Hlavní navigace

Na co letos lákají stavební spořitelny a co se zásadně změní od roku 2024?

20. 11. 2023
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Dobré úrokové sazby pro úvěry ze stavebního spoření, dobrá a často i lepší úroková sazba na spoření při srovnání se spořicími účty. Ale k tomu snížení státní podpory a novinka v podobě zdanění.

O stavebním spoření se v letošním roce mluvilo především v souvislosti s takzvaným konsolidačním balíčkem, který od příštího roku sníží státní podporu na polovinu. Pro stávající klienty stavebních spořitelen to znamená snížení výnosu. Noví zájemci o spoření to však pocítit nemusí.

Stavební spořitelny chtějí nabízet stavební spoření jako spořicí produkt a na snížení státní podpory reagují již dnes zlepšováním nabídek. Pro zájemce o pravidelné spoření tak nabízejí bezpečné zhodnocení vkladů v 6letém horizontu.

Co se změní od ledna 2024?

Součástí takzvaného konsolidačního balíčku je také změna zákona o stavebním spoření, která znamená snížení státní podpory na polovinu. Od 1. 1. 2024 bude státní podpora 5 % z ročně uspořené částky, nejvýše však 1000 Kč ročně.

Změna se dotkne všech smluv, tedy i těch, které byly uzavřeny v minulosti. Státní podpora kterou mají stávající klienti připsanou na účtech, se přirozeně nezmění. Dokonce ještě v dubnu 2024 připíší stavební spořitelny státní podporu za rok 2023 podle dnes platného zákona (tedy až 2000 Kč). Snížení se poprvé promítne do státní podpory za rok 2024, kterou stavební spořitelny připíší na účty střadatelů v dubnu 2025.

Kromě snížení státní podpory se také komplikuje zákon o daních z příjmů. Dnes je státní podpora stavebního spoření osvobozena od daně z příjmů stejně jako jiné státní dávky nebo příspěvky.

Od ledna je z tohoto pravidla vytvořena výjimka pro státní podporu stavebního spoření. Státní podpora stavebního spoření se bude danit jako ostatní příjem podle § 10 odst. 1 písm. q). 

Danit se však bude spíše výjimečně, protože tento druh příjmu je od daně osvobozen, pokud nepřekročí 50 000 Kč. Daňová povinnost se tedy bude týkat pouze těch střadatelů, kteří budou mít kromě stavebního spoření ještě jiné příjmy spadající do působnosti § 10 odst. 1 písm. q) a dojde k překročení 50 000 hranice.

Co stavební spořitelny nabízejí?

Snížení státní podpory znamená nižší výnos pro střadatele a stavební spořitelny si to dobře uvědomují. Reagují zlepšováním nabídek, které má různé podoby. Již v předchozích letech postupně vymizel poplatek za uzavření smlouvy, který byl obvykle jedno procento z cílové částky. 

Dnes je bezplatné uzavření smlouvy již standardem. V průběhu loňského roku spořitelny reagovaly na rostoucí úrokové sazby zvyšováním úroků na účtech stavebního spoření z 1 % na trojnásobek.

Dnes nabízejí stavební spořitelny kromě úroků také různé prémie a bonusy. Tři z pěti stavebních spořitelen slibují novým klientům kompenzovat očekávané snížení státní podpory z vlastních zdrojů. Často se také můžeme setkat s bonusem za vyšší počáteční vklad.

Srovnání aktuálních nabídek stavebních spořitelen

V následující tabulce vidíme srovnání nabídek stavebních spořitelen při pravidelném spoření 1700 Kč měsíčně po dobu 6 let. Výpočet je proveden jednotnou metodikou webu stavebky.cz, kdy jsou do výnosu zahrnuty nejen úroky z vkladů a státní podpora, ale také veškeré poplatky a daně z úroků. Ve výpočtu je také zohledněno očekávané snížení státní podpory od roku 2024 na polovinu.

Čistá úroková sazba nám říká, jakou sazbou by musel být úročen ideální účet, bez poplatků a daní, abychom na něm naspořili stejnou částku. Srovnatelná sazba spořicího účtu říká, jakou úrokovou sazbou by musel být úročen spořicí účet, abychom po zdanění dosáhli stejného zhodnocení vkladů jako stavebním spořením.

