Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Najít nové zaměstnání nemusí být problém od anonym - Najít si nové zaměstnání nemusí být problém. Ale...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 1. 2008 16:03

  anonymní
  Najít si nové zaměstnání nemusí být problém. Ale o jaké zaměstnání se jedná? Málo placené, nebo velká odpovědnost či být 25 hodin denně v práci bez oběda? Každý hledá takové zaměstnání, aby se co nejméně nadřel, a měl za to co nejvyšší odměny + nějaké ty benefity.
  Pokud mám nějaké závazky (hypotéka, pojištění, spoření, energie, potraviny, ošacení ...) a jsme nucen je hradit, je pochopitelné, že musím mít takovou práci, která mi zajistí možnost hrazení těchto plateb. Nemohu s platem 20 tisíc a výdaji na výše uvedené 15 tisíc přijmout místo s platem 12 tisíc (a ještě platit třeba 3 tisíce na dojíždění), protože bych neměl z čeho výše uvedené hradit. A že jsem si výše uvedené nepořídil pro srandu králíkům, ale protože dnešní společnost mne do toho nutí a nenabízí jiné shcůdné řešení (klidně bych rád i nadále platil nájem pět stovek a pojistné padesátku měsíčně) ...
  Proto bych doporučil našim předním ekonomům, analytikům, s. Nečasovi, pracovníkům ÚP, aby se vžili do postavení řadového občana a pak něco blábolit o potřebě přijímat hůře placenou práci a zároveň si spořit na důchod, na vzdělání atp. Sytý hladovému zkrátka nevěří ...
  Nabídka dobrých míst se většinou na veřejnost ani nedostane, většinou se jedná o špatné pracovní podmínky, špatné mzdové ohodnocení atp. Ve svém okolí nejde nepřehlédnout, že některá místa si zaměstnanci drží zuby nehty, některé pozice (nebo někteří zaměstnavetelé) jsou naopak proflánutí tím, že mají neustálý požadavek na ÚP na nové pracovníky a ti stávající tam vydrží stěží zkušební dobu.
 • 2. 1. 2008 18:21

  Papouch (neregistrovaný)
  "... musím mít takovou práci..."

  Nemusite. Jedine, co *opravdu* musite, je umrit.

  Jeden namet na uvahu pro radoveho obcana, kteremu mistni stat neni dost socialni - prestehovat se treba do toho vychvalovaneho Svedska, administrativni bariery padly, staci vzit obcanku a jet.

  Ale vzhledem k tomu, ze na seznamu tady:

  http://lexin.nada.kth.se/swe-eng.html

  cestina chybi, asi ten rozdil v zivotni urovni neni dost motivujici.
 • 3. 1. 2008 0:04

  anonymní
  Vy jste jak ti komunisti - taky vyhazovali ze země lidi, co se jim něco nelíbilo a chtěli něco zlepšit.
  Pokud se jedná o ojedinělé nespokojence, dá se to vyřešit urážkou o neschopnosti, ale pokud se jedná o jev masový a pokles životní úrovně, je to na pováženou. Jen doufám, že lidi nezapomenou a nenechají se v příštích volbách opět uhnat na guláš a balonek s modrým ptákem.
 • 3. 1. 2008 1:03

  jezevec (neregistrovaný)
  Co je na tom špatného, poskytovat své cenné služby a práci tam, kde o ní stojí a jsou ochotní za ní zaplatit?
  Pokud budete vynikajícím pohánečem slonů, objektivně hoden mzdy 50.000 - jakou práci asi dostanete v česku?
  Jestli disponujete podobně neprodejnou nabídkou pracovní síly - musíte změnit nabídku nebo dislokaci. Vše.
  http://www.novinky.cz/clanek/124312-firmy-maji-problem-sehnat-zamestnance-na-jejich-kvalitu-rezignuji.html
 • 3. 1. 2008 19:30

