. Spořicí účet nemá pásmové úročení, úrok je při jakémkoliv vkladu vždy 1,1 %. Banka také slibuje, že tuto úrokovou sazbu udrží po období 15 měsíců. Pokud jste privátním klientem této banky, pak můžete získat na spořicím účtu GARANT PREMIUM úrokovou sazbu 1,2 %.

1,1 % (Air Bank, Top3 Garance)

Spořicí účet u této banky vám přinese 1,1 %. Banka si u tohoto spořicího účtu dala za cíl být, co se týká zhodnocení, mezi 3 nejlepšími bankami. Úrokovou sazbu obdržíte při vkladu max. 250 000 Kč.

1,1 % (Česká spořitelna, Spořicí účet Premier)

Pokud jste bohatý a máte příjem 100 000 Kč měsíčně, pak se vám možná bude hodit tento spořicí účet, musíte totiž vykazovat toto příjmové kritérium. Na spořicím účtu Premier Plus získáte úrokovou sazbu 1,2 %, bude vám ale úročena taková část zůstatku na účtu, která bude odpovídat hodnotě vámi vlastněných podílových listů v otevřených podílových fondech, a to vždy k poslednímu dni kalendářního měsíce.

Poznámka ke spořicím účtům: Do hodnocení jsme zařadili faktické spořicí účty, nikoliv termínované vklady. Pokud má například banka nazvaný produkt „Spořicí účet“, ale peníze nejsou „na viděnou“, respektive okamžitě k dispozici, pak se i přes název produktu nejedná o spořicí účet a nebyl v našem hodnocení spořicích účtů zařazen. Ukládání peněz v kampeličkách se bát nemusíte, veškeré vklady jsou pojištěné do hranice 100 000 euro, pokud banka či kampelička zkrachuje, pak vám peníze vyplatí Fond pojištění vkladů. Čtěte více: Jsou úspory na spořicích účtech v ohrožení?

Řada lidí také dělá chybu v tom, že spořicí účty považují za produkt, kde zhodnocují své celoživotní úspory. Pokud však peníze nepotřebujete, pak na spořicích účtech se doporučuje mít uloženou jen částku, která je ve výši trojnásobku až čtyřnásobku vaší mzdy. Budete mít tak peníze okamžitě k dispozici v případě nečekaných výdajů. V případě, že jste konzervativní střadatel, pak zbylé peníze vložte na termínované vklady do výše pojištění ze strany FPV. Pokud jste odvážnější, investujte sami či prostřednictvím podílových fondů. Čtěte také: Zbohatněte pomocí hodnotového investování). 

FIN21

Anketa

Jakou částku máte obvykle na spořicím účtu/účtech?

14 %
16 %
17 %
10 %
6 %
5 %
4 %
2 %
2 %
2 %
3 %
5 %
2 %
2 %
3 %
6 %
Odpovědělo 4 516 čtenářů.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).