Hlavní navigace

Nejednotnost na evropské politické scéně potápí euro

24. 5. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Euro doplácí na absenci konsenzu na evropské politické scéně, jak vyřešit problém s Řeckem. Dolaru naopak pomáhají příznivá data z trhu.

Zprávy a události

Prodeje nových domů v USA rostly v dubnu rychleji, než se čekalo, a to o 3,3 % m/m, v meziročním vyjádření jsou výše o 9,9 % y/y. Růst zaznamenaly i ceny prodávaných nemovitostí; oproti dubnu loňského roku byly vyšší o 4,9 %.

Česká vláda schválila balík daňových změn a dalších opatření, které mají v letech 2013 až 2016 posílit státní rozpočet o 105,7 mld. CZK. Dle plánu by měl být státní rozpočet v roce 2016 vyrovnaný.

Viceguvernér V. Tomšík potvrdil svůj postoj z posledního jednání bankovní rady, kdy hlasoval pro snížení sazeb.

Centrální bankéř K. Janáček podle svých slov nadále upřednostňuje stabilitu úrokových sazeb.

Průměrný výnos aukce státního dluhopisu s pohyblivým kupónem splatných v roce 2023 dosáhl 85,697 bazických bodů na úrovní 12M PRIBORU ve výši 1,77 %. V prvním kole se upsalo 2,67 mld. CZK, což zapadá do plánovaného emisního objemu MF 2 až 4 mld. CZK.

Euro nejslabší za posledních 21 měsíců

Prakticky v průběhu celého včerejšího dne společná evropská měna vůči dolaru ztrácela. Kurz USD/EUR se tak postupně propadl z ranních kotací u 1,2680 až k 1,2550 v prvních hodinách americké seance.  Měna eurozóny doplácela na nejistotu před večerním summitem EU související s absencí konsensu na evropské politické scéně, jak se dále posunout v řešení situace kolem Řecka a dalších problémových zemí. Naopak dolaru pomohla celkem příznivá data z amerického trhu nemovitostí. Statistika o prodeji nových domů a o jejich cenovém vývoji naznačila, že americký trh realit by se již mohl začít odrážet ode dna.

Výsledek večerního neformálního summitu leaderů EU nakonec žádné překvapující závěry nepřinesl. Úsporná opatření a opatření na podporu růstu jsou podle představitelů EU dvě strany téže mince. Pokud jde o Řecko, to by mělo zůstat členem eurozóny, ovšem pouze za předpokladu, že bude splňovat podmínky, které ho k členství opravňují. Rozdílná stanoviska pak i nadále panují ohledně společných eurobondů. Pro trhy tedy summit nic nového nepřinesl a jejich reakce byla v průběhu dnešní asijské seance v podstatě nulová.

Dnešní den bude při pohledu na ekonomický kalendář opravdu zajímavý. Již dnes ráno budou publikovány detailní informace týkající se vývoje německého HDP za Q1 12; již dříve publikovaný rychlý odhad překvapil vysokým růstem o 0,5 % q/q. Velmi důležité budou odhady květnové aktivity v průmyslovém sektoru a sektoru služeb za Německo, Francii i eurozónu jako celek. Tržní očekávání jsou nastavena zhruba na hodnoty předchozího měsíce a jsou konzistentní se snižováním aktivity v obou sektorech. Výjimkou je německý sektor služeb, kde by aktivita měla pokračovat ve svém růstu. Zlepšení by pak mělo být zaznamenáno i v německém průmyslovém sektoru, což by bylo dobrá zpráva nejenom pro eurozónu, ale samozřejmě i pro nás. Důležité ekonomické indikátory budou v odpoledních hodinách zveřejněny i v USA. Očekávaný růst dubnových objednávek dlouhodobé spotřeby by měl potvrdit současnou lepší kondici americké ekonomiky ve srovnání s evropskou a mohl by to být další impuls ve prospěch dolaru. Týdenní statistika počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti by měla ukázat na číslo bezpečně pod úrovní 400 tisíc, což je indikací lepšící se situace na trhu práce.

Padající euro s sebou stahovalo i středoevropské měny

Středoevropským měnám se včera příliš nedařilo. Pod největším tlakem se během dne ocitla česká koruna. Nicméně odpolední výprodeje na polském zlotém nakonec znamenaly, že si včera všechny středoevropské měny odpisovaly zhruba stejných osm desetin procenta. Česká koruna ztratila téměř dvacet haléřů. Zatímco ranní zahajovací kurz se nacházel ještě u hladiny 25,30 CZK/EUR, v průběhu dne byla několikrát atakována úroveň 25,50 CZK/EUR.

Měny v regionu doplácely především na padající euro na globálním trhu a obecně zvýšenou averzi investorů k riziku. Důvodem k této opatrnosti byla především nejistota související se včerejším večerním neformálním summitem EU. Debatovat se měly otázky týkající se podpory růstu či myšlenka společných evropských projektových dluhopisů, proti kterým se staví zejména Německo. Během dne byla též zveřejněna informace, že se představitelé eurozóny již dohodli, že každá členská země má vypracovat individuální rezervní plán pro případ, že se Řecko rozhodne pro opuštění eura.

Dnešní den přinese z domova květnovou statistiku podnikatelské a spotřebitelské důvěry. Uvidíme, jak moc je podnikatelský sektor dotčen eskalací dluhové krize v eurozóně a domácí fiskální restrikcí. Ta má samozřejmě dopad i na důvěru domácností. I když se z analytického pohledu jedná bezesporu o zajímavá data, citlivost trhů na ně nebývá výrazná. Devizový trh bude spíše ve vleku nálady investorů na globálním trhu a bude sledovat postavení eura.

Na domácím dluhopisovém trhu včera panoval klid, a to přes zveřejnění komentářů centrálních bankéřů V. Tomšíka a K. Janáčka. Ti ovšem nijak nepřekvapili a potvrdili své názory z posledního jednání bankovní rady k měnové politice (K. Janáček hlasoval pro stabilní sazby, V. Tomšík pro jejich pokles). Bez nových impulsů do trhu skončila i včerejší aukce státních dluhopisů se splatností v roce2018 a fixním kupónem 4,60 % a 2023 s pohyblivým kupónem.


Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).