  Patrik Chrz
  já toho z minulé éry zas tak moc nepamatuji, když byl osmdesátýdevátý, byl jsem v sedmé třídě, ale rozhodně si nemyslím, že by naše životní úroveň šla dolů. Tehdy nebyla v každé rodině ani barevná televize (třeba my jsme jí neměli), ani auto nebylo tak běžnou záležitostí jako dnes. Když měl někdo počítač (i obyčejné Spectrum nebo Atari), tak byl king.
  Jet na dovolenou mimo Evropu bylo něco neslýchaného, atd.
  Běžte se někdy o víkednu podívat do nějakého supermarketu, tam je takových lidí s životní úrovní na hranici bídy, že tam často není ani k hnutí :-)
 • 3. 1. 2008 20:22

  Tomáš Marný (neregistrovaný)
  Teda Patriku, obvykle píšeš celkem rozumně, ale teďs mne dostal :-/. Barevná televize a počítač, říká ti něco technický pokrok? Před 100 léty třeba nebyla skoro v žádném bytě koupelna a dnes jsou tam i dvě, co?
 • 3. 1. 2008 20:40

  Patrik Chrz
  Nepsal jsem o počítači s 2 GHz procesorem a LCD/plasmě. Psal jsem o Spectru / Atari a normální barevné TV - tedy běžném vybavení domácnosti na západ od našich hranic.
 • 4. 1. 2008 9:27

  Tomáš Marný (neregistrovaný)
  Jenže to, že je dneska barevná TV v každé rodině, není zvýšením životní úrovně, ale technickým pokrokem. Nebo máš dojem, že kdyby dneska stála TV roční průměrný plat jako v r. 1990, tak by taky byla v každé rodině?
 • 4. 1. 2008 9:47

  Jimmy (neregistrovaný)
  Roční plat za televizi ? Před revolucí jsme měli drahou barevnou televizi Tesla (typ nevím, úhlopříčka 63 cm, dálkové ovládání) za 15 000 Kčs. Průměrný plat v té době byl cca 3000 Kčs, takže to byla drahá televize za 5 platů, nikoliv za 12.
 • 4. 1. 2008 10:38

  Tomáš Marný (neregistrovaný)
  On si každý nekupuje TV za hrubý plat, že... BTW Sharp s úhlopříčkou 55 cm, stereo s teletextem mne v březnu 1990 vyšel na 25.000,- Kčs (přivezený z ElektroExpertu v Regenu), plat jsem měl 2.9000,- Kčs brutto. A to byla jedna z levnějších TV...
 • 5. 1. 2008 1:57

  anonymní
  Omxyl. |nebyl to jedna z nejlevnějších, ale z těch dražších. Levnější byly ty, o kterých píše Jimmy...
 • 4. 1. 2008 11:46

  randy (neregistrovaný)
  V roce 1985 - 1987 stály levné černobílé teslácké televize od 4 - 5 tisíc, levné barevné - Tesly Color nebo ruské Rubíny od 8 tisíc. Plat vysokoškoláka po pár letech praxe byl v rozmezí 2000 - 2200, středoškolák někde na dílně měl tak 2200 až 3000 podle toho, kde dělal, lidi se základní školou měli 1500, pokud někde jen uklízeli nebo i 4000, pokud třeba někde ve slévárně čistili sbíječkou a pískováním odlitky. Horník vydělal měsíčně něco mezi 8 - 12 tisíci.
 • 6. 2. 2008 11:28

  anonymní
  průměrný plat byl tehdy 3000? - jenže to bude asi stejné jako s tím průměrným platem nyní, na který procentuelně většina lidí nemá. A hlavně většina těch co na něj nemá se sem nedostane, aby Vám to potvrdila. Před revolucí (těsně a v průběhu) jsem byl zaměstnán v Semtíně - chemická výroba - a za velmi nadstandardní plat v této době a byl těsně nad Vašimi průměrnými 3-mi tisíci. Ale také nedlouho předtím jsem pracoval i za jiné peníze a to více méně poloviční!!!
 • 4. 1. 2008 19:18

