Tak hospodářská komora navrhuje placení pojištění zaměstnancem ve výši 1,1 procenta ze mzdy. Tak to se normálnímu zaměstnanci, který marodi zcela výjimečně opravdu vyplatí.....vlastně tedy zaplatím více, než mě pak za ty tři dny zaplatí, leda ze by se narodilo několikrát do roka a to asi ne.....
Zaměstnanec nemocenské pojištění neplatí. To platí pouze zaměstnavatel (2,3 % vypočtené z hrubé mzdy).
Zaměstnanec platí na sociální pojištění 6,5 %, což je jen na důchodové zabezpečení.
Zaměstnavatel platí navíc 25 %, v nichž je důchodové zabezpečení + nemocenské pojištění + příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.
Co je nesmysl?
Máte pravdu, že zaměstnanec odvádí 4,5 % na ZP a 6,5 % na SP.
Ale tady byla řeč o NEMOCENSKÉM pojištění. A to platí pouze zaměstnavatel. Viz tabulka sociálního pojištění - z čeho se skládá a kdo co platí:
____________________________________________________
Zaměstnanec celkem 6,5 %
NEMOCENSKÉ pojištění 0 %
Důchodové pojištění 6,5 %
Příspěvek na státní politiku zaměstnanosti 0 %
Zaměstnavatel celkem 25 %
NEMOCENSKÉ pojištění 2,3 %
Důchodové pojištění 21,5 %
Příspěvek na státní politiku zaměstnanosti 1,2 %
Takže, jak jsem psala výše: zaměstnanec v rámci sociálního pojištění platí pouze důchodové pojištění; a to je těch 6,5 %, které se mu strhávají z platu.
Ach, ďalší, ktorý skočil vládnej moci na tento trik s rozdelením odvodov...
Tie "odvody zamestnávateľa" skutočne neplatí tučný pán továrnik zo svojho vlastného vrecka, ale z peňazí, ktoré musí zamestnanec zarobiť. Ak by to nemusel platiť, o toľko by mohla byť vyššia ("hrubá") mzda. Zamestnávateľ ráta s celkovými nákladmi na zamestnanca; ako sa to rozdelí na odvody a dane takové či makové, je mu úplne jedno...
Takže znova: Nic takového jako "zaměstnavatel dobrodinec" Ilčo neexistuje. Na vše si musí zaměstnanec vydělat, jinak "za něj" nikdo nic nezaplatí. Podstatné je celková částka, ne jak je to rozděleno.
Anebo si myslíš, že ve firmě "přináší" peníze jen paní pokladní, ostatní oddělení jen berou a nic nepřinášení? Nemyslíš? Ale u odvodů si to myslíš...
Ono to ani tak děsný pro firmy není.V lednu 3dny dovoleny na nemoc a ted 1 den spojený se svátky chřipka.Vše dovolená.Od toho je dochazkový bonus. Jak nejsem v práci 1den dovolená a jeden lékař tak _500 a déle _2000.Tak se nechodi marodit.Tak ty tři dny vlastně zaplati s toho co mě oberou.Tak tři dny placený neschopenky jo.Taky platim vše celý měsíc a ne až po 3dnech
Samozřejmě, že normálnímu člověku se spíš vyplatí peníze spořit a použít je, když onemocní na pokrytí těch třech dnů. Jenže lidi se nechají lehce zblbnout... Takhle se zase vrátí že kdo má známého doktora, tak si udělá prodloužený víkend když bude chtít a ještě to bude mít proplacené.
Nevím co máte všichni s tím prodlouženým víkendem... V době, kdy byly první tři dny nemoci placené, jsem pár neschopenek měl. Jenže za ty první tři dny byla částka nemocenské nějakých 120 až 150 Kč za den a to jsem v té době měl nadprůměrný plat. Neumím si představit, že jdu k lékaři jakožto zdravý simulující čekat do čekárny 2 hodiny pro neschopenku na tři dny, tu nesu do práce a po 3 dnech tam jdu znovu čekat na ukončení pracovní neschopnosti. Celkově by mi to i s cestou k lékaři a do práce, kde tu neschopenku musí odevzdat zabralo třeba 6-10 hodin času a k tomu riziko, že v čekárně něco chytnu a budu nemocný skutečně. Komu by stálo 3x 150 korun za 6-10 hodin ztraceného času? A to se psal rok cca 2004 a jak jsem psal, můj plat byl vyšší než průměrný. A 2/3 lidí jsou dlouhodobě pod průměrem, tudíž i tu nemocenskou by měli menší.
to jsem v té době měl nadprůměrný plat
... no v tom bude asi zakopán ten pes. Protože u těch co mají ten plat podprůměrný, je rozdíl mezi platem a nemocenskou podstatně menší. Takže tam už je jim to víceméně jedno zvlášť když si pak v tom čase dělají na vlastním baráku nebo melouch a nemusí na to plýtvat dovolenou.
Znáte osobně někoho, kdo v roce 2004 s podprůměrným platem tako simuloval : šel k lékaři, 2 hodiny seděl v čekárně mezi nemocnými lidmi, aby si vzal neschopenku, tu pak nesl do práce nebo na sociálku a po třech dnech se šel nechat uschopnit? A to všechno pro dejme tomu 300 korun (když ten s nadprůměrným platem měl asi 450 Kč) ? Minimálně 5 hodin ztraceného času za 300 Kč a riziko, že se v čekárně nakazí?
Toto mi hlava nebere, to by musel být úplný magor. Já neznám nikoho takového. Naopak znám desítky lidí, kteří své nemoci přecházejí právě proto, že by měli malý příjem kdyby šli na neschopenku. A bratr jedné kolegyně takto přechodil chřipku až se mu to vrazilo na srdce a umřel v 45 letech a přítel mé kamarádky se taky rozhodl léčit sám a nejít na neschopenku až ho našli doma mrtvého. Pokud chceme více takových lidí, tak dejme třeba i 5 dnů nemoci za nula.
Takže já znám právě plno lidí z té opačné strany "barikády" - a to těch, kteří byli nemocní a přesto na neschopenku nešli. A v současné práci tomu není jinak. 90 lidí a vidím jen samé nemocné, kteří chodí do práce, ale simulanta žádného.
Před rokem 1989 se lidi nebáli jít marodit, když byli nemocní. Pravda, zase se třeba báli nejít na prvního máje do průvodu. Dnes na prvního máje nikam chodit nemusejí, zato mají strach se jít léčit, když jsou nemocní. Realita doby.
Ano, znám paní, co když se udělalo hezky, tak se hodila marod že ji bolí záda. A šla rýt zahrádku.
Hlavní problém je v tom, že lidi jsou hrozně hamižní a kvůli pár korunám klidně zlikvidují zdraví sobě i druhým. Takže i když se začne nějaká nemocenská vyplácet, tak stejně budou do té práce chodit ty nemoce roznášet :(