spíš nebude, platnost jsem měl do 4.2.2021, imnibus I se týkal technických platných do srpna 2020 a omnibus II byl schválen až 16.2.2021. Ten sice prodlužuje platnost technických již od září 2020, ale toto prodloužení je zpětné a týká se již propadlých technických. Toho 4.2. 2021 to nařízení o prodloužení ještě neplatilo. A to upozornění už mělo přijít někdy v prosinci 2020.
Dobrý den,
když se přihlásíte do Portálu občana, vpravo nahoře je ikona ozubeného kolečka - nastavení. V něm zvolíte Datová schránka, nakliknete konkrétní datovku a vpravo spíš v horní části máte možnost virtuálním přepínačem aktivovat automatickou archivaci datových zpráv. Pokud máte více datovek, je nutné to nastavit u každé zvlášť..v tom nastavení pod datovkama by se vám měly ukázat všechny.
Zdravím, Gabka Hájková
Aha, děkuji, musí se tam kliknout na řádek s datovou schránkou, jinak se to neukáže. Jenže zapnutí archivace nese jeden velký problém – zpráva je pak v okamžiku zaslání do schránky považována za doručenou. Což může např. při dovolené nebo pobytu v nemocnici být velmi nepříjemné, člověk pak může prošvihnout nějaký teermín. Takže jsem nezapínal.
Doporučil bych autorce zaměřit se i na negativa zřízení datové schránky a opravit informace o fikci doručení v článku uvedenou i ve vztahu k Portálu občana.
U datové schránky neplatí fikce doručení od okamžiku uložení datové zprávy do schránky, ale až okamžikem přihlášení do této schránky.
Tj. pokud Vám úřad pošle zprávu, tak se za doručenou považuje až s Vaším přihlášením (bez ohledu na to, zda jste zprávu přečetli či nikoliv). Pokud se 10 dnů nepřihlásíte, pak se za datum doručení považuje ten 10-tý den od uložení zprávy. Navíc lze i požádat v určitých případěch o zrušení této fikce v daném doručení.
A to je zásadní rozdíl. Pokud Vám totiž běží nějaké lhůty ode dne doručení, pak právě to přihlášení hraje velkou roli.
A to je kámen úrazu Portálu občana. Pokud si necháte zprávy z datové schránky archivovat Portálem občana. tak ten je "externím" klientem datovek a to, že Vám zprávu automaticky stáhne znamenalo, že se do Vaší schránky přihlásil a tím se zprávy slaly doručenými.
Hodí se taktéž poznamenat, že dokument který si z datovky sami vytisknete nemá žádnou právní váhu, protože neobsahuje žádné razítkou. Ty digitální pečeti časem expirují, takže i archviv Portálu občana je na to krátký.
Schránka nelze zrušit atd atd.
Tož tak.
16. 4. 2021, 10:59 editováno autorem komentáře
https://www.mojedatovaschranka.cz/portal/ISDS/ulozenazprava/nahrat
Soubor zfo nahrat, zobrazit, pak v pravem dolnim rohu najit nepatrne Dalsi moznosti, kde je volba prerazitkovat.
Snadne a intuitivin, ne? ;)
Není to tak jednoduchý. Za prvé je to manuální práce a pokud to portál občana umí archivovat, tak bych čekal, že to umí i přepodepsat.
Zásadní problém je, že přepodepsání/přerazítkování se musí udělat před koncem platnosti aktuálního podpisu, tak aby to navazovalo.
Např. Datovka od CZ.NICu to má umět sama.
Me by zajimalo, co by se stalo, kdyby chtel nekdo neco prokazat dokumentem s "proslym razitkem". To vyprseni certifikatu je totiz jenom byrokracie. Jeden den mam v ruce "platny" dokument a druhy den neplatny. Zmenilo se ale co? Jen cislo v kalendari. Prece nemuze nikdo verit tomu, ze jsem skoupil procesorovy cas vsech superpocitacu na svete, abych vytvoril falzifikat potvrzeni o zaplaceni parkovani.
Občanský průkaz lze vyřídit pomocí datové schránky pouze v případě, že neuplynul jeden rok od posledního vyřízení občanského průkazu. Foto se neposílá, úřad má jeden rok foto s podpis k dispozici. A protože se stále nebo mění, od srpna 2021, pokud bude schválena novela zákona o občanských průkazech, bude se muset na úřad osobně podat, neboť se mají začít pořizovat biometrické údaje.
Co vsechno neumi, ale snadno by mohla:
- Zobrazovat umi jen par typu dokladu, OP, pas, ridicak, jeste neco?
Zoufalym pripadem je prodlouzeni ridicaku - clovek musi vystat, i pres objednavkovy system, dlouhou frontu, sednout si pred urednici, civet na ni, jak si cely formular vytiskne ze sytemu, podepsat ho, a pak jit domu, aby za par tydnu prisel znovu vystat frontu, posadit se pred urednici ... aby mu podala karticku
informace pro řidiče - jedina informace, co se mi zobrazuje, je ze jsem pred 6 lety ziskal 2 body
daňové přiznání, ano to umi uz pres 10 let, a oporad stejne. Mojedane zadnou zmenu oproti DIS, krome mene prehledne grafiky neprinesly.
zdravotní pojištění - na web zdravotni pojistovny obacs chodim, a datovku k tomu nepotrebuju
důchodové a nemocenské pojištění - jo muzu se podivat na prehledy ELDP, parada. Kdyz jsem loni potreboval podat zadost o materskou, co myslite, slo to elektronicky, nebo jsem musel do obalky zalepit podepsany papir?
katastrální řízení - jednoduche veci jdou, ale stejne se musite dohadovat s urednici, ze to nepotrebuje v papiru
výpisy z Informačních systémů veřejné správy - vlastne jedinne, co jsem kdy potreboval, byl vypis z rejstriku trestu ... pamatujete, jak jsme pred 20 lety museli vystat frontu pred soudem na Prazskeho povstani? Uzasnej pokrok!
Pocet datovek? Jsem ve dvou firmach, takze mam uz 3 schranky, a ted se tesim na 4.,separe pro soudni znalce.
Možná datová schránka něco umí, je však otázka, zda to umí úředníci. DS mám od samého počátku, kdy se tvrdilo, že to je prioritní a jediné doručení zásilky orgánem státní správy a tím pádem o nic nemohu přijít. Omyl, stále se v tom tápalo a chodily i dopisy s pruhem. A naopak, když si dovolím poslat na úřad (třeba na sociálku) datovou správu (kde je čís. jednací, k rukám a pod), tak reakce žádná. Až po telefonické urgenci je mi doporučena osobní návštěva, nebo použít email, že prý to bude rychlejší?