Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Mzdy a ceny včera a dnes od nemám - nevím - neuvedu - S tím zdražováním to fakt již přehánějí. Pamatuji...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 4. 2006 9:35

  nemám - nevím - neuvedu (neregistrovaný)
  S tím zdražováním to fakt již přehánějí. Pamatuji si, jak po převratu s. Klaus nabádal k šetření vodou, energií atd, že jsme za komunistů s tím plýtvali. ČEZ dokonce dotoval úsporné žárovky zn. Philips. Pak ale byly takovéto podniky zprivatizovány a zisk 100 milionů v korunách náhle nestačil. Musel být 100 milionů, ale v eurech. A spotřebitelé začali šetřit. Tím nebyly zisky tak obrovské a aby byly zase obrovské, museli zdražit. Ale lidi dál šetří. Těch pár pracháčů, co si mohou dovolit plýtvat i nyní, to nezachrání. Dnes aby člověk počítal, že se může 2x do týdne vykoupat v teplé vodě, aby po vyúčtování záloh nemusel prodat auto ...
  Chápal bych, kdyby ke zdražování docházelo, když by podniky a jejich lidi strádaly/i, nebylo na další rozvoj. Ale když se od známých dovíte (a někdy to i do médií prosákne), jak někteří manažeři nevědí, co roupama dělat, jak se plýtvá, aby zpřízněné příbuzenské firmy taky na tom byly víc než dobře a na druhé straně lidem dole nekoupí ani pořádnou židli či varnou konvici, o stravenkách nebo teplém jídle ani nemluvě.
  Nechci se nějak zastávat komunistů, ale již za nich jsme se učili, že se cena zboží, služby zlevní velkými sériemi. Na co měli, to nám dopřáli - viz levnější bydlení. Dnes byl bohužel ze strany ODS nastolen umělý nedostatek všeho levného - a lidi na drahé zkrátka nemají. Kolik se nyní staví bytů? Firma je schopna postavit domek za milion, za milon a půl (na ten bych těba i měl za pomoci hypo), bohužel ho prodá za dvojnásobek ceny (a na to již nemám)! Nestačí v zsiku, když kape, musí téci proudem. Proč? V některých odvětvích je toto nazýváno jako nemravný zisk, ale bohužel jen někde. Jinde je to v "nejlepším" pořádku. A tak je uměle vyvolán nedostatek levných bytů. Obdobné je to s kvalitními potravinami. Dnes nekupujeme jídlo, ale chemii. " MM <lesopark2000 (zavináč) yahoo (tečka) co (tečka) uk> :
  kdyby na, řekněme 14 dní se vrátila socialistická obchodní síť VČETNĚ toho sortimentu a kvality " - - - - - - - - - - - já osobně bych byl docela rád. Měl bych jistotu, že po snědení špekáčku bych se v zápětí nepos**l a po 5 letch neexnul na raka. Neměli bychom tolik civilizačních nemocí z přejídání se - protože třeba řezník měl (aspoň na malých městech) v pondělí zavřeno a jinde se maso koupit nedalo a pokud člověk neměl doma nadupaný mrazák nebo zbytky z víkendu, tak maso k jídlu každý den mít nemohl. Neplatí to samořejmě o Praze, kde už tenkrát výkladní skříně přetékaly tím, co na venkově bylo 2x do týdne. "Živé" jogurty neměly výdrž 2 měsíce, zato v nich byla opravdová mikroflóra a nemuseli jsme 20 x denně poslouchat drahou reklamu o bifidusech aktivech. To samé nápoje - nevydržely sice půl roku, ale neobsahovaly samá "Éčka". Mléko bylo mlékem a ne směsicí něčeho, co zbyde po extrahování všeho, co mléko dělá mlékem. Coca Cola, Pepsi Cola (ale Kofola již ne) se vyrábí z kyseliny fosforečné! Ta způsobuje mimo jiné odvápňování kostí (o rakovině třeba střev či žaludku se nemá cenu zmiňovat - tu dostaneme i z jiných současných "potravin". Za socialismu totiž nebyly devizové prostředky na nákup těchto chemikálií a RVHP to neumělo vyrobit nebo nemělo patřičné suroviny! A platily přísnější hygienické normy (na potraviny) než nyní. Ne, nejsem žádný zelený mozek, co protestuje proti všemu, ale mnoho dnešních věcí mne vytáčí. A to, že vidíte silnice plné aut, to přičtěte podnikavcům. Ti si i soukromé cesty dávají naprosto běžně do nákladů a vy to pak zaplatíte v drahé službě nebo výrobku. Podívejte se ve svém okolí, kdo dnes z normálních lidí běžně jezdí autem. Kromě podnikavců, manažerů, bankovních, pojišťovacích prodavačů a jim podobných zlodějů téměř nikdo! Ježdění autem se stává pro mnohé luxusem a naopak pro mnohé zloděje koníčkem, když nevědí, co roupama dělat. Jednou ale ta ropa dojde... A k tomu cestování: co je mi platné, že průměrně každá rodina vycestuje 2 x za rok k moři, když mne i mnohých dalších se ten průměr jaksi netýká. Ale znám rodiny, co jedou ven třeba čtyřikrát do roka - jsou mezi nimi i tolik obíraní lékaři a lékárníci. Mimochodem, i za socialismu se mohlo cestovat ven s Čedokem, SSM, Rekreou a nemusela to být jen Rujána, Zlaté písky či Soči. Ale člověk na to /jako i dnes/ musel mít.

