Hlavní navigace

Na zrušení druhého pilíře můžete vydělat, pozor ale na rizika

10. 4. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: isifa.com
Vláda chce znemožnit vstup do druhého pilíře. Důvodem je, že lidé si můžou velmi snadno vydělat. Chcete také? Pak si musíte pospíšit.

Do druhého pilíře vstoupilo přibližně 83 000 lidí a zdá se, že svého rozhodnutí rozhodně nemusí litovat. Zatímco v jiných státech se druhý pilíř „znárodňoval“ (stal se součástí pilíře prvního), současná vláda se rozhodla vůči účastníkům druhého pilíře hrát velmi férově. Druhý pilíř míří ke svému ukončení v roce 2016, peníze si však vláda nenechá pro sebe, ale buď je účastníkům vyplatí na bankovní účet (případně přes poštovní poukázku), nebo je umožní převést do třetího pilíře.

Zrušení druhého pilíře také není žádným nečekaným „překvapením“, ze strany ČSSD byl druhý pilíř mohutně kritizován, načež předseda Bohuslav Sobotka dokonce dopisem obeslal penzijní společnosti a informoval je o plánu ČSSD tento pilíř zrušit. Když se poté vytvářela nová vládní koalice, byl to jeden z významných programových bodů. Andrej Babiš byl přitom před volbami zastánce druhého pilíře.

Není také divu, že rušení druhého pilíře je terčem kritiky současné opozice: Z ryze propagandistického hlediska bych tady rád složil poklonu té hysterické propagandě, protože evidentně zapůsobila, evidentně vyděsila i ty lidi, pro které by byl druhý pilíř nepochybně výhodný, uvedl k plánům vlády na zrušení druhého pilíře bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Vyvádí se prostředky na důchody

Vláda chce ale také co nejdříve znemožnit vstup nových klientů do druhého pilíře. Důvodem je bezpracný, velmi solidní výnos, který dosahuje i více než 150 %, který je možné získat. Vstup do druhého pilíře totiž byl založen také na tom, že si účastník snížil své sociální pojištění o 3procentní body, které nyní chybí v prvním pilíři.

Vstup do systému tak bude zastaven v předstihu před jeho ukončením, čímž bude zamezeno nárůstu počtu účastníků v době před ukončením systému. Tím bude realizováno snížení nároků na administraci v rámci vypořádání prostředků účastníků a zamezí se tak neodůvodněným nákladům na straně státní správ, uvádí se v důvodové zprávě k zákonu. Pokud by vstup do systému nebyl ukončen, došlo by podle důvodové zprávy k růstu objemu prostředků, které by v důsledku vstupu nových účastníků nebyly odvedeny do státního rozpočtu.

Období Vyvedená částka v milionech Kč Vybrané pojistné v milionech Kč Podíl vyvedené částky na vybraném pojistném v procentech
Rok 2013 332,74 323 945,7 0,1
Rok 2014 731,91 333 179,1 0,22
Leden 2015 52,03 28 627,2 0,18
Únor 2015 69,6 28 176,5 0,25
Celkem 1185,86 713 928,5 0,17

 Zdroj: Zprávy úřadu práce o vyplácených dávkách a propočty ČTK

Premiér a ministr financí chtějí také umožnit fondům „doběhnout“ na konzervativní investiční strategii do roku 2016 i u dynamických či vyvážených fondů: Tato změna má zejména za cíl omezit případné výraznější kolísání hodnoty majetku v důchodových fondech vzhledem k plánovému ukončení druhého pilíře a vypořádání prostředků účastníků, uvádí ve společném komentáři Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš.

Chcete vstoupit? Pozor na rizika

Vložíte 2 procentní body ze mzdy ze svého, další tři procentní body dostanete ze svého sociálního pojištění, které mířily v minulosti do prvního pilíře. Pokud tuto skutečnost vyjádříme výnosem, pak dosahuje 150 %, k němu můžeme ještě připočíst zhodnocení, které váš fond vygeneroval. Čím jsou tedy vaše odvody vyšší, tím také více získáte. Musíte si ale pospíšit, neboť se počítá, že zákon o zamezení vstupu nových účastníků bude schválen v dohledné době. Je nutné také připomenout, že pokud je vám více než 35 let, tak máte smůlu. Starším lidem totiž byl vstup znemožněn.

„Bezpracný“ výnos možná zní skvěle, je ale třeba počítat také s riziky. Mírně se vám oseká důchod, až o několik desítek korun, jsou zde ale také politická rizika. Zákon také nemusí být vůbec schválen, neboť politické prostředí u nás je značně nejisté. Pokud ke schválení zákona nedojde a přijde nová, pravicová vláda, pak můžete odvádět dodatečné 2 procentní body ze svého až do důchodu. ČSSD také dlouhodobě koketuje s komunisty, kteří mají vůči druhému pilíři značnou antipatii, možná tak může teoreticky dojít i ke znárodnění finančních prostředků. Tato rizika jsou velmi malá a spíše teoretická, je ale třeba kalkulovat i s nimi. 

FIN21

Raději si pospěšte i proto, že ze strany finančních poradců se můžete u tohoto produktu setkat s odmítnutím – provize za uzavření je příliš malá. Penzijní společnosti také nikdy druhý pilíř nepropagují a klienty přijímají jen proto, že musí.

Vyznejte se v důchodovém systému

  1. pilíř: Jedná se o státní důchodový systém vyplácený Českou správou sociálního zabezpečení. Je povinný, systém funguje jako průběžný, což znamená, že ze svého sociálního pojištění hradíte důchody současným důchodcům.
  2. pilíř: Jde o dobrovolný systém. Jeho účastník pravidelně vkládá 3 % ze své hrubé mzdy, která platí zaměstnavatel, a další 2 % z hrubé mzdy posílá ze své výplaty.  Druhý pilíř odstartovala v roce 2011 penzijní reforma prosazená koaliční vládou ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, pilíř byl spuštěn k 1. 1. 2013. Ač je tento pilíř terčem vládní kritiky a míří ke zrušení, má řadu výhod. Čtěte také: 5 důvodů, proč se zúčastnit druhého pilíře
  3. pilíř: Je také dobrovolný. V současné době se jedná o takzvané „penzijní spoření“ (v minulosti o penzijní připojištění), které je dobrovolné, jsou zde zajímavé státní podpory, v případě vyšších úložek také daňové úlevy.

Kdy bude schválen zákon?

Zákon, který by znemožnil vstup dalším účastníkům do druhého pilíře, měl být schválen už v lednu tohoto roku, to se ale nepovedlo. Nyní už je však ve druhém čtení. Zákon musí projednat nejdříve Garanční rozpočtový výbor. Poté půjde do třetího čtení a následně do Senátu, kde je jen jedno čtení, projednán bude také ve výboru. Nakonec zákon půjde k podpisu prezidentovi, který nejspíše nebude nijak s podpisem otálet, jelikož proti druhému pilíři dlouhodobě vystupoval. Poslanci ODS a TOP 09, včetně senátorů ODS, však můžou použít nejrůznější obstrukce, a je tedy otázkou, zdali tento zákon nečeká ještě dlouhá cesta.

Anketa

Využijete druhého pilíře a vyvedete si část sociálního pojištění do penzijního fondu?

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).