Jde svojí vlastní cestou
MONETA Stavební Spořitelna čas od času provede krok, kterým překvapí. V roce 2023 ukončila členství v Asociaci českých stavebních spořitelen. Je také jedinou stavební spořitelnou, která se nepodílí na společném projektu stavebních spořitelen a státu na podporu financování zelené transformace bydlení. V rámci tohoto programu zajišťují ostatní stavební spořitelny (a UniCredit Bank) poradenství a zvýhodněné úvěry zájemcům o rekonstrukce směřující ke snížení energetické náročnosti rodinných domů.
V loňském roce vzbudila MONETA pozornost tím, že ukončila spolupráci s finančními zprostředkovateli. Prodej má zajistit pobočková síť a online distribuce. Nejvíce se tento krok dotkl pravděpodobně hypoték a stavebního spoření.
MONETA Stavební Spořitelna je nejmenší stavební spořitelnou na trhu. Měřeno velikostí bilanční sumy je její podíl kolem 7 %, tržní podíl měřený novými kontrakty je ještě nižší. Je také jedinou stavební spořitelnou, která má více vkladů než úvěrů. Zatímco všechny ostatní stavební spořitelny jsou čistými dlužníky, MONETA Stavební Spořitelna má rozpůjčováno kolem 55 % vkladů. Jako jediná stavební spořitelna má dnes přebytek depozit. Čím tedy překvapila nyní?
Kroky směřují ke zvýšení vkladů a snížení úvěrů
Na přelomu února a března přistoupila MONETA Stavební Spořitelna ke dvěma důrazným krokům. Zatraktivnila své stavební spoření pro střadatele a současně přestala poskytovat překlenovací úvěry.
První krok je výrazný, nikoli však příliš překvapivý. V žebříčku nejvýhodnějších nabídek stavebního spoření na webu stavebky.cz se MONETA v loňském roce pohybovala převážně v jeho druhé polovině.
Nyní však zvýšila úročení vkladů a ke stávajícímu bonusu ve výši státní podpory přidala další bonus za vysoký počáteční vklad. Zařadila se tak mezi 3 nejlepší stavební spořitelny, které zhodnotí vklady více než 4 % p.a.
Dá se předpokládat, že cílem je zlepšit pozici MONETA Stavební Spořitelny na trhu. V loňském roce totiž MONETA sjednala pouze něco málo přes 10 000 nových smluv o stavebním spoření, což jsou pouhá 2 % z celého trhu. A to v situaci, kdy všem stavebním spořitelnám, včetně MONETY, klesá objem vkladů na účtech stavebního spoření. Získání nových střadatelů je nutnou podmínkou pro zastavení, a pokud možno i obrácení tohoto negativního trendu.
Mnohem zajímavější je druhý krok, kterým je ukončení poskytování překlenovacích úvěrů. Mohlo by se zdát, že nejde o přelomovou změnu, protože před několika měsíci přestala Buřinka poskytovat překlenovací úvěry zajištěné nemovitostí. Tah MONETY je ale podstatně silnější.
Kolik úvěrů bude MONETA poskytovat?
Rozdíl je především v tom, že Buřinka bude i nadále poskytovat překlenovací úvěry, které nejsou zajištěny nemovitostí. Tímto směrem se ostatně Buřinka specializovala již dříve. Navíc, Buřinka má rozpůjčováno více, než činí objem vkladů na účtech střadatelů. Na část úvěrů si tedy musí samotná Buřinka vypůjčit, pravděpodobně od mateřské banky.
Případný úbytek úvěrů tedy nemusí být nutně na škodu, zvlášť když žadatele o zajištěné úvěry obslouží Česká spořitelna, jediný akcionář Buřinky. MONETA Stavební Spořitelna je v odlišné situaci, rozhodně netrpí nedostatkem depozit. Naopak, přebytečné vklady umisťuje do mateřské banky, převážně formou nákupu hypotečních zástavních listů.
Když MONETA Stavební Spořitelna přestane poskytovat překlenovací úvěry, v podstatě tím její úvěrová činnost skončí. Je sice povinna i nadále poskytovat úvěry ze stavebního spoření, ale o tyto úvěry je jen minimální zájem. I když jsou úrokové sazby úvěrů ze stavebního spoření velmi nízké, další podmínky pro jejich získání, případně splácení, jsou takové, že je jejich objem marginalizován.
Dá se proto předpokládat, že počet nových úvěrů MONETY v dalších měsících bude malé celé číslo, zpravidla však nula. Stávající úvěrové portfolio bude postupně splaceno a MONETA Stavební Spořitelna se stane dodavatelem levných a stabilních depozit pro mateřskou MONETA Money Bank, která obslouží zájemce o financování bydlení.