  Pro Petra: já, bohužel, narozdíl od vás, potkávám běžně na ulicích hladové lidi v roztrhaných šatech s nakažlivými nemocemi, kteří spí pod mosty. Ať jde o Prahu či jiná města. A toto opravdu před 89. vidět nebylo. Nepřizpůsobiví byli někde uklizeni, ústavou byla zaručena práce, takže i ti největší lemplové někde dělat museli - třeba zametali dvůr ve fabrice nebo přerovnávali hromadu cihel z jednoho místa na druhé, ale pracovali, pobírali za to nijak závratnou mzdu, ale nezbývalo jim času na lumpárny. Co je mi platné, že Fabie dnes je za čtvrt milionu a favorit byl za osmdesát, když právě to bydlení bylo o hodně lacinější a tolik mne nevyčerpalo jako dnes. I když to bydlení je drahé i na západě, neznamená to, že ho musíme mít takřka stejné drahé (x 30,- za euro), když platy jsou asi pětinové. Takovouhle politiku by dovedl dělat každý vůl ve čtvrté cenové po práci, a nemusí na to mít tituly z prestižních západních univerzit. Ano, máme se určitě lépe, ale to je dáno vývojem lidstva. Nepředpokládám, že bychom za vlády červených nedospěli k videím a DVD a autům s centrálním zamykáním, tomuto vývoji by se nedalo zamezit, asi tak jako nahrazení loučí žárovkami a posléze úspornými žárovkami. Mimochodem, kdysi mi úspozná zářivka DZ-9 z Tesly Holešovice vydržela 3-4 roky, nynější dovezená sem z venku (Tesla Holešovice musel být jako komunistický podnik zlikvidován) pouhých 6 měsíců. Ta česká stála možná 50, ty nynější 39, ale v konečném efektu musím za ty 4 roky vypláznout místo 50 za jeden kousek 312 za 8 méně kvalitních kousků. A takhle je to se vším. Nekvalitními výrobky či službami se uměle zajišťuje zaměstnanost a zisky majitelů-podnikatelů.
 • 5. 4. 2006 10:53

  Petr (neregistrovaný)
  “S tím zdražováním to fakt již přehánějí” Kdo jsou ti špatní ONI? Vím, že zmiňován ČEZ, ale lidé JSOU ochotni za elektřinu platit. Pokud víte, jak monopol ČEZu omezit, sem s tím.

  Bezdomovci samozřejmě existují, ale tato skupina je velmi malá. Pokud jezdíte denně z pražského Hlavního nádraží, nedivím se, že je denně potkáváte. V mém malém městě taky jednoho takového máme. Všichni ho znají. Nikdy pořádně nepracoval, vybírá popelnice a většinu času tráví poposedáváním na lavičce v parku a pitím levného vína a lahvového piva. Rozhodně neumírá hladem. Vši asi má.

  “Podívejte se ve svém okolí, kdo dnes z normálních lidí běžně jezdí autem.” To jste mě urazil. Jezdím denně autem do práce, protože to je levnější než autobus (jezdíme dva, jedna cesta 22 km – autobus pouze s přestupem). Je to taky flexibilnější a rychlejší. Ten autobusový přestup mě stojí 10 - 40 minut čekání na přípoj, podle toho, kdy jedu. A to rozhodně nepatřím mezi vaše třídní nepřátelé: “podnikavců, manažerů, bankovních, pojišťovacích prodavačů a jim podobných zlodějů”. Jsem zaměstnanec v průmyslu.

  Ještě jsem ve svém původním příspěvku zapomněl na jeden důležitý aspekt. Dnes platíme za věci, které tehdy nebyly. Pár stokorun měsíčně za mobil, za připojení k internetu, pár tisíc ročně za dovolenou u moře (třeba jen v Chorvatsku), občas nějaký “výhodný” nákup zboží v akci (které je stejně šmejd a vlastně ho ani tak nepotřebuji, ale když je tak levné a jen teď), obrovská nabídka zboží všeho druhu.

  Znám spoustu studentů, kteří jsou ze sociálně slabých rodin, ale mobil, ten musí mít (třeba na nekřesťanské splátky), měsíčně protelefonují 300 Kč, mají doma starší počítač za 10 tis. Kč, levný DVD přehrávač a starší video. Ty rodiny nemají peněz nazbyt, ale přesto si takové věci pořídí. Nic z tohoto před rokem 1989 neměli a tudíž peníze takto neutratili.

  Tedy dnes se utrácí peníze za věci a služby, za které tehdy neexistovaly nebo nebyly dostpné a také proto si spousta lidí myslí, že jim dnes zbývá méně peněz a tudíž se mají hůře.

