Hlavní navigace

Na kolik vás vyjde chřipka?

23. 8. 2017
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Být nemocný se v dnešní době příliš nevyplácí. Ceny za léky šplhají do stokorun, a pokud zvolíte homeopatika, může to stát i k 1000 Kč. V případě, že se hodíte marod, peněženka pocítí ztrátu v řádech tisíců.

Když se řekne rýma nebo nachlazení, mnoho lidí si představí nepříjemné smrkání, ucpaný nos, huhlání a starost navíc, protože budou „fungovat“ i přes potíže. Kdo by ležel doma s rýmou nebo s nachlazením. To se dá přechodit, byť je to nepříjemné. Spočítali jsme, na kolik vás může takové nachlazení vyjít, když zvolíte různé přístupy k léčení.

Nejsem slaboch, makám za všech okolností

Lidé, kteří jsou velmi pracovně založení, nemohou si dovolit v práci vysadit a být nemocní, většinou volí variantu, že dokud je nemoc neskolí, pracují. Záleží také na tom, jakou práci dělají. Jinak se půjde s nachlazením do práce dělníkům s těžší manuální prací a jinak úředníkovi, který pracuje od stolu.

Pokud patříte mezi ty, kteří se s nachlazením příliš nezatěžují a prostě pracují dál, nejspíš vás to finančně nebude stát ani korunu, ale za chvíli může smrkat, kýchat a kašlat celé oddělení. Tím nepotěšíte své kolegy ani nadřízeného.

Riskujete také to, že nemoc nebude mít dostatečný prostor k tomu, aby tělem prošla a zase ho opustila. Mezi dnes už známé informace také patří, že přecházené nemoci mohou za čas udělat paseku jinde.

Jdu do lékárny či k lékaři

Jiná situace nastává v případě, že své tělo alespoň chcete podpořit v boji s nemocí. Někdo zajde přímo k lékaři, jiný alespoň do lékárny.

U lékaře můžete mít štěstí v tom, že vám předepíše preparáty bez doplatku. Sice na recept, ale s nulovým či minimálním doplatkem. Při pouhé návštěvě lékárny vám lékárník doporučí určité přípravky, ale už za ně musíte zaplatit. V tabulce uvádíme 10 běžně dostupných přípravků, které je možné koupit v lékárně bez předpisu na nachlazení, chřipku apod.

Přípravek Funkce Cena
ACC long (20 tablet) Na vykašlávání. 149 Kč
Apo-Ibuprofen (30 tablet) Na snížení horečky, úlevu od bolesti. 59 Kč
Aspecton (30 tablet) Na dráždivý kašel. 85 Kč
Bromhexin 12 KM (30 ml) Na zprůchodnění dýchacích cest, na vykašlávání. 89 Kč
Coldrex horký nápoj (14 ks) Proti chřipce, bolesti v krku a nachlazení. 178 Kč
Hap-či nosní inhalátor Mentolová trubička na zprůchodnění ucpaného nosu. 45 Kč
Olynth nosní sprej (10 ml) Na ucpaný nos. 90 Kč
Paralen Grip horký nápoj (12 ks) Tlumí horečku, bolesti hlavy, krku, svalů a kloubů, tlumí suchý kašel. 148 Kč
Strepfen orální pastilky (24 ks) Zmírnění otoku, bolesti a zánětu horních cest dýchacích. 179 Kč
Tantum verde Spray forte (15 ml) Orální sprej do krku proti zánětu a bolesti. 166 Kč

Zdroj: Internetové lékárny Pilulka.cz a DrMax.cz, ceny z 10. 8. 2017

Ceny přípravků jsou orientační, jelikož každá lékárna si u léků bez předpisu může stanovit marži v různé výši. Záleží pak na každém, jaký přípravek užívá a jestli při nemoci volí i jejich kombinaci. Například se necítíte dobře, máte horečku, ucpaný nos a bolí vás celé tělo. Sáhnete tedy po Apo-Ibuprofenu na horečku a po Bromhexinu na rýmu. Léčba vás tedy vyjde na 148 Kč. Pokud byste chtěli přidat i trubičku do nosu, už se celková cena vyšplhá na 193 Kč.

A to jste stále vybírali z levnějších variant. Někdo může mít dobré zkušenosti například s přípravkem Coldrex, a tak si zakoupí ten, v kombinaci například s šumivými tabletami ACC long. Společně s Apo-Ibuprofenem proti horečce je výsledná cena 386 Kč.

