Já mam účet u ČS od studentských let a popravdě nějak jsem zatím neměl potřebu ho měnit... Pokukoval jsem po FIO, ale nestojí mi to pro těch pár drobáků měnit, všude oznamovat změnu účtu, apod... Poplatky kolem 100,-/měs jsou špendlíček ve stohu různých jiných výdajů (x krát víc nechám na dýžkách v hospodě). Stejně bych si u FIO musel koupit jinou bankovní kartu, protože ta zdarma by mi nestačila a taky vzhledem k občasným výběrům v zahraničních ERSTE bankomatech, by mě ve výsledku poplatky za ten účet vyšly na +- stějně, tak proč se zabejvat nějakou změnou...
Jak jsem psal nedavno zde na Mesci www.mesec.cz/clanky/ctyri-myty-ktere-budou-vasi-penezenku-na-dovolene-mrzet/ , ne vzdy musi byt vyber z bankomatu zdarma, nebo za zvyhodnenou cenu ten nejvyhodnejsi. Nakonec s tim totiz dost zamicha kurzova politika banky.
Kdyz jsem porovnaval CS a Axu www.mesec.cz/clanky/ctyri-myty-ktere-budou-vasi-penezenku-na-dovolene-mrzet/nazory/96116/ , tak Axa vysla pres poplatek 59 Kc (z jakehokoliv zahranicniho bankomatu) vyhodneji uz pri ekvivalentu 4000 Kc. Pri platbe v obchode samozrejme vzdy.
FIO v zimě slibovalo hypotéky, předběžně, do roka. Už jsem i zahlédl inzerát jakéhosi developera, kde byla i inzerována hypotéka od FIO. Tak možná zkušební provoz?
V čem je výhodnější? Minimálně v tom, že nebude vyžadovat placený účet u KB. A "domicilaci" k tomuto účtu. A snad i v tom, že výraz "domicilace" pracovnice KB v centrále na Václavském náměstí v Praze neznala, a potřebovala 2 telefony, aby řekla, co to znamená. Tedy používat jako hlavní účet. Tedy zeptal jsem se, co to znamená, jaký minimální obrat, zůstatek, počet plateb, zkrátka co je stanoveno. Třetí telefonát s výsledkem, že nikdo neví, že si to asi určí banka podle svého uvážení (pokuta byla 0,15% navýšení, připsáno navíc i zpětně). Ale že prý to zatím neuplatňovala, ale že zaručit nic nemůže...
Všeobecné podmínky mi také nebyla schopna dát, i přes tři urgence.
Tak snad bude FIO profesionálnější...
Však není nutné mít účet tam, co hypotéku. I když bude banka požadovat veškeré příjmy točit přes účet, tak stačí nechat si přijít výplatu, odeslat jí do jiné banky (ZUNO, FIO) a odtamtuď teprve provádět příkazy, používat jejich karty, atd.
Jinak mBank hypotéky má a to velmi výhodné. Jen je nějak nerada dává (vysoké procento neschválených).
To je sice možné to tak dělat, ale uniká mi ta výhodnost, když stejně musíte zaplatit poplatky za vedení účtu a vedení hypotéky.
Jinak máte-li například hypotéku, kdy máte měsíční splátku o 500 korun nižší, než u jiné banky, tak vám pak 150 kč za vedení ůčtu tak nevadí.
Na hypotéku u mBank zkusím došáhnout, až mi doběhne fixace, ale je dost možné, že si mě KB bude chtít udržet a dá mi výhodné podmínky.
Ach jo.
mBanka za vedení účtu, běžného ani hypotečního, nic nevybírá. Zároveň je levnější v úrocích. Levnější, ne o 500 Kč dražší.
Takže ono to není přibližně 500-150=350, ale -500-150 (a cca -60 za nejlevnější běžný účet) = -710.
Ale jestli ti nevadí přispívat měsíčně 710 Kč bance k jejímu zisku, namísto zvýšit si o 710 Kč měsíčně splácení úvěru, tak je to sice divné, ale nakonec je to tvoje věc.
Problém je jak říká Patrik, neschopnost uvnitř mBanky.
Výhodné podmínky ti KB nedá. Lze celkem dobře hádat, že pokud tě nezkusí osolit, spoléhaje že nestihneš utéci, tak ti nabídnou sazbu pro nové klienty z ulice. Maximálně tak o 0,15% - 0,30% nižší. Možná. A když budeš smlouvat, tak se možná shora přiblížíš k úrokům mBanky. V nejlepším možném případě.
A k tomu tu ale zůstanou ty poplatky (150+60), na rozdíl od mBanky.
+ riziko od KB, že ti oznámí, že jsi "domiciloval" málo. A nechá tě doplatit úroky za 0,15%.
FIO podmínky nezveřejnilo, ale minimálně tam bude nula za běžný účet.
To už bych radši zkusil i tu blbou Spořku... poplatky má podobné s KB, ale úroky mívá nižší. A, ve srovnání s KB, je profesionálnější.
Nebo HB - opět poplatky podobné, i úroky, ale je z nich nespolehlivější. Nevymýšlí si nesmysly jako mBanka, nemá gumové podmínky jako KB, ví co má chtít.
Mě tedy KB vyšla ze všech nejhůře.
Když jsem si bral hypotéku v roce 2009 s fixací na 5 let, tak mi KB nabídla nejnižší úrok. mBank chtěla, abych měl 50% z ceny nemovitosti v hotovosti. Jak jsem psal, jsem mladý a 1.25 miliónu jsem opravdu na účtu neměl a nemám ani dnes.
KB mi dala lepší úrok než ČS a navíc mi pak ještě dala slevu 0,5% za to, že mi tam chodí mzda. Tak jsem zrušil účet u ČS a bylo. Takže mBank sice všude inzerovala 3,5% úrok, ale to není pro chudáky, co si musí brát hypotéku.
Až mi skončí fixace, tak se podívám, jaké budou mít banky podmínky a když tak přejdu.