  I dnes se dá koupit kvalita. Třeba právě jeden řezník se u nás udržel. Má maso dražší než v supermarketech, ale nepoužívá žádnou sóju a mouku do masných výrobků. Přesto spousta lidí si raději koupí salám v supermarketu za 40 kč/kg, který maso nikdy neviděl. Lidé jsou zblblí a nechápou, že za málo peněz, neni nikdy hodně muziky. Myslí si, že když nakoupí za málo peněz, že udělali super kauf. Obchodníci si toho všimli a ty šmejdy jim nabízí. Většina prostě chce levné šmejdy a menšina, která by si ráda připlatila za kvalitu, to má těžké.
 • 5. 4. 2006 14:50

  nemám - nevím - neuvedu (neregistrovaný)
  ONI - to jsou ti mocní, co káží vodu a sami pijí víno. Modrý pták tady rozpoutal ten bordel, to je bez debat. Občané, utahujte si opasky, my si je o to víc povolíme.
  Já také dojíždím, vlakem 22 km jedním směrem. Čtvrtletní jízdenka mne stojí přes 1700, a kdybych měl jezdit autem, tak dám za čvrt roku asi šest tisíc. Já na to nemám. Společně s dalším osazenstvem asi 3 vagónů! Jestli děláte v průmyslu a montujete nezvzhledné a předražené škodovky, tak je vám určitě víc hej než nám ostatním.
  S tím, že dřívejc nebyly mnohé věci, máte pravdu. Ale třeba mobilní telefony bych zrušil, je to jen zbytečné cpaní peněz do křtánu zahraničním společnostem. Nesnáším mobilisty, kteří musí do mobilu na celý vlak řvát, že právě jedou vlakem a kde jsou a že mají nejnovější stažené vyzvánění a při gestikulaci vám rukou málem vypíchnou oko. A když slyším, o jakých zbytečnostech se lidi baví: takový hovor nemusel být vůbec uskutečněn. Nakonec to samozřejmě zaplatí zákazník ve formě zbytečně drahé služby / výrobku, protože si to každý podnikavec dá do nákladů. U mobilů bych dal 3 fungující čísla: 150, 155, 158. Je věcí vývoje lidstva, že budeme utrácet za věci, které v minulosti nebyly. Beru, že utrácení za poslední novinky civilizace je mnohdy neúměrné. Ale abych si musel kupovat jetý komp, který někde na západě vyřadí a aby nemuseli platit likvidanční poplatky, tak to ještě s úspěchem vyvezou k nám, to není hodné členům EU. Hrajeme si zkrátka na něco, na co zdaleka nemáme. Obdobné je to s dovozem ojetých aut, chtěli sem dovážet jinde zlikvidované paneláky, dovážíme sem odpad ... no fuj tajbl! Musíme bydlet v odporných králíkárnách, které již dávno měly být zbořeny. Ale s. Havel je ničím lepším a masívně rozšířeným nebyl schopen nahradit.
  U nás ve městě se taky řezníci udrželi: nepoužívají sóju a mouku, ale staré maso, co neprodají (jako novobutovická Hypernova či bývalý meinl): když sníte zaručně domácí jitrničku, do 15 minut se se*erete jak Alík. Pochopte, že spousta lidí na to nemá jít si koupit někam jinam něco kvalitnějšího. Žijí od výplaty k výplatě (nebo od dávky k podpoře). U nás v supermarketu (bývalý Meinl) mají taky draho - a hnačku dostanete stejně. Mimochodem, týhle fígle s čerstvostí potravin se dědí z generace na generaci, a praktikují se jak v super, hyper marketech, tak i soukromníci. Každý má nějakého toho známého či příbuzného, který vám zmiňované postupy mezi čtyřma očima potvrdí.
 • 5. 4. 2006 22:38

  Docent (neregistrovaný)
  Když tak koukám na čas Vašich příspěvků - račte mít dovolenou a jste připojen za své peníze z domova nebo zneužíváte připojení svého kapitalistického chlebodárce (nebo spíš státu, kde sice moc neberete, ale taky hov*no děláte a proto máte čas na zbytečné tlachání)?
 • 6. 4. 2006 7:20

  MM (neregistrovaný)
  Chci jen k tomuto příspěvku dodat, že opravdu nemám právě teď ŘD, ale taky jsem v úřadu déle než od do. No, nicméně jsem chtěl jen podoktnout, že řadu věcí považuji za svinstvo, ale celkově to já osobně vidím ne až tak v černých barvách. Také jsem dřív byl zaměstnán od 6 do 14.30 a pak jsem ve 14.33 mazal od píchaček jak rakteta. Jenže to je dávno. Před rokem 89 nejen, že nebyly mobily, ale ani možnost se dnes rozhodnout a za týden, či dva jet kamkoliv na dovolenou do dříve západní Evropy. Problém ale je, zda na to daná rodina má nebo nemá. Nicméně přeji hezký den.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).