Vždy záleží na kombinaci konkrétních volně dostupných léků. A ta se většinou odvíjí od našich vlastních zkušeností, případně doporučení lékárnice nebo známých, kteří mají s lékem dobrou zkušenost. V každém případě vyjde taková léčba na několik set korun.

Homeopatická léčba

Mezi stále rozšířenější metody léčby patří i homeopatika. Někteří je označují za čiré šarlatánství, jiní nevyužívají nic jiného. Má osobní zkušenost je taková, že pokud se nemoc podchytí v začátku, zaberou homeopatika i na angínu a chřipku. Doba léčby je navíc výrazně kratší než u antibiotik. V tabulce uvádíme přehled homeopatických přípravků, které je možné použít na chřipku či nachlazení.

Přípravek Funkce Cena
Alium cepa (4 g) Proti pálivému výtoku z nosu. 72 Kč
Coryzalia (40 tablet) Proti vodnaté a hlenovité rýmě. 118 Kč
Oscillococcinum (30 dávek) Proti chřipce a nachlazení. 499 Kč
Silicea (4 g) Proti rýmě, ucpanému nosu. 72 Kč

Zdroj: Internetové lékárny, ceny z 10. 8. 2017

Na chřipku a nachlazení doporučují homeopati běžně lék Oscillococcinum. Je volně dostupný, cena je však oproti jiným lékům poměrně vysoká. Pokud jej navíc zkombinujete například s přípravkem Silicea, vyjde vás léčba na 571 Kč. A v případě, že se navíc rozhodnete léčbu podpořit i například Apo-Ibuprofenem na teplotu, zaplatíte 630 Kč.

Léčba pomocí homeopatie je jednoznačně dražší.

Nemocenské a ztráta výdělku

V poslední době se čím dál více lidí vyhýbá přecházení nemocí a volí klid na lůžku, což ocení i spolupracovníci.

Když se ale „hodíte marod“, ovlivní to výrazně váš plat. V naší kalkulačce na Měšci si můžete spočítat, jaká je náhrada mzdy a nemocenské podle délky trvání nemoci. My uvedeme modelový příklad.

Příklad

Jste muž ve věku 40 let a pracujete na hlavní pracovní poměr jako účetní. Vaše hrubá měsíční mzda je 25 000 Kč. Vlivem střídání tropických veder a teplot okolo 15 °C jste se nachladili, a proto byste rádi zůstali doma a vyleželi se. Od doktora přijdete s neschopenkou na 5 pracovních dní.

Za 1. až 3. den pracovní neschopnosti nedostanete nic. Za 4. a 5. den pak dostanete 888 Kč.

Hrubá měsíční mzda Čistá měsíční mzda Denní mzda (za 20 pracovních dnů) Čistá mzda po nemocenské (15 pracovních dnů + nemocenská)
25 000 Kč 19 295 Kč 964,75 Kč 15 359,25 Kč

Jenže vaše denní mzda činí 964,75 Kč a za 5 dní absence přijdete o 4823,75 Kč. Celkově tak místo 19 295 Kč čistého dostanete 15 359,25 Kč.

školení prosinec - daně a účetnictví novinky 2022

Raději dovolená než nemocenské?

Někteří kvůli finančnímu hledisku při nemoci volí raději dovolenou než dočasnou pracovní neschopnost. Vzhledem k tomu, že za dobu dovolené vám zaměstnavatel plat nesnižuje, finančně se více vyplatí zvolit tuto variantu, protože plat bude 100%. Na druhou stranu se tím ale připravujete o dny dovolené, které byste mohli využít na odpočinek na dovolené.

Peníze, nebo zdraví?

Finanční ztráta v případě, že s nemocí zůstanete doma, může být citelná. Na zvážení však zůstává, jestli vám za to stojí prokašlaná doba v práci a nedostatečná rekonvalescence. Pokud si chcete dopřát odpočinek a nepřijít o peníze, zbývá vám už jen čerpat dovolenou nebo se spolehnout na komerční pojištění pracovní neschopnosti, kterému jsme se věnovali v článcích Na co si dát pozor při pojištění pracovní neschopnosti? a Jak pojistit OSVČ v pracovní neschopnosti? To ale neřeší první dva týdny nemoci, které na chřipku a nachlazení většinou stačí.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).