  Patrik Chrz
  ...ale já vůbec nemluvím o tom, kolik tehdy stála. To není důležité. Důležité je, že u našich západních sousedů byla v každé rodině (a často i víc než jedna) a u nás nebyla. Dnes není v tomto ohledu mezi námi rozdíl.
  Máme tu smůlu, že máme za sousedy zrovna státy s velmi vysokou životní úrovní, ale přesto není ve vybavení domácností v SRN/Rakousku a námi již ten propastný rozdíl. Ano, to naše vybavení je zpravidla starší a levnější (menší, s méně funkcemi,...), ale již to není ten rozdíl mám/nemám. A pokud se srovnáme třeba se Španělskem, Portugalskem, Řeckem, Itálií,... tak už na tom nejsme vůbec špatně.
 • 4. 1. 2008 12:17

  randy (neregistrovaný)
  Patriku, počítač v 80 letech nebyl to, co počítač dneska. Převážné většině obyvatelstva a to určitě i na západě, tehdy počítač vůbec nechyběl. Počítač tehdy masově používali jen vizionáři, to je vždy jen pár procent celkového trhu. Jenom ti se byli schopni a ochotni naučit tehdy uživatelsky nepřívětivou práci s tehdejšími počítačovými rozhraními. Hlavní proud zákazníků se o počítače začal zajímat až s masovým nástupem PC s rozvojem programů pro PC a to jsou už hlavně 90 léta.
 • 4. 1. 2008 12:19

  Michal Kára (neregistrovaný)
  No, tenkrat se na tech domacich (Spectrum, ...) spis hraly hry (pokud se na nich neprogramovalo).
 • 4. 1. 2008 19:21

  Patrik Chrz
  To je podobné, jako s těmi televizemi. Ano, počítač tehdy a dnes byly dvě vlastně úplně odlišné věci. Tehdy plnil často pouze funkce herní konzole, dnes má všestrannější využití. Ale faktem je, že v SRN (aspoň co se týče rodin s dětmi) patřil mezi poměrně běžné vybavení a u nás šlo o něco velmi exkluzivního.
 • 2. 1. 2008 23:56

  jezevec (neregistrovaný)
  To ste se asi někde spletl.
  Pokud vaše práce nestojí za víc než za 12 tisíc - nemůžete se uvázat k nákladům 15 - TAK je ta věta správně.
  Dobrý zaměstnaec si práci může vybírat - špatný musí vzít co zbyde.
 • 3. 1. 2008 5:28

  anonymní
  Situace může být i obrácená: občan má práci náležitě ohodnocenou. Časem na sebe vezme závazky za 15 tisíc (např. hypo). Pak přijde o práci a samozřejměže musí hledat takovou, která mu umoní plnit své závazky. Nebo aby si majitel firmy mohl koupit nového Mercedesa, sníží mu plat na oněch 12 tisíc s tím, že když se mu to nelíbí, ať táhne, na pracáku čeká zástup takových, co budou ochotni pracovat za ještě nižší peníz. Říká se tomu vykořisťování. Takže za oněch 12 tisíc měsíčně pracovat nemůže, leda že by šel bydlet pod most.
  Dle vás tady v republice bude přes 60 %špatných zaměstnanců - protože takový počet lidí jeu nás nespokojeno se mzdovým ohodnocením své práce vzhledem k vysokým životním nákladům. A proč je i mnoho nespokojenců ve vyspělých zemích? To jsou také země plné neschopů?
 • 3. 1. 2008 8:05

  Michal Kára (neregistrovaný)
  Tomu se nerika "vykoristovani", tomu se rika "nebyt blbec". Proc platit 15 tisic za neco, kdyz to muzu mit za 12 tisic? Nebo vy kdyz si chcete koupit lednici a v jednom obchode stoji 15 tisic a v druhem (za jinak stejnych podminek) stoji 12, tak ji koupite v tom za 15?

  Pokud si nekdo vezme zavazky bez toho, ze mu zbyva nejaka rezerva, tak je to, s prominutim, vul.

