Hlavní navigace

Na úvěr jste mladý

18. 4. 2003
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Důvodů pro odmítnutí žádosti o úvěr může být celá řada a banka je nemusí klientovi ani sdělit. Pokud se však žadatel dozví, že byl odmítnut pro nízký věk, je vskutku nasnadě změnit banku. Která banka mladé podnikatele odmítá a která je ráda přijme?

Čtenářská zkušenost:

Jednoho březnového dne jsem neodolal reklamě na podnikatelský minikontokorent od GE Capital Bank a vydal jsem se do své pobočky (záměrně neuvádím kde, protože by to mohlo některým zaměstnancům ublížit, neboť po mém naléhání zveřejnili i informace, které neměli).

Vzhledem k tomu, že již kontokorent potřebuji, těšil jsem se na to, jak (dle reklamního letáku) vše půjde rychle a snadno. Přečetl jsem si podmínky, a protože jsem všechny splňoval, vzal jsem daňové přiznání za rok 2000 a 2001 a vydal se do banky.

V bance se mnou sepsali smlouvu, vše si ofotili a po 10 minutách mi sdělili, že mi kontokorent nepřiklepli. Prý jsem měl asi malé obraty v roce 2000 (obrat cca 300 000 Kč z podnikání, zisk před odpočitatelnými položkami asi 50 000 Kč, v roce 2001 obrat cca 560 000 Kč z podnikání, zisk před odpočitatelnými položkami asi 80 000 Kč). Řekli, ať to zkusím po daňovém přiznání.

Měsíc jsem počkal, pak jsem nejdříve zažádal o kontokorent přes Internet, kde jsem předběžně prošel a přiklepli mi 75 000 Kč. Druhý den volali z banky, ať dojdu na pobočku sepsat smlouvu. Vzal jsem manželku (nutný podpis blanko směnky obou partnerů!) a udělali jsme znovu celé kolečko s dokumenty, až na to, že obrat z podnikání v roce 2002 byl cca 1 100 000 Kč a zisk cca 250 000 Kč.

Opět nic! Po dlouhém přemlouvání jsem ze zaměstnance pobočky dostal, proč tomu tak je: představte si, že jsem pro banku příliš mladý! Věk 24 let, 5 let podnikání (prý mi musí být alespoň 25), příjmy dohromady se zaměstnáním cca 380 000 Kč před zdaněním, obraty na účtu 60 – 200 tis. Kč měsíčně, žádné závazky po lhůtě, prostě čistá firma – a nedají mi kontokorent ani 75 000 Kč. Kdo má potom nárok? Takhle se chovají k mladým a rozvíjejícím se klientům?

Nečekalo mě nic jiného než zajít do Komerční banky, kde se mě ujal sám ředitel pobočky. Po předběžném telefonickém projednání (!) mám slíbený kontokorent zatím cca 25 000 Kč, bez jakékoli předešlé historie u banky. Stačí jen předložit daňové přiznání za poslední rok a výkaz majetku a závazků s tím, že podle dalších obratů se dá kontokorent zvednout.

Navrhuji Zlámanou grešli GE Capital Bank a Zlatý dukát Komerční bance.

Aleš Kerner
(text prošel redakční úpravou)

Vyjádření GE Capital Bank

Reakce GE Capital Bank na deklarovanou špatnou zkušenost pana Aleše Kernera s reklamou na Podnikatelský Minikontokorent.

GE Capital Bank se v oblasti produktů pro komerční klientelu zaměřuje hlavně na živnostníky a malé a střední firmy. Řadu produktů je šitá na míru potřeb právě menších firem a živnostníků – například Malá podnikatelská půjčka či Malý podnikatelský kontokorent.

Minikontokorent, který zmiňuje pan Kerner, není reklamně podporován a je určen pouze pro stávající zákazníky GE Capital Bank. Předpokládáme tedy, že pan Kerner reagoval na nabídku Malého Podnikatelského kontokorentu.

Každé obchodní místo GE Capital Bank je připraveno poskytnout klientům základní informace o podmínkách potřebných pro schválení žádosti, ale GE Capital Bank si vyhrazuje právo nesdělovat klientovi důvody případného zamítnutí jeho žádosti.

Malý podnikatelský kontokorent – jeho prostřednictvím klienti získají úvěrový rámec až do výše 500 000 Kč. Finanční prostředky klienti čerpají podle vlastního uvážení. Banka poskytne kontokorent do 2 pracovních dnů od dodání dokumentace, stávajícím klientům do jednoho dne. GE Capital Bank nevyžaduje v případě Malého podnikatelského kontokorentu ručení hmotným majetkem.

