Hlavní navigace

Mrtvo na koruně, živěji v regionu

30. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Kurz CZK/EUR se nadále obchoduje v podobném duchu jako v předešlých seancích. Aktivita zůstává velmi nízká, což se odráží i na velmi klidném pohybu kurzu.

Česká koruna se dnes vůči euru obchodovala ve velmi úzkém pásmu sedmi haléřů. Nejlevněji se jedno euro na mezibankovním trhu nakupovalo za 25,60. Za nedostatku nových kurzotvorných zpráv tak investoři zřejmě čekají na zasedání ČNB v příštím týdnu. Ta má totiž potenciál s kurzem zahýbat, pokud zejména tisková konference přinese konkrétní komentáře k současnému vývoji ekonomiky a tomu, jakým způsobem chce centrální banka ovlivnit vývoj devizového kurzu. Z našich vlastních simulací lze vyvodit, že kurz CZK/EUR mírně nad hladinou 26,00 CZK/EUR ke konci roku 2013 by mohl být pro ČNB vyhovující. S tímto oslabením kurzu tak počítáme i v našem základním scénáři. Více se dočtete v dnes publikovaných Ekonomických výhledech pro Českou republiku http://trading.kb.cz/ibweb/ho­mePage.do.

legislativni_zmeny_21

Polský zlotý i maďarský forint dnes nepatrně oslabily, což do velké míry souvisí s aktivitou centrálních bank. Zatímco v Maďarsku se již zasedání bankovní rady konalo, na jednání o měnové politice v Polsku stejně jako v Česku se čeká (budou se konat příští středu). Přes včerejší snížení úrokových sazeb NBH trh nadále v cenách počítá s uvolňováním měnových podmínek o dalších 50 bb v horizontu šesti měsíců. V Polsku pak konsensus rovněž ukazuje na snížení sazeb, což podporuje série špatných makroekonomických indikátorů i dnešní komentář guvernéra M. Belky, který uvedl, že centrální banka je uprostřed cyklu uvolňování měnové politiky.

Především maďarské události vedou k poklesu tamějších tržních sazeb a výnosů. Naproti tomu byl dnes vývoj v České republice zcela opačný. Swapová křivka po celé své délce vzrostla, když následovala vývoj svých eurových protějšků. Ty pozitivně reagují na předstihové indikátory z Evropy, zatímco nepříznivý údaj o americkém HDP jejich vzestup nepatrně přibrzdil. To se nakonec dotklo i vývoje českých IRS sazeb. Ve srovnání se včerejším závěrem však křivka končí výše, navíc i se strmějším sklonem. Na dluhopisovém trhu pak během dnešní seance panoval klid.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).