  Divim se, ze je to jen 60%, cekal bych vic ;-)
 • 3. 1. 2008 10:55

  anonymní
  Principem kapitalismu je vykořisťování, na tom nic nezměníte!
  Vy si myslíte, že těch 15 tisíc je nevýhodných? Není. Zkrátka lepší podmínky nejsou. Určitě si v obchodě nekoupím lednici za 15 tisíc, byť v akci, když v jiném obchodě ji mají za 12 bez akce. Z takového bezhlavého plýtvání jsem dávno vyrost.
  Závazky si berete v době, kdy vám rezerva stačila. Uvěřil jste údajům o inflaci a ejhle, za 3 roky se situace tak změní, že při stejné spotřebě domácnosti vám finance nějak nevychází, a to i přes valoriazaci platu. Z toho pramení zkušenost: nevěřit oficiálním údajům. Nebo vám zavedou nové platby za cokoliv, a tamhle vypláznete 500ku, támhle litr, něco se do hranice 5000 nezapočítává, a rezerva je najednou v tahu. V této společnosti nemáte žádnou záruku vlídného lidského zacházení.
 • 3. 1. 2008 11:25

  Michal Kára (neregistrovaný)
  > Určitě si v obchodě nekoupím lednici za 15 tisíc, byť v akci, když v
  > jiném obchodě ji mají za 12 bez akce. Z takového bezhlavého
  > plýtvání jsem dávno vyrost.

  No vidite. A po zamestnavateli chcete, aby takto plytval a pokud to nedela, nazyvate to "vykoristovanim".

  Navic nechapu kde vidite jake "vykoristovani" - v tom, ze vam zamestnavatel za vasi praci zaplati min, nez za ni dostane? Ale to neni zadne "vykoristovani" ale obchod - on vam shani praci a vy mu nechavate cast prijmu. Mate zcela svobodnou moznost si praci shanet sam a nenechat se "vykoristovat".

  Pokud vam rezerva nestaci byla mala.

  A v jake spolecnosti mate zaruku vlidneho lidskeho zachazeni? V komunismu tedy rozhodne ne :-)
 • 4. 1. 2008 10:34

  anonymní
  Vy jste nechodil do školy a neučil se o vykořisťování?
  Vykořisťovali komunisti (zisky šly do rozvoje společnosti), vykořisťují kapitalisté (zisky jdou jedincům). Jde o to, že mnohdy si ten zaměstanavel nechává z odvedené práce pracovníka příliš mnoho a jemu zůstává naopak příliš moc. Jedná se o tzv. nemravný zisk. Ať nepřiměřený zisk dosahuje banka (tady může slevit jak na mzdách svých zaměstnanců, tak na výši poplatků), privátní zdravotník, počítačový programátor, řezník, politik, opravavář ledniček, zelinář, umělec ... - vždy se bude bouřit ta druhá strana, která jejich předražené výrobky/služby musí odebírat, ale které není mzdově dopřáno, aby na tyto výrobky/služby měla dostatek finančních prostředků. Některé ceny jsou trnem v oku ostatním, u jiných je jejich neúměrná výše akceptována či přehlížena.

  Už jste jen opomenul poslat toho dotyčného pisatele ven z republiky, když se mu tady něco nelíbí ... To tady s oblibou někteří zastánci "demokracie" rádi píší.
 • 4. 1. 2008 10:45

  Michal Kára (neregistrovaný)
  A jak poznate, ze si nechava "prilis mnoho", tedy ze odmena je "neprimerena"?
 • 4. 1. 2008 11:50

  randy (neregistrovaný)
  Nepozná. Prostě si to začne myslet, až se samonasere tolik, že začne něco dělat, aby on z toho získal víc. Pak bude záležet, jak je založený. Jestli levicově, bude odborář nebo revolucionář a marxista, jestli pravicově, bude se ohlížet po jiné práci.
 • 4. 1. 2008 19:30

  Patrik Chrz
  Tohle mi připomíná jeden starý vtip.
  Britský dělník hodí ráno dvě vejce na pánev, udělá si hemenex, pak sedne do auta a jede se dát vykořisťovat.
  Československý dělník hodí dvě vejce do trenek, sedne na kolo a jede vládnout :-)

