Hlavní navigace

Spořitelní družstva čekají výrazné změny

Sdílet

Arsen Lazarevič

Rok 2015 bude pro spořitelní družstva přelomový, neboť od tohoto roku začínají výrazně změny. Pojďme si je shrnout: 

  • Bilanční suma družstevních záložen nebude moci překročit 5 miliard korun. V případě, že k tomu dojde, tak družstevní záložna se bude muset transformovat na banku. 
  • Od roku 2015 musí záložny platit do Fondu pojištění vkladů ve srovnání s bankami dvojnásobné příspěvky. Cílem je ochránit klienty záložen, aby měli své prostředky co nejvíce chráněné.
  • Od 1. 7. 2015 bude zavedeno pravidlo 1:10, které určuje výši členského vkladu. Kdo si bude chtít například u záložny uložit 100 000 Kč, pak bude zde muset mít členský vklad alespoň 10 000 Kč. Pravidlo by mělo zvýšit zájem členů záložny (každý klient záložny je jejím členem) na jejím fungování.
  • Od 1. 1. 2018 dojde k omezení maximální výše úvěru pro členy na maximálně 30 milionů korun. Minimální hranice členského vkladu bude ve výši 1000 Kč. V případě zájmu o vyšší úvěr se žadatel bude muset obrátit na banku nebo na spořitelní družstvo transformované na banku.

Jako nejvýraznější změnu lze označit především pravidlo 1:10, pravidlo se ale bude týkat jen klientů, kteří si své peníze uloží po datu 30. 6. 2015.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).