Tabulka níže srovnává aktuální nabídky stavebních spořitelen platné ke 13. listopadu 2023. Výpočet je proveden za předpokladu pravidelného spoření 1700 Kč měsíčně po dobu 6 let. Do výpočtu jsou zahrnuty veškeré poplatky a daně z úroků. Výpočet zohledňuje očekávané snížení státní podpory od roku 2024 na polovinu.

Spořitelna Tarif Naspořeno Čistá úroková sazba p.a. Srovnatelná sazba spořicího účtu p.a.
Buřinka Standard online 141 140 Kč 4,707 % 5,538 %
Buřinka Standard 140 140 Kč 4,477 % 5,267 %
Raiffeisen JISTOTA 139 743 Kč 4,385 % 5,159 %
ČSOB Trend Spořicí 139 628 Kč 4,358 % 5,127 %
MONETA ProSpoření Premium 139 620 Kč 4,356 % 5,125 %
Raiffeisen SPOŘENÍ pro klienty RB 137 864 Kč 3,945 % 4,641 %
Modrá Pyramida Akce pro mladé klienty KB 136 846 Kč 3,703 % 4,356 %
Modrá Pyramida Prémie za vysoký vklad 136 466 Kč 3,612 % 4,249 %
Raiffeisen SPOŘENÍ 136 337 Kč 3,581 % 4,213 %

Zdroj: stavebky.cz

Na prvních třech místech jsou nabídky stavebních spořitelen, které slibují novým klientům kompenzovat případné snížení státní podpory. Buřinka, Raiffeisenka (RSTS) a ČSOB Stavební spořitelna (ČSOBS) novým klientům slibují, že pokud dojde ke snížení státní podpory, připíší jim ke státní podpoře zvláštní bonus ve výši státní podpory. Protože se státní podpora bude snižovat na polovinu, bude maximální státní podpora 1000 Kč ročně. Díky bonusu od stavební spořitelny ve stejné výši tak střadatelé snížení státní podpory téměř nepocítí.

Proč téměř? Bonus ve výši státní podpory bude připisován pouze ke státní podpoře za roky 2024 až 2028, tedy za pět kalendářních let. Výjimkou je Buřinka, která pro smlouvy uzavřené online přidá navíc bonus i ke státní podpoře za rok 2029. Díky tomu je na prvním místě nabídka Buřinky uzavřená prostřednictvím internetu. V ostatních ohledech jsou nabídky Buřinky, RSTS i ČSOBS prakticky totožné. Vklady úročí úrokovou sazbou 2,5 % p.a. a liší se jen výší poplatků za vedení účtu.

Co je dobré zvážit před uzavřením smlouvy o stavebním spoření?

Stavební spoření nabízí i dnes zajímavou možnost dlouhodobého spoření. Ve srovnání se spořicím účtem je zhodnocení vkladů podobné, ale na rozdíl od spořicího účtu je zhodnocení po dobu šesti let garantované. Zatímco u spořicího účtu se může úroková sazba změnit kdykoli, u stavebního spoření se může úročení vkladů změnit nejdříve po šesti letech spoření. Proto je obvyklé naplánovat si stavební spoření právě na dobu šesti let.

Naopak nevýhodou stavebního spoření je omezená možnost s naspořenými penězi nakládat. Nelze vybrat pouze část vkladů, spoření je potřeba ukončit výpovědí. Výpovědní lhůta je obvykle tříměsíční, ale stavební spořitelny často umožňují její zkrácení. Při ukončení smlouvy po šesti letech spoření můžeme naspořené peníze včetně státní podpory použít libovolným způsobem. Smlouvu je možno ukončit i kdykoli dříve, ale za cenu ztráty státní podpory a v některých případech si stavební spořitelna za předčasné ukončení smlouvy účtuje poplatek.

V současné době stavební spořitelny nabízejí také zajímavé úvěry ze stavebního spoření. Například již zmiňovaná Buřinka úročí úvěry ze stavebního spoření sazbou 4,5 % p.a.,a to i v případě, kdy úvěr není zajištěn nemovitostí. Nejvýhodnější úvěry ze stavebního spoření však aktuálně nabízí Raiffeisen stavební spořitelna, u které je sazba dokonce 2,99 % p.a. Jedná se však o speciální úvěrový tarif, který není příliš vhodný ke spoření, a proto není v tabulce uveden.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Fyzik, který se řízením osudu dostal do sféry bankovnictví. Je autorem učebnice matematiky stavebního spoření, tento předmět také externě přednáší na VŠE. Zároveň i konzultant a provozovatel serveru stavebky.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).