  Mě vyhovuje být zaměstnancem (a tedy být vykořisťován použiji-li terminologii uživatele přede mnou - musím produkovat vyšší hodnotu než dostávám, jinak by mě zaměstnavatel nezaměstnal). Přiznám se ale, že sám bych svojí práci ani za tuto cenu prodat neuměl a tak mu ten "nepřiměřený zisk" přeju a je mi buřt kolik to dělá, mě platí slušně.
  Nikdy jsem netoužil po tom, být podnikatelem. Jsem zaměstnanec a jsem takto spokojený. Dělal jsem v zaměstnání, kde mi bylo přesně určováno co mám dělat a jak to mám dělat, potom v takovém, kde jsem dostal pouze za úkol o co se mám starat a jak (a bylo na mě ohlídat si co budu dělat a jak), no a nyní jsem někde mezi - mám stanoveno co mám dělat a je na mě jak.
  Mám pravidelný plat a jediné co se po mě chce je, abych si plnil své povinnosti.
 • 3. 1. 2008 14:10

  jezevec (neregistrovaný)
  O tom už jsme se bavili mnohokráte, žeano? Mzda je odměnou za práci - není to podíl na zisku firmy, ani "přiměřená" kompenzace živnotních nákladů.
  To čemu vy říkáte "vykořisťování" se dá chápat tak, že platíte svému zaměstnavateli provizi za to, že dokáže někde uplatnit vaši práci - sám to zjevně nedokážete, nebo ne lépe než váš zaměstnavatel.
  Principem kapitalismu je, že máte na výběr. Až pro vás to tzv. "vykořisťování" přestane být výhodné - jistě s tím přestanete a prodáte si svoji práci sám. Fňukat nad něčím co jste si sám vybral a za podmínek které jste si svobodně zvolil je poněkud chucpe. Že neni na výběr? Pro ty schopné ano.
 • 6. 2. 2008 12:27

  anonymní
  částečně máte pravdu, ale je zde i jiná část... Co poradíte člověkovi, který je pracovitým a kvalitním horníkem? Aby si otevřel svůj vlastní důl? Námořník si má koupit svoji loď?? Ne vždy se dá aplikovat to co vy říkáte!
 • 3. 1. 2008 19:22

  Patrik Chrz
  I obyčejnej řidič tramvaje má v Praze průměrně 24 000 Kč hrubého (+ jízdní výhody pro celou rodinu) a to nemusí mít vůbec žádné vzdělání ("řidičák" si udělá v podnikovém kurzu).
  Vlastně plakátu s touhle nabídkou vděčím za mojí současnou situaci. Když jsem každé ráno viděl při výstupu z metra plakát "láká vás průměrný plat 24 000 Kč měsíčně - pojďte řídit tamvaj", řekl jsem si, že tedy mám na (o hodně) víc, než abych si vydělával jen o málo víc co má řidič tramvaje!
  Ano, pokud nastupujete do nového zaměstnání, nikdy nemůžete vědět, jak to tam vypadá, pokud vás tedy zrovna "nepřelanaří" známý. Může to být super, může to stát za xxx. Je to hodně o štěstí, ale jak se říká "kdo nehraje, nevyhraje".
  V současné době je třeba nedostatek řidičů kamionů. Stačí si udělat řidičák a při troše snahy je možné si s dietami přijít měsíčně i na ekvivalent cca 80 000 Kč hrubého, chce to jen chtít!
 • 4. 1. 2008 10:01

  anonymní
  Řidiče tramvají každý dělat nechce. Ono to představuje i soboty, neděle, noční, svátky ... Dostat ucelenou dovolenou v sezoně je za odměnu. Pokud vezmete v úvahu agresívní cestující, narkomany, bezdomovce, alkoholiky ... Lidem - nejen tramvajákům, kterým jde o život nebo jsou jednou nohou v kriminále, si zaslouží víc. A z hlediska prospěšnosti společnosti bych práci tramvajáka dal výše než to Vaše IT. Podotýkám, že nejsem tramvaják, ale ani sobec, takže nevidím jen ty peníze, ale i druhou, třetí, čtvrtou ... stránku věci.