Základní podmínky pro získání Malého podnikatelského kontokorentu:

Fyzické osoby-podnikatelé

 • minimálně dvě ukončená daňová období podnikání firmy
 • trvalé bydliště a občanství v České republice
 • roční tržby firmy vyšší než 300 000 Kč
 • kladný základ daně firmy za poslední daňové období ve výši, která pokrývá i případnou ztrátu z předchozího roku
 • příchozí platby na účet každý měsíc minimálně ve výši poloviny sjednaného úvěrového rámce
 • bez bankovního podnikatelského úvěru u jiné banky
 • platby Finančnímu úřadu ani Správě sociálního zabezpečení nejsou v prodlení
 • firma není v konkurzu, likvidaci ani vyrovnání

Právnické osoby

 • minimálně dvě ukončená daňová období podnikání firmy
 • sídlo firmy v České republice
 • roční tržby firmy vyšší než 300 000 Kč
 • kladný základ daně firmy za poslední daňové období ve výši, která pokrývá i případnou ztrátu z předchozího roku
 • příchozí platby na účet každý měsíc minimálně ve výši poloviny sjednaného úvěrového rámce
 • bez bankovního podnikatelského úvěru u jiné banky
 • platby Finančnímu úřadu ani Správě sociálního zabezpečení nejsou v prodlení
 • firma není v konkurzu, likvidaci ani vyrovnání
 • minimálně 67% firmy ve vlastnictví fyzických osob s českým občanstvím
 • firma má nejvýše 5 vlastníků

Je nám líto, že jsme nemohli vyhovět žádosti pana Kernera o Malý Podnikatelský Kontokorent, protože právě v segmentu malých a středních firem zaznamenáváme výrazný růst – v roce 2002 poskytla GE Capital Bank malým a středním firmám pětkrát více úvěrů než tomu bylo v předchozím roce. Celkový objem nových úvěrů činil 6,9 miliardy korun, což je o 52 procent více než v roce 2001.

Jan Hainz,
tikový mluvčí GE Capital Bank

Vyjádření Komerční banky

Jednou z priorit Komerční banky je možnost nabídnout optimální financování i klientům z řad malých a středních firem. Toto financování by mělo být rychlé, mělo by pokrýt potřeby tohoto nejvíce na trhu zastoupeného segmentu a mělo by být co nejméně náročné na množství bankou požadovaných podkladů. To jsou atributy, které tito klienti upřednostňují.

Dopis pana Aleše Kernera je pro nás příjemnou zpětnou vazbou, která nám naznačuje, že jsme se vydali správným směrem. Neznamená to, že Komerční banka půjčuje finanční prostředky každému na požádání. Jsme samozřejmě povinni a zavázáni svým akcionářům a vkladatelům hlídat rizika úvěrových produktů. Vypracovali jsme si však rychlý proces vyhodnocení bonity klienta, přiměřený částce finančních prostředků, které mu půjčujeme.

Povolený debet, produkt, za který nás pan Kerner ve svém dopisu chválí, nabízíme našim klientům již 3 roky. Po tuto dobu jsme sledovali jeho využití a přizpůsobili jej ještě více potřebám našich klientů. V blízké době nabídneme povolený debet klientům s ročními obraty již od 200 000 Kč. Povolený debet mohou získat za určitých podmínek i noví klienti Komerční banky současně s otevřením běžného účtu. Domníváme se, že rozsah limitů povoleného debetu (od 20 000 do 3 000 000 Kč) plně pokrývá potřeby segmentu malých a středních firem a odpovídá svému účelu, kterým je přechodné financování výkyvu v oběžných prostředcích klienta. Od začátku dubna nabízíme tento produkt dokonce za nižší cenu.

Pro segment podnikatelů připravujeme v současné době i další úvěrové produkty. Informovat veřejnost o nich budeme v blízké době. Věříme, že cesta, kterou jsme se vydali, povede ke spokojeným klientů, jako v případě pana Kernera.

Redakce

Tabulka č. 940
Pan Kerner splňuje všechny podmínky uváděné GE Capital Bank pro poskytnutí Malého podnikatelského kontokorentu. Banka nemusí sdělit důvod zamítnutí žádosti o úvěr, ale při splnění předepsaných podmínek, v nichž není zmínka o minimálním věku žadatele, je zamítnutí, navíc po předběžném „přiklepnutí“ úvěru, přinejmenším podivné. Na návrh pana Kernera udělujeme GE Capital Bank Zlámanou grešli.
Komerční banka se pana Kernera chopila jako dynamický podnikatelský subjekt s přístupem, který by měl být standardem v jednání s perspektivními klienty. Na návrh pana Kernera udělujeme Komerční bance Zlatý dukát.

Zajímá vás, kdo již získal naše ocenění? Podívejte se na Zlámaná grešle / Zlatý dukát.

Máte také nějakou špatnou zkušenost? Nebo chcete naopak někoho pochválit? Příspěvek do nové rubriky Měšce můžete zasílat i vy! Tešíme se na ně na adrese redakce@mesec.cz, autor každého zveřejněného zážitku od nás navíc obdrží tričko s logem Měšce. Ti z vás, kteří do konce roku pošlou nejvíce zkušeností, případně nejzajímavější příspěvek, se kromě toho mohou těšit na zajímavé dárky.

skoleni9_11

Pro finanční instituci, jíž se ohlas týká, bude mít vaše zkušenost trvalé následky. Za kladný ohlas jí totiž redakce jménem čtenářů udělí „zlatý dukát“, záporný ohlas bude oceněn „zlámanou grešlí“.

Každá instituce, které se čtenářská zkušenost týká, přitom přímo v článku dostane prostor pro vyjádření. Jakým způsobem jej využije – zda k omluvě, poděkování, osvětlení situace či jinak – je plně na jejím uvážení. Takže – vzhůru do toho!

Anketa

Měl/a jste potíže se získání podnikatelského úvěru?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).