Děkuji za vyčerpávající informace k orientaci mezi současnými nabídkami.
Můžete vysvětlit všudypřítomné nabídky (reklamy) "až 7%"? Je to dáno jiným způsobem výpočtu?
Vaše tabulka neukazuje ani 6%, natož 7%.
Kde je ten pověstný zakopaný pes ?
Těžko říct, já nevěřím ani údajům z článku. Zakopaného psa vidím v tom, s jakým úrokem a bonusem počítají v době, kdy není závazný.
Např. RSTS v posledním roce, kdy nesmíte smlouvu zrušit, abyste nepřišli o bonus, se nezavazuje k žádnému úroku, může být klidně nulový a vlastně možná jim dokonce nic nebrání stanovit úrok záporný.
Za mě je stavebko produkt už jen pro speciální účely, stále těžící ze setrvačnosti klientů s obrovským politickým rizikem jako každý produkt státem "podporovaný".
Je to opravdu tak, že po těhle jednostranných změnách nemohu vypovědět smlouvu před vypršením termínu beztrestně? Nechci pokračovat za nových, nevýhodných podmínek.
Stavební spoření? Děkuji pěkně. Zrovna ukončují starou smlouvu a výsledek je naprosto tristní: Vložil jsem za 6 let x 12 měsíců x 1700 Kč = 122 400Kč. Státní podpora za 5 let je 10000Kč (za šestý rok ještě nepřipsali). Celkem tedy vloženo 132 240Kč. K výplatě mě čeká částka 136 063 Kč . Takže po 6 letech spoření zisk necelé 4000 Kč ( + ještě dorazí 2000 státní podpory za letošní rok + úrok za rok 2023). Pokud odečtu státní podporu, tak mi stavební spořitelna nedala skoro nic. Zakopaný pes je v poplatcích za vedení účtu, které hravě sežerou případný výnos. A po 6 letech, kdy už je naspořena zajímavá částka, tak spořitelna buď sníží úrok, anebo zvedne poplatky. V době dnešních vysokých úroků je stavební spoření sázka na mrtvého koně.
K tomu je třeba dodat jen to, že v případě nižších úložek na celém slavném stavebním spoření dokonce tratíte. Stavební spoření se mi vyplatilo na překlenovací úvěr na bydlení. Úrok byl stejný jako u normálního úvěru. Hypotéka má fix, u stavebního spoření můžete zcela beztrestně kdykoli vkládat jakoukoli částku. To mi umožnilo splatit celý úvěr daleko dříve, než bylo plánováno. U hypotéky by to nešlo. S dnešními podmínkami je to produkt naprosto k ničemu.
Čekám na názor autora článku.
Pokud je autor bankovním matematikem a vydává o tom články (knihu), čekal bych že se k zkušenostem v příspěvcích vyjádří.
Nejsem bankovní matematik a vím, že výpočtů výnosů je vícero druhů.
Pokud si stojí za výpočtem, že nejvyšší zhodnocení je 5%(a kousek), tak jak by měl vysvětlil, proč je obrazovka je plná reklamy "až 7%".
Buďto někdo kecá (?), nebo používá jiný systém výpočtu (?), nebo je to ještě jinak (?)
PS. Setkal jsem u investice s tím, že ve výpisu jsem měl zhodnocení 13% HA ! byla to ale pouze tisícovka. Na centrále mi řekli, že je to v pořádku, že správně se počítá výnos tzv Dietzovou metodou !
Dobrý den,
diskuse pod článkem pravidelně nesleduji, proto odpovídám až teď.
Zhodnocení je počítáno se zahrnutím úroků, daní, poplatků a státní podpory.
Zřejmě jste narazil na reklamu Raiffeisen stavební spořitelny, která nabízí úrok z vkladů ve výši 7 %. Jedná se o tarif RSTS SPOŘENÍ. Podmínky jsou poměrně komplikované, úrok se skládá z různých příspěvků, prémií a bonusů, nicméně podstatné je, že těchto 7 % platí pouze do konce roku 2024. V dalších letech je úročení nižší. Blíže je tento produkt popsán v článku zde: https://www.stavebky.cz/s-jakymi-novinkami-prichazi-raiffeisen-stavebni-sporitelna/
Obsah reklam nezkoumám a nehodnotím, výpočty jsou prováděny na základě smluvních ujednání mezi stavební spořitelnou a klientem.
Petr Kielar