  No a kamioňák - Vy byste to šel dělat? Celý týden od rodiny, doma vám manželku obhospodařuje někdo jiný. Nemáte kam jít na záchod, umýt se, osprchovat. I když v cizině jsou benzínky vybavené, trnete strahcy, aby vám při odskočení si někdo nezprivatizoval náklad nebo i celý kamion s nákladem. Teď aspoň odbylo potupné čekání na hranicích, až se zahraniční celníci a speditéři odhodlají zase chvíli dělat. Pokud odečtete diety (které vám každý zaměstnavatel stejně srubne na polovic a které byste místo vaření si polívek z pytlíku plných éček měl spotřebovat na stravování, abyste v padesáti nemusel na onkologii se střevama nebo se žaludkem, a spočítáte hodiny, které v kabině prosedíte, vyjde vám spěšná hodinová odměna. Za komunistů aspoň jezdili kamionem 2 lidi, aby se mohli prostřídat, navádět při couvání, pomoc při opravě (měnit kolo v jednom není žádná prd*l). Kapitalista chce však jen zisky pro sebe, tak se šetří. Pak jsou na silnicích smrťáky a velké materiální škody hlavně díky kamionům. Kotoučky a elektronika se dají bohužel obelstít, takže nevěřte, že na silnici potkáváte kamiony s odpočinutými řidiči jezdích dle všech možných i nemožných předpisů. Nejsem kamioňák, ale kdo není hluchý a slepý, se k takovýmto informacím dostane. Jen někteří je neradi vidí a slyší...
 • 4. 1. 2008 10:16

  jezevec (neregistrovaný)
  Chápu. Vy byste nejradši byl doma s rodinou, pak kolem poloedne zavolal do práce jestli ta kurva vykořisťovatel snad si nedovoluje něco od vás potřebovat, zjistil že ne, výplatu dostával složenkou, a do práce ani nemusel. Ještě by ten hajzl mohl platit nějakou malou fabyji a služební mobil, beztak si navykořisťoval na mercedesa. Ano, takové uspořádání by bylo spravedlivé a fajn. Kdepak do práce, nebo tam nedejbože něco dělat!!!
 • 4. 1. 2008 19:44

  Patrik Chrz
  Řidiče tramvají každý dělat nechce. Ono to představuje i soboty, neděle, noční, svátky ...
  Ale samozřejmě, právě proto, že ne každý chce dělat toto zaměstnání, je nabízená cena vyšší, než je průměrná mzda - přestože 2/3 lidí průměrnou mzdu nemají a přesto, že na výkon tohoto zaměstnání není třeba žádná kvalifikace! V mém prvním zaměstnání jsem dělal soboty, neděle, noční, svátky a nijak výrazně mi to nevadilo. Dokonce by se dalo říct, že je to asi jediná věc, po které se mi stýská - měl jsem tehdy spoustu volného času, kdykoliv nebyl problém si cokoliv zařídit.
  No a kamioňák - Vy byste to šel dělat
  Jo nechce se? No to pak ale není důvod si stěžovat. Pečení holubi u nás (zatím) ještě do pusy sami nelétají.
  Pokud odečtete diety (které vám každý zaměstnavatel stejně srubne na polovic
  Bejvávalo. Aspoň v čím dál tím víc firmách už toto není. Díky absenci vojny krutě ubylo řidičů a firmy je shánějí kde se dá. Neuvěřitelně se přeplácejí. A pokud si to přecejen nějaká dovolí, není problém, aby jí řekl, "trhněte si pedálem a řiďte si to třeba sami, já jdu ke konkurenci" - kde ho okamžitě bez problémů vezmou. Tyhle dvě zaměstnání jsem uvedl právě z důvodu, že jsou to příležitosti i pro ty, kteří nemají žádnou kvalifikaci. Na řízení tramvaje není třeba vůbec nic a na ten kamion jen řidičák.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).